Miss Hanoi

Krimi / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 90 min

Myslím, že po letech co je vietnamská kultura úzce spjatá s tou naší bylo na čase vytvořit podobný film, který ukazuje pohled nás Čechů na tuto subkulturu, která je čím dál víc ovlivněná naším sociálním a běžným životem. Detektivka výborně ukazuje právě naše vnímání lidí obecně nazývaných Asiati, které naše mysl nedokáže účinně rozlišovat podle státní příslušnosti. Dynamické propojení unaveného a předpojatého fízla Davida Novotného a mladé nezkušené policistky Ha Thanh Špetlíkové je výbornou omáčkou pro celý děj kriminálního příběhu. Oceníte nejen ryze českou osobitost postav, ale zároveň proniknete do sociálního kruhu lidí vietnamského původu.(13.8.2018)

Snaha ukázat kontrasty kulturní koexistence a zaujmout specifickým "humorným" rasistickým kontextem vyšla jen napůl. Opět to podstatné ukázaly trilery a pak už divák jen čeká, zda ho něco překvapí a ono nic. Několik zbytečných postav ve filmu působí chaoticky a ty detektivní detaily zase dělají z diváka blbce. Námět rozhodně poutavý, herecké duo přinejmenším zajímavé a otázka zdejší menšiny určitě záslužně položená.(10.8.2018)

"Ty holky žlutý to s náma těžký maj, zaklepala bačkorama krásná Batrflaj", praví píseň v jedné hezké české detektivce (kdo uhodne ve které, má u mne pivo :-) ) z 90. let, ve které se v pražských ulicích pátrá po vrahovi půvabné vietnamské dívky. Ona kniha má řadu předností, které "Miss Hanoi" bohužel postrádá: neotřelý děj, u nějž nehrozí pocit, že už to konzument někde četl-viděl, jiskrné dialogy, skvěle napsané postavy a především originální zápletku a překvapivý konec, který nelze tušit již od samého začátku. Ovšem ani snímek Zdeňka Viktory si určitě nezaslouží převážně negativní hodnocení. Rozhodně mu nechybí osobitá atmosféra ani slušná kamera, příběhu by sice slušelo nějaké to seriálové pokračování, ale obstojí i samostatně, najde se tu humor i napětí a oba představitelé ústřední dvojice dělají co mohou, aby se svých rolí zhostili se ctí (což se už pohříchu nedá říci o některých ostatních aktérech). Sečteno a podtrženo, "Miss Hanoi" za vidění každopádně stojí a u mne má 3 a půl solidní hvězdičky.(18.8.2018)

• jecmen2

Překvapilo mě, jak je tenhle film nezajímavý. Ač je to kriminálka, tak zcela postrádá napětí. Herecký výkon p. Špetlíkové je na úrovni pokleslých a nekonečných telenovel TV Nova, a to je mi jinak velice sympatická. Dělala tam něco jiného než běhala a brečela? Polovina toho, co řekli vietnamci (a teď nemyslím jejich rodnou řeč), nebyla vůbec srozumitelná. Trailer byl zajímavější než celý film, ten už neukázal nic nového. Ovšem těší mě, že se česká filmová nabídka začíná víc otevírat a nejsou to už jen tragické komedie. * za Davida Novotného, * za nápad s vietnamskou policitkou.(10.8.2018)

Rozhodně tři a půl. Velmi slušně zrežírované a do poslední chvíle vyvíjející se krimi drámo, které se sice od současných, podobně kvalitních seriálů moc neliší, což nijak nesnižuje jeho kvality, naopak, určitě můžeme mluvit o slušné filmařině, jež by se milovníkům krimi příběhů měla líbit. První zhlédnutí určitě skvělé, film je lehce stravitelný, svižný a nenucený, stejně tak prostředí vietnamské komunity není nijak vyumělkované či dokonce trapné, jak se někdy stává, naopak, vše je velmi přirozené a trochu i poučné. Když já ale na ty kriminálky moc nejsem, ono to stačí vidět jen jednou a víc v tom najít nelze, každopádně dobrá pozvánka na další režisérův počin.(10.8.2018)

• - Herečka Ha Thanh Špetlíková je první vietnamskou herečkou, která si zahrála v českém filmu hlavní roli. (Bioscop)

• - Postava hlavní hrdinky nemá reálný předobraz – v době přípravy filmu žádná vietnamská policistka v poli nesloužila. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Zdeněk Viktora natáčel s Davidem Novotným již svůj předchozí snímek Raluca (2014) a byl prý od počátku přesvědčen, že právě David je kapitán Kříž – vlastně roli tak trochu psal pro něj. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)