Milan má tři děti a jezdí pracovat do Německa, aby rodinu uživil. Když se na Vánoce vrátí domů, zjistí, že jeho nejstarší syn Adam je členem polovojenské mládežnické skupiny a navíc je zapletený do šikanování a smrti spolužáka. Otec se rozhoduje, jak by se měl zachovat. Společně s manželkou Zuzkou při tom zjišťují skutečnou pravdu o synovi, o své rodině, o sobě samých, a také o společnosti, ve které žijí… (AČFK)

Trailer

radektejkal

Když čtu že "... má tři děti a jezdí pracovat do Německa, aby rodinu uživil" jako zde v synopsi, chytá mě téměř fantas. Toto, nevím co, snad jen konstatování, či vize, idea, zbožné přání (těch je filmu opravdu plno), je jen prachsprostou lží na pozadí honosných domů a zaparkovaných aut. Tato skutečnost také nepomáhá v pochopení filmu (myslím, že naopak ideu filmu spíš podvazuje). U mnoha filmů z poslední doby jsem řekl, že jsem na šikanu dost citlivý, přestože v tomto věku a v této formě jsem se s šikanou nesetkal. Šikana není nikdy normální a v tomto věku a v tomto rozpětí je nenormální, a její uplatňování v civilním životě je přímo kriminální. Proti tomu se staví (a podle měho mínění dobře zpracovaný) ostrakismus, soudržnost viníků s těmi, kteří chtějí zachovat současný stavm ať už je jakýkoli, vůči těm, kteří se také provinili, ale hledají nápravu. ()

Marigold

Ambice spojit intimní drama o chladné rodině se společenským komentářem dojel právě na příliš široký rozptyl a malý důraz na detaily. Za všechno mluví třeba absentující sound design nebo hodně rozkolísané herectví. Je to nicméně důležitý film, který dokáže slušně skončit v okamžiku, kdy katarzi nechává víceméně na divákovi. Škoda, že Škop začíná být víc režisérem dramatizujícím než dokumentaristicky pozorujícím. Eva Nová byla díky tomu dál a výš. ()

LenkaAK

Autentické vykreslení vesnického prostředí a "tradičního" slovenského klerofašismu. Vzhledem k historii má film v tomto bodě nač navazovat. "Normální" rodina se snaží těmto tendencím čelit a ochránit se navzájem. Vztah dědy - otce - syna, obavy nebýt jako ten před ním. Zůstat v davu, nemít problémy, nebo vystoupit ze stáda a zachovat se morálně v souladu se svým svědomím? ()

jedna_vrana

Milan Ondrík hrá hlavnú úlohu a podobne ako v „Eve Novej“ je film postavený na jeho výkone, je celkom charizmatický. Myslím si, že by sa tento film mal povinne premietať na stredných školách. Kvôli tomu, že extrémizmus sa stal takmer módou medzi stredoškolákmi. Kvôli tomu, že to môže viesť až k takým hrozným veciam, ako sme videli v tomto filme. A aj kvôli tomu, ako funguje mnoho rodín – a nielen slovenských, je škoda, že otec je kdesi preč a v podstate ani nevie, čím žijú jeho deti. Film som videla v rámci filmového festivalu v staršom kine a tak asi aj toto staré kino môže za to, že som sa párkrát musela spolunávšatevníkov spýtať, čo to povedal? Tak nech je mi odpustené, že nedávam plných päť, ale štyri slušné hviezdičky. ()

marhoul

Krásný film. Předesílám, že Milana Ondríka obdivuji už pár let. Zaujal mě v dramatických divadelních představeních Teatro Tatro: Majster a Margaréta, Stalker i Prorok Ilja, stejně tak v nádherném komediálním skeči Zimní olympiáda Vencouver a vidět ho v hlavní roli tohoto dramatu je prostě jedna další paráda! Umí. Je charismatický, přirozený, karlovarskou cenu za nejlepší mužský herecký výkon mu přeji. Zuzka Konečná je další vynikající herečka, oba protagonisté si cenu Slnko v sieti zaslouží měrou vrchovatou, stejně tak i zbytek nominovaných a oceněných. Nech je svetlo je malý velký film, kterému přeji úspěchy i na mezinárodní úrovni, které ostatně už po Evropě sbírá. Parádní scénář, důležité sdělení, v důležité době, moc se mi to líbilo. Scény Ondríka s Csongorem jsou až na dřeň. Viděno jednou v kině, dvakrát v bedně a stále je na co koukat, nad čím přemýšlet. Snad film osloví i české publikum, pro které je klerofašismus a vesnický způsob na současném slovenském venkově patrně španělská ves, přesto doporučuji. "Žiadny kkt neni taký tvrdý, ako život." Filmová cena Slnko v sieti 2020 za: Najlepší hraný film, réžia, scénár, najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. ()

• Ondrík nosí počas filmu štrikované papuče, ktoré majú tvar nemeckého tanku Tiger I. (Johnny.ARN)
  • Režisér Škop vybíral představitele Adama (František Beleš) déle než půl roku. (klukluka)
  • Film se natáčel na Oravě v místě se statisticky nejvyšším úhrnem sněhových srážek. Suchá zima způsobila, že se prvních 14 natáčecích dnů natáčely pouze interiéry. (klukluka)

Související novinky

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

28.05.2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus.… (více)