Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

gizi

Film jsem sledoval asi 45 minut, ale nijak výrazně mě nezaujal. Nestálo mi za to ho vidět celý a proto ani nehodnotím. 29.12.2013. ()

rymi

Mistr Vermeer patří mezi mé oblíbené malíře, nemohla jsem si tedy nechat ujít film o vzniku jeho nejslavnějšího díla. Čekala jsem ledacos, jen ne to, co mi Petr Webber předložil...Bylo to jedním slovem: GENIÁLNÍ. Spoustě lidí se může zdát tento film nudný, "o ničem". Můj názor je ten, že tímto se velice podobá Vermeerovým dílům, které, když se na ně prvně podíváte, jsou všechna stejná, nudná, fádní. Když se ale podíváte blíž, jste překvapení milionem detailů a začnete být skoro fascinovaní. Pomalý běh filmu bez větší akce krásně vykresluje tu fádnost všedního dne...tím více se otvírá prostor pro vyjádření nálad, na což se v dnešních filmech bohužel většinou zapomíná. Nejvíc se mi na Dívce s perlou líbilo záběrové aranžmá - báječná práce kameramana - celý film připomíná barevným prosvětlením a záběry sérii živých obrazů Vermeerova stylu. K prostředí a kostýmům stačí říct, že byly dokonale autentické. Nenašla jsem jediný "přestupek" proti barokní módě, rekvizity byly až překvapivě autentické - například mýdlo, jímž Griet pere, hrubé látky, špachtličky na míchání barev... Musím zmínit i skvělý soundtrack, který podle mě není nijak výjimečný, leč svou jednoduchostí a nenásilně dokresluje celkovou atmosféru. Poslední, co bych zmínila, jsou herecké výkony. Obsazení Scarlett Johansson byl výborný strategický tah, nejen proto, že je obrazu podobná. V komentáři níže jsem si všimla názoru, že je škoda, že jí nejsou vidět její krásné vlasy - nesouhlasím! Tím, že je má zakryté, výborně vyniká její obličej. Další názor, že Colin Firth má směšný knírek a hraje opět svoji typickou roli pana dokonalého, mi přijde též směšný... zaprvé mi přijde, že s knírkem, v barokní době moderním, vypadá víc jak normální chlap, a ne jak "šampónek", zadruhé rozhodně nejde o jeho typickou postavu - člověk se musí zamýšlet nad jejími motivacemi, což například u "Bridget Jonesové" není třeba - je to tak stupidní, že všem je vše jasné hned v prvních pěti minutách.Colin Firth se zde projevil jako herec, který je hoden Oscara, jehož nedávno dostal. Tom Wilkinson je jedním slovem dokonalý, stejně jako Judy Parfitt. Dívka s perlou je báječně natočený film, promyšlený od začátku do konce. Nejde sice o komerční záležitost, přesto myslím, že by si zasloužil u každého šanci... ()

Adina1995

Tohle jeden z filmů, které mi vzaly dech. Vynikající výkon Scarlett jako tiché služebné a Colina jako umělce dodává filmu určité zvláštní kouzlo.. Atmosféra vystižena výborně, dobrý byl i výkon věčně těhotné a hysterické Vermeerovy manželky.. Palec nahoru!! ()

stepma

Krásné, barevné, tajemné, poetické "nic", které mě drželo v očekávání naplnění čehosi až do konce. Čehosi jsem se nedočkala, film zůstal u krásného nic...a stejně se mi to moc líbilo. Okouzlena dávám 4*. Těším se na další shlédnutí a doufám, že i příště mě film udrží v hodinu a půl trvajícím příjemném neklidu. Umělocko-historickou stránku nehodnotím. Ač obraz znám, jsem absolutní umělecký laik. ()

sarianna

Obrazově nesmírně krásné, takové Vermeer motion pictures - jakoby Vermeerovy obrazy ožily. Bohužel ale příběh je úplně o ničem a strašně rozvleklý, ještě že trvá jen hodinu a půl. Takže kamera a výprava naprosto super, zbytek je poněkud slabý. Cillian Murphy je tady sice fešný mladík, ale na řezníka poněkud rachitický, nějak si ho neumím představit, jak bourá maso. ()

Pythonator

Teda udělat příběh na základě jednoho slavného obrazu, to je fakt chytré. Ale nic to nemění na tom, že to zase tak záživné není. Scarlettka samozřejmě rozkošná a Colin Firth dokazuje, že je britská herecká špička. ()

Bogrant

Jednoduchý film, ktorý svojou výpravou a krehkosťou osloví i takého diváka, ktorý sa absolútne nerozumie umeniu typu maliarstvo. Má to však nádych svetlých farieb a je to takmer úplne prosté, čiže aj zaujímavé. Nuž, skromná pohodička na nedeľné dopoludnie. ()

hanca.uh

Já nevím, mě to přišlo takové...plytké. Nudné. Scarlett se svojí stále pootevřenou pusou (což jí bohužel zůstalo dodnes.....vypadá fakt jako blbá pipina:-))). A Colin, ač v době natočení filmu už nebyl žádný mladík, se tu taky moc zdárně herecky bohužel neprojevil. Takže za mě známkuji 2-. ()

Oxiduji

Skvělý vizuál, neskutečná výprava...nádhera. A dál už nic. Prázdný film. Škoda, velká škoda. Herci se snaží, ale když není co hrát, nepomůže ani svěcená. ()

katabouda

"I když film trvá jen něco málo přes 90 minut, připadá si člověk jako by to byla věčnost-v dobrém slova smyslu :-) Kamarádovi připadalo, že ve filmu mají docela velký problém s komunikací, je to prý takový trochu tichý film...Jako je potřeba vychutnat si dobré vínko, tak je nutné vychutnat si i tento film - pomalu převalovat na jazyku a terpve poté polknout! ()

davidh76

Tak to má ooohromnou atmosféru. A člověk se zkrátka nemůže do Scarlett Johanson nezamilovat. Když si poprvé a naposled sundá šátek z hlavy, otevřete pusu a stěží dýcháte. Krása - film i Scarlett. ()

tytule

Dívka s perlou je krásný historický film, u kterého se mi tajil dech, atmosféra filmu je úžasná, až mě mrzí že o tomto neslavném malíři historici nezjistili víc, postava Griety bravůrně zahranou Scarlett i Colinův malíř Vermeer,si zaslouží potlesk, moc krásný film. ()

Nefarie

film o carodejnikovi z Delftu, Johannovi Vermeerovi, pre ktoreho obrazy je priznacna studena zlta a modra. Bol jednym z prvych maliarov, ktori malovali pohlad na mesto z vybajenej perspektivy. Oficialne mal okolo osem detí, a jeho manželka Catharina bola jednou z tých, čo tie diela zachranovali a nie nicili. Film sa drzi predlohy Tracy Chevalier, ktora napisala velmi dobry roman o vzniku jeho slavneho obrazu. Vyborne natoceny film, miestami moze nudit, ale to preto, ze pribeh rozprava v knihe sama Griet, vascina sa odohrava v jej hlave. Dobova atmosfera nizozemskych Benatok je kvalitne zachytena, film ma velmi dobru,jemnu nevtieravu hudbu, ktora to vsetko dokresluje. Vecna skoda toho, ze Firth si neuvedomil, aku osobnost mal moznost si zahrat a nevlozil sa do tej role viac. Az na par scen (kuk na kraasne vlasy S.Johansson :) posobi, akoby ho do toho nutili, za co jedna hviezda dole. 4 hviezdy za obsadenie, hudbu a vizuálnu stranku..a samozrejme za konecny obraz :) ()

jacqlina

Opravdu krásně natočený film. Příběh malíře Vermeera a dívky Griet jistě docení i neumělecky založení diváci. Každá scéna jakoby právě vypadla z Vermeerových obrazů. Navíc velmi dobře vybraná Scarlett Johansson. ()

Lucpro

Zajímavý historický snímek o dvou spřízněných duších z jiných světů. Ona skromná dívka z chudých poměrů, on introvertní umělec lapený do sítí chamtivé manželky a tchýně... Scarlett Johansson nemusím, ale hereckou práci v tomto filmu odvedla skvěle a to samé platí i o Colinu Firthovi. Ve chvále nesmím zapomenout ani na výpravu a kameru. ()

IceZero

Film jehož atmosféra je takřka kouzelná, skvělé výkony herců a podmanivá hudba. Jen mi přišlo že je v něm Scarlett nějaká moc bledá, což mi ale v celkovém dojmu vůbec nevadilo ()

vixina

Niečo veľmi na pomedzí 3* a 4*... Pre ten precíznym umelecký odkaz a rukopis (či už ide o kameru, kostýmy, hudbu, či samotného maliara, o ktorom snímka pojednáva) si tomu nedovolím dať 3*, ale keď si človek vezme, že to je celé spravené podľa niečieho románu... problém je, že už práve preto (?) sa z toho vykľuje zle vystavaný príbeh. Áno, hovorí sa tu pomenej, ale tomuto filmu chýba čosi, čo 3-iron dovoľovalo mať možno max. 3-5 stránok dialógu na plných 90 min. Tu ticho (príp. hudba) podtrhuje akurát tak nezaujímavé každodenné dianie, na ktorého zmysel som do poslednej scény čakala a nedočkala sa. Ďalej, niekto taký výrazný, ako Cillian ma tu s tou svojou parochničkou neoblbol (na rozdiel od Firtha, s ktorým som sa napokon ako tak zmierila). Viac sa mu hodia súčasné úlohy - villain v Inception, či nesmrteľný v In Time. Bohužiaľ, môže to celé vyznieť zatratiteľne, ak nechováte vysoký cit voči umeniu ako ja. No a Vermeera beriem tak trochu osobne(; ()

madline24

Čtvrtá hvězda je hlavně za nádhernou vizuální stránku snímku, jinak slušné tři za poetický příběh a výkony hlavních herců. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)