Dramatický příběh o lidské touze, lásce a odpovědnosti k bližnímu na pozadí konce 2. světové války, kdy zemi osvobozovali Američané... V květnových dnech roku 1945 končí druhá světová válka. Pro Annu Zofovou (B. Munzarová), žijící s matkou (J. Hlaváčová), manželem (J. Schmitzer) a nevlastními dětmi na statku kdesi u Kašperských Hor v západních Čechách, nastává chvíle těžkého rozhodnutí. Přivdala se sem po návratu z Anglie, kde se učila cukrářkou, aby po smrti své sestry spolu s jejím manželem převzala zodpovědnost za statek i děti. Venkovské prostředí je ale Anně cizí, vztah s mužem je nenaplněný. Když na statek přijíždějí američtí vojáci, kteří osvobozují kraj, silně prožitý vztah k jednomu z nich jí nabízí novou životní šanci. Má Anna právo všechno opustit a odejít se Stanleym (J. Dvořák) do Plzně a možná i do Ameriky? (Česká televize)

jolly.rose

Jiří Strach je jeden z netalentovanějších režisérů u nás. Má vždy cit pro dané téma (komedie, krimi, psycho, pohádka...), pro dobu, ve které se děj odehrává a také pro výběr herců. Navíc se mi zde líbí propojení skutečné matky a dcery ve filmu. ()

teba

Zvláštní kus... Připadalo mi, jako bych se dívala na dva filmy v jednom - jednak vesnické drama (zajímavá situace i herecké výkony), na druhé straně místy až (rádoby?) komická povídka o setkání s vojáky-osvoboditeli. Především ta angličtina u českých herců mi na začátku přišla dost rušivá, pak jsem si tak nějak zvykla, ale pořád mě ta první zmiňovaná část bavila víc - díky ní dávám za tři ;o) ()

Pitryx

Zas jedna ženská, která neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Její příběh je však podán dobře. Tedy herecky. Scénáristicky to již není tak velká sláva, ale snímek je to dost koukatelný a tak trošku „přitažlivý“. Pan Strach dokázal, že umí celkový výsledek je malinko nadprůměrný. ()

ostravak30

Ani příběh není tak silný jako spíše herecké výkony. Chvíli to vypadá, že právě Jiří Schmitzer by mohl být oním záporným hrdinou, ale nakonec se ukazuje, že na konci války už takových není. Lidi prostě částečně změnila válka a částečně se znovu projevuje tolikrát proklamovaná česká povaha. K tomu se projevují skryté touhy, šest let držené pod pokličkou hluboko v srdci. Aby nakonec Anna zjistila, že ani američtí vojáci nejsou skuteční hrdinové s čistými dušemi. Kdo ví, zda by odjela do USA nebo zůstala v Londýně, kdyby věděla, že po válce skutečná svoboda vydrží jen tři roky a sen o cukrárně se tak jako tak rozpadne. Anna ostatně nebyla tak čistá a svatá, jak se zpočátku zdá. Taky svého muže pěkně trápí. Výborný scénář pak dotváří celou atmosféru, ovšem nemůžu s určitostí tvrdit, že se ji podařilo věrně vykreslit. Ale ten film má své kouzlo, ovšem také trochu slabší momenty. ()

SB

Mno, ta Munzarová teda bída, obecně angličtina trochu jak čtení z učebnice, celkový dojem jak z inscenace. Myšlenka zajímavá. ()

sharka.68

Vážení, napřed nenechte projíždět američany (vojáky) okolo řepkových polí a pak jim dejte opravdu dobové nášivky a označení a zujte je hlavně z českých kanad..... ()

swinevenca

Tohle mě zbytečně nenadchlo. Vůbec mě neseděla hudba, o něco míň mi neseděli Munzarová a Štolpa. Příběh veskrz smutnej, ale na můj vkus až moc uměle našroubovanej na konec války, celkově začínám mít pocit, že Strachoj jeho vazba na Konášovou škodí. ()

honzic

Celkem povedený film, sice herecké výkony nejsou nejlepší, ale i tak to je celkem dobře pojatý příběh a podkreslený hudbou. Hodnocení: 70 % ()

