Tatranské pastorále (S03E02) (epizoda)

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1978, 1 h 23 min

 • MM_Ramone
  ***

  Major Ján Zeman na osobnú žiadosť svojho nadriadeného plukovníka Pavláska odlieta inkognito zo stovežatej Prahy do majestátnych Vysokých Tatier. Natáča sa tam film o znásilnení a vražde. Je inšpirovaný skutočnou udalosťou. Zeman má za úlohu sa pokusiť popri filmovaní odhaliť skutočného vraha. Výdatne mu v tom bude pomáhať snaživý, slovenský poskok poručík Gajdoš, ktorého stvárnil Emil Horváth ml. Scénaristicky je to zaujímavé (film vo filme), potešili ma aj nádherné lokácie Vysokých Tatier a plusom je tiež i to, že jednu z hlavných úloh zahral charizmatický Štefan Kvietik. Tatranský prípad súdruha majora Zemana oceňujem troma červenými hviezdičkami. ***(7.11.2016)

 • špaček421
  ***

  Tenhle díl je kromě toho, že se odehrává na Slovensku a že se odehrává ve filmovém prostředí zajímavý tím, že námět k němu napsal Jan Otčenášek. Takže tu překvapivě dostaneme ve scénách rozprav Zemana s režisérem docela zajímavé dialogy ohledně násilí v realitě a ve filmu. Režisér se snaží přinést ve svém filmu co nejautentičtější rekonstrukci skutečného nevyřešeného případu, a Zeman mu vysvětluje, že to prostě není možné, protože realita není tak zajímavá, aby se hodila do filmu. Jinak případ je trochu přitažený za vlasy, a kdo vraždil, jsem poznal poměrně rychle, ale právě dialogy Brabce a Langmilera to táhnou docela nahoru. Ze slovenských herců je asi nejlepší Štefan Kvietik, slovenský dvojník Anthonyho Quinna, Emil Horváth coby mladý kriminalista se stane v dalších dílech stálou postavou a přesídlí do Prahy. Většinou už ale jenom dělá křoví.(19.11.2016)

 • 6thSun
  ****

  "Všechna ta filmová krev, co kdy na plátně vytekla, to je vlastně degradace každý loužičky krve pod skutečnou obětí." (5.10.2016)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Sexuální vraždy nejsou na to, aby se strašili lidi v biografu." Tak to už dneska neplatí, ale za do Honzova objasňování jednoho Pavláskova pomníku, to rozhodně platilo. Mě tedy Honza pobavil, když jako rebelující komparsista začal režisérovi narušovat logickou strukturu příběhu nebo když mně a Shelocku Gajdošovi začal vysvětlovat, že rozborem působení bramborových slupek nebo shnilých rajčat na chemickou strukturu papíru nelze vypátrat pachatele. Dneska už by to pánové s vatičkami určitě dokázali, ale já to mám radši po staru, po zemanovsku a po tatransku.(12.1.2017)

 • tulen12345
  *****

  (6x) Jedna z našich nejoriginálnějších krimi vůbec (nejen vrámci tohto seriálu). Děj se odehrává v roce 1965, což skvěle odpovídá i postavě režiséra a jeho zajímavým názorům a filmovým experimentům připomínajících novou filmovou vlnou 60.let. Tatranské pastorále má osobitou atmosféru nádherných Vysokých Tater, lidových slovenských chalup a kolib, i zajímavého pohledu do zákulisí jak profese filmařů a procesu natáčení filmu, tak i práce tehdejších kriminalistů, navíc bez politických souvislostí. Pěkný Otčenáškův scénář, zvlášť dialogy Brabce (major) a Langmilera (režisér) ,,Dichtung und Werheit" jsou skvostné a plné krásných myšlenek nejen o filmovém umění a kriminalistice. V dalších rolích výborní Kvietik, Romančík, Strnisková a Klemens. Navíc oceňuju, že jde o film česko-slovenský v pravém smyslu slova (v hojném počtu obsazení herci z obou národů a mluví se bez problémů v obou jazycích).(10.2.2017)

 • - Chata Šuhaj je v skutočnosti Bilíkova chata neďaleko Hrebienka. Dodnes sa k nej dá dostať aj po asfaltovej ceste priamo zo Starého Smokovca. Cesta ale prístupná iba pre zásobovanie chaty. (Gareth_Jones)

 • - Autori sa inšpirovali skutočným prípadom, ktorý sa stal v júli roku 1964, kedy bola znásilnená a uškrtená 19 ročná Mária Drexlerová. Pri vyšetrovaní patril medzi podozrivých aj známi český fotograf Stanislav Tereba, dokonca zakladateľka Czech Press Foto Daniela Mrázková bola obeti natoľko podobná, že si ju predvolali kriminalisti a ukazovali ju ako "volavku". Podoba obete aj spis k prípadu sa stratil. Vrah ostal neznámi a nepotrestaný. (Raccoon.city)

 • - Natáčelo se ve Starém Smokovci. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace