poster

Skleněný dům

Rodinný

Československo, 1981, 74 min

 • Vesecký
  ***

  Děti nesnášejí, když se jim lže, zvlášť takové citlivé, jakou byla Michaela Kudláčková, cítí potřebu lásky, ale nejsou schopné dosud rozlišovat mezi potřebami svými a potřebami cizími. Příběh novicky v Dětském domově vede k zamyšlení. Michaele tahle role sedla, protože i jako člověk to neměla v dětství nijak snadné. Film byl udělán dobře, ale měl jeden zásadní nedostatek - děti v Dětském domově neměly školu?(18.12.2019)

 • rakovnik
  ****

  Pohled do fungování socialistického dětského domova skrz jeho novou chovanku, kdy musím doufat, že takto již tato zařízení nefungují. Děti zahrály přesvědčivě, poněkud lépe, než mnozí dospělí (pan ředitel, otec Pavlíny). Přestože se můžeme domnívat, že chování hlavní hrdinky je nepřiměřeně drzé a nevhodné, labyrint dětského srdce a duše je složitý a reakce na okolnosti a životní zvraty může být i taková, jako můžeme ve filmu sledovat.(22.10.2014)

 • cariada
  ***

  Prostředí dětského domova a malá Pavlína co přichází mezi nové děti. Není schopná se přizpůsobit. A tak dělá jeden problém za druhým. Nakonec se upne na jednu z tet, ale ta má svůj život a plánuje rodinu, což Pavlína velice těžce nese a trucuje a dělá jeden naschvál za druhým. Nakonec jí nezbyde než se přizpůsobit a nebo jít do polepšovny co si vybere....Rodičovská láska se nahradit nedá, ale pomoct se tomu dá. Miša Kudláčková roli Pavlíny zahrála znamenitě.(30.11.2009)

 • Siegmund
  *****

  Tento, jistě neprávem zapomenutý film, je hereckým koncertem Michaely Kudláčkové a Veroniky Freimanové. Oficiální text distributora nijak nepřehání, když uvádí, že režisér „postihl dětskou mentalitu citlivě a věrohodně“. Pokud je divák ochoten se smířit s době poplatnými soudružkami kuchařkami, nabídne mu SKLENĚNÝ DŮM jedinečný pohled do dětských duší.(25.6.2014)

 • Master19
  ****

  Nebudu přehánět, když tenhle film přirovnám k malému přeletu přes kukaččí hnízdo. Několik náznaků a už jsem se bál šťastného konce, ale dopadlo to úplně jinak. Mazec. Michaela Kudláčková jako vždy napřesústo, ale hraje fantasticky. Veronika Freimanová má roli nevděčnou a těžko hodnotitelnou. Rozhodně stojí za shlédnutí.(6.12.2016)

 • - Jana Davídková, ktorá bola súčasťou pražského komparzu, sa priamo na pľaci v zámockom rybníku naučila plávať. Okrem celkovej sumy za natáčanie dostávala aj týždenný honorár 20 Kčs. (Raccoon.city)

 • - Příběh, který vydává Pavlína (Michaela Kudláčková) za svůj vlastní, vybájený fantazií, je ve skutečnosti snímek Zázraky se dějí (1974). (sator)

 • - Ve filmu má menší roli Růženy i budoucí režisérka Andrea Sedláčková, která vzpomíná, že i díky této roli se stala později režisérkou, namísto inženýrkou. Pomohl jí v tom i pomocný režisér filmu Zdeněk Troška, který ji při natáčení zasvěcoval do tajů filmařiny. (Zdroj: ceskokrumlovský.denik.cz) (rakovnik)