Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

JerryOnly

Tak som to konečne videla! Bolo to krásne, poetické a také... živé. Keď do izieb svietilo slnko, cítili ste jeho teplo, keď vonku mrzlo, prebehol vám po chrbte mráz. Neskutočne nádherne vyzneli sýte farby šiat a každý jeden záber interiéru mohol byť sám o sebe obrazom. Vizuálnej stránke nie je čo vytknúť, len ten obsah trošku ehm chýba. Presne ako napísala Galadriel. Napriek tomu to má odo mňa 3 a pol hviezdy, pretože mám fakt chuť ísť do múzea. ()

buchannon

A opět naše Scarlettka, která ani není moc pěkná a navíc vypadá jako by do pěti neuměla počítat. Film je celkem nuda. Průměr. ()

Muf911

Vizuálně krásné, ale děj trochu nuda. Jeden z mála filmů, který se odehrává v 17. století. Zajímavé podívat se do Holandska té doby. ()

F2003F

Príjemné obsadenie a na svoju jednoduchosť naozaj pôsobivý príbeh, až ma prinútil si zaobstarať kópiu maľby. ()

allegria

Souhlasím plně s hodnocením a komentářem "janabel". Ocenila jsem nenápadné detaily, záběry mluvící za vše, a zdaleka ruce od dřiny nebyly jediné. Je to jeden z mých nejmilejších filmů, stejně jako Vermeer patří k mým nejvíc obdivovaným malířům, protože i on dokázal nenápadným detailem říct mnohem víc než jiní malíři. Ale vraťme se k filmu: vynikající herecké výkony jen podtrhují krásu a jedinečnost tohoto díla. Díky. ()

PTuranyi

Výborná atmosféra, jednoduchý ale farbistý príbeh s napätím vo vzťahoch a dobrou hudbou. Scarlett nás na chvíľu preniesla pár storočí späť. ()

jcall2bad

Jediná "špatná" stránka Dívky s Perlou je fakt, že příležitostně zaostává. Občas chození filmu působí trochu nemístně, a z některých záběrů mohli tvůrci tu a tam vytěžit víc. Webber se připojil k působivé třídě nových režisérů, kteří se téhož roku objevili. Tohle není typický dobový kousek slušné filmařiny. Jeho schopnosti a znalosti historie umění, společně s úžasnou prací s kamerou od Serry, se zkloubily k udělání Dívky s Perlou něčeho mnohem více, než jen prostým zpracováním nějaké historické fikce, čímž se to klidně mohlo stát. ()

Llaney

Třikrát chvála tomuhle filmu! I když příběh není klasicky dějový (ježiš, to je zvláštně řečeno), je radost se na něj dívat. Úžasná Scarlett, která jako by obrazové předloze z rámu vypadla, výborný Colin Firth, který dokazuje, že nemusí za každou cenu hrát jen hodného mamlase + každý záběr vypadá jako malba od holandského mistra. Navíc mám slabost pro Vermeera, tudíž jsem nemohla jinak. Už se těším, až někdo natoší Mlékařku ;) ()

SpeedyL

Nejsem žádný historik, a proto se nechci vyjadřovat k zachycení Vermeerova životního díla, ale k filmu jako takovému. Film je založen na atmosféře, která by se dala krájet. Herecké výkony jsou perfektní a obzvláště Scarlett Johansson. Ta je zde naprosto dokonalá! Film 4*, Scarlett 5*. Nicméně jedná se záležitost, kterou stačí vidět jednou - 75%. ()

jincer

8/10 Odehrávat se film v současných kulisách a současné době, tak se zjistí, jaké je to plytky scénáristické dílko na úrovni průměrné bakalářské povídky. Nicméně nejsme v současnosti, ale v Nizozemsku těsně před propuknutím obchodní a průmyslové revoluce. A že nás výprava ponoří pěkně hluboko. Jen málokterý film ve Vás vyvolá pocit, že se skutečně díváme na dobu, kterou se snaží vyprávět. Kulisy, kostýmy, domácí doplňky (dobře, možná jen u příliš mnoho porcelánu jsem frflal) - vše do posledního detailu evokuje konec 17. století. Vynikající a relativně minimalistická hudba a skvělá chemie ústřední dvojice Johanssonová+Firth dá nakonec zapomenout, že se vlastně díváme jen na živé obrazy. Ale setsakra pěkné živé obrazy. Komu není film určen? Milovníkům velké akce, milovníkům střední akce, milovníkům jakkékoliv akce. A kulturním barbarům, kteří považují Vermeera za plesnivý sýr. ()

Parsek

Výborný film, který v dnešní době prostě vyniká. Atmosféra a poetiku filmu se podobá filmům jako Lolita a pod. ()

