Co dělá člověka… člověkem? Pixar Animation Studios uvádí celovečerní film Duše, ve kterém se představí středoškolský učitel hudební výchovy Joe Gardner (v původním znění Jamie Foxx), který dostane životní šanci hrát v proslulém jazzovém klubu. Jeden chybný krok ho však přenese z ulic New Yorku do Neznáma před, což je fantastické místo, kde čerstvě narozené duše získávají před vstupem na Zemi vlastnosti, návyky i zlozvyky. Joe však na svém životě lpí a tak spojí síly s duší číslo 22 (v původním znění Tina Fey), která však vůbec nechápe, čím je zrovna lidský život tak výjimečný. A jak se Joe zoufale snaží duši číslo 22 vysvětlit, co je na životě tak skvělé, sám získává odpovědi na otázky, které si sám nesčetněkrát kladl. (Falcon)

R.A.D.E.K

Svět na "druhé" straně Pixar vykreslil dokonale - s nápady a vtipem. Ten pozemský je o poznání nudnější. Mám rád, když ve mě film zanechá nějakou emoci nebo mě donutí nad něčím popřemýšlet. Tady tomu tak bylo, ale chybí kousek k tomu konečnému "wow". ()

DD

Znova to asi vidět nepotřebuji, ale klobouk dolů, že Pixar udělal animák čistě a pouze pro dospělé ()

RAFT

Pixar zase opět dokázal udělat nejlepší animák roku 2020.Je to vtipné,dojemné.Hlavní postava bavila od začátku až po samotný konec.Režisér Pete Docter natočil ,vytvořil další nádherný animák.90% ()

MERKATtv

Pixar by mal robiť viac dospeláckejších filmov. Toto bolo skvelé. Len škoda, že to zmiešali aj s deckosťou a museli tam dať pár trápnych vtipov. ()

Flory14

Pixar zkrátka nedělá animáky jen pro děti a i zde potvrzuje svou dominanci v této kategorii. Bohužel, jak skvělé studio to je, člověk už zkrátka s přesahem a velkými myšlenkami počítá. Na Soul jsem se moc těšil a možná i od něj čekal věci nemožné. Každopádně máme tu animák který by Vám měl ukázat, jak žít. Myšlenka skvělá ale tak nějak mám pocit že vše už bylo řečeno v traileru. Joe mě jako postava tolik nepřirostl k srdci a vcelku mi jeho příběh nepřišel tak silný. Jazz tu dostal velký prostor, což mě tolik nebralo. Co se "posmrtného" světa, ten byl skvělý, nápaditý a vcelku "reálný". Ať už popis světa "Flow" který vychází z vědeckých poznatků, či formování osobnosti apod. Tohle všechno bylo skvělý. Jakmile ale byl svět na zemi, můj zájem ochabl a občas se i nudil. Za mě i trochu slabší čtyři hvězdy, jelikož myšlenky filmu byla na mě moc esoterická a jednoduché. Každopádně rozhodně animák co má co říct, nadprůměr ale zkrátka Pixar umí na to šlápnout více. ()

ŠpetaMarek

Nejlepší Pixar od... prvních pěti minut Up! Fantastická cesta jedné duše k poznání všehomíru. Krásná kamera, hudba a sound design. Kombinace fotorealistického New-Yorku a abstraktní kubistické 2D animace byla fakt geniální. ()

wolverine

Jako špatný film to není, ale čekal jsem něco víc. Takže zaprvé originální nápad to jistě mělo. Z mého pohledu to nebylo určeno mladším divákům, myslím, že děti by se u toho celkem nudily. To není špatně, jen říkám, že dětský snímek to fakt není.Samozřejmě mě to zaujalo a bavilo. Bylo to dobré, ale mohlo to být lepší. Třeba v Vzhůru do oblak tvůrci tahaly za citové nitky až mě to skoro rozbrečelo. Tenhle film chtěl prostě dotáhnout. A pak by se jednalo o oscarový snímek. Ale tenhle rok jsem rád, ze to vůbec vyšlo ! ()

Aragorn

Co je smyslem života? Co následuje po životě? Opravdu zajímavý film s originálním nápadem, který bohužel nebyl tak dobře využit jako například ve filmu V hlavě. Film drží v zajetých kolejích animáků - situační vtipy pro děti a happy end. Kdyby tvůrci nechali na konci hlavní postavu odejít do posmrtného života, bylo by mi to milejší než její oživení. Jsem rád, že tajemství posmrtného života zde bylo zachováno, neboť nikdo přesně neví, co po životě následuje. Jo a určitě koukněte na potitulkovou scénu ()

Brooks

Opäť unikátny, vrcholne originálny filmový svet, oživený najväčšími animátorskými géniami na poli súčasného animovaného filmu. Je až s podivom ako títo fachmani dokážu takmer vždy prísť s niečím novým v dobe, keď celý filmový svet plače nad nedostatkom originality a kreativity. Vďaka im za to. Dôkladne premyslené, s desiatkami roztomilých detailov, občas veľmi vtipných, slúžiacich len tak pre radosť. Soundtrack Rossa a Reznora veľmi osobitý, vzdávajúci hold jazzu rovnako krásne ako to pred pár rokmi urobil La La Land. Príbeh zabalený v tomto úchvatnom pozlátku, ale tentokrát nestrhne a nedojme tak ako ich najlepšie kusy z poslednej dekády Coco a V Hlave. Dokonca aj posledná pixarovka Frčíme, ktorú považujem za slabšiu, sa ma emocionálne dotkla viac. Dušu som si užíl hlavne zmyslami, nie srdcom. ()

simi78

parádní film který si obstojí a není to jen o tom aby hodili černocha do hlavní role aby se mohil chlubit. A Richard Ayoade je pěkný překvapení. ()

Shitonit

Podivuhodná pohádka, ze které opět dostáváme ponaučení, že : Život se má žít každou minutu. Žít než bude život ...v prdeli! :-) ()

Maniik88

Ďalšia silná téma, ďalšie veľmi pekné spracovanie. Ale nie je to úplne ono ako V hlave alebo Coco. Téma to je veľmi zložitá pre detského diváka. A tak si to skôr užijú dospelí. Deti boli na toľko stratené a prostredie a postavy málo vtipné, že ich to moc nebavilo. Mne sa to ale páčilo. Je to možnosť pre nás dospelých sa trochu zamyslieť a možno spomaliť a užiť si aj malé veci ako padajúci list, dobré jedlo, či proste ten fakt, že sme sa zobudili živí a zdraví. ()

giaruj

Videné v kine s deťmi (dvaja prvý stupeň, dvaja druhý stupeň) a ostal som veľmi milo spokojný. Porovnanie s Inside Out je síce namieste, ale pre detského diváka vzdialené. To, že sa rieši psychický svet, je pre deti príliš abstraktné prepojenie, aby videli nejakú vzájomnú súvislosť, ktorú si vychutnajú skôr dospelí. Po vlnách pandémie sa na film Duša pozerá zvláštne. Nielen kvôli odloženým kinopremiéram a streamovacej premiére na D+. Duša prináša tému učiteľstva, mentoringu, psychohygieny a životného cieľa  v časoch, kedy online vzdelávanie a podpora vlastného cieľa je veľmi silnou (celosvetovou) témou pre dospievajúcich a dospelých. Malí si odnesú pekný príbeh a filozofovanie nad svetami Veľké Predtým a Veľké Potom. Dejové zvraty sú skvelé, no po dvoch tretinách filmu sa vyčerpajú a do cieľa (tiež jedna z dôležitých tém filmu) už idú dôstojne na hranici okatého ponaučenia.  Vizuálne neušla podobnosť s Frozen, Oblačno miestami fašírky a mierne aj s La la land: Malé duše sa príliš podobajú malým snehuliakom, odkliatie duše 22 zmietanej vo vlastnej temnote pripomína odkliatie Elsy vlastnou sestrou, záverečné scény klaviristu v tranze zas záver La la landu.  Strihy na duše mentorov sú fajn, Matka Tereza si to odniesla mierne nekorektne medzi prvými, čo vnímam ako podpásovku. Z "náboženského" hľadiska o posmrtnom živote padlo jediné slovo - peklo. Čo je po živote je otvorené a štandardne necháva priestor podľa vyznania. Čo je pred životom je však zadefinované v akejsi optimistickej škole bez času (chvíľami pripomenulo Príšerky - univerzita). Hlavný hrdina mi trocha prekážal so svojou napuchnutou tvárou, neskôr po "reinkarnácii" bol viac sympatickejší. Vrelé odporúčanie na film smelo aj s druhým stupňom. Hádam sa ten film nepreje na školách a mentorských kurzoch, kde by bol dobrým odrazovým mostíkom na diskusiu. ()

ForGump

Po Frčíme, které patřilo k tomu slabšímu ze silného Pixarovského animovaného imperia mi zase Soul přinesla jednak nápaditý a úchvatný vizuální zážitek, mimořádnou hudbu dvojice Ross - Reznor!!!!!, a především krásný dojemný příběh, u kterého mé oči úchvátila v několika okamžicích vlhkost. Smysl života v krásném příběhu jazzmana a učitele Joa byl super. Miluju Pixar za to jaký je a jak je originalní. Miluju, že myslí na všechny diváky a je dospělý. Miluju, jak mě dostane téměř vždy do kolen. P.S. A díky za velice kvalitní český dabing. 85% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (více)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+

24.03.2021

Špatné zprávy pro kina, dobré zprávy pro nedočkavé diváky. Studio Disney čerstvě oznámilo, že vedle tradiční premiéry v kinech dorazí snímky Cruella a Black Widow rovněž ve stejný den i na… (více)