Dva Jakeové

• slovenský

Dvaja Jakeovia

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1990, 138 min

Bez kontaktu s klasickou Ćínské čtvrtí se divák ztratí ještě dřív než ten poučený, nijak zvlášt to ale nevadí. Atmosféra volného pokračování není sice zdaleka tak osobitá jako u Polanského, ale marlowovské proslovy a detektivní práce jdou Jakovi skoro stejně dobře jako před dvaceti lety. Nicholsonova režie tomuhle žánru seděla, škoda, že šlo o jeho zatím poslední pokus. Jo, a malou roličku dostal Tom Waits, ještě poměrně málo zvrásněný.(1.6.2010)

Dám 3 hvězdičky, ale to jen díky tomu závěru, který byl docela překvapivý a byl dobře natočený. Jinak nevím nevím... Musím říct, že ani "první" díl mě nějak neoslovil. Ale zdál se mi krapet lepší, než tento. Zde je vše až strašně moc komplikované a nepřehledné. Objevuje se zde spousta osob, o kterých nic nevíme, jen o nich něco ví hlavní představitel. Děj je strašně roztahaný a rozvětvený a jde se v něm celkem lehce ztratit. Ani tempo mnohdy není příliš rychlé, spíše naopak. Nicméně, Jack je velice charismatický herec a i zde zahrál výtečně, bylo tam pár dobrých momentů a závěr se mi velice líbil. Ale zbytek už tolik ne. Slabších 60%. Howgh!(4.6.2010)

Pokračování Čínské čtvrti je slabší už prostě proto, že je na ni vázáno a neustále na ni odkazuje. Jinak jde o vysoce stylovou (krásná Zsigmondova kamera) a atmosférickou záležitost s tradičně parádním Nicholsonem a Keitelem. Částečná zdlouhavost a absence výraznějšího hudebního doprovodu (kde je Goldsmith, když ho nejvíc potřebujete?) se dá přežít. 70%(30.1.2016)

Jack si natočil pokračování jednoho ze svých nejslavnějších filmů. Děj je klasický noir, silně navazuje na původní Chinatown. Jack ale není Polanski, postav je opravdu příliš, stopáž přes dvě hodiny, prostě ani herci nezachrání (ale snaží se) a scénář je až příliš ukecaný. Více černého humoru, ironie, nadhledu a alespoň špetka akce opravdu chybí. Naštěstí je tu kamera plná dlouhých a zajímavě komponovaných záběrů, atmosféra, soundtrack a výše zmínění herci, jimž vévodí sám Nicholson. Jake má další rutinní případ nevěry, jenže "načapání" se zvrhne a on má najednou na krku mrtvolu, nekalé obchody s ropou, otravnou LAPD, chamtivé chlápky z temných uliček, spoustu krásných žen a svou vlastní minulost - je toho prostě moc... 60%(18.8.2010)

• Fiftis

Na jednu z najznámejších noirových detektívok China Town (1974) Romana Polanského, sa rozhodol na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia režisérsky nadviazať Jack Nicholson. Spolu s ním sa tak na scénu povojnového Los Angeles vracia súkromné očko Jake Gittes, ktorý má za úlohu vyšetriť na prvý pohľad triviálne podozrenie z nevery. Až mi je divné, že po tak známej (a ku podivu mnohými aj obľúbenej) Čínskej štvrti, túto snímku videlo a hodnotilo tak málo ľudí, kedže je to vlastne aj jej akoby voľné pokračovanie. Musím napísať že je to o kus lepšie, ale i tak som to ohodnotil rovnako ako jeho predchodcu. Ja tomu proste neviem prísť na chuť a to som veľkým milovníkom noir filmov. Musíte posúdiť sami, lebo ja to po žiadnej stránke proste nemôžem odporučiť.(30.9.2019)

• - Scenárista Robert Towne plánoval celou trilogii o detektivovi Jakeu Gittesovi - s jedenáctiletými rozestupy mezi jednotlivými filmy, v nichž by se hlavní hrdina musel potýkat s nástrahami bezohledných kalifornských boháčů a průmyslníků. Děj Čínské čtvrti (1974) se tak točil kolem machinací kolem zavlažování, v případě Dvou Jakeů (1990) šlo o ropu a ve třetím díle, který měl nést jméno Cloverleaf a odehrávat se v padesátých letech, mělo jít o znečišťování životního prostředí způsobené stavbou dálnice. (sigf07)

• - O Dennisu Hopperovi a o Joeu Pescim se uvažovalo jako o případných představitelích Jakea Bermana. Roli nakonec získal Harvey Keitel. (sigf07)

• - Do role Jakea Gittese si scenárista Robert Towne původně představoval Harrisona Forda nebo Roye Scheidera. Nakonec ji ztvárnil Jack Nicholson. (sigf07)