Krimi / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 90 min

• slunicko2

Ambice snímku překročily schopnosti jeho tvůrců. 1) Zajímavé téma je neobratně zpracováno. 2) Buranský policejní debil kapitán Kříž mě dostal v podání velmi přesvědčivého 49letého Davida Novotného. 3) Pak je tu pěkný Chip Nguyen (syn Hai Trang) a hezký 18letý Jan Maršál (spratek Jan Polanský).(17.1.2019)

Zvažuju, že dám plný počet, sice si to až tak úplně tenhle film nezaslouží, ale aby se potácel v tak nízkých procentech si tedy rozhodně zaslouží ještě méně. Na domací produkci mimořádný námět, dle mého názoru neznalce poměrů ve Vietnamské komunitě i dobře zpracovaný. Sympatický vizuál, na české poměry nadprůměrně dobře nasnímaná akční scéna a valná vêtšina hereckých výkonů, to jsou stavební kameny kvality tohoto filmu. Tragická výslovnost představitele bratra Miss je zřejmě největším negativem snímku. Zde skutečně došlo ke castingovému eroru a onen chlapec měl být minimálně nadabován, v ideálním případě rovnou nahrazen někým šikovnějším. Za tento logopedický postrach tedy bohužel nemohu jít do plného počtu, byť bych ráda kompenzovala mizerná hodnocení ostatních.(10.8.2019)

Žánrovkám fandím, poctivým kriminálkám obzvlášť, ovšem tahle trpí stejně jako většina tuzemských pokusů jakousi nedotažeností. Začínající policistka Ha Thanh Špetlíková pomáhá coby překladatelka zatrpklému poldovi, který z rukávu sype sarkastické až rasistické komentáře. Vyšetřují spolu vraždu mladého sígra, který před lety spáchal něco úzce spojeného s vietnamskou komunitou. Že by se mu někdo mstil? A byla čtyři roky stará smrt čerstvé vítězky soutěže krásy řádně vyšetřená? Asi po pětadvaceti minutách jsem tušil, kdo je do okolností namočený. A to není dobře. Celkově je plytký scénář pasující spíš na televizní kriminálku jen ozvláštněný o do sedření pracující komunitu, dramaturg zřejmě chyběl a produkce se zrovna nevytáhla. Opakuji, že zatraktivnění o jinou kulturu je sice fajn, ale my už tak nějak víme, že česká hovádka Vietnamcům ráda tykají nebo jim komolí jména, a nic moc jiného nedostaneme. Škoda místy blbých dialogů, ještě blbějších situací, zplošťování charakterů i samoúčelné nahoty. A absence napětí. Každopádně výkon Davida Novotného výborný. Celkově úplně zklamaný nejsem.(16.12.2018)

Skromná, ale kvalitně natočená krimi z neokoukaného prostředí vietnamské komunity. Samotný případ je veskrze jednoduchý a nepřehnaný. Osobně mě ale krom úderného rozuzlení zas až tak nenadchl. David Novotný tu hraje takového toho typického "slušnočecha," který, když se zrovna nechová jako hulvát, je i zkušený vyšetřovatel. Co mě ovšem překvapilo byla Ha Tranh Špetlíková a její přirozené herectví. Neříkám to často, ale tohle bude nový objev na poli českého filmu. I ostatní herecké výkony jsou tu nezvykle vyrovnané a interakce mezi postavami uvěřitelná a zábavná. Dialogy tu a tam trochu skřípou a potenciál taky nebyl úplně využitý, ale ty postavy mě bavily a vůbec bych se nezlobil za nějaké volné pokračování.(5.1.2019)

• zette

Jako televizni film ok, na celovecerni kriminalku s ambicemi zatracene malo. Tesil jsem se, jak si filmari poradili s vietnamskou komunitou a musim rict, ze atmosferu to melo. Skoda spatnych hereckych vykonu, jediny Novotny skutecne hraje-az si tedy myslim, ze je takovy snad i ve skutecnosti.-). Scenar slabsi, ale alespon nametem celkem originalni film. Ha Thanh je pekna holka, ale zdravotnicka uniforma ji slusi vice.(30.12.2018)

• - Zdeněk Viktora natáčel s Davidem Novotným již svůj předchozí snímek Raluca (2014) a byl prý od počátku přesvědčen, že právě David je kapitán Kříž – vlastně roli tak trochu psal pro něj. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)

• - Natáčení filmu trvalo s přestávkami skoro dva roky. Točilo se převážně ve Varnsdorfu, kde žije početná vietnamská komunita, a to i v reálných interiérech vietnamských domovů, kde jsou všichni představitelé Vietnamců výhradně z řad neherců. Podařilo se také natáčet na pražské tržnici Sapa. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)