Naše planeta (TV seriál)

Our Planet

Dokumentární

Velká Británie, 2019, 6 h 43 min (Minutáž: 49–54 min)

Steven Price

David Attenborough (vyp.)

to co je Planet Earth pro BBC,to je Our Planet pro Netflix.Je úplně jedno,že tu Netflix slavnější sestřičku formátově kopíruje,protože dokáže servírovat výborný dokument,kde jdou ruku v ruce famózní záběry s hlubší myšlenkou a potřebným ekoposlestvím.Nejednou jsem měl u některých scén regulérně husí kůži...90%(29.8.2020)

Pokud máte za sebou většinu dokumentů z dílny Davida Attenborougha, může se zdát, že vykrádá sám sebe. Ale zdání klame. To co jsem do teď obdivoval jako nedotčenou divočinu v dechberoucích záběrech nám Our Planet servíruje znovu, ovšem s devastujícími následky nejhoršího predátora naší planety - človkěka. Pokud to tak půjde dál, zůstanou nám jen ty dokumenty...(17.10.2020)

Určite nie tretí najlepší seriál, možno tak dokumentárny. Aj keď na netflixe jeden z tých lepších. Som aj rád že som to dopozeral. Lebo niekedy sa mi to už fakt nechcelo. Chválim fantastické zábery na zvieratá ktoré má rád skoro každy človek, našu planétu už menej. Čo je škoda, ale posledná epizoda onChernobyle nemala chybu. 4*(9.10.2020)

Jestli si myslíte, že v dokumentech BBC byly úžasné záběry (a o tom, že tam byly, není pochyb), počkejte na Our Planet. Dechberoucí seriál od začátku do konce, fascinující podívaná plná jedinečných scén, které mají díky perfektním záběrům, střihu a hudbě takový náboj, že trumfnou jakýkoliv velkofilm. Zároveň je to ale důrazné varování. Vždyť jak lépe ukázat, jaké kráse hrozí zánik, než oslavou té krásy? Budete žasnout, až uvidíte scény úspěšných i neúspěšných lovů nebo námluv, bude vás fascinovat, jak a s čím si dokáže příroda poradit, ohromí vás rozlehlost ledových, travnatých nebo pouštních plání... A pak se dozvíte, že v globálním měřítku nejsou až tak rozlehlé, že ta obrovská stáda a hejna jsou už také spíše výjimečná, že člověk je prostě debil, ale nedoplácí na to on, nýbrž jeho okolí. Přes tu pochmurnou náladu, která v každé epizodě musí nutně zavládnout, ale nakonec zaznívá i optimismus - naděje, že se můžeme začít chovat jinak, správně, a to nejlépe tak, že do toho nebudeme přírodě moc strkat nosy a ona se z toho, co jsme provedli, snad otřepe. Tenhle seriál by měl vidět každý.(11.8.2019)

Hodnotit přírodopisné dokumenty je strašně těžké, protože záběry, které nabízí jsou nepopiratelně krásné. Navíc David Attenborough je bez pochyb legendou a jeho hlas se dobře poslouchá. Na druhou stranu je ještě těžší překonávat to, co už jedno bylo ukázáno a tak je třeba přidat nějakou další hodnotu. Our Planet se tváří, že se zaměří hlavně na klimatické změny a chce diváka donutit o tom, proč se to děje, přemýšlet. To však podle mě šlo udělat i jinak než přidáním odkazu na webovou stránku v závěru epizody. Čekal jsem víc fakt a něco, čím se dokument odliší od svých předchůdců. Takhle je pro mě jen dalším z řady těch skvěle nasnímaných kousků. Paradoxně nejzajímavější je pak bonusová epizoda, která ukazuje, kde se co a jak točilo. Ta opravdu stála za to.(15.5.2019)

• - V Mexiku a Latinské Americe mohou diváci vidět seriál s dabingem Salmy Hayek, ve Španělsku jej namluvila Penélope Cruz. (D.Moore)

• - Dokument se natáčel 4 roky, v absolutních číslech to mj. znamená 3 375 natáčecích dnů v 60 zemích světa, 400 tisíc hodin monitorování fotopastí, 6 600 vzletů pomoci dronu, 911 dní na moři, 2 000 hodin potápění, 600 členů štábu, přes 200 natáčecích expedic. (Phantasma)