Snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, něž se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien, obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít. A právě tyto zážitky se později staly Tolkienovi inspirací při psaní slavných románů ze Středozemě. (Bontonfilm)

Fender

Film není úplně špatný, vizuálně je značně povedený, hlavně určitými záběry, které odhalují odkaz na Pána Prstenů. Problémem je však to, že se film nesnaží hlouběji poodkrývat citlivěji Tolkienovo dílo a jeho samotný vztah k němu. Určitým způsobem jeho inspirace ve filmu pro jeho díla jsou zmíněny, tak jako např. u jeho životní lásky Edith, ale právě zrovna zde se z filmu stává spíš romantický film, který se soustředí jen na jejich vztah, což mi přijde, jako velká škoda, protože Tolkien byl výjimečný spisovatel a jeho dílo je vůbec to nejlepší, co se v literatuře vyskytlo, proto film ztratil veškerý potenciál k tomu, aby tuto osobnost a jeho knihy ztvárnil tak, jak by si zasloužil, toto bylo velmi nedostatečné. ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 10/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 9/10 ... Celkový dojem: 9/10. Nádherný film, který je vhodný nejen do hodin českého jazyka a literatury. Vřele doporučuji nejen fanouškům tolkienova fantasy světa. ()

oblonskij100

Když milutete jeho příběhy, chcete přece poznat jeho životopis. Opravdu pěkný životopisný snímek, to že byl pomalý, nic nesnižuje jeho kvalitu. Nejsem odporník, proto se nedívám na filmy očima místních hnidopichů. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený životopisný príbeh J.R.R. Tolkiena. Filológia a láska k jazykom sa vinie príbehom od začiatku, ale príbeh sa na ňu nesústreďuje. Zameriava sa hlavne na obdobie štúdia a priateľstvo v rámci spolku T.C.B.S. Nesmie chýbať jeho životná láska a budúca manželka. Toto všetko sa však javí len ako Tolkienove spomienky uprostred vojnového besnenia v zákopoch pri Somme. Hobbit a Pán prsteňov sa objavuje len v náznakoch a predstavách, vo forme démonov/nazgúlov či Saurona na pozadí vojnou spálenej zeme. Samotná knižná tvorba sa objaví až na záver, ku ktorému celý predchádzajúci príbeh prirodzene smeruje. ()

Mrsina

Autor spousta úžasný citátů, skvělých knih a mojí nejoblíbenější knižní i filmové trilogie, kterého naprosto uznávám a s tímhle filmem můj respekt k němu ještě více stoupl. Opravdu úžasná osobnost snad ve všech možných ohledech, která stvořila nejlepší fantasy všech dob. Film je udělám zajímavým a stoprocentně poutavým pohledem, až tak úspěšný jsem ho nečekal nebo teda aspoň u mne samotného, nepříliš vysoké hodnocení mě docela překvapuje a mrzí zároveň. ()

Skyw4lker7

Ako veľký fanúšik tohto dokonalého sveta som si tento film nemohol nechať ujsť a je to povinná jazda pre každého kto má rád LOTR-a a Hobitta. Je neuveriteľne akú veľkú predstavivosť mal tento po každej stránke skvelý spisovateľ. Tie malé detaily vo filme docení každý fanúšik a vyčaruje mu úsmev na tvári. Neviem samozrejme či to čo vidíme z jeho života je na 100% pravdivé no ako ako prvá filmová biografia J.R.R. Tolkiena to bolo si myslím natočené celkom slušne aj ,keďna druhej strane by si to zaslúžilo trochu viac skúseného režiséra. Uvidíme či sa v budúcnosti viac dočkáme viac filmov o Tolkienovi. 🧙‍♂💍🖊🏉 ()

Martinko991

Pre mňa celkom prekvapenie, film obsadený kvalitnými hercami a jednou veľmi sympatickou, zlatou herečkou. Pána Prsteňa som mal rád a film o živote spisovateľa ktorý toto dielo stvoril sa mi zapáčil takisto. Možem odporučiť ako príjemný film na neskorší jesenný večer s vašou polovičkou. ()

jimik13

Čekal jsem více. Nemastné, neslané, nudné... V momentě, kdy se Tolkien nadchne pro jazyky a vše vypadá, že by to přece jen mohlo být zajímavé, tak je to utnuto válkou. 2. * čistě za poslední scénu. ()

Alisha666

Vlastně vůbec netuším, na kolik se film zakládal na něčem, jako jsou fakta, nicméně byl to vážně doják. Já si jen tak u něčeho nepobrečím, ale tady se to povedlo. Tempo filmu mi vůbec nevadilo, bavilo mě všech 112 minut. ()

BobinoZH

Takto som si to teda nepredstavoval... Áno, životopisný film má popisovať život danej osoby. Ale pokiaľ je tou osobou najväčší predstaviteľ fantasy žánru, tak by tam toho fantasy asi malo byť značne viac. To, že bol ovplyvnený hrôzami 2. svetovej vojny, to vieme a bolo to žiadané. Láska? Jednoznačne, veď jeho náhrobok hovorí sám za seba. Ale keď už konečne začne, hoci v stave opilosti, rozprávať elfsky a spomínať Eerendil, podskočilo mi srdce, a zbytočne. Po prestupe na jazykovú fakultu sa mali tvorcovia konečne viac venovať vytvoreným jazykom, nie len raz ukázať runy na nejakej nástenke. A náznak jeho diela je na posledné 3 minúty dosť málo. Na takmer 2 hodiny, čo sa týka obsahu, veľké sklamanie. ()

PISTA226

7/10 Nebylo to tak epický, jak jsem doufal. Tolkien je legenda a jeho životní příběh by měl znát každý čtenář. Hlavní role v podání Nicholase Houlta je perfektní volba a Lily Collins vlastně taky. Opravdu jsem ale nečekal takovou romantiku, sice vím, že Tolkien byl i romantik, což dokazují jména Berena a Lúthien, z jeho dokonalých příběhů, na jeho hrobě. Občas se mi zdálo, že režisér jen nevím jak zaplnit obsah filmu a některé scény, často nudné, celkem natahoval. Ale v rámci možností jsme dostali nějaký základ, který by byl ale snad lepší jako dokument. Trochu mě mrzí, že se víc nezaměřili na tu válku, která když už tam byla, tak byla dost dobrá. Jazykověda je tu taky v poho. Ale pouze průměr. ()

Milo384

Opravdu mě to oslovilo. Líbilo se mně přiblížení života Tolkiena. Jednotlivé zážitky, hrůzy, přátelství a láska. Vše utvářelo jeho skvělé literární dílo.  Jak Hobita, tak Společenstvo prstenu. Dobrý životopisný film. ()

66JIRINA

Možná je zde místy jakoby nuda, Hodnotím zde ztvárnění duše. Ve filmu je krásná hudba a ztvárnění postav s citem, je v dnešní době už velmi ojedinělé. Oceňuji i kostýmy a herecké výkony, měla jsem dojem že se dívám na film který byl točený před 50 lety. ()

Hixx

Zaujímavo ale aj dosť depresívne spracované životopisné dielko o jednom z najväčších velikánov fantasy literárnej tvorby. Chýbalo mi tam viac detailov a konkrétnych vecí zo života (napr. ako dlho písal prvú knihu, ako bola prijatá, čo sa stalo s jeho bratom..)ktoré v biografii nesmú chýbať. ()

verrien

Předně si řekněme jedno - toto není film pro někoho, kdo nečetl, či alespoň neviděl zfilmovanou Tolienovu tvorbu. Pro toho je to možná jen film o chlápkovi z Oxfordu.Ten, kdo ji ale zná, brzy odhalí, jak nám tvůrci ukazují původ Tolkienovi inspirace k popisu kraje, mordoru, dokonce i Sama. Příběh pokrývá v postatě jen období dospívání a to, co přecházelo psaní Hobbita a Pána prstenů. Nezlobila bych se, kdybychom viděli i něco z let následujících. Byl to příjemný film, i když vlastně nebyl o příjemných věcech. Vzpomínky na válku vás přinutí se zamyslet - v den vyhlášení války se studenti na Oxfordu radují, cítí se jako hrdinové, protože netuší, co je čeká. Z knižního společenstva se důmů vrátilo více mužů, než z toho skutečného. ()

jpetricek

Ten, kto hľadá chyby, ten ich nájde. Tento film nie je len odlesk životopisu Tolkiena, ale pokus a ochutnanie pocitu z jeho fantázie. Krásne spravená atmosféra, krásne prepojenia s knihami Tolkiena a jeho možno reálnym životom. Ale možno nie je dôležité, ako to nakoniec bolo. Môžno záleži skor na príbehu, ktorý sa rozpráva ďalej. Pekná práca. ()

quintes

Videl som komplet Pána Prsteňov v extended version? Áno. Bol som z toho nadšený? Áno, kto by nebol. Som fanúšik Tolkiena? Nie. A aj tak nechápem to relatívne nízke hodnotenie filmu samotného. Opäť som pochybil, keď som najprv čítal komentáre na csfd a až potom si pozrel film.. Mne prišiel film samotný ako krásne dielo. Vtiahol ma do deja, chápal som každučký moment, nepotreboval som žiadne dovysvetlenie. Proste, po dlhom čase v danom žánri (naposledy to bol Hawking a tradičné chodenie po zelenom trávniku pre študentov), som ostal krásne pohladený po duši. Za mňa 4* ()