Budiž světlo

Nech je svetlo

Let There Be Light

Slovensko / Česko, 2019, 93 min

[KVIFF 2019] Mimo můj program. Ale skrze hodnocení a ovací nešlo odolat a odmítnout. A tak se vracím na své milované Slovensko. Do země, kde filmy už pomalu dělají lepší než u nás. A nyní si trumfli na klenot. A ten dle mého září jak jen to jde. Sledujeme otce od rodiny, který je vlastně doslova od rodiny. Přifrčí domů oslavit Vánoce, ale pravicový extrémismus mu to nedovolí. Ale ono ani nejde vyloženě o něj. Prostě jde o nebezpečí, které ani není vyloženě jmenováno. To cením. A poté přichází sociální drama. No a já jsem prostě doma. Vzpomínám na svůj milovaný Hon a říkám si jak se s tím tvůrci zde dokázali jinak vyrovnat po svém. Eskalace, mini zvrat. No nádhera. Jenom se divím a užívám si. Konec už sám za sebe skončí tak nějak jak má. Ale já nevím jestli jsem na to připraven. Bohužel. Ale to nic nemění na faktu skvělosti. Víc tohoto. Slovensko dýchej!(7.7.2019)

Fota nejdriv do mladyho zbytecne moc hudruje, at furt necuci do toho mobilu, ale nakonec se ukaze jako ferovej chlap a podrzi ho. Takova poctiva otco synovska laska (a par pohlavku k tomu). Na Slovensku se zkratka dobre pracuje s mladezi - nabor novych klerofasounu probiha jiz od raneho ministrantstvi. (75%)(1.7.2019)

Vianočné sviatosti v rodine, či s veriacimi v kostole predznamenávajú pokoj a čistotu v dušiach. Opak je pravdou. Na tento vianočný čas Milanova rodina nikdy nezabudne... Marko Škop už pri svojom debute Eva Nová naznačil, že z dokumentaristu sa stáva vyzretý scenárista a režisér. V tomto prípade zameral svoj záujem na tradičnú rodinu kdesi zo zapadnutej dedinky, kde sa všetci obracajú k Bohu resp. k miestnemu farárovi. Ten je však na čele polovojenskej skupina mladých "násťročných". Je toho veľa, čomu musí Milan vzdorovať a taktiež aj každý normálne kriticky zmýšľajúci divák. Tu je istý kameň úrazu... tento film mnohí nepochopia, budú ho brať ako útok na cirkev, na ukrývaný nacizmus v nás, na útok voči všetkému slovenskému. Škopov snímok je silný vo výpovedi, využíva intímnosť scén, každá je azda o dve-tri sekundy dlhšia ako býva obvykle a tým znásobuje divácky zážitok. Hudba neexistuje, aby ticho dramatických scén a prepojenie diváka na hlavných protagonistov bola silnejšie. Milan Ondrík ( Milan ) podáva vynikajúci sústredený výkon, ocenenie na MFF v Karlovych Varoch nebude posledné. Potešil debutujúci František Beleš v úlohe jeho syna Adama. Nech je svetlo je prepotrebný film, intímny, drsný a pravdivý.(27.9.2019)

Autentické vykreslení vesnického prostředí a "tradičního" slovenského klerofašismu. Vzhledem k historii má film v tomto bodě nač navazovat. "Normální" rodina se snaží těmto tendencím čelit a ochránit se navzájem. Vztah dědy - otce - syna, obavy nebýt jako ten před ním. Zůstat v davu, nemít problémy, nebo vystoupit ze stáda a zachovat se morálně v souladu se svým svědomím?(3.7.2019)

Marko Škop dobře pracuje s postavami i s prostředím vesnice, kde se všichni znají a nenechají si líbit, když s nimi někdo nedrží basu. Drama o nutnosti svěřovat se a o rodině řešící morální dilema související s tragédií, jenž vesnici narušila vánoční pohodu, a s činností mládežnické skupiny zakládající domobranu, se zaměřuje i na motivy homofobie, synovsko-otcovských vztahů a nečestných církevních hodnostářů. S rozjezdem zápletky se nicméně dost otálí a film končí ve stádiu nadhozu, kdy se udělá ta správná věc, díky níž se konečně dají věci do pohybu, leč ty už snímek nezachycuje.(2.7.2019)

• - Film se natáčel na Oravě v místě se statisticky nejvyšším úhrnem sněhových srážek. Suchá zima způsobila, že se prvních 14 natáčecích dnů natáčely pouze interiéry. (klukluka)

• - Když se v největším kině Hvězda v Uherském Hradišti promítal tento film, provozovatel kina si musel vyžádat souhlas místních hasičů, že může porušit kapacitu kina a na schodech seděla další stovka diváků. (Stoka)

• - Režisér Škop vybíral představitele Adama (František Beleš) déle než půl roku. (klukluka)