LucyZ

Vermeer je můj oblíbený malíř. A tento film podle mého rozhodně vystihuje neuchopitelný, křehký dojem z jeho práce. Nedokážu ho prostě vymazat z paměti, a to se mi moc často nestává. ()

Antonymi

Precizně vycizelované obrázky. Je to tiché, doladěné krásnou hudbou, vyplněné hezkými herci, ale stejně jako obraz - příliš statické a chladné. Záleží na tom, v jakém budete rozpoložení. Máte-li poetického ducha a chcete-li se nechat ukolébat krásným filmem, výběr je jasný. ()

Linsang

Nádherné vizuální divadlo. Znám pár Vermeerových obrazů i obrazů jiných malířů té doby a při sledování filmu jsem měla každou chvíli pocit, že kdyby se film v tu chvíli zastavil, byl by obraz na světě. Velmi věrná kamera, kulisy, oblečení a koneckonců i herci ve svých postavách (no snad jen Cillian Murphy mi tam zas tak moc nesedl...). Tempo vyprávění pomalé a s dialogy se tedy také zrovna pytel neroztrhl, ale to nebylo vůbec podstatné. Atmosféra doby byla vystižena i beze slov. Scarlett Johansson je v roli skvělá, nemluvě o její podobě s dívkou na obrazu. ()

PSyk

Krása. Nic než krása. Krása v obrazech a především v příběhu, který je vyprávěn zcela "nemoderně" a tak není divu, že si ho mnoho "moderních" diváků ani nevšimne. Lituji diváky, kterým se film zdál prázdný, mdlý, nudný, "s dvoustránkovým scénářem" atp. Tito lidé asi opravdu žijí nudný a prázdný život, když nejsou schopni postřehnout, co se u Vermeerů odehrává. Autorkám předlohy se podařilo maximálně využít faktu, že existuje slavný obraz, o němž není známo prakticky nic - kdo na něm je, a proč byl namalován právě takto. Fabulovaný příběh (služka, pán, paní a především slizský mecenáš) se do historických dat podařilo dokonale zasunout a navíc ho opatřit sice smutným, avšak proto uvěřitelným happy-endem. Herecké výkony skvělý scénář dobře podepřely - Scarlett je dokonalá, jako vždy, snad právě proto, že se neukazuje celá její krása a musí většinu filmu jen trpelivě mlčet. Scéna, kdy je přistižena s rozpuštěnými vlasy - ký hřích! - je vrcholem filmu a jejího herectví. Colin je naprosto minimální - víc už to opravdu nejde :-) A tak se mohou projevit hlučné dámy, především tchýně je typově přesná a věříme, že bez ní by skoro žádný Mistrův obraz nevznikl. Přece jen jedna výtka ke scénáři - možná k finálnímu strřihu. V úvodu je naznačeno že Griet odchází z protestantského domova do katolické rodiny. Tato třecí plocha však byla jen zmíněna a pak nijak nepoužita. Trochu to popírá pravidlo A.P.Čechova: "je-li v prvním jednání na stěně visící puška, pak se z ní nejpozději ve III. jednání musí vytsřelit". Náboženství se nijak neřešilo - a že to tedy byl tehdy v Nizozemí a okolí velký problém a doutnající sud prachu! Možná však pro paní vermeerovou byly "služkou ohmatané perly" mnohem větší problém než svaté přijímání a zpověď... ()

dagyšpandr

Letmý pohled do dílny světoznámého malíře očima nezkušené služebné Griet. Komorní historická fikce o tom, jak mohl vzniknout slavný obraz "Dívka s perlou". Výborně ztvárněné reálie a dobové kostými. Herecké výkony uměřené a občas utlumené...jako by odrážely náladu malířových děl. Příběh pomalu plyne v monotonním tempu a chvílemi uspává. Příjemný meditativní film. ()

Rommaano

Co záběr kamery, to Vermeerův obraz. Úžasná atmosféra zlatého období malířství. Natočeno pro barvy a pocity, nikoli pro příběh. Na filmu lze testovat smysl pro jemnost, poetiku, vcítění. ()

robbez

Tak nějak mohl slavný obraz vzniknout, ale možná taky úplně jinak. Souhlasím s názory některých komentářů, že děj filmu je celkem o ničem. Přesto působí Dívka s perlou podobně tajemně jako samotný obraz. Krásná a podmanivá je především vizuální výtvarná stylizace Vermeerova světa a doby. Scarlett Johansson tu možná působí neobvykle introvertně a záhadně, ale zároveň taky vypadá jako tuctová venkovská buchtička. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)