Naše planeta (TV seriál)

Our Planet

Dokumentární

Velká Británie, 2019, 6 h 43 min (Minutáž: 49–54 min)

Adam Chapman

Steven Price

David Attenborough (vyp.)

Adam Chapman

Nevím proč, ale oproti Planet Earth tomu něco chybělo. Částečně to Planet Earth přímo vykrádá a možná proto jsem u toho nezažil takové "wow". Kamera super, hudba super a ve výsledku mi to přišlo jako bezvadně natočený, ale nedobře sestříhaný film. Our Planet patří spolu s dokumenty od BBC určitě mezi ty nejkrásnější o přírodě, jaké se kdy natočili. Mezi nimi bych si ho ale vybral asi až nakonec.(10.7.2019)

Třetí neoficiální díl Zázračné planety, který vlastně je dělaný stejným stylem a se stejnými lidmi. Jenom hold v moderním pojetí na Netflixu. Což je bohužel i docela smutná věc. Protože docela už je zde vidět určitá šablona, která se obkresluje neustále dokola a člověk už je z toho trochu mimo. A je to velká škoda, protože sledovat občas skoro jedno a to stejné dokola je v celku už otravné. I tak se zde opět našli části, které dokázali předat něco nového a zajímavého. Trochu se bojím, že se z tohoto stane určitá móda dělat to stejné, ale nezbývá než doufat, že filmaři se zaměří na tunu dalších věcí, které naše Země nabízí.(24.10.2019)

Toto nikdy neomrzí. Ďalšími ojedinelými (lokácie môžu byť podobné ako už boli, ale scény zase nevidené), úchvatnými a podmanivým soundtrackom doplnenými zábermi natočený dokumentárny seriál z dielne Davida Attenborougha, ktorý vie byť smutný, aj zábavný, uspokojivý, ale aj kritický voči samotnému ľudstvu, ktoré je tou najvážnejšou hrozbou pre všetkú tú krásu, ktorú tu ešte stále máme možnosť vidieť. Otázka je, že dokedy...(15.4.2019)

Hodnotit přírodopisné dokumenty je velmi ošidné. Na jedné straně - díky nejmodernější technice a obrovským rozpočtům můžeme sledovat opravdu dechberoucí záběry neskutečně nádherné přírody a všech možných živočichů v takové kvalitě, jaká byla ještě před několika desetiletími absolutně nemožná. Neboli - je to neskutečná krása, boží zázrak, nad kterým zůstává rozum stát. A většina diváků to proto ohodnotí absolutní známkou. Na straně druhé je mi smutno, když vidím, že i dokument o přírodě se čím dál více stává politickým nástrojem. Manipulací s city diváka, od kterého požadujeme ten "správný postoj" a angažovanost. Neboli - například to, že v posledních desetiletích dochází k dramatickému úbytku ledové plochy je nezpochybnitelný fakt. Ale závěrečná výzva "zjistěte na našem webu, co proti tomu můžete dělat" už je čistě politickou výzvou, sloužící novým ekonomickým subjektům, sponzorujícím řadu eko-vědeckých institucí s cílem zbohatnout a pževzít ekonomickou moc na úkor těch starých. Nedělejme si iluze, za vším je boj o peníze. Výsledkem je, že divák už nemá jen obdivovat dokonalou nádheru přírody, ale má třeba přestat používat brčka z plastu, palmový olej a dieselová auta a kupovat elektromobily a bio výrobky. Pokud má někdo pocit, že tím opravdu ovlivní úbytek ledních medvědů nebo mrožů a ledovce přestanou tát, je mi ho trochu líto. Já osobně jsem na takovou manipulaci s lidskými city docela háklivý, takže i když samotný obraz je opravdu dokonalý, tak celkové, nezpochybnitelnými fakty nepodložené vyznění se mi velmi příčí. Jinými slovy - ta proklamace "konec světa se blíží a můžete za to vy, hříšníci", to už tady bylo opravdu mnohokrát.(20.4.2019)

Měl jsem za to, že natočit dokumenty o přírodě, které se vyrovnají Planet Earth a Life už není možné. Opět se ale spojila neuvěřitelná odhodlanost, trpělivost a nejmodernější filmařské technologie, a vznikla další série neskutečně úchvatných záběrů, které zákonitě musí v divákovi navodit vděk za to, že má tu čest žít na tak krásné planetě. Tentokrát ale pan David Attenborough kromě žasu nad krásou přírody zakomponoval i agitační prvek, tedy varování, že pokud se okamžitě nevzpamatujeme, budeme brzy tygry, keporkaky nebo deštné pralesy znát už jenom z takovýchto dokumentů...(6.5.2019)

• - Dokument se natáčel 4 roky, v absolutních číslech to mj. znamená 3 375 natáčecích dnů v 60 zemích světa, 400 tisíc hodin monitorování fotopastí, 6 600 vzletů pomoci dronu, 911 dní na moři, 2 000 hodin potápění, 600 členů štábu, přes 200 natáčecích expedic. (Phantasma)

• - V Mexiku a Latinské Americe mohou diváci vidět seriál s dabingem Salmy Hayek, ve Španělsku jej namluvila Penélope Cruz. (D.Moore)