Hnus

V londýnském bytě spolu žijí dvě naprosto rozdílné sestry Helen (Yvonne Fourneaux) a Carol (Catherine Deneuve). Společenská Helen nachází plné uspokojení v milostném poměru s ženatým Michaelem (Ian Hendry), Carol, která se straní mužů a lidí vůbec, pracuje jako manikérka. Když Helen odjede s milencem k moři, přestává se její osamělá sestra kontrolovat: omluví se z práce pro nemoc a uzavře se ve svém bytě, soužená hrůznými sexuálními sny...

Režisér Polanski vytváří hororovou studii mentálního rozpadu osobnosti dívky, zatížené sexuálními zábranami. Snímek, který u nás nebyl nikdy uváděn (leda výjimečně v Ponrepu pod názvem Ošklivost), obsahuje drastické sekvence násilí a děsu, nikterak je však nekomentuje a neanalyzuje: kamera zachycuje děj tak, aby divák vnímal obraz z úhlu pohledu labilní Carol, a tak se stávají její hnus a samota také jeho hnusem a samotou. Šílenství se ve filmu nejeví jako osud jedince, nýbrž jako choroba celé společnosti. Film, který napsal sám Polanski se svým dvorním scenáristou Gérardem Brachem, získal na MFF v Berlíně 1965 Stříbrného medvěda. (oficiální text distributora)

Kortexo

Brilantní thriller, který ve své době byl revolucí a ukázal novou formu nízkorospočtových snímků napříč žánry odehrávající se v minimálním počtu lokací.Což funguje dodnes s velkým úspěchem. ()

adamix

Pokus o klaustrofobický psycho-horor vyšiel dosť chabo a herečka Catherine Deneuve je presvedčivá asi tak ako politici počas volebného moratória. Vôbec som sa nestotožnil s jej postavou, ako aj so všetkým. Film zachránil pred tým najnižším hodnotením Lynchovský štýl réžie a čiernobiely vizuál. Chápem, že v tomto období sa Polanski ešte hľadal a Hnus bol jeho prvým anglicky hovoriacim filmom, ale toto za žiadnych okolností nemôže nikto považovať za jeho lepší výtvor. Slabé 2*. ()

Amala

Jeden z nejsugestivnějších filmů, který díky poměrně úsporné Polanského režii dokáže i po letech to, aby vám naskočila husí kůže. Mladičká Catherine Deneuve skvěle pojala svoji roli - od nepřítomného pohledu, za kterým můžeme zpočátku jen tušit dívčí frustrace a stupňující se psychické problémy, až po surové scény, kde působí spíš jak vraždící loutka (s ještě víc nepřítomným pohledem). V kontrastu s vizáží této jinak velmi křehké a půvabné krásky působí hororové scény o to víc děsivěji. ()

CorvusBlek

Výborně natočená názorná ukázka, jak může být psychóza až hmatatelně přenosná. Kam se hrabou akční masakry s tunami mrtvol a hektolitry krve ()

zigy

Slečna Deneuve, která si šla pro krásu hned dvakrát, se zblázní a je sama v bytě, občas někoho zamorduje, asi má nějaké trauma z chlapů.....chvílemi dost nudný a divný film, neboť sledovat samotného šílence moc zábavné není...... ()

bvlrm

Chcel som tu napísať niečo v štýle toho, že ako si tento starý úchyl vôbec dovolil natočiť tento film, budem však radšej ticho, odseparujem si režiséra od jeho tvorby, a zhodnotím, že tento film bol celkom fajn. Čítanie na dobrú noc. Pokrytectvo nepokrytectvo, Polanského "apartment trilogy" som konečne ukončil, a s týmto pánom si dám dlhú pauzu. Inak by som bol asi tak nešťastný, ako hlavná hrdinka. Ja len tak. ()

ostroz

Další z výborně zpracovaných filmů Romana P. Roman ukazuje ženu, která se bojí mužů a její setru, která má naopak mužskou společnost ráda a má ženatého milence. Muže nenávidějící žena se sama doma zblázní a propadne paranoie, halucinacím, schizofrenii. Jak to asi v podání Romana dopadne? :-) Nechte se překvapit.. ()

n__

Typická herečka nové vlny, její bláznovství a nemoc se velmi rychle přenese na diváka, nádherně zpracované pocity, a zřejmě psychologický problém. Zdlouhavé záběry všechno tohle ještě podpořily. Děsivě kouzelná perlička celé trilogie. ()

Feacher

Když se těsně před polovinou něco začalo dít, očekával jsem, že se to trochu rozjede, ale celý film nakonec zůstal v takové klidné, ale zároveň psycho-atmosféře. Nezasáhlo mě to nějak moc, ale kdybych se asi díval důkladněji, určitě bych vykoukal více a mělo by to i lepší efekt, zřejmě jsem si pro tento film nevybral správné rozpoložení. Hodně umělecký typ filmu, skvěle hrané a obecně skvěle vytvořené. Jen to chce opravdu správnou náladu již předem. ()

Milo384

Skvěle natočený rozpad osobnosti. Některé záběry a detaily byly super. Zvuky bez hudby vše dobře podkreslovaly. Na to, jak je to staré, tak mě to pořád hodně bavilo, proto dám lepší hodnocení. Jsem rád, že jsem to viděl. ()

sun.eagle

Tenhle film mě omráčil tak že při sledování jsem z něho cítil hruzu, nepříjemné mrazení v zádech a neustále napětí kdy čekáte že se prostě něco už musí stát, čekáte a postupně si uvědomujete jak je film skvěle postupně gradující. S minimem prostředků je zde dosaženo efektu o kterém si mužou dnešní přitroublé teen horory nechat jen zdát. Z toho jak je zde ukázán rozklad člověka jde hrůza. Lidské myšlení a vědomí, celý ten možná nejsložitější orgán našeho vesmíru který máme v hlavě nam zustane navždy utajen, zřejmě se nikdy nepodaří objasnit jak funguje a po tomhle filmu se ho mužeme i bát. I díky Catherine Deneuve jasné plné hodnocení. ()

Edgar Wright chystá psychologický horor

Edgar Wright chystá psychologický horor

24.01.2019

Britský režisér Edgar Wright (Baby Driver, Jednotka příliš rychlého nasazení) čerstvě prozradil detaily o svém příštím filmu. Tím by měl být psychologický thriller/horor odehrávající se v Londýně,… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009