Budiž světlo

Scénografie:

Pavol Andraško

Kostýmy:

Erika Gadus

Ambice spojit intimní drama o chladné rodině se společenským komentářem dojel právě na příliš široký rozptyl a malý důraz na detaily. Za všechno mluví třeba absentující sound design nebo hodně rozkolísané herectví. Je to nicméně důležitý film, který dokáže slušně skončit v okamžiku, kdy katarzi nechává víceméně na divákovi. Škoda, že Škop začíná být víc režisérem dramatizujícím než dokumentaristicky pozorujícím. Eva Nová byla díky tomu dál a výš.(3.8.2019)

Mrazivě realistické a když si člověk představí, že by byl v kůži hlavního hrdiny, někde na malé slovenské vesnici...velmi dobře zahráno a zpracováno (žádný Arnold kosící nepřející vesničany kulometem, ale předem prohraný boj jednotlivce proti všem). Docela by mě zajímalo, jestli to v době Kotleby takto opravdu na malých vesnicích vypadá (spojení církve a podobných polomilitantních organizací), úplně bych se tomu nedivil. Koneckonců podobná nic neříkající hesla (vymeteme špínu...) jsou velmi populární i u nás a slyší na ně desetina voličů...jediné negativum filmu - vím, jak těžké by to bylo, ale přesto, jít možná ještě trochu dál a ukázat, jak by dopadlo to oznámení na policii? Toto zpracovat už by bylo velké umění.(16.7.2019)

[KVIFF 2019] Mimo můj program. Ale skrze hodnocení a ovací nešlo odolat a odmítnout. A tak se vracím na své milované Slovensko. Do země, kde filmy už pomalu dělají lepší než u nás. A nyní si trumfli na klenot. A ten dle mého září jak jen to jde. Sledujeme otce od rodiny, který je vlastně doslova od rodiny. Přifrčí domů oslavit Vánoce, ale pravicový extrémismus mu to nedovolí. Ale ono ani nejde vyloženě o něj. Prostě jde o nebezpečí, které ani není vyloženě jmenováno. To cením. A poté přichází sociální drama. No a já jsem prostě doma. Vzpomínám na svůj milovaný Hon a říkám si jak se s tím tvůrci zde dokázali jinak vyrovnat po svém. Eskalace, mini zvrat. No nádhera. Jenom se divím a užívám si. Konec už sám za sebe skončí tak nějak jak má. Ale já nevím jestli jsem na to připraven. Bohužel. Ale to nic nemění na faktu skvělosti. Víc tohoto. Slovensko dýchej!(7.7.2019)

Fota nejdriv do mladyho zbytecne moc hudruje, at furt necuci do toho mobilu, ale nakonec se ukaze jako ferovej chlap a podrzi ho. Takova poctiva otco synovska laska (a par pohlavku k tomu). Na Slovensku se zkratka dobre pracuje s mladezi - nabor novych klerofasounu probiha jiz od raneho ministrantstvi. (75%)(1.7.2019)

Marko Škop dobře pracuje s postavami i s prostředím vesnice, kde se všichni znají a nenechají si líbit, když s nimi někdo nedrží basu. Drama o nutnosti svěřovat se a o rodině řešící morální dilema související s tragédií, jenž vesnici narušila vánoční pohodu, a s činností mládežnické skupiny zakládající domobranu, se zaměřuje i na motivy homofobie, synovsko-otcovských vztahů a nečestných církevních hodnostářů. S rozjezdem zápletky se nicméně dost otálí a film končí ve stádiu nadhozu, kdy se udělá ta správná věc, díky níž se konečně dají věci do pohybu, leč ty už snímek nezachycuje.(2.7.2019)

• - Režisér Škop vybíral představitele Adama (František Beleš) déle než půl roku. (klukluka)

• - Film se natáčel na Oravě v místě se statisticky nejvyšším úhrnem sněhových srážek. Suchá zima způsobila, že se prvních 14 natáčecích dnů natáčely pouze interiéry. (klukluka)