Epizody(9)

Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů... (Česká televize)

Pucmeloud

Díky Pražskému jaru 1968 jsme jako kluci poznali Foglarovky a tátové nám řekli, kdo byli Rychlé šípy. A pak to vypuklo...fenomém Rychlých šípů a znovuvydané romány Jaroslava Foglara nás doslova strhly a ukázaly nám jiný svět, svět dobrodružství v obyčejném městě, svět rytířství a kamarádství mezi obyčejnými kluky....Ani následná tuhá normalizace to v nás už nedokázala potlačit. Každej jsme žili tak trochu jako Hoši od Bobří řeky....aspoň na vandrech. Tenhle seríál považuji za vynikající adaptaci Foglarových knížek a je jen s podivem, že Foglarova tvorba se nestala předmětem filmových námětů. Možná je to dnes už vyčpělé téma pro filmaře, možná těžko uchopitelný svět klukovské fantazie. Každopádně Hynku Bočanovi se to podařilo na 5 hvězdiček. Ať si kdo chce co chce říká.... ()

beedol

Jako mladší jsem byla velký fanda Rychlých šípů, kdo by nechtěl objevovat různá tajemství a pátrat po ježku v kleci. Televizní zpracování velmi dobře odpovídá tomu knižnímu. Nezbývá mi nic jiného, než tenhle skvělý český seriál, který absolutně nezapadá do dnešní moderní doby (hurá), doporučit dětem a dospělým, kteří se chtějí zavzpomínat na chvíli vrátit do dětských let. ()

rainbof

Nejlepší zpracování prvního dílu triologie. za nevýhodu považuji odtržení od komixové a částečně i knižní verze na druhou stranu dnes by toto natočit prostě nešlo. Velkou škodou je že zbytek triologie zůstal nenatočen ale i tak Děkuji je to napínavý příběh i po letech. ()

melica

Nevadilo by mi, že scénář spojil a promíchal dvě knihy, mnoho z nich vynechal a mnoho jiného doplnil, kdyby to ve výsledku nevedlo k nelogičnostem ve scénáři, které staršího diváka musejí tlouct do očí. Za co z předělávek a přidělávek dávám plus: scénky z komiksů v 1. dílu; Marynčák (Jan Kraus) ukryt v bedně - opět narážka na komiks; bitva mezi Komourem a Machoněm ve 3.-4. dílu. Ale přes veškeré výhrady tento seriál prostě žeru od nejútlejšího dětství až dodnes, s chutí si ho pouštím kdykoliv znova, a tak pod čtyři hvězdičky jít nemůžu. ()

JPMT

Kdybych se na ten seriál díval dnešníma očima, asi bych našel spoustu vad a legračních momentů. Třeba to, co píšou i další uživatelé - že vlastně docela malé kluky hrají mnohem starší herci. Ale v našich dětských očích to bylo asi to nejúžasnější a nejtajemnější, co kdy Československá televize vysílala. A nejenom v mém rodném městě (Moravské Třebové) si všichni kluci (nevím jistě jestli i holky) hráli na Stínadla a uličkami kolem Kostelního náměstí se prý také objevoval Široko :-) Ze záběru na Široka ve škrabošce nám běhal mráz po zádech. A pak nám to všechno zakázali.. Jestli se o něčem dá říct "kultovní" (dnes tento přídomek dostává kdejaká pitomina), tak to byl (je?) určitě tento seriál..Ale svět se přece jen mění :-) ()

legenda

Docela stará česká klasika.rychlé šípy je dost dobrý román natoš když je zfilmovaný :)no na večer docela dobrej snímek no každý kdo tento film ještě neviděl měl by tomu dát šanci.přeju hezkej film ()

lisbon

Super seriál, který mě bavil a baví. Je to sice svým způsobem nemožné, ale je to pěkně ztvárněný jeden z dětských snů.. Taky jsem si jako malá přála, jak budeme mít s kamarádkama klub a budem prožívat nebezpečné dobrodružství, přitom všechno půjde jak na drátku!!! :-) Jediné, co mo nesedí, je postava Mirka Dušína, která je mi krajně nesympatická. ()

Filooos

Tady není co komentovat - nalezení ztělesnění představ, které se mi mihotaly když jsem ty knihy četl....epos!!!! Kdo však dělal casting na roli Mirka Dušína, ten musel být nesvéprávným ()

DarthArt

Jako kdysi fanatický milovník Foglarových románů a prvních dvou příběhů ze Stínadel (Tajemství Velkého Vonta už bylo trochu slabší) budu asi neobjektivní, ale tenhle seriál se do mé představy tajemného a hrozivého stínadelského světa opravdu netrefil. Role většiny kultovních postav se naprosto nepovedly (výjimkou je snad jen Jan Tříska jako Široko), všechno tajemství a napětí je tatam, herci své role jakoby jen odříkávají a i tak mystické scény jako zasedání Vontské rady v kostele sv. Jakuba jsou plytké a nudné až běda. Když k tomu navíc připočítám totálně gulášový mix děje dvou původních knížek a sice relativně temné, ale jaksi papundelkové prostředí stínadelských uliček, můžu si udělat čárku, že jsem první ze dvou zpracování Záhady hlavolamu viděl, ale určitě se k němu nebudu vracet. A snad ani nemůžu říct, že je to škoda, protože ten kouzelný svět, který z Foglarových knížek dýchá, si rád ponechám soukromě ve svém srdci a ve vlastních představách. ()

