• angličtina

Krimi / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 90 min

• Allien.9

"Miss Hanoi" byla jedním z mála českých filmů, jejichž námět mě za posledních x-x-x-let zaujal, nakonec ale zůstalo jen u velkých očekávání. Kdo je vrah, mě (bohužel) napadlo hned v úvodu vyšetřování, a i když se pak odkryla ještě jedna věc, nějak jsem měla problém jí uvěřit. Brala bych hlubší exkurzi do vietnamské kultury, ale tak alespoň už vím, proč se SAPA jmenuje SAPA. Že je to oblast ve Vietnamu jsem věděla, ale že je to jediná oblast, ve které sněží, to jsem netušila.;-)(10.1.2021)

• Arsenal83

K peknej pôvodom vietnamskej policajtke tu zadrbú akože cool rasistického Čecháčka fízla, ktorý zjavne nenávidí cudzincov, ale pritom by podľa tej spotenej tváre Novotného zjavne každú Vietnamku omrdal len by tak fučalo. Dialógy sú skoro nefungujúce. Novotný chce hrať takého drsňáka, že mu to nikto neverí a stáva sa negatívnou postavou príbehu, takého fízla by ste chceli umlátiť čapicou. A Novotnému by sa tá Čapica aj hodila, veď má na hlave možno aj menej vlasov ako Andrej Kiska.(7.2.2020)

• Colonist

Osobně se domnívám, že scénář k tomuto filmu musel být původně koncipován jako seriálový pilot. Ono to totiž celkově působí jako pilotní díl k nějakému nováckému krimiseriálu. Když nepočítám lepší kvalitu obrazu a občasnou nahotu, tak je to jinak strašně televizní. Kdybych v roce 2018 nezaregistroval určitou mediální masáž na internetu, tak bych si vážně myslel, že jde o TV film. Nechápu, že něco takového běželo v kinech. Nevidím žádný důvod, proč by to měl člověk zhlédnout na velkém plátně. Charakterově se to v podstatě nijak neliší od toho, co nám třeba každé pondělí ve 20:00 servírují "Specialisté". Herecké výkony jako by jim z oka vypadly, průběh vyšetřování je vystaven podle stejné šablony a třeba kamerou je to nasnímáno úplně stejně (žádné překvapení, když Aleš Hart právě ty "Specialisty" dělá). Začátek filmu je věnován seznámení se s hlavní hrdinkou (i to evokuje pilot k seriálu) a docela se to vleče, než se konečně začne něco dít. Kriminální linka není dvakrát originální ani zajímavá. Strašně se to vleče (a to má ten film bez závěrečných titulků stopáž asi jen 1 hodinu a 23 minut). Fakt by to klidně mohli vyšetřovat ti "Specialisté" a nic moc by se nezměnilo. To jediné, v čem se "Miss Hanoi" odlišuje, je právě to, že jde o vyšetřování ve vietnamské komunitě s vietnamskou hlavní hrdinkou. Jenže i tak tomu příběhu chybí nějaká vlastní osobnost, k čemu je zajímavé vietnamské prostředí, když s ním tvůrci neumí pracovat? Oni vlastně neumí pracovat s prostředím obecně. Varnsdorf znám a je to fakt hnusný město (omlouvám se všem varnsdorfským patriotům). Sem by se dala zasadit skvělá špinavá kriminálka. Tvůrci šli bohužel jinou cestou (ten film není nijak drsný ani špinavý), a tak je nakonec úplně jedno, kde se to odehrává (přitom to ve VDF opravdu natáčeli). Prostředí tu nemá žádný význam a kdyby to celé zasadili třeba do Prahy, bude to vypadat úplně stejně. Největší síla snímku tak spočívá v hereckém obsazení. Ha Thanh Špetlíková mě mile překvapila, předvedla solidní herecký výkon a dokázala, že má na víc než jen na "Tien z Ordinace". David Novotný je vždycky fajn, jeho nabubřelý rasistický policajt párkrát slušně zahláškuje. Hlavní herecká dvojice má mezi sebou fungující chemii a dynamiku, akorát nám toho spolu zas tak moc nepředvedou. Je až s podivem, jak málo toho spolu vlastně vyšetřují. Ostatně na uzavření obou případů (ať už jde o zajištění klíčového důkazu nebo o přiznání k první vraždě) nemá Novotného postava žádný vliv a v těch nejdůležitějších momentech ani nefiguruje. V posledních 20 minutách filmu se už jen mihne. Parťácký vztah mezi oběma policajty je ve filmu pomalu budován, ale k nějakému zásadnějšímu konci nedospěje, což by dávalo smysl, kdyby to byl opravdu jen pilot k seriálu a v dalších dílech by se ty postavy a jejich vztahy dále vyvíjely. Takhle to ovšem celé vyznívá do prázdna. Do prázdna vyznívá i samotný konec filmu, kdy je budoucnost vietnamské policistky a její matky nejistá a otevřená (seriál by na to jistě navazoval). 2 věci mě na filmu neskutečně iritovaly. Zaprvé je to mizerný dabing některých postav ztvárněných vietnamskými herci. Ty hlasy k nim vůbec nesedí. Třeba otec mrtvé Vietnamky zní moc mladě. Druhou (a zásadnější) věcí je to, že je to detektivka vystavěná přesně podle té typické šablony současných televizních kriminálek. To znamená, že se vrah vyklube z postavy, která se mihne někde hned na začátku. Tohle mě fakt na těch českých detektivkách poslední doby irituje. Proč sakra musí být pachatel z úzkého okruhu postav, které se v příběhu vyskytují? Proč to nemůže být někdo neznámý, kterého potkáme až v průběhu vyšetřování? Kde je pak nějaké překvapení? Film na vás v závěru hodí "šokující" zvrat týkající se původní smrti mladé Vietnamky, ale zas jen vyjde najevo, že v tom jedou postavy, které se v příběhu celou dobu mrcasí. Ten scénář je vážně marný. 2 hvězdičky. Jít na to do kina, chtěl bych vrátit vstupné. Nic "filmového" tu není.(13.1.2021)

