Lupiči paní domácí

The Ladykillers

Päť lupičov a stará dáma

Komedie / Krimi / Thriller

USA, 2004, 104 min

Námet výborný ale to spracovanie od bratov Coenovích ostáva asi tak na pol ceste k tej správnej dokonalosti, jednoducho nevedie to správne odľahčiť a Marlon Wayans sa tam jednoznačne nehodí, v podstate chcú byť z hereckým obsadením nad vecou ale ani samotný Tom Hanks im v tom nejako moc nepomáha, takže okrem trošku uspechanej réžie je tu problém aj herecký výber a ich miestamy až povrchné stvárnenie..., v každom prípade nenudí to vďaka ako tak premyslenému príbehu ale škoda ostáva to len v tej priemernosti. ║Rozpočet $35miliónovTržby USA $39,799,191Tržby Celosvetovo $76,747,441(10.2.2008)

Člověk, který čeká další bezchybnou „coenovku“ bude asi zklamanej. Až na černočernou (tady jsou poznat Coeni v celé své kráse) poslední třetinu se jedná o poměrně klasickou komedii o partě neschopných zlodějíčků. Navíc jde o komedii spíše jen lehce úsměvnou než vyloženě vtipnou. Tom Hanks je v pro něj velmi neobvyklé roli naprosto dokonalý, ale ostatní členové zlodějské bandy mi moc nesedli, stejně tak paní domácí.(21.2.2008)

Já mám Coheny ráda, ale tentokrát to pro mě bylo dost velké sousto a to přišlo obzvlášť s postavou, kterou hrál Marlon Wayans. Nemohu si pomoci, ale vyloženě se mi příčil jako kost zaseklá v krku. Nejen jeho stupidní a přemrštěně vulgární hlášky, ale také jeho rozkřeněný neherecký obličej (prostě druh tohoto rádoby humoru patří přesně tam, kde Wayans obvykle účinkuje). Naopak světlým překvapením byl Tom Hanks jako slizký PhDr., ale ne zas tak velkým, aby člověk dal přemrštěně dobré hodnocení. Takže asi takhle : na Coheny slabý odvar toho, co předvedli dříve, děj ovšem typicky jižanský a Cohenovský je - ale prostě nedotažený (Ano je prokletí být kultem!).(23.4.2005)

Tom Hanks mě velice překvapil. Kdyby nebyl můj oblíbený herec, možná bych ho v této (pro něj celkem netypické) roli ani nepoznal. Paní domácí je také dobře zahraná a poutavá postava. To se bohužel nedá říct o zbytku lupičů, kteří si di filmu bratří Coenů odskočili snad z nějakého sitkomu. Humorných scénech je málo, vyloženě povedených ještě méně. Jinak je film na druhou stranu pěkně zrežírovaný a užijete si v něm sposuty amerických tradicionálů (a trochu hopity hop hudby). NO BULLETS ;-)(7.9.2004)

Někdo tomu říká zrada, někdo změna – bratři Coenovi „si dovolili“ natočit na pohled tuze hloupou zlodějskou hříčku, ve skutečnosti nebývale odvážnou snahu o redefinici pojmu „black comedy“. Lupiči paní domácí jsou komedií černější než havran krákající na okenní římse NEVER MORE, ale současně s „černá“ se nabízí adjektivum „černošská“. Právě strašlivě sprostý černoch Gawain a jeho představa o humoru („Furt jenom sere a furt mluví o tom, že sere“) mnohé příznivce inteligentnější zábavy pobouří. Coenovi si ovšem za ta léta natáčení dokázali vypěstovat pověst mimořádně chytrých tvůrců, kteří by těžko použili fuckujícího čenocha jenom pro vyvolání smíchu v jistých diváckých řadách. To samé platí o postavě Toma Hankse, jehož smích asociuje punťu dychtivého po míse žrádla a jehož chování připomíná člověka, který dle vlastního mínění zmoudří přečtením etikety na krabici ovesných vloček. Přesto musí být právě on vůdcem neschopné smečky, třebaže sám nejspíš idiot, dokáže budit dojem inteligenta. Přesněji člověka jsoucího nad věcí, což nelze napsat o ostatních členech, jež do puntíku naplňují (a tím také parodují) zlodějské bandy z jiných filmů. Citace E.A. Poea prostupují celý film jako zlověstné memento mori (do něhož nakonec také v nádherně fatalistickém finále vyústí) a jsou jedním z vodítek, kterak sledovat Lupiče paní domácí a nebýt zklamaný z jejich prostoduchosti. Na druhou stranu by bylo příliš neprozíravé přiřknout jim statut veledílo jenom kvůli jménům režisérů, „kteří by přece nic tak plochého nenatočili“. Z této klasické látky v nejlepší tradici Ealing Studios šlo jistojistě vyždímat více. Více vtipů, více potřeštěných hereckých kreací i více sofistikovaného obcházení nepsaných, leč tvůrci dokonale zvládnutých žánrových pouček. Pořád jde však o snímek tolik čnící nad ostatní „jenom komedie“, že rád využiji své chvilkové slabosti a k jasným třem přidám ještě jednu nenápadnou hvězdičku. 75% Zajímavé komentáře: Tsunami_X, castor, numi, ScarPoul(5.5.2009)

• - Film je prvním dílem bratrů Coenových, ve kterém společně režírují a produkují. Obyčejně si totiž tyto úlohy podělují – Joel režíruje a Ethan produkuje. (imro)

• - Tom Hanks se záměrně nepodíval na původní verzi z roku 1955, aby nebyl ničím ovlivněn. (Karlos80)

• - Ve filmu zazní 89 krát slovo "fuck". (Karlos80)