Dekameron

• Polsko Dekameron (více)

Filmová adaptace renesančních Boccacciových povídek... Italský režisér Pier Paolo Pasolini (1922–1975) proslul svým nonkonformním a provokativním postojem jak v soukromém životě, tak ve své literární a filmové tvorbě. V první polovině 70. let minulého století natočil tři snímky podle klasických literárních děl, a tento volný cyklus nazval Trilogie života. Všechny předlohy měly jedno společné – byly to sbírky povídek, vypovídajících nejrůznější formou o životě a době, ve které vznikaly. Jako první si Pasolini vybral sbírku italskou – slavný "Dekameron" Giovanniho Boccaccia. Eroticky laděné veselé i vážnější příběhy obyčejných lidí i šlechticů v období vrcholné renesance inspirovaly Pasoliniho k úvahám o dnešní podobě světa. Kromě odvážného zobrazení milostných scén i některých dosud tabuizovaných motivů a obrazů dává tvůrce v celé Trilogii života znát své levicové smýšlení – a také svou homosexuální orientaci. Po Dekameronu následovaly Pasoliniho adaptace Chaucerových Canterburských povídek a arabských pohádek Tisíc a jedna noc. (Česká televize)

Aqualung

Fantazie vážení.Pan Pasolini nás provedl, či zavedl do renesanční Itálie a dal průchod nejen tomu, co je podstatnou součástí zmíněného uměleckého směru.Je to pastva pro oči i ducha.Vše prostupující, či lépe řečeno vše určující sexus a lidské přirozenost, masitost a šťáva.Kamera je vynikající-nádherné kompozice záběrů.Výborně a osobitě podaný Boccacio.Mistr sám si tam střihnul roli malíře-konečně jsem ho viděl naživo.Film baví, pohladí,vzbudí soucit i něhu.A poslední mistrova věta......"...proč malovat obrazy, když je tak krásné o nich snít....".Hodnotím vysoko! ()

noctambule

Film plný špíny, hnusu, ošklivých a ještě ošklivějších herců. Možná je to Pasoliniho specifikum, ale já si spíš myslím, že hezcí herci by k němu hrát nešli. Jestli chtěl Pasolini vystoupit z davu, tak se mu to povedlo, ale nevim, jestli je to v jeho případě ještě umění. Jednotlivé povídky měly různou kvalitu, některé byly celkem povedené. Čekala jsem horší věci, takže jsem nakonec chtěla sáhnout i po třech hvězdách, ale to dávám snímkům, na které bych se koukla klidně znovu, toto nechci už nikdy vidět, takže nemůžu hodnotit líp. Dekameron není pro každého. ()

Zagros

Nechce se vám číst povinná četba na střední od Boccaccia? Mrkněte se na film Dekameron od Pasoliniho. Ten má sice auru kontroverzního režiséra, k tomuhle tématu se to ale hodí. Cestující skupinka lidí ve středověké Itálii si krátí cestu vyprávěním necudných povídek. Jsou to většinou humorné povídky s erotickým nádechem. Některé jsou zábavné, jiné méně a pár scén si pamatuju dlouhá léta. Jak je u Pasoliniho zvykem, neustále se snaží diváka posouvat až na hranu jeho vkusu a rád jej občas vytlačí až za ni. Někdo to může brát jako provokaci, někdo jako zbytečnou extravaganci a snahu o zviditelnění a někdo jako zábavu. Volba je vždy na divákovi. Každopádně sám mu k dobru připočtu, že se mu podařilo vytvořit přesvědčivou atmosféru a vše dohromady sedlo: obsazení, povídky, výprava i způsob režie. Sice se Pasolini k mým oblíbeným režisérům asi nikdy nepřidá, tentokrát je to ale za slušné tři hvězdy. ()

