Hnus

V londýnském bytě spolu žijí dvě naprosto rozdílné sestry Helen (Yvonne Fourneaux) a Carol (Catherine Deneuve). Společenská Helen nachází plné uspokojení v milostném poměru s ženatým Michaelem (Ian Hendry), Carol, která se straní mužů a lidí vůbec, pracuje jako manikérka. Když Helen odjede s milencem k moři, přestává se její osamělá sestra kontrolovat: omluví se z práce pro nemoc a uzavře se ve svém bytě, soužená hrůznými sexuálními sny...

Režisér Polanski vytváří hororovou studii mentálního rozpadu osobnosti dívky, zatížené sexuálními zábranami. Snímek, který u nás nebyl nikdy uváděn (leda výjimečně v Ponrepu pod názvem Ošklivost), obsahuje drastické sekvence násilí a děsu, nikterak je však nekomentuje a neanalyzuje: kamera zachycuje děj tak, aby divák vnímal obraz z úhlu pohledu labilní Carol, a tak se stávají její hnus a samota také jeho hnusem a samotou. Šílenství se ve filmu nejeví jako osud jedince, nýbrž jako choroba celé společnosti. Film, který napsal sám Polanski se svým dvorním scenáristou Gérardem Brachem, získal na MFF v Berlíně 1965 Stříbrného medvěda. (oficiální text distributora)

Lasombra

Snímek naplnil mé očekávání a mnohdy i velice překvapil, plnohodnotnými scénami děsivých představ Catherine Deneuve, která byla mimochodem opět neuvěřitelná. Velice trefně vytvořená atmosféra narušené dívky, která sama sebe užírá v osamělém bytě, nebo snad byt požírá jí? ()

sehe

Šialenstvo vie Polanski natočiť veľmi dobre.Čiernobielo hororovitý Hnus s Catherine Deneuve,ktorá ukázala,že nie je iba krásnou bábikou,ale naozajstnou herečkou. ()

lakart

Tak tenhle snímek Polanského jsem příliš nepochopil. Největší problém jsem měl se samotnou délkou na tak jednoduchý a místy dost nudný příběh. Herecké výkony jsou nepřesvědčivě a u takového psychologického a depresivního filmu to je závažný problém. Tíživá atmosféra samotného bytu nebyla dobře zvládnutá a navíc jsem řadu hororových prvků ani nepochopil. Pro mě zklamání, ale za černobílou kameru a odvahu dávám 40% ()

Hellknight12

Čo povedať o tomto filme ? Netuším poviem to asi takto: čakal som viac. R. Polansky vie točiť ajepsie filmy. Ja som sa pri tomto filme nudil. Buď som driemal alebo sa hral na mobile. Dialógy nezaujímavé. Nič sa tam nedeje skoro celý film. Dĺžka filmu je 105min čo je za mňa zbytočne natiahnutý film. Pôda mňa tomu snímku by neuškodilo skrátiť na 70min. Herecké výkony sú dobré. Ale to je asi jediné plus čo na tomto filme vidím. Celkové hodnotenie za mňa je 20% ()

kukkik

Až na tehdejší dobu nevídanou vyzývavost některých záběrů a zajímavou kameru je to neskutečná zívačka. Necelé dvě hodiny stopáže jsou plné dlouhých a často i němých záběrů a udržet se při nich v bdělém stavu je celkem výkon. Bohužel ani potom nemůžu říct, že by celkový dojem stál za to martyrium a tenhle film a jeho popularita mě tak ve výsledku naprosto míjí. 3/5 ()

Tiiso

Polanski mě v tomto svém díle dovolil velmi dobrou režií nakouknout do tajemných komnat lidské mysli. V tomto případě mysli mladé ženy, u které se více a více projevuje duševní nemoc. Takřka celý příběh se odehraje v jednom malém městském bytě a to je scéna, kterou mám rád. Od Polanskiho jsem neviděl všechny filmy, ale ty které ano mě celkově vždy dokázali zaujmout. Patří k nim i Hnus. Jak svým vyprávěním tak svou pointou. Není to film světaborný, ale myslím, že dokáže ve svém vyprávění probudit u nejednoho diváka emoce a myšlenky. ()

vozralec

Blondýnka a její guláš v hlavě. Ve své době to muselo být ještě působivější než dnes. Tři hudebníci byli borci. Ťik ťak. ()

chlebo

Polanski opäť vyťahuje na povrch tie najhoršie pocity a myšlienky aké si človek v mysli vie vybaviť. Z výrazu tej chudinky, nepríčetne sa motajúcej ulicami mi behajú zimomriavky po chrbte ešte teraz. Ťažký film s dusivou atmosférou, plný desivej neistoty, z toho, čo ešte bude nasledovať. Záver filmu - pohľad dieťaťa z fotky ma dorazil úplne. ()

Hudino

Veľmi nezáživné, no má to čosi do seba.Mal som čo robiť, aby som na to vydržal pozerať, avšak kvôli nude.Polanski má aj lepšie kusy.Z remeselného hľadiska to nie je kritické, asi som to iba dostatočne neprecítil.Hnus to ale miestami každopádne bol... ()

Belsazar

Nejsem jediný, jak tak čtu ostatní recenze, kdo Hnus srovnává s Lynchovo Mazací hlavou. A v tomto srovnání mi nevychází tento Polanského velmi nepříjemně působící snímek nejlépe. Přesto však musím smeknout, až do zabití pana domácího mi přišlo, že film dělá čest svému jménu. A že popisuje mé nejhorší obavy. Totiž obavy z šílenství. Potom se však film posunul do roviny, ve které jsem ho nechtěl vidět. / Těch několik (velkých) panáků kalvádosu mi nepomohlo film rozdýchat, musel jsem otevřít okno a zhluboka dýchat... ()

GameboyNES

Tohle se Romčovi moc nepovedlo. Je to taková ártová nudná pičovina. Navíc Kačena ani jednou neukáže kozy. Jedna slabá za scénku z břitvů. ()

IvonaK

Chudák ženská. Ale mohla si za to sama když..byla tak krásná. 😂 Ne nadarmo po světě běhají tlusté a bezzubé. 🙂 ()

PjotrN

Na Catherine Deneuve se pěkně kouká, ale to bylo asi tak vše kladného na tomto snímku. Ještě se docela podařilo vystihnout šílenou atmosféru bytu šílené ženské. Film mě moc neoslovil... ()

monikka87

Možno som nebola dobre naladená, no Hnus ma nejak významne neupútal... isté momenty sa mi však páčili, takže celkovo 3*. ()

Soubi

Nekompromisní, komorně natočené sugestivní drama o tom, jak lehce se může jedna citlivá krásná dívka ztratit ve své hlavě. Nechci ani domýšlet, jaký ohlas a dopad měl tento film v roce 65 :) ()

reygadas

Polanski v tejto svojej psychologickej dráme vytvára obraz rozkladu osobnosti, ktoré ešte interpretuje aj symbolicky, rozkladajúcim sa a hnijúcim zajačím mäsom. Príbeh sa odohráva okolo ústrednej postavy Carol, ktorú stvárnila Catherine Deneuve. Carol sa úplne izoluje od okolitého sveta do svojho bytu, kde je pohlcovaná úplnou samotou a odcudzením, vo svojich šialených halucináciach plných násilia. Polanski nám predkladá aj existenciálne otázky o odcudzení, opustenosti a neužitočnosti človeka a tým celej spoločnosti. Tento snímok vychádza z toho známeho sartre-ovského označenia človeka, ako neužitočnej vášne. Film Hnus je vlastne v postave Carol pranierujúci celú spoločnosť, ktorá speje k jedinému a poslednému cieľu a tým je úplný zánik, úpadok, rozklad a zbytočnosť celého spoločenstva, lebo je v konečnom dôsledku pominuteľné. ()

Angel30

Tak tohle bylo vážně psycho. Hustá atmosféra s nečekanými zvraty. Tenhle "Hnus" byl snesitelný i díky krásné Catherine Deneuve :) ()

Kajislav89

Tenhle snímek ukazuje divákovi svět pohledem hlavní hrdinky tak mistrně až to bere dech. K tomu výborná práce s kamerou a smysl pro detail (např.mouchy na mase). PS: Kdyby to existovalo v barvě, možná by šla hvězdička dolů. ()

Edgar Wright chystá psychologický horor

Edgar Wright chystá psychologický horor

24.01.2019

Britský režisér Edgar Wright (Baby Driver, Jednotka příliš rychlého nasazení) čerstvě prozradil detaily o svém příštím filmu. Tím by měl být psychologický thriller/horor odehrávající se v Londýně,… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009