Vítr a lev

• USA The Wind and the Lion

Mezi berberským náčelníkem a americkým prezidentem stojí žena. A kvůli ní se může půlka světa ocitnout ve válce… 15. října 1904 vpadli do rezidence v marockém Tangeru berberští nájezdníci vedeni Mulaiem Ahmedem Mohammedem el-Raisulim (S. Connery), nelítostným válečníkem s touhou osvobodit svou zemi od zaprodanců a cizáků. Jeho lidé povraždili místní služebnictvo a unesli Američanku Eden Pedecarisovou (C. Bergenová) s jejími dvěma dětmi. Americký prezident Theodor Roosevelt (B. Keith) tuto událost hodlá využít k posílení svého vlivu před nadcházejícími volbami a s odpovědí dlouho nečeká. Posílá do Maroka vojenskou výpravu s jasným cílem: zachránit Pedecarisovy, nebo zabít Raisuliho. V Maroku ale mají své zájmy také ostatní velmoci jako Německo, Francie či Británie a americká intervence by mohla narušit křehkou místní rovnováhu a vyústit v otevřený konflikt mocností. Na pozadí těchto událostí je Eden zatím držena v Raisuliho pevnosti, z níž se ale s dětmi jedné noci pokusí uniknout… (Česká televize)

Alf

hezké obrázky a slibně rozjetý příběh, jehož druhé polovině už opravdu moc nerozumím, tedy "přerodu" hlavní hrdinky a její rodinky.... ()

Narciska

Akční scény natočené tak špatně, jakoby to bylo o 20 let starší, dialogy tak hloupé a postavy tak neskutečné, že jsem byla ráda za konec, který přinesl dobrou pointu. ()

Hapretor

Na to, že tady hrál Sean Connery (jeden z nejlepších herců, co znám) a velmi pohledná herečka a i dost schopná, to bylo velmi táhlé, nudné, žádná jiskra, žádný vtip, žádná atmosféra. U mě špatný. Jen na zabití času. ()

MickeyStuma

Dobrodružný romantický snímek, kde je devizou tzv. Stockholmský syndrom? Krapet přehnané, ale jako příběh z Orientu kupodivu funguje dobře. Sean Connery a Candice Bergen podali excelentní výkon, což dává snímku přeci jen jistou přitažlivost. Rok před tímto měl úspěch do dnes přitažlivý filmový počin ´Angelika´ a tak se zřejmě hledaly náměty alespoň podobné. To, že dějově unesená Američanka Eden je blondýnka jistě není náhoda. Výprava, kostýmy a dokonce i neobvykle dobově věrné zbraně jsou dalším tahounem něco takového vidět. Příběh inspirovaný skutečnou událostí, kde však nešlo o ženu, ale naopak o muže, takže události pro film jsou v rámci romance přirozeně naprosto překopané. Toto je příběh o dvou kulturách, který by měl dnes určitě zcela jinou podobu. Obě strany se honosí velkými myšlenkami o světě a ráji na Zemi podporující hlavně boj o nadvládu. Snímek tedy mající i myšlenku, což asi leckomu unikne. Unikátní je hlavně fakt, že příběh nenadržuje žádné straně, což bývá v kinematografii setsakramentsky vzácné. ()

sadlokan

Větu:”Osvobodím Rajsulyho jen se svými dětmi”jsem již nevydejchal.Ovšem, k mému překvápku,to bylo šest minut před koncem.Miliusovy infantilní vtípky,kterých se v malém nevzdal ani v Barbaru Conanovi a Goldsmithova àla Lawrence.S.Kanaly je prequel B.Pitta. ()

Lovec prasat

Bravurní a velmi fyzické bitevní scény, politická tématika (které korunují skvěle obsazené a mírně ironické postavy Raisuliho i Roosevelta) navíc umožňuje představit řadu velkolepých a také lehce satirických scén. Kde film mírně pokulhává jsou dialogy a vývoj vztahů mezi postavami, přes to se však dá snadno přenést a tento souboj Vítru se Lvem si náležitě užít. Celý článek zde. ()

sigf07

Z filmu to vyplývá jen tak mimoděk, ale člověka až zamrazí při sledování toho, jak vyspělá velmoc pošlapává právo na autonomitu zaostalého Maroka. Nechce se pomalu ani věřit, že scéna, kdy oddíl americké námořní pěchoty povraždí palácovou stráž, jež neklade odpor, vychází ze skutečnosti, ostatně jako celý příběh unesené americké rodinky. Na druhou stranu, vzájemné pošťuchování drsného lva pouště Seana Conneryho a jeho zajatkyně, svobodomyslné Candice Bergenové je zábavné, stejně jako prezident trousící bonmoty a zajímající se především o to, jakou pušku ten hrozný bandita používá. ()

Tormentor665

Keců jak na kostele, klišé a ukazování Rooseveltova "velkého klacku" na jedné straně, ale výborně zpracované postavy, film parádně plyne, závěrečná bojová scéna, kde dostanou skopčáci na prdel atd. na straně druhé. A to jsou věci, které se na dobrodružném filmu cení především. ()

