Budiž světlo

Nech je svetlo

Let There Be Light

Slovensko / Česko, 2019, 93 min

Fota nejdriv do mladyho zbytecne moc hudruje, at furt necuci do toho mobilu, ale nakonec se ukaze jako ferovej chlap a podrzi ho. Takova poctiva otco synovska laska (a par pohlavku k tomu). Na Slovensku se zkratka dobre pracuje s mladezi - nabor novych klerofasounu probiha jiz od raneho ministrantstvi. (75%)(1.7.2019)

Síce jeden z najlepších tunajších filmov posledných rokov, v porovnaní s konkurenciou, ale úprimne, Eva Nová je trochu vyššie. Dôvod vidím v tom, že išlo o čistú psychologickú drámu, keďže Nech je svetlo naháňa veľa zajacov naraz a snaží sa byť okrem dôveryhodnej psychologickej drámy aj vyjadrením ku všetkým možným problémom súčasnej slovenskej, ale aj európskej spoločnosti. No a v konečnom dôsledku sa film pomaly rozbieha a príliš rýchlo končí. Akoby šlo len o druhé dejstvo trojaktovej štruktúry, kde expozícia a vyvrcholenie ostali na strihačskom stole. Čo nie je vôbec zlý nápad, ale asi by ho bolo treba ešte lepšie dopracovať.(26.9.2019)

[KVIFF 2019] Mimo můj program. Ale skrze hodnocení a ovací nešlo odolat a odmítnout. A tak se vracím na své milované Slovensko. Do země, kde filmy už pomalu dělají lepší než u nás. A nyní si trumfli na klenot. A ten dle mého září jak jen to jde. Sledujeme otce od rodiny, který je vlastně doslova od rodiny. Přifrčí domů oslavit Vánoce, ale pravicový extrémismus mu to nedovolí. Ale ono ani nejde vyloženě o něj. Prostě jde o nebezpečí, které ani není vyloženě jmenováno. To cením. A poté přichází sociální drama. No a já jsem prostě doma. Vzpomínám na svůj milovaný Hon a říkám si jak se s tím tvůrci zde dokázali jinak vyrovnat po svém. Eskalace, mini zvrat. No nádhera. Jenom se divím a užívám si. Konec už sám za sebe skončí tak nějak jak má. Ale já nevím jestli jsem na to připraven. Bohužel. Ale to nic nemění na faktu skvělosti. Víc tohoto. Slovensko dýchej!(7.7.2019)

V prvej polovici sa film zdal byť iba priemerný, no následne sa stal veľmi silným, pre mňa nepríjemne presvedčivým. Len sa bojím, aby sa Nech je svetlo nestalo neférovo emotívnym protikatolíckym argumentom v celospoločenskej diskusii na Slovensku. V zmysle, vidíte, cirkev je stále klerofašistická, my sme vám to hovorili a podobne. Podľa môjho názoru je situácia na slovenskom vidieku v tomto filme značne zveličená.(22.9.2019)

Nadšeně tleskám! Slovensko vysílá do boje o nominace na Oscary snímek, vůči kterému nemám výhrad, pouze slova chvály a uznání. Předesílám, že Milana Ondríka obdivuji už delší dobu. Zaujal mě v dramatických představeních Stalker i Prorok Ilja, stejně tak v nádherném komediálním skeči Teatro Tatro Zimní olympiáda Vencouver a vidět ho v hlavní roli tohoto dramatu je prostě jedna další paráda! Umí, je charismatický, přirozený, karlovarskou cenu za nejlepší mužský herecký výkon si zaslouží. Nech je svetlo je malý velký film, kterému přeji úspěchy i na mezinárodní úrovni. Sdělení filmu bude v určitých kruzích nepopulární, já jsem však z jiného těstíčka. Parádní scénář, důležité sdělení, v důležité době, BRAVO! Moc se mi to líbilo! "Žiadny kkt neni taký tvrdý, ako život."(26.9.2019)

• - Režisér Škop vybíral představitele Adama (František Beleš) déle než půl roku. (klukluka)

• - Film se natáčel na Oravě v místě se statisticky nejvyšším úhrnem sněhových srážek. Suchá zima způsobila, že se prvních 14 natáčecích dnů natáčely pouze interiéry. (klukluka)