Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

lektvar

Tam hore medzi bohom obdarenými je niečo nedotknuteľné, čo by bohapustá telesnosť poslala pod čiernu zem reality. A keďže sa to nemôže stať, umelci nikdy nenájdu naplnenie, pretože jedna skladačka bude vždy chýbať. No keby sme boli dokonalí, už by nebola žiadna cesta nahor. Holt niekto vidí ošuntelý ateliér s oknami, stolom a stoličkou a niekto v ňom vidí svoje majstrovské dielo... ()

Prochy84

Čistá, ryzí a ničím nekoncentrovaná nuda, která naprosto ubíjí náznak potenciálu, který by mohl zručný režisér s alespoň trochu zapáleným štábem proměnit v drama se zajímavým tématem. Naprosto se mi nedostává porozumění všem těm nominacím a oceněním, protože snímek, u kterého už trailer upozorňuje diváka na to, že se bude hodinu a půl nudit a dívat na kamenné tváře, přestože patří slušným hercům, mluví za vše. Nominace na Cenu Alexandera Kordy má obrovskou vypovídací hodnotu o tom, kde se před pár lety nacházel britský film. Podobných snímků běží každou neděli na Nově tucet a ani ty by nezasloužily více než jednu hvězdu, i když tam nehraje Scarlett ani Colin. Na druhou stranu nelze sbírat Zlaté Glóby či Oscary, aniž by člověk za celou kariéru nepoznal dno. ()

dud

Dívka s perlou? Spíš Dívka o hovně. Něco tak nudného se zcela prázdnými scénami jsem dlouho neviděl. Po 95 minutách zírání na opuchlý ksicht Scarlett Johansson a oslizlého démona Firtha jsem si uřízl ucho, abych svůj život znovu naplnil něčím zábavným a smysluplným. ()

KERUOCOK

Nádherné a inspirativní dílo vyprávějící příběh vzniku slavného obrazu. Myslím, že volba Scarlett, jakož to ostýchavé služebné (ovšem né vždy ostýchavé - svou otrlost ukázala ve scéně s nákupem masa) byla pro tento film výborná. Po technické stránce výborně natočený zpracovaný a hudbou doprovázený snímek. ()

Pavlin

Kdo má rád umění si na tomto dílku opravdu smlsne.Výtvarně dokonale zvládnutý příběh vzniku jednoho z nejznámějších obrazů,který byl však doceněn až mnohem déle.Colin Firth i Scarlett Johansson mi do svých rolí výtečně sedli.Ještě jednou smekám před nádhernými obrazy spojenými s opravdu výbornou hudbou. ()

macco33

Dobrý historický film nemusí mít mnohamilionový rozpočet, ale musí mít především atmosféru - a to tenhle kousek má. Snímku dominuje mlčenlivá Griet a umělecky zadumaný Jan Vermeer. Prolistoval jsem hned s chutí 7. díl Dějin umění a jsou tam opravdu skvosty. Když si člověk uvědomí, jak byli a jsou skvělí umělci závislí na přízni a nepřízni mecenášů ... Jen ta zápletka pana mecenáše usilující o mladou krásnou bledulku mě trošku zarazila - autorka předlohy byla ke služce až příliš milosrdná (že by se jí jen tak lehce vzdal?). Jinak filmu sluší krásné tóny barev, a nejen těch na mistrových obrazech. Z tchýně Judit Parfitt (známé také z Midsomeru) šel opravdu strach a ta malá androgynní potvora Cornélie v podání Alakine Mann, paráda ... 85 - 90 %. ()

old salt

Je vzrušující pozorovat, jakým způsobem vzniká jeden obraz . Navíc film je místy stylizován do "obrazů" Johannese Vermeera. Samozřejmě, že to nebyl žádný akční nářez ani psychologická sonda. alr to, co jsem od tohoto fimlu očekával, tam bylo - tj. výtvarno, čistota a klid. ()

Mozenrat

Tento film je jak nádherně namalovaný obraz, který se pomalu odvíjí na plátně. Plyne nevzrušeně ve hře světla a stínu, v scénách z každodenního života středověké společnosti, opakujících se činostech. Nevybavuji si jiný film, kde by se mi do paměti vryla tak naprosto obyčejná scéna jako je například úvodní krájení zeleniny nebo příprava barev. Dialogy osekané až na dřeň - jen jednoduché několikaslovné věty, většinou příkazy. Vše je ukryto pod povrchem každodenních prací a jen občas vybublá v pohledu, plachém úsměvu nebo pohybu. Očekávat od tohoto mistrně namalovaného díla nějaký svižný děj plný zvratů, je jako čekat od obrazu Mony Lízy z parížskeho Louvru, že se náhle rozhovoří o tom, proč se tak tajemně usmívá a přidá pár veselých příhod ze svého života pro zasmání. ()

paniColombova

Sice jednoduchý, ale přesto velmi křehký příběh. Ve filmu nebylo vidět žádného polibku, žádného doteku, přitom vztah této dvojice byl vzrušující, působivý. Prostotu a respekt dokázala Scarlett zahrát v roli služebné výborně. Už dlouho jsem neviděla film, z kterého by sršela taková půvabná křehkost. ()

Mistle_

Užívala jsem si ten klid, u kterého bylo možno si nádherně představit, jak odlišně vnímali tehdejší lidé plynutí času. celý filmem se táhlo klidné vzrušivé napětí, které nebylo přetrženo. ()

neficek

Film mě poněkud zklamal. Herecké výkony byť sebevíc skvělé mě nedokázaly tak nějak posadit na zadek. Od filmu jsem čekala trochu víc, když je pod nálepkou romantický. Celou dobu jsem se vcelku nudila a čekala, kdy se tam konečně něco stane. Ale čekala jsme tak dlouho, až došlo na závěrečné titulky. Pro mě nemastné, neslané. Tři hvězdičky dávám opravdu jen za herecké výkony, výpravu a kostýmy. ()

mik3shka

Mám velmi ráda umění, i filmy (a nejen je), které mne pustí blíž k autorům a jejich inspiracím, ale toto byla hrozná nuda. Po vizuální stránce skvělé, krásné. Ale toť vše. ()

Leník

Tyhle filmy s malířskou tematikou už asi nebudu sledovat, vždycky se u toho příšerně nudím a byl to i případ tohoto filmu, a to i přesto, že v něm hraje můj neoblíbenější herec CF (a jenom kvůli němu dávám tři hvězdičky). Jinak si vzpomínám, že se mi při sledování líbila hudba, ale to je tak vše, co se o tom dá říct. ()

polyxena

Při druhém shlédnutí, trochu zklamání, ale stále si stojím za čtyřmi hvězdičkami za: 1) Ztvárnění Holandska. Skoro jako z Vermeerových obrazů. 2) Dějovou linku s Vermeerovou dcerou Cornelií. 3) Pomalé tempo vyprávění, které příběhu sedlo. 4) Postava tchýně. A vlastně i snachy. P.S. Colin ani Scarlett mě v tomto filmu neoslnili. ()

Scaevola

Poněkud náročnější romantický příběh vlastně standardním sladkobolným snímkem ani není, koncentruje se spíše na formální stránku a možnosti jejího připodobnění k malířskému plátnu a nechávaje široký prostor pro interpretaci jednotlivých událostí i celého vyznění. V této koncepci však tkví úskalí jisté nedějovosti, což ve výsledku vede k dojmu několika určitě pohledných, ale vzájemně nesouvisejících a rozříštěných obrazů. Byl-li to záměr tvůrců, povedlo se, ale od filmu jsem očekával cosi nepatrně jiného. ()

miza

Mám rád tyto filmy které patří k pokladům maliřského umění.Děkuji za skvěle herecky obsazenou S.Johansson. ()

LencaN

Bohužel jsem čekala trochu víc. V podstatě je děj velice jednoduchý a scénáristi tak měli spíš práci s tím, jak vykreslit pocity postav, aby ukázali divákovi, na čem které postavě zrovna záleželo, jak lehké bylo získat špatnou pověst bez přičinění, jak v 17. století fungovalo hledání práce atd. Takže pokud čekáte nějakou nadupanou lovestory, drama nebo dokument, budete zklamaní. Děj (pokud se tomu tak dá říct) se ubírá dopředu jen hodně pomalu. Ale zase na druhou stranu musím strašně chválit za kameru, za kostýmy, za herce a za to, že jsem mohla vidět jednu z možných verzí vzniku světově proslulého obrazu. Scarlett byla krásná, i když musela být holt kvůli roli hodně bleďounká a Colinovi Firthovi ty vlasy strašně slušely. ()

karnifex

Lehce kýčovité, plné otravných klišé, ale hlavně anachronické v tom smyslu, že film předvádí, jak si prostí západoevropané jednadvacátého století představují prožívání, chování a jednání Holanďanů století sedmnáctého.. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)