JackieBliz

Opravdu bych se nechtěla vidět s tím připitomělým výrazem absolutní udivenosti a radosti s kterým jsem celý film seděla před televizí. Takový film (ač bylo občas vidět, že je TV film) patří mezi absolutní špičky české kinematografie! To se opravdu nestydím říct, a samozřejmě smutný, ale morální konec, jak to má být:) Bára Munzarová i Jiří Schmitzer podávají skvělé herecké výkony. Jiří Dvořák úžasný! A angličtina taky pěkná!:) ()

Nerajohn

Takové Madisonské mosty po česku, ale nic moc. Škoda, že Hlaváčová nehrála matku Munzarové, bylo by to i věkově logičtější. ()

kolodej1

režisér Strach předvedl velmi kvalitní práci, na něj je opravdu spoleh. Herecké výkony byly velmi přesvědčivé, čemuž velmi nepomohlo, že herci měli co hrát. I samotný příběh, který se vlastně tolik netýkal války, jak jsem si původně myslel. Drama, které prožívá hlavní hrdinka sama v sobě, jestli dát přednost životu, kterým se v podstatě obětovala a nebo jestli jít za dobrodružstvím do neznáma, kam jí to sice táhne, ale zároveň se té nejistoty bojí. Velmi uvěřitelné a silné ()

PTuranyi

Priemerný film pokúšajúci sa zobraziť situáciu na konci vojny niekde v zapadákove v západnej časti Československa. Viac ako o akciu to ide o vzťahy Anny, ktoré sú dosť komplikované. Vydala sa totiž za manžela svojej sestry a vychováva jej deti. Je emancipovaná a dokáže si pečením na seba zarobiť, čo samozrejme naráža na stereotypy patriarchálnej spoločnosti, takže romantická linka s americkým vojakom neprekvapí. Herecky to nie je zlé a aj českí chlapci v roliach amíkov sú celkom presvedčivý. A Jiří Dvořák tu zapadol ako Jiří Langmajer v Copak je to za vojáka. Príbeh má niekoľko relatívne napínavých momentov, kde sa láme dej, ale žiaľ celému dielu podráža nohy priemerná produkcia, ktorá zlyháva v tvorbe atmosféry a celý film tak vyznieva plocho. Vtipne niekedy vyznievajú české titulky anglickej konverzácie, ktorá je zle preložená a pritom nejde o žiadne prekladateľské oriešky. ()

giacobbe

Řepka, řepka,řepka, všechny rozhovory v exteriéru se odehrávají na cestě před polem s řepkou, na sklonku války se asi nic jiného nepěstovalo. ()

Venus7

Toto je asi můj nejoblíbenější český polistopadový televizní film. Vynikající drama o touze a odpovědnosti k rodině odehrávající se na konci války. Sice ho Česká televize opakuje v květnu skoro každý rok, ale téměř nikdy mu neodolám... V tomto filmu jsem, myslím, poprvé zaregistrovala Jiřího Dvořáka a skoro jsem si myslela, že to je opravdový Američan. Mezi ním a Munzarovou to celkem slušně jiskřilo (několik let byli manželé). Dokážu pochopit dilema hlavní hrdinky, ale já bych té oběti (pro mě by návrat byl velká oběť) asi schopna nebyla a nejspíš bych šla za hlasem svého srdce. Každopádně po roce ´48 by podnikavá Onč asi hořce litovala, že nezdrhla za Velkou louži. Jiří Strach je režisér hodný zapamatování a téměř vždy si k natáčení vybírá zajímavou látku a u jeho filmů se nikdy nenudím. ()

Tanulin

Díla Jirky Stracha bůhví čím, ale nemám ráda - tohle se ovšem (jak píše Matty) na české poměry docela povedlo. Zásluhu ovšem na tom mají z velké míry herci.Obsazení skvělé. ()

krijka

Na televizní poměry velmi povedené dílko, kterému se samozřejmě nevyhnulo pár obvyklých klišé-třeba sympatická vedlejší postava Billa (Aleš Háma), který musí být samozřejmě zastřelen, aby bylo vidět, že je válka, sousedka-drbna, rozchod milenců… No, pár bych se jich našlo. Ona vůbec celá dějová linka s americkými vojáky je trochu klišoidní. Více než to vynahrazuje příběh ze statků-syrový a uvěřitelný, a vynikající Schmitzer. Vedle něj roste i Bára Munzarová. ()