BigJohn02

Nikdy jsem z Rychlých šípů nebyl odvařenej. Když jsem byl malý, působil na mě tenhle komix depresivně - každou chvíli tam někdo umřel (utopení, blesk, Maxmilián Dráp atd...) a Foglar káravě zvedal prst: "Vidíš, dobře ti tak, já ti to říkal!" Kniha i komixová podoba Záhady hlavolamu se mi naopak docela líbila, i když i tady se umíralo. Tenhle seriál byl kompilát, ale byl výborně obsazený a měl spád. Jen mně vždycky lezlo na nervy, že ty díly byly tak kraťounké. ()

Trucker

Parádní výprava a naprosto nedostižná atmosféra včetně černobílého záznamu, který tomu dodává další kouzlo. ()

Beliel

Skvělé, prvotřídní a báječné! Klubovna, přátelství, baterka, švihadlo a sirky. Více netřeba. Závidím těm klukům tu dobu. Dobu, kdy slova jako kamarádství, čest a odvaha nebyly výkřikem do tmy. Ve srovnání s dnešní mladou generací vychází ta naše velmi směšně. ()

zucchini

Skvělé zpracování Foglarovy předlohy. Vzpomínám si, jak mě vždy děsilo, když Rychlé šípy překračovaly Rozdělovací třídu a vcházely do Stínadel. Až později jsem se dozvěděl, že se seriál natáčel v Olomouci, v místech, kterými jsem denně procházel... ()

killer1992

Jako kluk jsem měl Rychlé šípy moc rád a to jak v knižní podobě, tak i v té seriálové. Musím říct, že adaptace je to povedená, navíc skvěle doplněná parádní Šustovou hudbou. Nicméně nedostatky zde jsou, zejména natáčení v ateliérech (Stínadla natočená v Olomouci v modernější verzi tohoto příběhu působí mnohem lépe) a pak také některé herecké výkony, mám na myslí hlavně naprosto dřevěného a nehereckého Lukešova Mirka Dušína a pak třicetiletého Jana Tleskače v Hanzlíkově podání, ten mi vždycky dovede vykouzlit úsměv na tváři. ()

Hidan

Jestli to bylo na svojí dobu nadstandartní říci nemohu, takže jenom k hodnocení shody s knihou - hrůza. Foglarovky jsem přečetl úplně všechny a to mnohokrát, a protože nejde o nějak náročný děj, čekal bych hodně převažující, né-li stoprocentní, shodu s knihou. Zatímco tady vidíme na začátku pár krátkých scének na motiv komiksu (proti tomu nemám nic, přijde mi to jako fajn nápad) a poté začne děj knižní předlohy Záhada hlavolamu. Říkal jsem si něco ve stylu "zatím super, jé hele tady je mladej Kraus jako Marinčák ten ale vypadá. Tohle bude fajn seriál" a pak přijde vystřízlivění, protože děj se změní na něco příšernýho. Celé to působí tak, že někomu vypadly jednotlivé stránky Záhada Hlavolamu a Stínadla se Bouří, které pak poslepoval náhodně dohromady, jenže se mu navíc při tom pár stránek ztratilo a tak si je doplnil hezky podle sebe, jak by se mu ten příběh třeba líbil. Takže ve finále nesedí příběh, důležité situace, ani postavy. Nádherně zpackaná práce, dávám * z milosti. ()

Mišul_MF

Ač jsem ročník 1982, oslovil mě v dětství spíš tento seriál než pozdější barevné filmové zpracování. Jan Tříska jako Široko naháněl hrůzu :) Po skouknutí pár dílů s mnohaletým odstupem si říkám, že se na scénáři, který je vlastně spatlaninou ze dvou knih, asi projevila doba vzniku – jako by s tím tvůrci spěchali, aby to stihli, dokud se „mohlo“. Výsledkem je kostrbaté vysvětlování, jak Tříska k ježkovi přišel, a pár dalších nelogičností. Rozdělovací třída v podobě nějaké kovové brány, no nevím nevím. Podobně obsazení některých rolí se úplně nezdařilo - Mirek Dušín převyšuje ostatní „šípáky“ tak o dvě hlavy a Jarka Metelka vypadá jako morgoš :D Co se mi naopak vždycky líbilo, byly exteriérové flashbacky – válka Vontů v čele s Krampolem, Štěpánkem a Satoranským nebo scény s Janem Tleskačem, kterého Hanzlík ztvárnil rozhodně líp než to dítě v pozdějším filmu. Naproti tomu Vyskočil jako Losna vypadá v klukovských kraťasech příšerně, zato Sloup jako Mažňák je správnej padouch :) Obecně se tihle pánové asi při natáčení pěkně vyblbli, dovedu si představit, že o ty role dost stáli, možná ty komiksy četli jako kluci :) Václav Sloup kdesi vyprávěl, že dokonce poté, co seriál proběhl televizí, zvonili nějací mladí nadšenci u něj doma a ptali se jeho ženy: „Půjde Mažňák ven?“ Odpověď byla ve stylu: „Kluci, Mažňák musí věšet prádlo“ :D Za scénářové nelogičnosti a nepovedeného Dušína jedna dolů, pořád je to ale o dost lepší než film. ()

Van_Stajpen

Nemůžu dát více... :-/ Pro mě Mirek Dušín nebyl ten superhrdina jako v knížce, ale spíš mi připadal jako nějaký moula...Roman Skamene zahrál super, stejně jako Tříska, ale jinak se jim casting moc nepodařil. Ikdyž je to srdcovka, více se mi líbil pozdější film, kterému jsem dal 4 hvězdy. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu