Byla manželkou a matkou. Teď chce být zase sama sebou. Dvacet let se Shirley věnovala jenom rodině. Manželovi, dvěma dětem, domácnosti. Naučila se být sama a povídat si se zdí ve svojí kuchyni. Naučila se nazpaměť své povinnosti: večeře přesně v šest, v úterý čipsy s vejcem, ve čtvrtek stejk... Málem už zapomněla, že někdy měla nějaké sny a ideály. Že toužila cestovat, poznávat svět a daleké kraje. Prostě tak šel život a ona jej tak brala. Až do onoho dne, kdy jí náhoda přihraje nabídku tak lákavou, že odmítnout ji by mohl jenom blázen. Ostatně – co je na tom, vyrazit si na čtrnáctidenní výlet do Řecka? Když ji na něj nota bene zve její přítelkyně, která jej vyhrála v jakési soutěži a nemá s kým jet? Miliony lidí jezdí každoročně na dovolenou, proč by jednou v životě nemohla jet i ona? Že se to nebude příliš zamlouvat jejímu manželovi? No a co na tom, však on to nějak přežije. A Shirley se po počátečním váhání rozhodne. Splní si svůj tajný sen: sedět na břehu moře, popíjet dobré víno a dívat se na západ slunce. (Česká televize)

Violeta

Já viděla krásnou, lascívní babu! ..Tahle baba pochopila, že fakof od přítele má v životě stejnou funkci jako povzbuzení od nepřítele - usnadňuje uvědomit si vlastní hodnotu. Shirley pochopila, vynásobila nevyčíslitelnym a zúročila. S grácií, elegancí a nesmírně vyrovnaně tam kopla vzteklou a pokud neubrala, úročí dodnes. ()

laik_60

Tak na tomto filme si zgustnú najmä baby. Výborná Collinsová, dobrý (anglický) humor, Tak diváčky len do toho. A keď Vás omrzí nudný a život zažratý jak stará špina v koži, kopnite do toho, zbalte kufre a skúste s tým niečo urobiť. :) ()

danecek24

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Pauline Collins, Nejlepší filmová píseň - "The Girl Who Used To Be Me" - Hudba Marvin Hamlisch, text Alan Bergman, Marilyn Bergman ()

zette

Na me samotna Shirley Valentinova dojem neudelala. Ac jsem jejim pohnutkum a touham rozumel. Nesedela mi ani snaha hlavni hrdinky vtahnout divaka vice do deje. Ale kdo ma rad anglicky humor, Recko a prazdninovou pohodu, tomu se film asi libit bude. ()

Martrix

Mluvení hlavní postavy směrem k divákovi moc nemusím; jakžtakž to zvládám u švestkohlava, ale v případě postarší paní mě to trochu přivyděsilo. I když se z mé strany nevyžadovala nějaká interakce měl jsem pocit, že mi něco vyčítá. Možná je to tím, že (mou optikou) je postava Shirley "použitelná" dvaačtyřicátnice...tzn. ještě pro mě není "neviditelná".... . Vidíte a podobně hovadský přístup nejen jejího manžela stojí za tím, že se Shirley ve svém životě, krabici s názvem manželka, matka, hospodyně, necítí dobře. Natož aby byla šťastná. Překvapilo mě, že scénář napsal muž. Polovinu filmu jsem měl pocit nepatřičnosti, že sleduju film zacílený na ženy a jejich trable...tzn. něco, čemu se většina mužů vyhýbá jako čert kříži. Málokterý chlap se chce dobrovolně vžívat do pocitů ženy...snad i ze strachu, že to naruší tu tvrďáckou fasádu, za kterou se schovává. Byl jsem proto rád, když se pomalinku stávalo zřejmým, že je tento příběh nejen o zdomestifikovaných ženách, ale o lidech obecně. Že je to vlastně existencionální šťouchaneček pro ty, kteří rezignovali na lásku k sobě a k životu. Pro ty, kteří se začali smiřovat s tím, že jim stačí občasné záblesky štěstí a spokojenosti. Hlubší emoce a niterné prožitky berou jako něco, co už si vybrali, na co už vlastně nemají nárok. Zazní věta: já nemiluji jeho, já miluju...život. Tohle probuzení odstartuje změnu, která působí zcela přirozeně, logicky...jako jediná správná věc. A přesto je zřejmé, že jde o velice výjimečný počin. Jak mě první půle moc nenadchla...tento styl humoru mě dost míjí, tak ta druhá byla prodchnuta oduševnělostí, několika moudrými větami a krásnou a optimistickou pointou. Někdy je potřeba zredukovat hodnocení na prosté líbí, nebo nelíbí. I když mám sám zlomené srdce z rozchodu se životem; s přejícím úsměvem všem Joeům, kteří měli to štěstí a našli svou Shirley, dávám 5*. ()

andrii

Shirley Valentine doslova a do písmene ukazuje "povinnost," jak cítit smysl života, (za)bývat (se) sám sebou. Člověk musí být v určité životní etapě sobcem, uplatnit svou sebelásku, nechat se hýčkat tím nejlepším, aby zlomil prokletí každodennosti, "jistou" obyčejnost a stal se bytostí doslova zářící. Honosit se vítězným pocitem najití se. ()

