Mory Vratislavi

Plagi Breslau

The Plagues of Breslau

Akční / Krimi / Thriller

Polsko, 2018, 93 min

Inspirace Sedmičkou je zřejmá a myslím, že i přiznaná, ale v jako mnoha jiných případech i tady dělá hodně prostředí. Co asi zaujme nejvíc jsou samotné vraždy. Nejde jen o samotné gore, na kterém se Vega vyřádil a vedle samotných mordů dojde i na výživnou pitvu. Mě se líbila i vrahova inspirace, která tomu dodala specifický nádech. A stejně tak se mi líbila motivace, kterou divák může vnímat i jako jistou společenskou kritiku. Díky stopáži má film i solidní tempo a v závěru mi bylo líto, že to trvalo jen slabou hodinku a půl. Co se týče herců či spíše hereček, tak ze začátku jsem měl jistou potíž s hlavní hrdinkou, ale jak se její postava vyvíjela, mačkal jsem jí palce čim dál tím víc a veškeré počáteční antipatie byly rychle zapomenuty. Nějaké blechy se tu najdou, ale nevidím důvod, proč na ně upozorňovat. Vega opět výborný. 85%(24.4.2020)

Mít Patryk scénáristické a režisérské IQ třeba takového Pasikowskiego, který mu svým jediným Pitbulem dominantně ošukal a levou zadní pochcal všechny jeho dosavadní Pitbuly, byl by absolutní špička. Takhle to místy vypadá, jako by při psaní i natáčení poměrně poutavých námětů s dobře napsanými pitoreskními figurkami Rzeczi pospolitej pravidelně přebíral kontrolu nějaký vypatlaný bulvární skinhead a pičoidními olmerovinami schválně kurvil celkový dojem z filmu. Ale nevadí. Těch pár slabších momentů, co nápadně připomínají poštěvák Ornely Štikové, jakož i fuckt, že Patryk zjevně nakupoval u Finčra, jsou vyváženy solidně vypointovanou, výborně zahranou a nevídaně makabrózní wroclawskou řezničinou, jaká by neudělala ostudu ani na Festivalu otrlého čuráka. Tahle Šestka rozhodně patří k vrcholům evropské sériově vražedné produkce, přičemž přecitlivělí gejové a močopudně založené hospodyňky by před jízdou měli užít Kinedril. Nebo se na to radši úplně vysrat a držet se nadále korejských romantických komedií.(28.4.2020)

Parádní Netflixová záležitost, kterou se nevyplatí ignorovat. Poláci jdou filmařsky čím dál rychleji na vrchol a kam se na ně, my Češi a vlastně asi i Slováci, hrabeme. Od první minuty to jede na plné obrátky, na vraždy se tady opravdu nečeká a než jsem se v podstatě stihla nadechnout, už byl film za půlkou. To je další plus, neskutečně to utíká, baví a hlavně překvapuje svou explicitní brutalitou, na to že se film natáčel tady za humny. Hlavní postavy jsou netradiční ženské charaktery s absolutně nepředvídatelným chováním a hodně zajímavým backgroundem. Celkově je to out of space a i myšlenka je tady hrozně super a svěží. Patryk Vega se toho opravdu nebojí a přesto, že pointa trošičku kazí ten veškerý wow efekt a je vyzrazená možná trošku moc brzy, zpracování a scénář je naprosto divoký náser a smršť brutálních úmrtí a svižné akce, až jsem čuměla, že se něco takového zrodilo zrovna tady kousek za hranicemi. Navíc musím dodat, že se tady stíhá nadhazovat v mezičase i opravdu vtipné momenty, takže občas fakt nevíte, jestli se smát, protože za vteřinu to má zase vážnou tvář, doslova. Tento film na Netflixu určitě nepřehlédněte.(26.4.2020)

polská variace na Sedm,která má slušnou atmosféru a nějak extra se s ničím nemaže.Je sice fakt,že divák nesmí hledat mouchy a nějakou exaktní logiku,ale pokud se od toho odprostí,dostane solidní detektivku,která uteče jako voda.Polské prostředí je navíc pro našince přeci jen bližší než třeba to americké či severské,takže i po téhle straně je to celkem osvěžující a minimálně je to důkaz,že podobné kusy by šly stvořit i v našich končinách...70%(10.5.2020)

Na další "vegárnu" jsem se samozřejmě velice těšil, a jsem proto velmi rád, že jsem nebyl zklamán. Znovu mě to donutilo přemýšlet o tom, proč se v Polsku akčnímu žánru tak daří, zatímco u nás končíme ve většině případů u trapných pokusů. Paní vyšetřovatelka sice nebyla žádnou prvoplánovou krasavicí, ale okamžitě si mě získala svým verbálním projevem, no, a když jsem si hned v úvodních scénách našel sympatickou postavu, bylo napůl vyhráno. Příběh mě bavil, a i když očividně čerpal z filmů jako Sedm nebo Mesiáš, vůbec mi to nevadilo, ten polský vliv to pěkně uválcoval:-) Fakt jsem si to užíval a klidně bych vyšrouboval hodnocení na plnou palbu, kdyby nebylo několika zjevně překombinovaných míst. 4*+(16.5.2020)

• - V autentických záběrech ze závodu nejvyšší polské plochodrážní ligy mezi Spartou Wroclaw a Wlokniarzem Czestochowa se mihne i český reprezentant Václav Milík, který v době natáčení filmu hájil barvy domácí Sparty. (klida)