Lupiči paní domácí

The Ladykillers

Päť lupičov a stará dáma

Komedie / Krimi / Thriller

USA, 2004, 104 min

Člověk, který čeká další bezchybnou „coenovku“ bude asi zklamanej. Až na černočernou (tady jsou poznat Coeni v celé své kráse) poslední třetinu se jedná o poměrně klasickou komedii o partě neschopných zlodějíčků. Navíc jde o komedii spíše jen lehce úsměvnou než vyloženě vtipnou. Tom Hanks je v pro něj velmi neobvyklé roli naprosto dokonalý, ale ostatní členové zlodějské bandy mi moc nesedli, stejně tak paní domácí.(21.2.2008)

Už dávno prešli časy, keď sa vo filme stavalo na jednom druhu vtipu počas celého filmu. Coeni si to asi uvedomili až v skvelo vykonštruovanom závere, no ten mi celkový dojem aj tak nestihol vylepšiť. Začiatok ako zoznamovanie s hrdinami je podarený, no postupne hnací motor asi nestíhali namazúvať, lebo sa odrel. Hanksov profesor mi začal svojimi intelektualistikami postupne liezť na nervy, rovnako ako dementný Lump. Takže milé, no to je asi tak všetko. 65%.(24.8.2007)

Podle mě hodně rozporuplná komedie. Když tady koukám na ty komentáře. Mě osobně se film velmi líbil. Tom Hanks hraje opravdu divnou postavu, milující básně Edgara Allana Poea a musím říct, že ji hraje opravdu se zaujetím. Na to co v poslední době vzniká komedií. Tato je něčím velmi zvláštní a mezi nimi obzvláště excelující. --- Přijeli jsme autobusem až sem k Mississippi a bojovali jsme za práva černých, aby lidi jako ty mohli volit. - Na to ti seru. Já totiž nevolím.(4.6.2006)

Slušná černočerná komedie bratří Coenů jako svérázný remake klasiky (Pět lupičů a stará dáma). Nádherná černošská spirituální hudba zaslouží extra pochvalu. A pak je tu samotná lupičská komedie se zcela nesourodými herci, což byl patrně záměr: intelektuální profesor Tom Hanks, vietnamský generál coby odborník na tunely (v jeho zemi), vtipný a buransky sprostý uklízeč (Marlon Wayans), neschopný pyrotechnik pan Palačinka ("SDS. Syndrom dráždivého střeva. Je nás dva milióny") s ženou Horalkou a tupý hráč amerického fotbalu (scéna s chytáním míče braná přes masku byla výborná). A hluboce věřící na pohled neškodná paní domácí, s přísným manželem na obrázku, houpacím křeslem, kukačkovými hodinami s Pannou Marií, zuby ve sklenici a neustále prchajícím zrzavým kocourem, která dokáže v dokonale vygradovaném závěru nechtěně zneškodnit nejen lupiče, ale zmást i šerifa. Dvě scény nemohu nezmínit - po pádu starobylého kamenného chrliče odlétající profesorův kabát jako Poeův havran ve větru nad řekou a k dokonalosti dovedený závěr - kocour odhazující prst na odplouvající loď s odpadky. Trailer: http://www.csfd.cz/film/69714-lupici-pani-domaci-ladykillers-the/videa/(10.7.2009)

Ze začátku to vypadá hodně slibně a vtipně, ale bohužel další průběh filmu už na to nedokáže navázat a jen obačas se objeví podařená vtipná scéna, těch nepodařených je tam víc a je vidět, že se Coen hlavně zaměřil na vtipnost filmu a to je možná škoda, protože to přece jenom neni moc režisér na komedie, fakt nevim proč si vybral zrovna tohle. Za to Tom Hanks zvládne každou roli a i tady dokonale vynikal, ostatně jako vždycky a ten jeho smích byl fakt dokonalej a výkon nadprůměrnej, to už se bohužel nedá říct o Marlonu Wayansovi, který se podle mě do filmu vůbec nehodil a tentokrát nebyl skoro vůbec vtipnej, nějakej vyhulenej černoch se do tý doby fak vůbec nehodí. A taky příběh nebyl zrovna podle mých představ, tedy spíš až ten konec, předtim ten příběh nebyl nic extra, ale zaujmout dokázal, závěr byl spíš trapnej, ale přesto slabší 4*(8.7.2005)

• - Film je prvním dílem bratrů Coenových, ve kterém společně režírují a produkují. Obyčejně si totiž tyto úlohy podělují – Joel režíruje a Ethan produkuje. (imro)

• - Na remake téměř 50 let staré komedie dostali bratři Coenovi 35 milionů dolarů. Z kin severoamerického kontinentu si odnesli necelých 40, přičemž o opening weekendu to bylo 12,6 dolarů. (imro)

• - Ve filmu zazní 89 krát slovo "fuck". (Karlos80)