Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

Eksi

Bez emócií a obsahovo skoro prázdne dielo o diele. Ani vynikajúce kostýmy, ani krásna hudba ma nevedeli zbaviť pocitu, že krása Scarlett je tu nevyužitá, kvôli historickej šatke. Pre mňa ako absolútneho neznalca historického umenia tento poeticky zameraný filmík neznamená nič, no na záber na Grietinu tvár s náušnicou pri maľovaní tak ľahko nezabudnem. ()

CarlaBrunn

Je to smutne, neocakavala som, ze sa budem viac nudit ako divit nad tym, akym pomalym temtom sa ubera dej a akym nudnym scenarom je film obohateny. Bohapusto nudneeeee, chcelo by to minimalne nejaky neocakavany vyvoj deja alebo cinu Johannessa, ci Griet. Ak podla uvedeneho obrazku budete cakat vzrusujuce momenty nabite iskrami vasne, ste na okraji tak nudnej priepasti... ()

phoenix9

Kvalitne natočený, pomalý film ktorý prekvapivo nenudil ani pri druhom vzhliadnutí .Scarlett krásna , síce zahalená...55 % ()

SZINAI

Děj filmu jako takový, nic extra, ale kontrast barev ve filmu, je jako byste si prohlíželi obrazy starých mistrů! Na film jsem se podíval, jelikož se zajímám o focení a nedávno jsem četl zajímaví článek, že k inspiraci je dobrý studovat obrazy mistrů, kde jde dobře vidět, jak je zpracovaná kompozice. Každý fotograf by měl být povinen podívat se na tento film! :) ()

Oxytocin

U některých filmů se nechávám překvapit svým obsahem a nečtu si jej dopředu. Jako umělecký neandrtálec neznám malíře Vermeera, a proto jsem nevěděl, o čem film bude. V tomto případě jsem cítil zvědavost, čeho budu svědkem. Bude nová služebná nějaký zvláštní talent či bude mít cit pro detail, kterým mistrovi jako múza poslouží ke slávě a štěstí? Minuty filmu zcela lehkostí utíkaly, ačkoliv nic zvláštního se nedělo. Seznamujete se s jednotlivými postavami v domě od hlavní služebné, tchyně, provokativního dítěte, paní domácí až po živitele rodiny, samotného malíře Vermeera. Dobové ztvárnění a instrumentální hudba vytvoří příjemnou atmosféru, kdy tenčící se zásoba peněz vybičuje malíře k životnímu dílu. Jsem moc rád, že ve filmu není jakákoliv postelová scéna, i když chtíč se pohyboval po velmi tenkém ledě při pohledu na krásnou Johansson. ()

eexDon

Für mich - 70%, - /na to, že to má jenom 95 minut, tak se to občas docela táhne a lehce to nudí, páč se tam toho moc neděje/, + /Colin a Scarlett obstojní, hlavně Scarlett vypadala dostatečně vyjukaně, houstnoucí atmosféra byla fajn/, hodnocení - slušný romanticko - historicko - životopisný film, o tom, jak to asi bylo, ikdyž to nepochybně bylo dost možná úplně jinak, celkem to šlo nakonec, ale je to takový průměrný průměr ()

Konev

Jako že mám Scarlett moc rád, tak jsem v tomhle filmu musel vytrpět dívat se na její, po celý film stejně bledý obličej bez šminek... děj o ničem, konec na nic ... a na to, že jí bylo v té době 19 let vůbec nevypadala! ()

vanTrilobit

Detailistická symfónia: slúžka má ešte aj modriny na dlaniach. A že to nemá dej? Kto by to túžil zavraždiť dejom? Tradičný polomeravý Firth, ale on skrátka odmieta hrať viac, než je potrebné. Johanssonová tiež nemusí veľmi hrať, aby som v 30. minúte uveril, že slúži u Vermeera. Videné 3x v priebehu 1,5 roka – vždy zabavilo. ()

walsidal

Jak nelehké je zrození každého velkého díla… „Dívka s perlou“ je příběh vzniku slavného obrazu holandského malíře Johannese Vermeera, kterého ve filmu představuje Colin Firth, zatímco Scarlett Johansson jeho model, služku Griet. Postupné sbližování vnitřně osamělého malíře a vnímavé Griet, je pozoruhodným pohledem do světa malířství před více než 350 lety. Za povšimnutí stojí také neskutečné připodobnění Scarlett Johansson originálu. ()

zonoro

Nádherný film pro ženy, které mají rády filmy s historickým námětem. A Scarlett byla snad "hezčí" než opravdová dívka. A svou roli sehrála famózně ()

Sejkorka

Je několik důvodů dát tomuto filmu max. hodnocení. Především doba, ve které se odehrává a člověk si uvědomí, co všechno bylo/nebylo normální před několika málo sto lety. K tomu patří i profil měsťanské rodiny v porovnání s životem jejich služebnictva. V neposlední řadě je tu umění, inspirace, mecenáš, míchání barev, odstíny mraků, umytá okna, která změní světlost komnaty. A k tomu nemluvná dívka jménem Griet, mistrně zahraná Scarlett Johansonovou. Komu to nepřipadá akční, musí koukat na jiné filmy. 90% . ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)