Miss Hanoi

Krimi / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 90 min

Rozhodně tři a půl. Velmi slušně zrežírované a do poslední chvíle vyvíjející se krimi drámo, které se sice od současných, podobně kvalitních seriálů moc neliší, což nijak nesnižuje jeho kvality, naopak, určitě můžeme mluvit o slušné filmařině, jež by se milovníkům krimi příběhů měla líbit. První zhlédnutí určitě skvělé, film je lehce stravitelný, svižný a nenucený, stejně tak prostředí vietnamské komunity není nijak vyumělkované či dokonce trapné, jak se někdy stává, naopak, vše je velmi přirozené a trochu i poučné. Když já ale na ty kriminálky moc nejsem, ono to stačí vidět jen jednou a víc v tom najít nelze, každopádně dobrá pozvánka na další režisérův počin.(10.8.2018)

Originální česko-vietnamská krimi, která nás zavede na místa, kam se turisté nevodí. Dobrý pocit z filmu trochu sráží špatné výkony vietnamských neherců a též k tomu moc nepomůže ani jindy výborný David Novotný. Jeho arogantní polda sice hláškuje na všechny strany, ale je to jen sbírka všech klišé, co jsme si tady za ta léta na Vietnamce nastřádali... Nepůsobí to věrohodně, stejně jako dopadení pachatele, které se mi zdálo moc uspěchané ve stylu : pořád nic, zase nic aaa už ho máme. Nicméně i přes tyto výtky dávám tři hvězdy, za jeden z prvních pohledů na vietnamskou komunitu a i za celkem originální zpracování.(13.8.2018)

• malylada

Miss Hanoi je naprosto průměrnou detektivkou, která neoplývá žádným nápadem a spíše připomíná nedělní inscenaci na čt1. Opravdu to nechápu, ale dvouletá příprava filmu není v ničem poznat. Zbytečné přehrávání obou hlavních herců ubírá na uvěřitelnosti a někdy působí až amatérsky a znuděně. Televizní vizuál tomu nepomáhá a čekal jsem z prostředí Sapy temnější atmosféru ala Rudý kapitán. Protrpěl jsem to do konce když nad tím přemýšlím, nenašel jsem moc pozitivních momentů.......4/10(14.8.2018)

Přiznám se, že jsem od toho čekal víc. Přitom námět je to skvělý a určitě se z toho dalo vytřískat víc. Z toho, co mi vadilo nejvíc, bych uvedl dvě věci. Zaprvé, náhled do vietnamské komunity se nekoná. Někomu to možná přijde fajn, že se to tam tolik neřeší, protože by to zase mohlo sklouznout do druhého extrému, ale když už se o tom píše i v popisech filmu, čekal bych víc. Nicméně tohle je ještě v pohodě, za mnohem horší u krimi filmu považuji druhou věc... a to je rozuzlení. Film totiž končí jak podle šablony majora Zemana. Detektiv na nic v podstatě nepřijde a pachatel se přizná sám. První vražda se vyřeší zcela mimo děj filmu nálezem jednoho předmětu, po čemž následuje asi čtyřminutová sekvence, kde se celá věc uzavře. Kapitán Kříž pak ještě zatčenému řekne, proč to udělal. Geniální. Když už si myslíte, že horší to nebude, vyřeší se i druhá vražda. Během pěti minut, přiznáním pachatele, které kdyby se nestalo, vůbec vám to nepřijde divné. Prostě takové malé závěrečné WTF. Celkem to shazuje první tři čtvrtiny filmu. Chtělo by to znovu a lépe.(13.8.2018)

Myslím, že po letech co je vietnamská kultura úzce spjatá s tou naší bylo na čase vytvořit podobný film, který ukazuje pohled nás Čechů na tuto subkulturu, která je čím dál víc ovlivněná naším sociálním a běžným životem. Detektivka výborně ukazuje právě naše vnímání lidí obecně nazývaných Asiati, které naše mysl nedokáže účinně rozlišovat podle státní příslušnosti. Dynamické propojení unaveného a předpojatého fízla Davida Novotného a mladé nezkušené policistky Ha Thanh Špetlíkové je výbornou omáčkou pro celý děj kriminálního příběhu. Oceníte nejen ryze českou osobitost postav, ale zároveň proniknete do sociálního kruhu lidí vietnamského původu.(13.8.2018)

• - Postava hlavní hrdinky nemá reálný předobraz – v době přípravy filmu žádná vietnamská policistka v poli nesloužila. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Natáčení filmu trvalo s přestávkami skoro dva roky. Točilo se převážně ve Varnsdorfu, kde žije početná vietnamská komunita, a to i v reálných interiérech vietnamských domovů, kde jsou všichni představitelé Vietnamců výhradně z řad neherců. Podařilo se také natáčet na pražské tržnici Sapa. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Herečka Ha Thanh Špetlíková je první vietnamskou herečkou, která si zahrála v českém filmu hlavní roli. (Bioscop)