Skuby47

Nejvzácnější, co člověk má je život. Je mu dán jen jednou a proto jej musí prožit tak ....a dál už klasik plácá uvědomělé nesmysly. Já myslím, že by ho měl každý prožít co nejradostněji. Neodkládat touhy a sny na dobu až zbohatne, postaví dům, pořídí auto, odrostou děti, protože ten čas uteče jako voda a přijde doba, kdy stereotypy, lenost a návyky převálcují sny. Člověk se uzavře do vězení svého státu a do cely svého domu. Tento film je taková Teorie rygra z ženského pohledu. Moc se mi líbila síla Shierley v podání skvělé Pauline Collins vzepřít se každodenní všednosti a změnit svůj život. Já už na to nemám. V cestě do Řecka mi brání pohodlnost, finance, jazyková bariéra a odvaha ke změně. ()

RonaMidu

moc,moc hezký,ale bohužel jsem to předtím viděla v divadle a tak nedám pět hvězd,ty už má Simona Stašová....... ()

Muse

"... because we don't do what we want to do." Změna je život. A kdo se brání změnám, brání se životu. Shirley si ve svém středním věku uvědomuje, že ještě není pozdě sebrat odvahu a začít skutečně žít. A pro mě se tak stává vzorem a radou do života... ()

hanagi

Shirley Valentinová je bezvadná ženská, střízlivě a vtipně komentuje svůj dosavadní život a je celkem jasné, že s ním není ale vůbec spokojená. Možná by vše zůstalo při starém, ale náhoda tomu chtěla, že dostala příležitost okusit jaké to je být na chvíli sama sebou…A to zjištění ji přivedlo k jasnému rozhodnutí. Oceňuju, že k sebepoznání ji nevedla cesta přes další mužskou náruč, a tedy do dalšího, jen jiného stereotypu, ale že se tak rozhodla sama za sebe. A to je geniální! ()

klima777

Tak takhle vypadá cesta k sebeúctě? Vážně? Vždyť šlo o špatně maskovanou vyprávěnku Rosamunde Pilcher. A ty západy horkého řeckého slunce... ()

Autogram

Pre mužov by ideálom úniku zo všednosti vraj mala byť Americká krása, ale táto Shirley ma aj bez americkej okázalosti úplne pohltila. Málokedy sa mi pri oddychovom filme stáva, že sa od neho neodtrhnem ani na chvíľu, a tu sa to stalo. Aj keď nie som žena, možno zapôsobilo to, že som film videl presne vo veku hlavnej hrdinky a osviežil mi spomienky na dávnejšiu skvelú dovolenku v Grécku. Nemôžem filmu nič vytknúť, skvelé boli rozhovory so stenou a divákom, manžel zaskočený večerou aj tým, čo nasledovalo, a ďalej nemôžem nič napísať, lebo by som zbytočne spoileroval. Jeden z najlepších filmov o tom, ako sa začať mať rád. –––– Sex je jako supermarkety. Bývá přeceňovaný. Je to jenom strkání a ukazování a nakonec nic moc. –––– Vždycky jím v šest a teď je šest deset. Co se děje!? –––– V jejich očích už nejsem Shirley Bretsheová, postarší hospodyňka, co začíná tloustnout. Jsem Shirley Statečná, Shirley Báječná, Shirley Valentinová! –––– Tihle lidi by požádali o čipsy i při poslední večeři. –––– Proč dostáváme život, když ho neumíme využít? A proč vůbec máme tyhle city? A sny a naděje, když je neuskutečníme? Tam někde je i Shirley Valentinová. Ztratila se v tom nevyužitém životě. ()

simply

Úžasný a krásný film, který mě dojal a zároveň také pobavil. Shirley má můj obdiv a moc jí fandím... ()

PhillM.

Opravdu výborná Pauline Collins ve výtečně napsaném kousku, kterému k mému nemalému překvapení neuškodil ani přesun na plátno a "zviditelnění" ostatních postav. A přidám se ke kleopatře - živé představení se Simonou Stašovou (hraje se už od roku 2008) je skutečně výjimečným zážitkem. ()

lemonova

Pauline Collins bola úchvatná, ale celkovo mi tento spôsob rozprávania príliš nesadol. Aj keď musím uznať, že scenár je plný absolútne trefných postrehov, hlavne ten o gréckych milovníkoch je svätá pravda ;) ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill