Chvění 4: Začátek legendy

Jay Ferguson

Nancy Roberts

Scénografie:

Simon Dobbin

Po otřesném třetím díle se bylo opět na co dívat. A to i přesto, že se snímek zrovna dvakrát velké divácké oblibě nedočkal. Sám jsem byl velice zvědavý, jak se s tímto „počátkem“ tvůrci poperou a ve finále to zas až taková hrůza nebyla. Mám rád skloubení westernového žánru s hororovým, ale ani tady se to neobešlo bez zbytečných chyb a nudných pasáží. Asi nejvíce si mě získal vydařený začátek filmu, kdy měla atmosféra pořádné grády. Dokonce se zde objevily i známky napětí, které jsem ve trojce naprosto postrádal a myslel jsem, že se někam po dvojce před Graboidy schovalo. Důl byl přímo ideálním místem k tomuto počinu a při správném podsvícení dokázali téměř nemožné. Potom sice nastal menší útlum, který moc neprokrvil ani příjezd zbohatlíka Gummera, který byl na rozdíl od svého potomka totální dřevo. Bohužel musím souhlasit, že Burt mě bavil podstatně více. Tentokrát si mě konečně získal i hudební doprovod, který vykouzlil několik zajímavých skladeb na poslech. Herecké výkony až na pár výjimek byli na průměrné (čili uspokojivé) úrovni. Michael Gross předvedl opět svůj standartní výkon (i když jak jsem už poznamenal, Burt mě bavil více – i díky svému arsenálu zbraní) a musím říct, že je pro tuhle ságu nepostradatelný stejně jako Freddy pro Noční můry.(29.4.2012)

• Shit

Zasadit příběh na divokej západ nebyl zrovna nějšťstnější nápad, celý je to jedna velká nuda a to o co tady jde nevíc je taky pěkně na hovno, těch scén s červama je tam šíleně málo a tvůrci si zase vymysleli novej druh červů, tentokrá nějaký malý šmejdy, který vyskakujou ze země, ale to by ještě šlo, jenže pak se objeví nějakej velkej červ se spoustou jazyků, kterej je na rok 2002 totálně odfláknutej a je po prdeli, myslim si že i s minimem financí se dá udělat daleko lepší triky, fakt nechápu, proč tom prostě nenechaj ty starý dobrý červíky z jedničky, a furt tam cpou nějaký debilní zmutovaný příšery, který to akorát ničej, ale zase na druhou stranu tam bylo pár pokusů o vtip, tak aspoň za to můžu tu jednu hvězdičku dát(12.6.2005)

• Goldbeater

Kvalita série Chvění klesá od dílu k dílu. Děj čtvrtého Chvění se přesouvá v čase, což je určitě krok trochu zpátečnický, protože tenhle díl nenabízí nic moc nového co se proměny červů a vynalézavosti zabíjení týče, ale zároveň to vůbec není takový děs, jak zde mnozí uživatelé píší. Michael Gross se vrací, tentokrát jako o několik generací starší Gummer a jeho povaha je naprosto rozdílná od té v předešlých dílech. Tenhle Gummer bohužel působí nudně, narozdíl od jeho militantního potomka. No, i po tomto díle mám sérii Tremors moc rád a milerád si někdy dám rekapitulaci. Nad první díl ale samozřejmě není.(7.12.2011)

Tak teda som sa už po štvrtý krát zachvel pri sledovaní americkej soft horrorovej filmovej série "Tremors". Štvrté pokračovanie pojali jeho tvorcovia ako westernový prequel. Dej je situovaný do roku 1889. Komunita kopáčov striebra v malej osade Rejection v Nevade natrafí pri dolovaní na obrovské agresívne mäsožravé červy. Bane, mestečko i jeho obyvateľov prichádza zachrániť seňor Hiram Gummer. "Chvenie 4: Začiatok legendy" ***(9.10.2015)

• Circumscriptor

Dlho som rozmýšlal, ako sa mám k tomuto filmu postaviť. Má to veľa hluchých miest a ešte sa to aj odohráva ďáááleho pred rokom 1990. A to sa nemalo. Graboidi sa však po prvý raz objavili až v roku 1990. Tak čo to má potom znamenať? Mimo iného to na mňa celé pôsobí nejak lacno ale ešte že tam dali Punt gun. Tá udržala film ako tak nad vodou.(3.2.2016)

• - Parný stroj, ktorý vo filme môžeme vidieť, je z roku 1912. Jedná sa o typ "Case 60hp Traction Engine". (Raccoon.city)

• - Vo filme bola použitá originálna historická zbraň ".45-70 Colt Gatling gun" z roku 1874, čo je vlastne predchodca dnešného guľometu. Podľa tvorcov fungoval bezchybne. (Raccoon.city)

• - Michael Gross hrál jako jediný ve všech čtyřech dílech. (Stanley619)