Chobotnice z II. patra

Die Kraken aus dem zweiten Stock

The Octopuses from the Second Floor

Rodinný / Komedie

Československo / Západní Německo, 1986, 92 min

Zajímavost: Zedníčka po natočení tohoto filmu vyhodili z Divadla Na zábradlí, protože jeho svatozář se nedala schovat ani pod kloboukem a v letech totality zase tolik rolí pánů bohů nebo svatých nebylo. Naštěstí mu časem sama vybledla a tak ho zase vzali zpátky. Zedníček si proto před natáčení druhého dílu vydupal, že Veškrnová už nebude tak hysterická a on si nebude muset nechat všechno líbit. Film dobrý, jen atmosféra trochu moc stísňující, ty neustálé hádky mezi rodiči mně coby dítěti dost vadily. Taky v tom fackování potomků za každou hloupost mohli kapku brzdit.(25.6.2013)

Jak film tak i seriál jsem v dětství hltal. Byl to pro mě zážitek akční sci-fi z prostředí života dětí. I po letech celkem dobře hodnotím jeho ztvárnění, které se snaží držet na filmové úrovni, a také se mu to většinou daří. Děj má v sobě myšlenku mysteriozna a ta se dala jednoduše vpasovat do dětského světa a tím vzniká spousty dobrodružných a legračních situací. Je samozřejmé, že se tento počin dá už dnes těžko srovnávat ze současnými výtvory a nemohu posoudit nakolik film svým dějem dokáže oslovit dnešní děti. Pro mě to ale vždy znamená příjemný oddech při sledování, když na snímek náhodou narazím v tv.(15.4.2008)

Tak nevím, jestli jsem zrovna nebyl v nejlepším rozpoložení nebo co, ale výš jít nemůžu. I když nápad oživit plastelínu po úspěchu Lucie byl dobrý, na originál to nemá. Navíc se divák musí prokousat celým úsekem filmu až do chvíle, kdy se objeví chobotničky. Anebo se místo dvoudílného filmu dívat na rozšířený čtyřdílný miniseriál. Ten se mi při posledním dívání líbil víc, ale to už je několik let, co jsem to viděl.(24.12.2009)

Rodina Holanových jede konečně poprvé k moři. Na místě najdou dokonalý ráj, vylidněné pláže a spoustu ryb. Bohužel si nevšimli zákazu vjezdu kvůli havárii ropné plošiny, která znečistila pláže a zabila vše živé. Malý Honzík (Milan Šimáček) a jeho sestra Eva (Žaneta Fuchsová) však mají důvod k radosti i když se musejí vrátit předčasně domů do Prahy. Na pláži najdou neznámou hmotu z které si vymodelují dvě chobotničky, které ovšem žijí a tak si děti domů vezou novou atrakci... Děti baví formeláci, dospělé zase duo Veškrnová-Zedníček. I proto je tato rodinná komedie již dlouho nesmrtelná a z našich obrazovek nikdy nezmizí. 55%(24.12.2011)

Možná pro někoho nezáživný příběh pro děti, který vypráví "jak ožily" chobotnice z plastelíny. Pro mě ale krásný film, který řadím mezi nejlepší dětské filmy, jež u nás byly natočeny a s chutí se na tento příběh podívám znovu. Vždy mě potěší krásné záběry pražské Kampy, ale i rodinná dovolená Holanových...(29.3.2011)

• - Když Eva (Žaneta Fuchsová) s Honzíkem (Milan Šimáček) zůstanou samy v restauraci u stolu, Eva píše pohled a Honzík obtahuje prstem srdíčko vyryté do dřevěného stolu. Při záběru zepředu ho začíná kreslit ukazováčkem, při pohledu zhora pokračuje středním prstem pravé ruky. Při střihu zpět na kameru dopředu srdíčko dotáhne zase ukazováčkem. (hermiona)

• - Zelené chobotnici propůjčila svůj hlas Jiřina Bohdalová, modré František Filipovský. (funhouse)

• - Když policisté vezou rodinu na výslech, postříká malý Honzík (Milan Šimáček) přední sklo auta. Auto zastaví, všichni vystoupí a policista (Oldřich Kaiser) začne utírat přední sklo zvenku, ne zevnitř. (ricky4)