Amonasr

Americký western v berberských kulisách. Ostudný český dabing, kdy postavy občas klapou pusou naprázdno, nehodnotím. ()

tartan

Bravúrne bojové scény, úžasne vygradovaný útok amerických mariňákov na pašov palác, no a nesmierne charizmatický Sean Connery v hlavnej úlohe. Film je síce natočený podľa skutočnej udalosti, avšak od tej sa odlišuje takmer vo všetkom podstatnom Connerymu možno toho berberského kniežaťa neuveríte ani na chvíľu, ale v tom turbane a s veľkým mečom v ruke je absolútne cool. Objektívne tento film na maximálne hodnotenie asi nemá, ale subjektívne nemôžem inak :-) ()

MirkaP

Tu třetí hvězdu jsem přidala za přirozeně působící dětské herce, zejména toho chlapce. Jinak za celý film jsem nedostala odpověď na to, proč unesli právě tuhle ženu. Ona byla co? Nějaká diplomatka? Diplomata manželka? Pokud to tam bylo objasněno, nepostřehla jsem to. Příběh jalový, natahovaný. A proč běloch tvářící se jako berberský válečník? Proč nepoužili Omara Sharifa, když mohli? 🤷 /// A co ty americký vojáci? Pochod, běh, střelba? Čuměla jsem jako péro z gauče, ale nepochopila jsem ()

ostravak30

Vítr a lev mě zaujal řadou věcí. V první řadě je to u takového filmu výprava. Ta rozhodně nezklamala. Poté Sean Connery, který je prostě herec par excellence. Důležité je ale též uvažování amerického národa a jeho představitelů. Theodor Roosevelt  nám prozradí mnoho o své zemi a řada úvah tak osvětlí chování i v pozdějších letech a dalších válkách. Americké vměšování do jiných zemí bylo vždy osvětlováno pomoci jiným a vyháněním zla z té či oné země. Jenže jak tomu zabránit, když se vlivem podlézání a úplatků neshodnou ani muslimové v rámci jedné rodiny. A pak se divme jejich nenávisti ke všemu západnímu... ()

kramatos

Jako pohádká výborné. Jako ukázka mírumilovného islámu a oduševnělého muslima úsměvné a pochybně pochybné. ()

Sunwheel

Ďalší z Miliusových, vyslovene pánskych filmov s úžasnou výpravou, trefnými replikami a večným elegánom Seanom Connerym v hlavnej úlohe. Spočiatku mi prišlo vtipné, že úlohu berberského vodcu má hrať tento legendárny Škót. Neskôr som mu to zožral aj s navijakom! Omar Sharif by postave vedel dať punc autenticity, no pán Connery celému dielu dodal akúsi ľahkosť a humor. ()

Karbos

Milé překvapení, charismatický Connery, super dialogy a překvapivě nechyběl ani vtip. Jako bonus perfektně ztvárněné bojové scény, poctivá výprava a vypiplané kostýmy. To všechno z toho dělá velice příjemnou pohádku pro dospělé. Docela škoda, že se tenhle typ filmů už netočí. ()

Scaevola

Koncepčně podivný film, který jsem asi nepochopil, respektive jsem od něj očekával něco úplně jiného. Těšil jsem se na romantické drama o střetu milenců z rozdílných kultur a na dobrodružné putování rozpálenou pouští. Obé jsem sice dostal, nicméně šlo pouze o ilustraci či spíše doplněk střetu jiného, o porovnání dvou přístupů - přímočaře euroamerického a svéhlavě arabsko-berbersko-islámského. Na jedné straně úspěch a prospěch, na druhé fatalismus a čest. A obě strany se ohánějí ohledem na lidský život, nebo lépe řečeno obě strany podlehnou tak či onak ženě. Nevím, co chtěl J. Milius snímkem říci, nebo zda mu do toho někdo ze studia či od sponzorů mluvil, ale nedokázal jsem ve výsledku najít potřebnou jednotící niť, přičemž se bohužel nejedná o umění a nejednoznačnost interpretace - mám obavu - nebyla autorovým záměrem. ()

PTuranyi

Kvalitná filmová adaptácia dobrodružného príbehu únosu americkej rodiny marockým púštnym pirátom a jej dôsledkov. (Spoiler: dôjde aj na Štockholmský syndróm) Produkcia je veľmi dobrá aj keď dej nie je až taký strhujúci a atmosféra netrhá dramatické vrcholy. Masové bojové scény sú dobré aj keď šermiarske choreografie nie sú veľmi nápadité. Zväčša príde rýchla smrť. ;) Herecky Sean Connery predvádza svoj herecký štandard, ktorý ukázal už v mnohých dobrodružných a vojnových filmoch. Postava prezidenta Roosvelta je tak trochu zábavná, ale je zároveň zdrojom zaujímavých úvah na zamyslenie podobne ako postava Raisuliho stelesňujúceho islamskú kultúru. 70% ()

slavikzbojni

Divácky film par excellence= čo dodať divák si príde na svoje- a fajnšmekker ocení Conneryho "premenu" na Berberské náčelníka.... film rodinný- ale jeden z tých lepších. ()