Prvotina Vladimíra Michálka vznikla na motivy nedokončeného díla Franze Kafky „Nezvěstný“. Mladík Karel Rossman (Dejdar) si vynutí souhlas rodičů a opouští Prahu, aby odcestoval přes oceán za strýcem Jakobem (Lábus). Jakob je multimilionář, který se vypracoval díky čerpání a prodeji vody. Karel se nechá zasvětit do tajů strýcova impéria a stává se jeho součástí. Jeho slibně se rozvíjející kariéru však zničí setkání s dcerou bankéře Pollundera Klárou (Rytychová). Rossman se tak záhy ocitá v bahně přístavu, kde se seznámí s opileckým topičem (Schmitzer)... (J.Connor)

Jello Biafra

Film podľa románu "nezvestný" od Franza Kafku pojednáva o naivnom mládencovi, ktorý chce začiatkom 30tých rokov skúsiť štastie v Amerike u svojho zámožného strýca, ktorý podniká vo veľkom vo vodárskom priemysle. Začína sa v podniku rychlo adaptovať ale začne ho lákať žena jeho veľkého rivala. Jeho kariéra sa ocitne v troskách a on skončí v bahne prístavu, kde sa musí postarať sám o seba. Film má na svoju dobu výborné vizuálne spracovanie a aj kulisáci odviedli dobrú robotu. Napríklad detail new yorkského prístavu alebo panoráma manhattanu. Na dnešnú dobu to síce vyzerá smiešne ale v tej dobe to musel byť jasný prelom. Čo sa týka hercov tak tu máme starú gardu ako Jiřího Lábuse, Pavla Nového, Jiřího Schmitzera, dokonca aj vtedy mladého Tomáša Vorla. No a samozrejme hlavnú úlohu tu má Martin Dejdar. A nesmiem zabudnúť na hudobný doprovod, ktorý zaistila legendárna skupina Lucie a jej veľký hit, ktorý zaznie počas záverečných titulkov. ()

ondrech

Kamera: Martin Duba....po celkovém zhlédnutí jsem uplně unešen. První polovina parádní, pak je příběh trochu zamotaný(ono točit film podle nedokončeného románu, obzvlášt od kafky, je docela složité), ale konec opět skvělý. Ale ta výprava, to je něco jedinečného! A kamera jakbysmet. A slečny jsou krásné též. Prostě ponurá nádhera, skvěle odvedená práce, přesně, jak má být. A ta kompozice... musím se na to podívat ještě jednou. ()

mohamedsfinger

Tvůrci před sebe postavili úkol opravdu nelehký a podařilo se jim ho zvládnout se ctí. Temná a depresivní atmosféra je opravdu silná a působí na diváka celý film, k tomu přispělo hlavně chladné, ale neskutečně působivé vizuální zpracování. Hercecké výkony byly naopak rozporuplné, zvláště pak Martin Dejdar se mi nezdál úplně správnou volbou, narozdíl od Jiřího Lábuse. Ale i přes drobné výtky musím hodnotit celý tento počin kladně a se spokojeností. ()

netahlo

Jiri Labus v netradicni roli. Nutno uznat, ze se ji zhostil s neskutecnou noblesou. Depresivni pribeh s vynikajicim obsazenim. ()

BlackTom

Kafka bol zamindrákovaný nudný čurák, ktorého "diela" nemali nikdy uzrieť svetlo sveta, no Amerika je božská. A je mi úplne jedno, do akej miery je verná predlohe. Príjemne civilný Dejdar je skvelý ako už neskôr asi nikdy a vedľajšie postavy na čele s tradične výborným Schmitzerom a gangsta dvojkou Landovský + Kaiser mu zdarilo podkuruje. A do toho ten legendárny motív od Lucie; len-len sa vydrať na povrch! A na záver odísť do západu slnka... Film, pri ktorom nepochybujem o neskoršom zdvihnutí hodnotenia na plný počet. A to sa mi do neho vôbec nechcelo. ()

Zagros

Vladimír Michálek jako režisér umí, což prokázal například u filmů Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala a Babí léto. Jako svou prvotinu si v roce 1994 ale zvolil nesmírně těžkou látku na zfilmování. Jako motiv si vybral nedokončený román Franze Kafky Nezvěstný. Jeho snaha vyšla z mého pohledu tak napůl. Atmosféra byla výtečná, čemuž pomohly spíše divadelní kulisy a interiéry. Obsazení bylo dobré a herecké výkony slušné. I ten Martin Dejdar to nakonec zvládl, i když jsem o něm nejvíc pochyboval. Vcelku to bylo ale takové neslané nemastné. Kafka není moc „filmový“ spisovatel. Pokud jej máte rádi, je rozhodně lepší ke čtení. V něm si člověk vždy najde tu svou vrstvu, která mu nejvíce vyhovuje a nemusí brát tu jednu konkrétní od tvůrců filmu. Taky mi k celému filmu nesedla hudba. Ač mám Lucii rád a její písničky se mi velmi líbí, sem se to vůbec nehodilo. Jako režisérskou prvotinu a vzhledem k náročnosti předlohy, to hodnotím za slabší tři hvězdy. ()

DocBrown

Nemuzu si pomoct, ale pro me je Amerika jeden z nejlepsich porevolucnich filmu. Vizualni zpracovani, skvele herecke vykony - Labus, Schmitzer, Dejdar. Potesila me i Terezka v podani tehdejsi a soucasne moderatorky Kateriny Kozakove. Jak zrovna nemam rad Lucii, tak tady je to ustredni tema jednou z vyjimek (druhou jsou Cerni andele) ()

divak84

solidní vizuál, krásně amatersky útulné. postavy jsou všecky toporné, americky béčkové. Snad jen Lábus-Kaiser vyčnívají. Nikde se nejde do hloubky. ač vím, že nejde o komeční dilo, ale skromný snímek, na nějakou solidní úroveň tenhle film prostě nemá. ()

Paity

Opět film u kterého v podstatě hodnotím jen atmosféru (strašně temná) a hudbu (Amerika od Lucie nemá chybu). Ostatní mě příliš neoslovilo. ()

Reckon

Kromě příběhu, který nejsem v hlubších souvislostech schopen pochopit a kde jsem nenašel žádné poselství (snad jen necestuj do Ameriky), je to parádní film. Hlavně nechápu, jak takoví komici jako je Lábus s Kaiserem dovedou hrát neskutečně skvěle takoví hajzly. Nesmím opomenout i hudbu, která je v tomto filmu hodně dobrá. (7/10) ()

Janega

Príbeh o tajtrlíkovi, ktorý sa vydal do nového sveta, aby si splnil tzv. americký sen. Dej filmu nemá nejakú súvislú líniu, jedná sa skôr o miniepizódky z pobytu v Amerike hlavného hrdinu. Michálek zobrazil Ameriku inom (horšom) svetle, kde vládne sebectvo, pokrytectvo, egoizmus a neľútostné charaktery. K tomu prispôsobil aj kulisy exteriéru Ameriky, ktoré sú dosť ponurné. Herci ma príliš nepresvedčili o svojom hraní. ()

Stružák

Příběhem nijak drasticky nezajímavý, až průměrný (nejspíš proto nedávám plný hodnocení), ale tu atmosféru si budu pamatovat dlouho. Dejdar, Kaiser i Schmitzer herecky válej, hudební podkres je fantastickej. Blbě se to popisuje, ale je to taková strašně exaktní, precizní práce. Po dokoukání mám sto chutí ten film pustit znova. Ty jo, proč už takovýhle filmy neumíme dělat dneska? 🤷 ()

Skalda

S odstupem let a opakovaným shlédnutím jsem snad přišel na to jak to asi vlatně ty "kluciů mysleli...např. Vacek v roli "celníka" je nezapomenutelný a dnes když ho vidím jak mává z obrazovky plyšákem na děti (což je určitě chvályhodné a určitě za to půjde do nebe) se mi chce - minimálně brečet. Schmitzer jako vždy vyčnívá v své roli ad absurdum. Vzpomínám na Kanárka: Jednou o tomvšem možná natočíš film... ()

willis

Film vyznívá hodně podivně. 3/4 filmu všichni nasadí poker face a přehrávají stylem Limonádový Joe. Neuvěřitelná je scéná prvního setkání s Klárou "hrál jsem ve školní kapele"...."nadějný chlapec". Je to komedie, parodie, tragédie??? ()

GREGOIRE

První film, který upozornil na talent Vladimíra Michálka navodit obrazy a atmosféru, které Vás cele pohltí. Výtečným tahem bylo obsazení Jiřího Lábuse do atypicky nekomediální role strýce, za níž byl také oceněn Českým Lvem. Opravdu nezapomenutelná kreace. Zdatně si ovšem vedou i další Ypsilonkoví herci – Martin Dejdar a Jiří Schmitzer. Film ještě spadá do éry nadšených porevolučních filmových experimentů. V dnešní na jistotu sázející době by už asi sotva vznikl. O to je vzácnější a cennější. ()

Ukko

Amerika je poměrně zajimavý a originální film. Zvláště pokus o znovuzrození filmových kulis a celková atmosféra filmu mi sedla. Bohužel několikrát jsem se nachytal při sledování filmu nad jinými myšlenkami. Film prostě nedokázal udržet solidně nastavený začátek a ke konci byl torchu nudný. Ale i tak musím hodnotit kladně. Velice zajimavý filmařský počin a závěrečná píseň (od Lucie), která mě prostě dostala. ()

feeme

S Kafkou by se mělo zacházet velmi opatrně! A sice Dejdar, jakžtakž atmosféra, to ano, ale co třeba Lucie k závěrečným titulkám? To podle mě není správná volba k Nezvěstnému teda. A to není bohužel vše. ()

mira007

Perfektní hudba Lucie, perfektní téma a zpracování, dobré herecké výkony a temně depresivní atmosféra dělá z tohoto filmu pecku i po letech. ()

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna