Soukromé očko Jake Gittes se vrací v pokračování slavného filmu Romana Polanského Čínská čtvrť. Druhá světová válka skončila a v roce 1948 už v Los Angeles opět mnozí lidé překypují optimismem a rychle vydělanými penězi. Soukromý detektiv Jake Gittes právě vyšetřuje na prvý pohled zdánlivě nudný, všední případ sňatkového podvodníka Jakea Bermana. Nechává se přitom vést starým kriminalistickým pravidlem, že při pátrání po penězích, se v devíti případech z deseti dostane k pravdě. Tedy k cíli svého pátrání. Z běžné "záležitosti" se však najednou vyklube vražda, která má souvislost jak s podezřelým vlastníkem nafty, tak s Jakeovou vlastní minulostí...
Hlavní roli v kriminálním příběhu, volně navazujícím na slavný film noir Romana Polanského Čínská čtvrť, znovu vytvořil proslulý hollywoodský herec Jack Nicholson. Ten se přitom tentokrát představil také jako režisér, filmovou kameru vedl slavný kameraman maďarského původu Vilmos Zsigmond. (oficiální text distributora)

Trailer

Gemini

V devadesátých letech vzniklo několik výborných retro detektivek (na trůnu jasně sedí L. A. Confidential) - Nicholsonův pokus navázat na legendární Chinatown mezi ně ale nepatří. Neptejte se mě, co přesně se zvrtlo, já jenom vím, že 130 minut natočených v sedmdesátých letech mi přišlo podstatně kratších než 138 minut z roku devadesátého. Potlesk za angažování Meg Tilly, i když její podoba s Faye Dunaway je krapet dvojsečnou zbraní, a mám z toho pocit, že jde o věc, která by výborně fungovala na papíře, ale kterou obrazové médium nevyhnutelně znehodnotilo. Ono vlastně vůbec z celého tohohle Nicholsona jedoucího na dvou jacích mám - kromě výborného Harveyho Keitela - neodbytný pocit něčeho tu nepatřičného, tu nedotaženého, tu s dalšími věcmi ne úplně dobře sesazeného. Zkrátka a dobře narozdíl od "prvního dílu" mě pokračování svým obsahem nijak nezasáhlo, a na kochání se výpravou a kostýmy je zase málo "vizualistické". Výsledek je 60% za to dobře předvedené řemeslo. ()

Fiftis

Na jednu z najznámejších noirových detektívok China Town (1974) Romana Polanského, sa rozhodol na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia režisérsky nadviazať Jack Nicholson. Spolu s ním sa tak na scénu povojnového Los Angeles vracia súkromné očko Jake Gittes, ktorý má za úlohu vyšetriť na prvý pohľad triviálne podozrenie z nevery. Až mi je divné, že po tak známej (a ku podivu mnohými aj obľúbenej) Čínskej štvrti, túto snímku videlo a hodnotilo tak málo ľudí, kedže je to vlastne aj jej akoby voľné pokračovanie. Musím napísať že je to o kus lepšie, ale i tak som to ohodnotil rovnako ako jeho predchodcu. Ja tomu proste neviem prísť na chuť a to som veľkým milovníkom noir filmov. Musíte posúdiť sami, lebo ja to po žiadnej stránke proste nemôžem odporučiť. ()

tron

„Chlapov ako on nezatýkajú. Pomenovávajú po nich ulice.“ Čínska štvrť 2. Už prvý diel ma prekvapivo (mám rád Polańského, Nicholsona a záletné súkromné očká) nebavil a druhý, ktorý už si starý vlk Jack zrežíroval sám, bol na tom EŠTE HORŠIE. Podarené suché dialógy a monológy pobavia, len sa nad nimi nesmiete zamýšľať. „Chlapovi, čo nič nestratil, sa nedá veriť“. Hm. No, to síce znie bohovsky, ale keď sa nad tým zamyslíte, uvedomíte si, že na svete asi neexistuje chlap, ktorý nič nestratil – a mnohým sa napriek tomu nedá veriť. Celý film je podobný: je to dobré, ale trocha na efekt a netreba nad tým zbytočne uvažovať. Nicholson famózny (plus výbuch prekvapil) a pritiahol si sem kamarátom, ako Harvey Keitel alebo Richard Farnsworth, ale minimálne o polhodinu by som ho skrátil a ako minule, i teraz sa mi zdá, že scenár je zbytočne „prekvapivý“; neviem si dosť dobre predstaviť, že by som mal DVOCH JAKEOV chuťpozerať aj na druhý raz, keď už by som vedel čo a ako. ()

Radyo

Hodně volné pokračování exceletní Čínské čtvrti. Popravdě řečeno, nezavrhoval bych tenhle film nějak výrazněji. Sice svému "předchůdci" nesahá ani po pás, ale přesto jde o docela solidní detektivku s možná trochu kostrbatější zápletkou, ale jinak poměrně slušně vybudovanou atmosférou. Jack Nicholson je stále stejně charismatický, Harvey Keitel je velmi dobrý coby padouch, ale očekávání přesto bylo větší, než to, co nabízí finální výsledek. ()

EdaS

Pokračování Čínské čtvrti je slabší už prostě proto, že je na ni vázáno a neustále na ni odkazuje. Jinak jde o vysoce stylovou (krásná Zsigmondova kamera) a atmosférickou záležitost s tradičně parádním Nicholsonem a Keitelem. Částečná zdlouhavost a absence výraznějšího hudebního doprovodu (kde je Goldsmith, když ho nejvíc potřebujete?) se dá přežít. 70% ()

• Jack Nicholson už během natáčení snímku prohlásil, že pokud Dva Jakeové nebudou fungovat, končí s kariérou režiséra. (Komiks)
  • Scenárista Robert Towne, producent Robert Evans a Jack Nicholson společně v roce 1985 založili produkční společnost T.E.N., jejímž jediným projektem měli být Dva Jakeové. Když nastaly určité právní a finanční komplikace, Towne i Evans společnost opustili a vše zůstalo na Nicholsonovi, který pak projekt dokončil sám. (sigf07)