Červený trpaslík - Série 13 (2020) (série)

Země zaslíbená (S13E01)

(epizoda)
  • Velká Británie The Promised Land

Flákač Lister, hologram Rimmer, robot Kryton a kocour Kocour v novém speciálu zažívají něco skutečně speciálního. Narazí na tři duchovní kočičího náboženství, kteří naléhavě potřebují pomoc. Pronásleduje je nemilosrdný Rodon, nesmlouvavý vůdce koček, jenž přísahal zničit každého, kdo ho nezbožňuje. Lister se ze dne na den stává bohem. Rimmer získává nečekaný upgrade a najednou je z něho poslední akční hrdina. Kocour ke své veliké nelibosti nemůže slíznout smetanu. A Kryton je zase na nervy. Jak tohle nové bláznivě veselé dobrodružství party z Červeného trpaslíka asi dopadne? (Paramount Network)

Don82

Kluci z Trpaslíka jsou zpět! Sice starší a zchátralejší (včetně Hollyho), ale to příliš neubralo na kadenci vtipů, které do nás tvůrci, i po skoro 30 letech od první série, sypou. Dějová linka nabízí nové dobrodružství posádky (příliš se zde neřeší minulost) a klasické gagy plné typického humoru Červeného trpaslíka potěší nejednoho skalního fanouška. Pokračování v podobě filmu dopadlo dobře a je vidět, že stará parta tvůrců ještě neřekla poslední slovo. ()

MasterD

Prostě luxus. Po víc než 30 letech máme pokračování jedné původní (a geniální!) dějové linie. Nemyslel jsem si, že se někdy dočkám. ()

Emafera

Ano, byla to maličká vykrádačka epizody Čekání na boha, ale Bože můj! Červený trpaslík je pořád stejně vtipný, absurdní, skrytě pravdivý a tak inteligentní, že tenhle humor nepochopí jenom neinteligent. Kromě série Zpátky na Zemi je to úžasná podívaná od prvního dílu až po tento (prozatím?) poslední. ()

Taffey

Příliš prvoplánovité, k prvnim čtyřem sezónám a ke Zpátky v červeném ani na dostřel. Listy ztratil úplně kouzlo z mládí. Ovšem vubec nechápu hodnocení Malarkey. 4* po takovém písemném hodnocení, to je fakt neuvěřitelné. ()

PaulCZE

No jo, nebudeme si lhát do kapsy. Sotva to drží pohromadě, frky moc nefungují, vůbec to nemá tehdejší drajv. ()

Gallienus

Původní epizody jsou jedinečné a těžko se jim něco dokáže vyrovnat, tak nemůžu být k této epizodě přísný. Herec Hollyho - Norman Lovett těžce přehrával, chvílemi mi přišlo, že jen stěží dokáže zabránit vlastnímu smíchu, ohledně toho, co právě sám řekl..., což bylo takové milé, protože když budu nostalgicky vzpomínat, tak vždy dokázal udržet během svých monologů a dialogů naprosto vážnou tvář, teď se u té role opravdu bavil, a ne ji pouze hrál... Přesto to vůbec nebylo zlé, byl jsem spokojený, tvůrci mile potěšili. ()

curfew77

Úplně stoprocentní už ten feeling není, těžko říct proč, ale i tak pár hlášek a fórů určitě potěšilo. Snad je to dobou nebo věkem, ale na plnou bodovou palbu bych tady přeci jen nešel. A je pravda, že ta Kocourova záhadná asexuálnost tváří v tvář těm rajcovním kočičím dámám mi taky vrtala hlavou. 65 %. ()

koza3

Dlouho jsem to odkládal, protože jsem se bál nového filmového formátu. Trpaslík je pro mě kouzlem právě v tom, že dokáže bravurní příběh odvyprávět za půl hodiny. Při stopáži 90 minut bylo cítít, že mu dochází dech a byla tam spousta mrtvých míst. Nicméně se jedná pořád o starého dobrého trpaslíka, který chrlí vtipem, hláškami a jednou direktivou. Borci ani za 30 let neztrácejí šmrnc a smál jsem se od začátku do konce. Těším se na verzi s českým dabingem. ()