• Guzo

Neokoukané prostředí dělá film o dost zajímavějším, než vlastně je. To by tolik nevadilo, kdyby fungovalo všechno ostatní - kamera je ale místy dost zmatená, chemie mezi Davidem Novotným a Ha Thanh Špetlíkovou moc nefunguje (ty rasistické řeči mi přišly až zbytečně přepálené) a rozuzlení příběhu vlastně moc zajímavé není. Čím si film naopak polepšil je sympatická hlavní hrdinka a zmíněné zasazení příběhu. 5/10(15.4.2019)

Skromná, ale kvalitně natočená krimi z neokoukaného prostředí vietnamské komunity. Samotný případ je veskrze jednoduchý a nepřehnaný. Osobně mě ale krom úderného rozuzlení zas až tak nenadchl. David Novotný tu hraje takového toho typického "slušnočecha," který, když se zrovna nechová jako hulvát, je i zkušený vyšetřovatel. Co mě ovšem překvapilo byla Ha Tranh Špetlíková a její přirozené herectví. Neříkám to často, ale tohle bude nový objev na poli českého filmu. I ostatní herecké výkony jsou tu nezvykle vyrovnané a interakce mezi postavami uvěřitelná a zábavná. Dialogy tu a tam trochu skřípou a potenciál taky nebyl úplně využitý, ale ty postavy mě bavily a vůbec bych se nezlobil za nějaké volné pokračování.(5.1.2019)

• - Herečka Ha Thanh Špetlíková je první vietnamskou herečkou, která si zahrála v českém filmu hlavní roli. (Duoscop)

• - V jedné scéně Anh (Ha Thanh Špetlíková) odpovídá v legraci Křížovi (David Novotný), že ve Vietnamu mají moře, pro změnu Žlutý. Ve skutečnosti však Vietnam omývá moře Jihočínské (ve Vietnamu se užívá jméno „Východní moře“, Biển Đông). Žluté moře se nachází zhruba o tisíc kilometrů severněji mezi Čínou a Korejským poloostrovem. (Stan Borowitz)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)