Miss Hanoi

Krimi / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 90 min

Asi nejlepší český film za posledních... tak deset dvacet let. No, je pravda, že za posledních deset dvacet let jsem českých filmů viděl tak deset dvacet, takže nemám moc s čím srovnávat. Není to tedy taková šleha jako třeba něco od Slámy, ale s velkým povděkem kvituju, že se nejedná ani o buranskou komedii, ani o laskavě-hřejivou komedii, ani o vyumělkovanou a pozérskou pražáckou komedii, prostě o ŽÁDNOU komedii ani šaškárnu ani frašku, ve kterýchžto nechutných žánrech si podbíziví čeští filmaři i plebejští čeští diváci tolik libují, ale o svižnou, vcelku realistickou a hodně zajímavou televizní kriminálku, která myslím směle snese srovnání s obdobnými TV kriminálkami německými nebo francouzskými. Bavilo mě nahlédnout do zákulisí naší vietnamské neboli rákosnické komunity, hodně mě bavil satyrský policajt s neomalenou držkou (ač místy dost přehrávaný), ale nejvíc mě bavila hezká šikmooká policajtka. Ta holka se mi ve své roli tolik líbila, až jsem v průběhu děje začal živě fantazírovat o tom, jak mě dlouho a pečlivě vyslýchá v útulné policejní cele v uniformě z lesklého černého latexu. A k té pointě - myslím, že policajti by často měli být radši samozvaní soudci, než hnidopišsky posedlí hledači pravdy a tzv. "spravedlnosti". Prostě kliďánko na grázly rafičit falešné důkazy jak na běžícím pásu a zavírat je do lapáku, no a u slušných občanů lecjaký ten důkaz naopak přehlédnout. Takže se s resultátem filmu, nabádajícím k uvědomělému bonzáctví, vůbec neztotožňuju.(2.1.2019)

• Asia_Power

Film začal naprosto famózně. Hned na začátku cca po minutě filmu už jsem mohla koukat Ha Thanh na prdelku a i kozička nesměle jukala a já se těšila, co všechno ještě, kromě vraha, odhalí. Neodhalila však ani píču (a to jak doslova tak slovně). Sice je tam jiná borka, co tu píču odhalí, ale ta je evropská a mně se nijak extra nelíbila. Tak prd. To, že český titulky jsou u vietnamštiny většinou špatně, toho sem si všimla asi jen já a pár tísícovek soukmenovců, co uměj šéšky, ostatní to řešit nebudou. To, že u půlky vietnamskýho kecání titulky vůbec nejsou a já si tak nedobrovolně hrála na živej překladač to mě už sralo. Příběh se snaží bejt mocně originální, asi jako naše oblečení od NYKE, PUMMA atd, ale je lacinej jak kurva čtvrtý kategorie a kdo není úplně retardovanej nebo po lobotomii, ten celkem rychle zjistí co asi bude špatně. Chudák Ha, buddhožel hrála retardovanou postavu po lobotomii, takže jí nedošlo ani hovno, dokud jí to na plnou hubu neřekli. A jakože rasisitickej detektiv byl podobně bystrej, jelikož poznal taky hovno. Sice jsem se pak cítila chvilku děsně chytrá a důležitá, ale po minutě mě to přešlo a zůstaly ve mně dvě věci. Pocit, že Miss Hanoi je sračka a pak těch krásných deset vteřin, kdy Ha ukazuje prdelku a kozičku. Buddho za co...(23.1.2019)

Není to špatné. Jen v televizi by to filmu slušelo více, než v kině. Největší problém je to, že má režisér Zdeněk Viktora trochu větší ambice, než své schopnosti. Tím ho nechci urazit, jen konstatuji holý fakt. Na druhou stranu mě byl dost sympatický jeho zápal pro věc. Přijít se zajímavým příběhem, s postavy a taky prostředím, není nejsnazší. Za to palec nahoru. Film má celkem slušné řemeslo, dobré herce(Novotný Špetlíková), ale snahou dělat z filmu něco více, a na konci přijít s "šokujícím zvratem" si film nakonec sám pod sebou podřezal větev. Méně je někdy více. Škoda, s propracovanějším scénářem to mohla být velmi slušná kriminálka, takhle je to jen neurážejí kriminálka se zajímavým prostředím.(19.12.2018)

• honajz

Jedinými klady téhle detektivky jsou vlastně poprvé v české kinematografii nějak blíže představené prostředí vietnamské komunity, a pak ještě kamera (i když ty pastelové barvy jsou ubíjející) a střih. Samotný příběh je průhledný jak sklo, a když si ve dvacáté minutě správně tipnu, kdo za co mohl, tak je něco špatně. Televizní zpracování ve stylu Kriminálky Anděl, třetí série, tomuhle dílku rovněž moc nesvědčí. Samotný námět by vydal právě tak na jeden díl nějaké TV kriminálky, ale je roztažen o spoustu vaty (holka jede v autě, jede, jede) na tu hodinu dvacet + 6 minut titulků. Pokud jde o postavy, skutečně bylo nutno udělat z postavy kapitána Kříže až takový stereotypní archetyp sobeckého a rasistického burana? Osobně by mi sedělo víc, kdyby prostě té komunitě jenom nerozuměl, což by ho svým způsobem frustrovalo, ale jinak by byl normální. Takhle působí jako chodící klišé. Ha Thanh Špetlíková příjemně překvapila, ostatní pak už jen přehrávají. Samotný scénář by potřeboval taky líp propracovat, protože třeba postava Horvátha se zde jednou mihne, jednou se o ní mluví, a najednou ji v závěru hledají a nevíme tak zcela úplně proč. Také jsem měl jednu dobu dojem, že zavražděná a ten vietnamský mladík jsou bratr se sestrou (špatně představené vztahy mezi jednotlivými postavami asi už ve scénáři), a nakonec je podle mne i docela matoucí, SPOILER proč jsou někteří lidé zatčeni, tedy, co přesně spáchal ten fotograf, co přesně vietnamský boss, co starý polda. Za ten konec jsem šel s hvězdičkou dolů. Pokud se říká, že jednooký mezi slepými králem, tady bych film označil v českém kinematografickém bahýnku k půlokému. Btw, mohla by policistka řešit případ, na kterém je osobně a rodinně zainteresována?(31.12.2018)

• slunicko2

Ambice snímku překročily schopnosti jeho tvůrců. 1) Zajímavé téma je neobratně zpracováno. 2) Buranský policejní debil kapitán Kříž mě dostal v podání velmi přesvědčivého 49letého Davida Novotného. 3) Pak je tu pěkný Chip Nguyen (syn Hai Trang) a hezký 18letý Jan Maršál (spratek Jan Polanský).(17.1.2019)

• - Natáčení filmu trvalo s přestávkami skoro dva roky. Točilo se převážně ve Varnsdorfu, kde žije početná vietnamská komunita, a to i v reálných interiérech vietnamských domovů, kde jsou všichni představitelé Vietnamců výhradně z řad neherců. Podařilo se také natáčet na pražské tržnici Sapa. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Herečka Ha Thanh Špetlíková je první vietnamskou herečkou, která si zahrála v českém filmu hlavní roli. (Bioscop)

• - Zdeněk Viktora natáčel s Davidem Novotným již svůj předchozí snímek Raluca (2014) a byl prý od počátku přesvědčen, že právě David je kapitán Kříž – vlastně roli tak trochu psal pro něj. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)