Miss Hanoi

Krimi / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 90 min

Ještě před rokem jsem se dušoval, že české filmy v kině jenom jednou za čas. Letos je tu už přitom čtvrtý a to mně za 2 týdny čeká Jan Palach. Nicméně musí se nechat, že jsem hodil bobek na všechny české komedie se známými jmény a rozhodl jsem se chodit pouze na ty české filmy které vypadají zajímavě/nemuseli by stát za hovno. Jedním z takových se z ukázek stala i Miss Hanoi. Jak je na tom ale Miss Hanoi ve výsledku? Režíruje Zdeněk Viktora jenž předtím natočil pouze Ralucu, která mu utekla v kinech i v televizi a nějak jsem do dnešní doby neměl odvahu/čas/náladu jí hledat online. Jako režisér byl pro tedy velký neznámý. U tohoto filmu přitom zastává pozici nejenom jako režisér ale i spolu-scénárista a producent. A musí se mu nechat, že je zručný. Jestli něčím dokáže Miss Hanoi zaujmout tak tím, že je jiná. Dost za to může samotná zápletka ´´první vietnamská policajtka v Čechách´´. Na očích tak máme vietnamské prostředí a zákulisí. Zajímavé lokality, zajímavé kulturní pozadí a něco co někde jen tak neuvidíte. Herecké obsazení je v pohodě: David Novotný zase válí a potvrzuje status jednoho z českých nejspolehlivějších herců, Ha Thanh Špetlíková je poté dost slušná. Zbytek obsazení asi nějak celkově nestojí za zmínku. Ne však proto, že by hráli špatně jenom tím, že nezaujmou. Většina vietnamských rolí poté plní ne-herci což má za následek to, že některé věty nejsou úplně kvalitně odnesené a většinou ´´herci´´ při scénách drmolí a moc jím není rozumět. Naštěstí ale vietnamci nemluví česky celou dobu a dojde i na vietnamské znění s českými titulky. Což rozhodně působí lépe než kdyby mluvili vietnamci celou dobu podezřele česky nebo byli předabováni čistě českými herci a působilo by to nevěrohodně. Koncept je poté jednoduše zajímavý. Tradiční a ničím nevýjimečná zápletka totiž skrývá rasový podtext a s tím jak se vietnamci reagují na čechy a obráceně. A je tak pak vlastně vedlejší, že detektivní zápletka funguje jenom na půl jelikož ty scény s odlišnou kulturou to vynahradí. Vietnamská policajtka která si musí vybrat mezi lojalitou ke svému povolání nebo své kulturní oblasti kde se každý zná a jsou si bližní. Problém je ale ten, že hlavními dvěma hrdiny jsou vietnamská policajtka a český policista, který se netají svým rasizmem. A i přes to, že mezi nimi dochází ke sporům a hádkám nikdo to nevyvrcholí do něčeho extrémního/zajímavého. Především jeden zásadní motiv v jejich ´´vztahu´´ zůstane po konci filmu zcela nevyřešen. Z nějakého důvodu pro český film podmíněná nahota je jinak v tomto filmu nejzbytečnější za dlouhou dobu, že ani nestojí za zmínku za to jak je očividná. Problémem je také to, že se Miss Hanoi nikdy nezbaví nálepky vypadá jako televizní film. Občas to opravdu působí jako epizoda z seriálu Kriminálka Anděl/Policie Modrava, akorát řemeslně o ždibeček kvalitnější, jako jakési finále řady. A možná že by i ten televizní ksicht slušel Miss Hanoi víc. Průměrná scénář, nadprůměrná produkce, perfektní Novotný, slušná Špetlíková, podařené lokality aneb Miss Hanoi v kostce. Za rok, jednoho večera na TV Nova možná jo.(11.8.2018)

Originální česko-vietnamská krimi, která nás zavede na místa, kam se turisté nevodí. Dobrý pocit z filmu trochu sráží špatné výkony vietnamských neherců a též k tomu moc nepomůže ani jindy výborný David Novotný. Jeho arogantní polda sice hláškuje na všechny strany, ale je to jen sbírka všech klišé, co jsme si tady za ta léta na Vietnamce nastřádali... Nepůsobí to věrohodně, stejně jako dopadení pachatele, které se mi zdálo moc uspěchané ve stylu : pořád nic, zase nic aaa už ho máme. Nicméně i přes tyto výtky dávám tři hvězdy, za jeden z prvních pohledů na vietnamskou komunitu a i za celkem originální zpracování.(13.8.2018)

Přiznám se, že jsem od toho čekal víc. Přitom námět je to skvělý a určitě se z toho dalo vytřískat víc. Z toho, co mi vadilo nejvíc, bych uvedl dvě věci. Zaprvé, náhled do vietnamské komunity se nekoná. Někomu to možná přijde fajn, že se to tam tolik neřeší, protože by to zase mohlo sklouznout do druhého extrému, ale když už se o tom píše i v popisech filmu, čekal bych víc. Nicméně tohle je ještě v pohodě, za mnohem horší u krimi filmu považuji druhou věc... a to je rozuzlení. Film totiž končí jak podle šablony majora Zemana. Detektiv na nic v podstatě nepřijde a pachatel se přizná sám. První vražda se vyřeší zcela mimo děj filmu nálezem jednoho předmětu, po čemž následuje asi čtyřminutová sekvence, kde se celá věc uzavře. Kapitán Kříž pak ještě zatčenému řekne, proč to udělal. Geniální. Když už si myslíte, že horší to nebude, vyřeší se i druhá vražda. Během pěti minut, přiznáním pachatele, které kdyby se nestalo, vůbec vám to nepřijde divné. Prostě takové malé závěrečné WTF. Celkem to shazuje první tři čtvrtiny filmu. Chtělo by to znovu a lépe.(13.8.2018)

Snaha ukázat kontrasty kulturní koexistence a zaujmout specifickým "humorným" rasistickým kontextem vyšla jen napůl. Opět to podstatné ukázaly trilery a pak už divák jen čeká, zda ho něco překvapí a ono nic. Několik zbytečných postav ve filmu působí chaoticky a ty detektivní detaily zase dělají z diváka blbce. Námět rozhodně poutavý, herecké duo přinejmenším zajímavé a otázka zdejší menšiny určitě záslužně položená.(10.8.2018)

• malylada

Miss Hanoi je naprosto průměrnou detektivkou, která neoplývá žádným nápadem a spíše připomíná nedělní inscenaci na čt1. Opravdu to nechápu, ale dvouletá příprava filmu není v ničem poznat. Zbytečné přehrávání obou hlavních herců ubírá na uvěřitelnosti a někdy působí až amatérsky a znuděně. Televizní vizuál tomu nepomáhá a čekal jsem z prostředí Sapy temnější atmosféru ala Rudý kapitán. Protrpěl jsem to do konce když nad tím přemýšlím, nenašel jsem moc pozitivních momentů.......4/10(14.8.2018)

• - Postava hlavní hrdinky nemá reálný předobraz – v době přípravy filmu žádná vietnamská policistka v poli nesloužila. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Zdeněk Viktora natáčel s Davidem Novotným již svůj předchozí snímek Raluca (2014) a byl prý od počátku přesvědčen, že právě David je kapitán Kříž – vlastně roli tak trochu psal pro něj. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Natáčení filmu trvalo s přestávkami skoro dva roky. Točilo se převážně ve Varnsdorfu, kde žije početná vietnamská komunita, a to i v reálných interiérech vietnamských domovů, kde jsou všichni představitelé Vietnamců výhradně z řad neherců. Podařilo se také natáčet na pražské tržnici Sapa. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)