Co dělá člověka… člověkem? Pixar Animation Studios uvádí celovečerní film Duše, ve kterém se představí středoškolský učitel hudební výchovy Joe Gardner (v původním znění Jamie Foxx), který dostane životní šanci hrát v proslulém jazzovém klubu. Jeden chybný krok ho však přenese z ulic New Yorku do Neznáma před, což je fantastické místo, kde čerstvě narozené duše získávají před vstupem na Zemi vlastnosti, návyky i zlozvyky. Joe však na svém životě lpí a tak spojí síly s duší číslo 22 (v původním znění Tina Fey), která však vůbec nechápe, čím je zrovna lidský život tak výjimečný. A jak se Joe zoufale snaží duši číslo 22 vysvětlit, co je na životě tak skvělé, sám získává odpovědi na otázky, které si sám nesčetněkrát kladl. (Falcon)

Georgeton

Znovu sa Pixar prekonal. Rozpravka urcite zaujme skor dospele publikum, lebo s odstupom casu si vela dospelych povie "Co som mohol zatial urobit v zivote lepsie a ako to napravit.". Predsa deti nemaju tolko zivotnych skusenosti. Krasny odkaz. Krasne prevedenie. ()

Fajolo

Ten záhrobný svet vyzeral ako prevádzka nejakej veľkej korporácie. Keby to mal zorganizovať Jeff Bezos, nevyzeralo by to inak. Teda, až na tie sčoty, tie by isto nahradil niečím modernejším. ()

Karbos

Tak se zdá, že Pixar pokračuje v nastoleném trendu a posouvá se k čím dál dospělejším tématům. Cesta, kterou za víc než 30 let své existence podstoupil je úctyhodná, od krátkometrážního skeče s natvrdlým sněhulákem ve snežítku až po smysl a podstatu existence, života a nás samých. Ono už V hlavě a CoCo ukazovalo kam se Pixar hodlá posouvat. V čem zase ale zůstal stejný, je animace, ve které je prostě nejlepší už pěknou řádku let a i teď to prokázal. Samotné vyznění filmu je tak trochu ve stylu knihy: Život mezi životy, zpracované do podoby mentální úrovně školáků prvního stupně základní školy, s tímhle ale kluci od Pixaru uměli vždycky pracovat, proto se jim dlouhodobě daří oslovovat malé i velké a každý si najde to své, což oceňuji. Jsem zvědavý s čím přijdou příště (trochu akorát zamrzalo ono striktně menšinové složení všech animovaných postav, mimo pasáže astrálního světa). Na jednu stranu se těším s čím chtějí přijít příště, na druhou, se trochu obávám aby do animáku pro děti nezačali cpát i sexuální menšiny a lgtb propagandu obecně. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

allegria

Díky za tento moudrý a hluboce smysluplný film. O perfektní animaci a dobré hudbě (ačkoli zrovna jazz nemusím) nemluvě. Krásný a silný zážitek, který bych rozhodně nečekala. ()

PenelopaW

Před dlouhou dobou jsem viděla trailer, a když jsem dostala chuť podívat se na nové animáky od Pixaru, pustila jsem dětem i Duši. Dívali jsme se nadvakrát - nejprve je nezaujal úvod ani postavy. Když jsem si však prosadila, že budeme koukat dál, nakonec u toho vydržely a od té doby si to pustily ještě několikrát. Tomu se vcelku divím, protože mě to hlavní téma přišlo pro děti docela tíživé. Ony to však nevnímají, protože si ještě neprošly žádnou krizí a ztracenými dušemi nejsou. A to se mi u Pixaru moc líbí, ten trend posledních let točit nejen pro děti, ale i pro dospělé, a že ne vše, co je kreslené, je nutně pro malé diváky. Pro mne trošku atypický pixarovský film právě tím vyzněním, i když jsem ráda za to, že hlavní hrdina nakonec dostal druhou šanci - stále jsem čekala, že Fogo a jeho počty zvítězí. To mi nakonec dává jistou naději, i když se raději vydám tou snazší cestou - užívat si ty dny, které mám vyměřeny. (Mimochodem: děti zaujal i jazz, zjistily, že existují i jiné hudební žánry, než které na ně útočí z youtube nebo které poslouchaly v MŠ a ZŠ.) ()

Lendak

Počas celej doby sledovania tohto fascinujúceho diela mi po hlave behala jedna otázka. Jak to ten Pixar robí do piče? Pixar nás už niekoľkokrát presvedčil, že autá majú dušu, zvieratá majú dušu, emócie majú dušu, hračky majú dušu a teraz nás presvedčil že aj duše majú dušu. Tu není o čom diskutovať. Duša je dokonalo koncipovaný, melancholický a vizuálne vťahujúci skvost, ktorý nemá na poli animákov žiadnej konkurencie. Takže Pixar znova nesklamal. Duša je ale niečo viac. Není to len ďalší fantasy animák. Vďaka neuveriteľnej hudbe nielen že perfektne umocňuje vzťah medzi hlavnými postavami, ale aj onen trip do ľudskej mysle. Všetko toto robí Dušu dokonalú alegóriu o tom, jak nám život uniká medzi prstami bez toho aby sme si toho všimli. Tvorcovia sa nám pomocou rôznych metafor a paralel snažia vysvetliť, že sa zbytočne ženieme za materiálnymi zbytočnosťami, zatiaľ čo nám život pomaly, ale isto uteká. To všetko zabalené v tej neuveriteľne nádhernej animácii, kde je vidno každý pohyb listu, každý jeden vlas a každé jedno smietko z Duše robia jeden z najlepších animákov, čo moderná kinematografia kedy vyplodila. Duša je film ktorému rozhodne duša nechýba. ()

