poster

Mory Vratislavi

 • Polsko

  Plagi Breslau

 • anglický

  The Plagues of Breslau

Akční / Krimi / Thriller

Polsko, 2018, 93 min

 • Morholt
  ****

  Inspirace Sedmičkou je zřejmá a myslím, že i přiznaná, ale v jako mnoha jiných případech i tady dělá hodně prostředí. Co asi zaujme nejvíc jsou samotné vraždy. Nejde jen o samotné gore, na kterém se Vega vyřádil a vedle samotných mordů dojde i na výživnou pitvu. Mě se líbila i vrahova inspirace, která tomu dodala specifický nádech. A stejně tak se mi líbila motivace, kterou divák může vnímat i jako jistou společenskou kritiku. Díky stopáži má film i solidní tempo a v závěru mi bylo líto, že to trvalo jen slabou hodinku a půl. Co se týče herců či spíše hereček, tak ze začátku jsem měl jistou potíž s hlavní hrdinkou, ale jak se její postava vyvíjela, mačkal jsem jí palce čim dál tím víc a veškeré počáteční antipatie byly rychle zapomenuty. Nějaké blechy se tu najdou, ale nevidím důvod, proč na ně upozorňovat. Vega opět výborný. 85%(24.4.2020)

 • verbal
  ****

  Mít Patryk scénáristické a režisérské IQ třeba takového Pasikowskiego, který mu svým jediným Pitbulem dominantně ošukal a levou zadní pochcal všechny jeho dosavadní Pitbuly, byl by absolutní špička. Takhle to místy vypadá, jako by při psaní i natáčení poměrně poutavých námětů s dobře napsanými pitoreskními figurkami Rzeczi pospolitej pravidelně přebíral kontrolu nějaký vypatlaný bulvární skinhead a pičoidními olmerovinami schválně kurvil celkový dojem z filmu. Ale nevadí. Těch pár slabších momentů, co nápadně připomínají poštěvák Ornely Štikové, jakož i fuckt, že Patryk zjevně nakupoval u Finčra, jsou vyváženy solidně vypointovanou, výborně zahranou a nevídaně makabrózní wroclawskou řezničinou, jaká by neudělala ostudu ani na Festivalu otrlého čuráka. Tahle Šestka rozhodně patří k vrcholům evropské sériově vražedné produkce, přičemž přecitlivělí gejové a močopudně založené hospodyňky by před jízdou měli užít Kinedril. Nebo se na to radši úplně vysrat a držet se nadále korejských romantických komedií.(28.4.2020)

 • dubinak
  ****

  Parádní Netflixová záležitost, kterou se nevyplatí ignorovat. Poláci jdou filmařsky čím dál rychleji na vrchol a kam se na ně, my Češi a vlastně asi i Slováci, hrabeme. Od první minuty to jede na plné obrátky, na vraždy se tady opravdu nečeká a než jsem se v podstatě stihla nadechnout, už byl film za půlkou. To je další plus, neskutečně to utíká, baví a hlavně překvapuje svou explicitní brutalitou, na to že se film natáčel tady za humny. Hlavní postavy jsou netradiční ženské charaktery s absolutně nepředvídatelným chováním a hodně zajímavým backgroundem. Celkově je to out of space a i myšlenka je tady hrozně super a svěží. Patryk Vega se toho opravdu nebojí a přesto, že pointa trošičku kazí ten veškerý wow efekt a je vyzrazená možná trošku moc brzy, zpracování a scénář je naprosto divoký náser a smršť brutálních úmrtí a svižné akce, až jsem čuměla, že se něco takového zrodilo zrovna tady kousek za hranicemi. Navíc musím dodat, že se tady stíhá nadhazovat v mezičase i opravdu vtipné momenty, takže občas fakt nevíte, jestli se smát, protože za vteřinu to má zase vážnou tvář, doslova. Tento film na Netflixu určitě nepřehlédněte.(26.4.2020)

 • M.i.k.e
  ****

  polská variace na Sedm,která má slušnou atmosféru a nějak extra se s ničím nemaže.Je sice fakt,že divák nesmí hledat mouchy a nějakou exaktní logiku,ale pokud se od toho odprostí,dostane solidní detektivku,která uteče jako voda.Polské prostředí je navíc pro našince přeci jen bližší než třeba to americké či severské,takže i po téhle straně je to celkem osvěžující a minimálně je to důkaz,že podobné kusy by šly stvořit i v našich končinách...70%(10.5.2020)

 • Necrotongue
  ****

  Na další "vegárnu" jsem se samozřejmě velice těšil, a jsem proto velmi rád, že jsem nebyl zklamán. Znovu mě to donutilo přemýšlet o tom, proč se v Polsku akčnímu žánru tak daří, zatímco u nás končíme ve většině případů u trapných pokusů. Paní vyšetřovatelka sice nebyla žádnou prvoplánovou krasavicí, ale okamžitě si mě získala svým verbálním projevem, no, a když jsem si hned v úvodních scénách našel sympatickou postavu, bylo napůl vyhráno. Příběh mě bavil, a i když očividně čerpal z filmů jako Sedm nebo Mesiáš, vůbec mi to nevadilo, ten polský vliv to pěkně uválcoval:-) Fakt jsem si to užíval a klidně bych vyšrouboval hodnocení na plnou palbu, kdyby nebylo několika zjevně překombinovaných míst. 4*+(16.5.2020)

 • - V autentických záběrech ze závodu nejvyšší polské plochodrážní ligy mezi Spartou Wroclaw a Wlokniarzem Czestochowa se mihne i český reprezentant Václav Milík, který v době natáčení filmu hájil barvy domácí Sparty. (klida)