Zlatokopky

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Krimi / Komedie

USA, 2019, 110 min

Hustlers ma trailerom nijako výrazne nenadchlo. Bol som zvedavý, no ten extrémne pozitívny buzz po TIFF ma vskutku zaujal a enormne prekvapil. A enormne prekvapený som bol aj ja filmom samotným. Hustlers jednoducho funguje. Každá jedna zložka funguje na maximum a štýl ktorý Lorene Scafaria zvolila ma pohltil od úvodu a nepustil až do konca. No čo najviac ťahá tento film vpred je ústredná herecká štvorka. Keke Palmer & Lili Reinhart sú skvelé vo filme, no žiaľ budú zatienené úžasnosťou Jennifer Lopez & Constance Wu. Obe dali do tohoto všetko čo mohli - J-Lo asi jej najlepším hraním na filmových plátnách a Wu pokračuje byť úžasnou a uveriteľne emotívnou v každej z jej úloh. Príbeh nie je ničím novým. Všetci sme videli tento typ filmu o vzostupe a páde. No keďže tento film sa sústreďuje na ženy, film dostáva nový nádych a pocit sviežosti. Tiež fakt, že vidíme strip club a zákulisie takéhoto podniku, rovnako ako ženské priateľstvo z pohľadu režisérKY a scenáristKY dáva tomuto filmu viacej credibility a vkusu. Nemôžem si pomôcť, Hustlers ma ako film očaril. Či to bolo zásluhou J-Lo a jej pole dancing scény a to sa ťahalo so mnou až do konca filmu a vlastne aj doteraz, je otázne... no čo nespochybňujem je to, že ako píšem tento komentár tak radím Hustlers do TOP 5 roku 2019. Vtipná, chytrá, emotívna, sexy a absolútna filmová pecka, ktorá nenudí ani na sekundu s pevnou režisérskou rukou a víziou, a skvelými hereckými výkonmi. Jedno z najväčších filmových prekvapení roku a skvelý filmový zážitok, ktorý nadchne a nenudí.(15.9.2019)

• soviczka

V komentářích se tu hojně zmiňuje girl power nebo women power. No jestli si pod tím většina lidí představuje toto, tak mě překvapuje, že máme (my ženy) vůbec volební právo... Chtěla jsem jen nenáročnou oddechovku na sobotní večer a dostala jsem moudra typu "Musíš podojit čas a ne č....." a "Celá země je stripklub. Někdo hází peníze, jiný tančí." Na komedii jsou Zlatokopky málo vtipné, na drama málo vážné. A litovat čtyři zoufalé štětky, které ve finále nafasují směšné tresty... Děkuji, nechci. Takže jsem si odnesla jediné - chtěla bych v 50 letech vypadat jako JLo. Ne, chtěla bych tak vypadat dnes. Ale houby, přiznávám - chtěla bych tak vypadat před 10 lety :D(29.9.2019)