Brejlil

Nemůžu si pomoci, ale mám tenhle film rád. Je sice děsný po mnoha stránkách, Pasolini se na nějaký hravý převod Boccaccia prostě vykašlal, ale povedlo se mu nastínit rozpornou dobu končícího středověku docela dobře. Jen ti herci-neherci se mohli vynechat a také italská práce se zvukem je hrozná. ()

kamil.i

Na rozdiel od Pasoliniho Kytice z tisíc a jednej noci v Decamerone jednotlivé príbehy nie sú nijak prepojené, dokonca mnohokrát zachytia len fragment pôvodnej poviedky a nedopovedia ju. Neviem, či by som filmu rozumel, keby som nečítal predlohu. Napriek tomu predstavuje Decameron celistvejší a celkovo zmysluplnejší celok - po príbehovej i metaforickej stránke - ako Kytica. Nuž, zrejme je vhodnejšie, keď autor interpretuje dielo z vlastného kultúrneho prostredia a neutápa sa v "exotických" metareprezentáciách. ()

sandinista

Pasolini nebyl a není jednoduchej režisér na pochopení. Jeho zpracování Dekameronu je hodně stylizované. Herci autentičtí jak jen to jde. Některé příběhy jsem ani moc nepobral, co jimi mělo být sděleno. Ale celkový dojem z filmu mám veskrze pozitivní. 720p ()

inachisio

Absolutně jsem nepochopila, o co tam jde. Bylo to o tom, jak, kdo, s kým, proč a za jakých okolností spí, takže v množství nahých scén by se měl film zapsat do Guinessovy knihy rekordů. On teda Dekameron není o nic moc lepší, ale alespoň styl psaní je skvělý. Tady není skvělé téměř nic. Nemohli zfilmovat horší příběhy. Úplně o ničem a úplná hovadina. To, že tam byly dvě vtipné scény snad připočtu jen k tomu, jak debilní to bylo. ()

johnywalker

Když se na to díváte s partou lidí, kteří maj rádi srandu, tak je to pěknej zážitek.... Komedie? To ano, ale myslim, že ty nejvtipnější momenty nebyli vtipné záměrně... Fakt sranda.... ()

Hovado

Řekl bych úsměvné zpracování.Zábavné.Ale nevim možná mi něco chybělo,ale nedokážu popsat co tomu chybělo,abych nasadil 5*. ()

Kaučuk03

Po zhlédnutí Saló, jsem měl tak trochu strach, jakou prasárnu na mě Pasolini vytáhne. Ačkoliv je zde humor poměrně vulgární, nepřijde mi, že by byla překročena jakási pomyslná hranice slušnosti. ()

Al44...

Několik zfilmovaných povídek Boccacciova Dekameronu. Některé z nich jsou mírně úsměvné, jiné zase nudné, ale vše spojuje téma zakázané lásky. Výběr herců (pokud to tak nebylo učiněno záměrně) se moc nepovedl - tolik nesympatických lidí jsem snad v jednom filmu ještě neviděl. Za ty lepší povídky dávám ***. ()

AloeB

Nelze se divit nad tím, že si Prasolini, který o čtyři roky později zasadil de Sadeovu tupou klasiku do fašistického prostředí, užil Boccacciův Dekameron jak jen mohl. A já si to chvílemi užíval i taky, je to holt hodně jiný film a co se musí nechat, tak spousta těch historek svůj nápad má a špatný není. ()

zona

Geniální jako vše, co Pasolini vytvořil. A tentokrát navíc vtipné a zábavné. Naprosto přesné zachycení ducha předlohy, charakteristické spojení ošklivosti a krásy, respektive spíš přesvědčivé zrelativizování hranic mezi obojím. ()

dewil21

Boccaccio by byl jistě spokojen, Pasolini věrně zobrazil jak příběhy, tak ducha doby... dnešní divák, zvyklý na vymydlené, dokonalé, zmalované herky s mírami špejle a půl tak nebude úplně nadšen, no ale co chcete, je to středověk.... ()

Arccos

Ale jsou to lepsi tri. Vic bych se odvazil hodnotit az po precteni puvodniho Dekameronu. Nicmene film doporucuji. ()