imaginer21

Bezkonkurenčně nejlepší záležitost od alternativního konce Sympaťáků. A dějově také nejblíže k původní sérii. Nemálo opravdu dobrých fórů, hluboká radost pohledět na kompletní původní obsazení a jeho nadstandardní využití. Dokonalá a mimořádně trefně humorná stylizace Feliz Sapiens a hlavně perfektní využití Rimmera (není to jen bezduchý kibic, jak tomu většinou bylo v posledních dvou nemastných neslaných sériích). Holly sic nedostal moc prostoru, ale to málo, které mu bylo dopřáno, byla dokonalost sama (zejména v druhé polovině filmu). Nedokážu se ale ubránit kritice za nelogičnost nebo spíš naprostou ignoranci ve vývoji dvou klíčových postav s ohledem na tolik prostoru, jaký filmový formát mohl nabídnout. Namísto toho jsme se dočkali zbytečných hluchých míst. Především nerozumím, proč od skončení 8. série v roce 1999 (a nepovedený sequel "Zpátky na Zemi" nepočítám) se nedostává ani náznakem nějaké katarze Listerovi, jehož osud je vlastně hlavní linkou příběhu. V Promised Land je vůbec nejblíž k důsledkům svého osudového činu v první epizodě, a přesto jej znovusetkání s rasou Kocourů a neustálé omílání poselství ve svaté knize ("odvede nás na Fušál, země zaslíbené") nedonutí vyřknout aspoň jedinou větičku o touze najít Kočanskou a svůj dávný sen si splnit? A když už jsme u těch klíčových momentů - navzdory opětovnému střetnutí se se svou rasou Kocour ani nehne brvou při už dlouho vysnívaném setkání se samicemi svého druhu? Jediného zadostiučinění tu tak dostojí Rimmer, který se dočká prakticky nejvyššího možného povýšení. Moc bych si přál, aby toto byl předposlední díl série, aby vznikl poslední film zameřený právě a pouze na dokončení cesty hochů z Trpaslíka. Kocour by si konečně regulérně "vrznul" (jeho románek s Polymorfem neberu), Rimmer se stal jistou verzí Esa, Kryton si své odsloužil a převzal otěže nad všemi droidy ve vesmíru a Lister konečně naplnil své vidiny z Ozvěn budoucnosti. Jenomže herci stárnou, scénáristé se k završení nijak nemají a z kultu se tak čím dál více stává soap opera. Objektivně je toto na 3 hvězdy, ale s ohledem na nebývale vysokou kvalitu humoru, obsazení i nostalgii jednu přidávám. A tajně doufám, že příště (jestli nějaké bude) se setkáváme s hochy naposledy a to při hledání Kočanské i té skutečné Země zaslíbené. ()

Simon.Dobes

Na špeciál som sa tešil a priznám sa, že ma trošku sklamal, čo sa týka mačiek. Predstavoval som si to skrátka inak. To nemení nič na tom, že som sa bavil - na tom majú najväčšiu zásluhu moji obľúbení Kryton a Kocúr. Najviac som sa smial pri scéne, keď Kocúr šiel povedať mačkám, že Lister nie je ich boh a o chvíľku sa k nim pridal a spieval s nimi tú ich pobožnú pieseň. Som rád, že som mohol s postavami zažiť nové dobrodružstvo a zároveň si skrz narážky zaspomínať na staršie epizódy. ()

KofiAnnan

Tak kromě toho, že je to perfektně provedený a vtipný jak je u trpaslíka nutností, mě nadchnul Ray Fearon jako Rodon (taky mě baví ten jeho rádce na "etiketu"). Nevím proč, ale čím vícekrát jsem to zhlédla, tím víc mě baví jeho geniální hereckej výkon. Rodona mě baví sledovat, je to prostě neokoukaná a proklatě nádherná kočička. ()

soukyd33

Tak to je dobře ujeté. A kočičí vynálezy, či věci pro kočky, TOP! 😄 Jinak je vše klasika, jako běžný seriál. Poznámka: Netuším, jestli je to 13. Série, či jen samotný film. 🤔 ()

vinducha

Tenhle díl byl hodně o síle pravého přátelství , nejenže se člověk občas uchechtne , tak jak je ze seroše zvyklý , ale občas je to i na slzu dojetí. Chlapci nám dospěli. ()

Morxxx

"Prodloužený díl" - reálně spíše film, se drží vysokých kvalit 11. a 12. série, které dle mého navázali na to nejlepší z Trpaslíka, což byly série první. Všichni herci předvedli skvělé výkony. Místy je cítit, že se jedná pro tvůrce o nový druh zpracování se kterým nemají tolik zkušeností (drobná hluchá místa), ale na celkovém dojmu a zábavě to nic neudělalo. Trochu mě mrzelo, že podíl Holyho nebyl tak velký jak jsem očekával, ale jeho návrat samotný mě potěšil. Doufám, že se dočkáme dalších dílů, ať už klasických, nebo takovýchto "prodloužených" ()