Mangano

Filmek "Soul" má hezkou animaci a když na to přijde, tak i velmi zdařilé jazzové linie. Příběh samotný mě ale v porovnání s počiny Pixaru před takovými deseti až dvaceti lety moc nenadchnul. Taky by možná stálo za to vzhledem k paletě možností trochu si graficky vyhrát s astrálním světem. Tohle poněkud úsporné provedení na mě působilo trochu odflákle. Na jinak hezkém scénáři to podle mého chtělo k dokonalosti taky zapracovat a samotnému námětu by neuškodilo více fantazie. V neposlední řadě se přímo vybízí nahradit použitý jazz soulem a z té zajímavé jazzmanky udělat soulovou divu s mnohem větším prostorem a dějovou důležitostí. Ve stávající podobě mi to takto příjde poněkud ploché. ()

linger

Vynikajuci animak (nielen) pre dospelych. Vtelenie duse do macky a hudba z Great Beyond od Trenta Reznora su take moje osobne plusy. ()

Cringy_Tommy

Mám pro animáky slabost a pro pixarovky obzvlášť. Duše není film pro děti, nebo aspoň jej děti nepochopí. Film totiž skutečně míří na starší publikum a rozebírá téma smyslu života. Samozřejmě animace je jako vždy nádherná a jazzová hudba skvělá spolu s více emocionální hudbou Reznora a Rosse. Vadilo mi tu pár maličkostí, ovšem je to ale v malém poměru s tím co Duše nabízí 9/10 ()

KukulienkaHO

Milé, pekné, čisté, možno aj očarujúce... s podobnými prídavkami by som mohol pokračovať, avšak nebudem. Stačí napísať, že sa jedná o zas a znova podarenú pixarovku. Ešteže ich máme. Na druhej strane si myslím, že pri Duši zašli tvorcovia možno až ďalej, než by bolo pri rozprávke dobré. Je tu za mňa až príliš drámy a serióznosti, než by bolo nutné. Samozrejme, neočakával som, že by sa s vtipmi pretrhlo vrece, avšak mimo zasneného hipstera a zámeny rolí tu moc komediálnych prvkov nie je. V podstate sa to celé nesie na dosť vážnej vlne. Ďalej by som mierne okritizoval dostatočné nevysvetlenie sveta duší. Jasné, pojem duša, a zároveň všetko s ňou spojené, má abstraktnú podobu. Je to niečo, čo si prosto nevieme predstaviť. Preto tvorcovia stáli pred dosť zložitou úlohou, ako to celé vykresliť. A musím povedať, že animačne sa im to vcelku podarilo. Nič komplikované, ale zato výstižné. Avšak ten svet zostal po tej funkčnej stránke nedovysvetlený. Toľko k miernej kritike. Inak animácia znovu okúzľujúca a príbeh hĺbavý a dojemný. ()

Lilith03

No tak tohle? Ještě lepší než v hlavě! Líbilo se mi, že hlavní postava je černoch a to ne kvůli nějaké vyrovnanosti mezi rasami, ale kvůli jazzu a té kultuře, kterou jsem v animáku ještě neviděla. Pro děti super, protože se dozví o něčem novém. Film není k zahození ani pro dospělé, koukala jsem s přítelem a byli jsme nadšeni. Úžasné zpracování posmrtného života a ještě nádhernější myšlenka a ponaučení, které jsem v takovém rozměru v animáku ještě neviděla. A český dabing, to jste se posrali pardón, já to miluju. Především teda mluvím o Honzovi Hrušínském, všude kde se on objeví to stojí za to prostě. ()

Ironhead

Části na Zemi jsou lepší a dospělejší, části mezi dušemi v přípravce, ty jsou naopak strašně dětinské. Je to pak takové nesourodé. Hvězdičku jsem chtěl přidat za "lidi v metru", ti byli přesní :_), ale nakonec ne, byla to jen jedna kratinká scéna, i když geniální. ()

F2003F

Film roka a celého pandemického obdobia. Vzhľadovo aj úspechom najnenápadnejší a pritom najuvedomelejší, najdospelejší a najhlbšie posolstvo nesúci. Takmer všetky od Pixaru sú krásne, tento je skutočne nádherný. ()

alisek87

Uplne jiná pixarovka než jsme zvyklí, líbilo se mi to velmi, jen škoda, že hlavního hrdinu zastíní vedlejší postava, nebo jestli to byl záměr, skvěle vybraní herci na dabing, to mě fakt bavilo :) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (více)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+

24.03.2021

Špatné zprávy pro kina, dobré zprávy pro nedočkavé diváky. Studio Disney čerstvě oznámilo, že vedle tradiční premiéry v kinech dorazí snímky Cruella a Black Widow rovněž ve stejný den i na… (více)