Jsem už poslední dobou unaven ze všech těch filmů, které se hrozně snaží propagovat girl-power. A ne proto, že bych byl hrozný sexista a viděl ženy ideálně jen za plotnou ale jednoduše proto, že mám pocit, že nikdo pořádně neví jak s onou girl-power pracovat a především ty filmy následně krom snahy ukázat girl-power nemají nic. Naposledy mi takhle strašně nesedli Šprtky to chtěj taky (Booksmart pro nesnášlivce tohoto debilního českého překladu) a vše co jsem zmínil nahoře k tomu filmu sedí. Špatný film to za mně není, kdovíjak dobrý ale taky ne. A já se pak nemohl dočkat kdy dorazí další pokus o prosazení girl-power. Ale od tohohle filmu bych fakt pracování s girl-power nečekal. A už vůbec bych nečekal, že strčí většinu girl-power filmů do kapsy! Pamatuji si jak vlastně vyšel trailer a hned jak jsem zaznamenal jména v obsazení jako Jennifer Lopez nebo Cardi B (!) říkal jsem si, že se mi do toho kina nějak extra chtít nebude a pravděpodobně mě to úplně mine. Tyhle dojmy ještě více utvrdil trailer. Byl sice fajn sestříhán, zápletka nezněla nezajímavé, obsahoval ale vše co mě utvrdilo v tom, že u mně funguje nálepka nezájem. A pak dorazí první recenze, většina jich začne strkat palce nahoru a dokonce začnou padat přirovnání k Vlku z Wall Street pro ženy. A hned tam ta motivace vidět ten film je. Hned napíšu, že ono přirovnání k Vlku z Wall Street je přehnané. A to hodně! A trailery navíc tak trochu lžou- Trailer se snaží tvrdit, že se naše hrdinky pokusí okrádat především makléře na Wall Street a oplatit jim tak to jak nějakou dobu okrádali lidi a prošlo jim to. A na ty makléře přece jen dojde, hlavním hrdinkám ale nejde jen o ně a pokusí se okrást i někoho kdo akcie na Wall Street neviděl ani z rychlíku. Není to film o makléřích, není to ani film o Wall Street. Je to film o striptérkách, kteří se prostě rozhodnou, že už je nebaví sbírat podíly a dýška ale vydělávat peníze. Fungují jako vlastně takoví Robin Hoodové, tedy ,,okrademe bohaté a následně obohatíme chudé´´. S tím rozdílem, že ta pasáž ,,obohatíme chudé´´ neplatí a naše striptérky obohatí jen sebe. Srovnání s Vlkem z Wall Street také bolí v tom smyslu, že Zlatokopky rozhodně nemají tak výborného vypravěče- Lorene Scafaria totiž opravdu není Martin Scorsese. Z Vlka z Wall Street je přímo cítit ta radost z vyprávění a fakt, že je ten film neskutečnej živej, vlastně vůbec nebrzdí a hází do diváka jednu věc za druhou (podobně fungují i Scorseseho Mafiáni). Podobné vypravěčské postupy jako u Vlka nebo Mafiánů jsou přitom ve Zlatokopkách cítit, Scafaria ale prostě není tak výborný vypravěč jako Scorsese. Rozhodně ale napsala zajímavý scénář, který se určitě musel hezky číst a na plátně v akci taky funguje. Zlatokopky vydařeně střídají žánry mezi komedií, dramatem i krimi. Fungují ve všech třech žánrových rovinách, skvěle se balancují a je snadné se v průběhu filmu uchechtnout i dojímat nad tím, že to ty hrdinky vlastně fakt nemají lehké a fakt, že se pokusí svůj vzhled a přednosti využít pro své obohacení je vlastně pochopitelný. Je to dlouhý skoro 2 hodiny a utíká to hodně slušně. Na nějaké ty podfuky a okrádání poprvé dojde až po necelé hodině, i předtím je ale uvedení do příběhu dost fajn. Scafaria dokáže hlavní striptérky udělat sympatické, trochu vykreslit prostředí v jakém se pohybují a především z nich udělat silné osoby i přesto, že jsou to striptérky. A právě v tomhle ohledu girl-power ten film funguje hodně solidně. Možná by to šlo ještě líp ale funguje to o hodně více než ve většině filmů, které se o girl-power pokouší. A to je na jednu stranu pozitivní věc, na druhou stranu ale i celkem smutná. Nikdy jsem jinak nebyl fanda Jennifer Lopez, tady mě ale bavila neskutečně. Dokonce bych její herecký výkon popsal jako ,, opravdový herecký výkon´´. Označení životní výkon asi v případě Jennifer Lopez neznamená zase tak moc, jsem ale stejně nucen ho použít. Nevím jestli se v brzké době Lopez opět dočká podobně velmi dobře napsané postavy, rozhodně bych jí to ale přál. Tady totiž ukázala, že hrát umí. Jenom lezla do věcí kde to zase tak moc předvést nemohla. Hrozně mě jinak baví Constance Wu. Tahle čínská herečka už se loni předvedla v komedii Šíleně bohatí Asiati a byla tam super. Tady opět získala hlavní roli a společně s Jennifer Lopez táhnou celý příběh. Wu je neskutečně super, především jí scénář dává příležitost se herecky vyblbnout ještě o trochu víc než Lopez a ona toho náležitě využila. Wu má zatím na dobře napsané postavy štěstí, myslím, že jí ještě nějakou dobu neopustí. Je to chytře napsaný, důstojně zrežírovaný a především to fakt silně propaguje girl-power. Neskákal bych do nebes z toho, že se nám tu objevil nový boží filmařský vypravěč, Jennifer Lopez je najednou herecká extratřída a objevila se nám tu nová klasika, která by si měla dojít pro nějaké to ocenění. Je to ale fajn věc, která stojí na silných hrdinkách, které nejen dobře vypadají ale mají i něco v sobě. Nějakou duši. Někde mezi 3 a 4 hvězdami, za podivné cameo Ushera (a svým způsobem i Cardi B) a za to, že nezazněli Zlatokopky od Rytmuse (hehe) jdu zatím spíš níž......(14.9.2019)

Film jsem musela vidět, protože Jennifer :D Ale asi bych přežila, kdybych ho neviděla. Vlastně nejlepší na celém filmu je solo opening taneček J.Lo, který teda fakt v padesáti dala naprosto luxusně.. hned dnes ráno jsem si předplatila kartičku do fitka! Nabízí se srovnání filmu Zlatokopky s filmem Bez kalhot (Magic Mike) a musím uznat, že se mi opět potvrdilo, že když ženská něco dělá, tak pořádně. Ženský jsou mnohem větší "chlív", než chlapi - ve všem :D neštětí se ničeho, když mluví sprostě, tak je to fakt maso.. chvílemi jsem se za nás docela styděla. Ještě více, když se podobná slova začala trousit ze sedadel vedle mě, kde si dnešní mileniálky s hlavními hrdinkami notovaly :) myslím, že v kině bylo přítomno i značné množství žen, které si odskočily od tyče, protože výrok "jo, tak to znám, k*kot z****ej" byl jedním z mála, co jsem ten večer od divaček zaslechla... Film mě bavil tak do poloviny.. takový jeden velký videoklip. Pak už to byla jenom nuda a mlácení prázdné slámy. Myslím, že 3 hvězdy za mě jsou více, než dost.(20.9.2019)

Jediný film kde bolo ešte pár voľných miest, pôvodne som neplánovala naň ísť ale veľmi príjemne ma prekvapil! JLo ktorá má 50 rokov s perfektnou postavou točiacou sa okolo tyče ako nič a jej sestry okrádajúce chlapov z wall street . Perfektne zvolený soundtrack k určitým scénam a nenudila som sa celý film ktorý ubehol naozaj rýchlo. Za mňa príjemné prekvapenie a preto 4*(13.10.2019)

• - Název filmu se objeví až těsně před závěrečnými titulkami. (noelcoward73)

• - Natáčelo se v New York City (New York, USA). (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)