Chvění 4: Začátek legendy

Scott Buck

Jay Ferguson

Nancy Roberts

Scénografie:

Simon Dobbin, Amanda Moss Serino (set dekoratér)
  • Colonist

Sice jsem po třetím díle říkal, že si čtyřku vzhledem k hodnocením raději odpustím, ale nakonec mne přemohla zvědavost. Ten nápad s červy na divokém západě mi přišel zajímavý. Mohlo by se z toho dost vytřískat - žádné detektory pohybu v zemi, nebezpečí může číhat kdekoliv,...jenže se to opravdu nepovedlo. Ostatně je z toho pěkný guláš. Někdo měl rád westerny a sérii Tremors, tak se rozhodl, že to spojí. Dohromady to ale nefunguje. Michael Gross tu už vážně není ten Michael Gross z předchozích dílů. Jeho postavu by tu mohl hrát kdokoliv jiný. Hiram Gummer je bohatý trouba, jehož jediný "humor" spočívá v tom, že je snobský boháč konfrontován s obyčejnými lidmi, což má vyvolávat komické situace. Bohužel to není vtipné, ale trapné. Jedinou pořádnou postavu zde hraje Billy Drago, který hláškuje a jen díky němu se mi v těch jeho několika málo scénách občas objevil na tváři úsměv. Líbilo se mi, že zde máme jen červy a žádné ty jejich bláznivé přeměny, avšak scény s nimi působí trapně. A takový je i celý film - buď je trapný (Hiram, útoky červů) nebo nudný (neustálé žvatlání o tom, jak to bude hrozné, až to městečko zavřou). Slabé dvě hvězdičky (jedna a půl) za pár dobrých momentů...Nejkvalitnější kousek z této série je jednička. To je dobré zábavné béčko. Dvojka a trojka jsou už horší, ale stále docela zábavná béčka. Čtyřka je špatné céčko. P.S. Je zajímavé, jak na divokém západě bylo to městečko poměrně rušné a v jedničce pak mělo jen asi 14 obyvatel :-)(3.8.2008)

• choze

Nápad pojednat čtyřku jako prequel z Divokého západu sice nebyl originální (trojka NÁVRATU DO BUDOUCNOSTI), ale sliboval příjemné osvěžení série. Bohužel se jím scenárista zcela vyčerpal a navíc musel znova přivést na palubu extrémně otravného Burta Gummera (jediného herce, který prošel všemi díly série i seriálem), naštěstí zabiják Billy Drago saves the day. Za něj a za ty dva podařené vtípky (Alamo, jablko) jedna hvězdička. První film série, co šel rovnou na DVD.(15.8.2007)

Po otřesném třetím díle se bylo opět na co dívat. A to i přesto, že se snímek zrovna dvakrát velké divácké oblibě nedočkal. Sám jsem byl velice zvědavý, jak se s tímto „počátkem“ tvůrci poperou a ve finále to zas až taková hrůza nebyla. Mám rád skloubení westernového žánru s hororovým, ale ani tady se to neobešlo bez zbytečných chyb a nudných pasáží. Asi nejvíce si mě získal vydařený začátek filmu, kdy měla atmosféra pořádné grády. Dokonce se zde objevily i známky napětí, které jsem ve trojce naprosto postrádal a myslel jsem, že se někam po dvojce před Graboidy schovalo. Důl byl přímo ideálním místem k tomuto počinu a při správném podsvícení dokázali téměř nemožné. Potom sice nastal menší útlum, který moc neprokrvil ani příjezd zbohatlíka Gummera, který byl na rozdíl od svého potomka totální dřevo. Bohužel musím souhlasit, že Burt mě bavil podstatně více. Tentokrát si mě konečně získal i hudební doprovod, který vykouzlil několik zajímavých skladeb na poslech. Herecké výkony až na pár výjimek byli na průměrné (čili uspokojivé) úrovni. Michael Gross předvedl opět svůj standartní výkon (i když jak jsem už poznamenal, Burt mě bavil více – i díky svému arsenálu zbraní) a musím říct, že je pro tuhle ságu nepostradatelný stejně jako Freddy pro Noční můry.(29.4.2012)

• kaylin

„Chvění 4: Legenda ožívá“ je takový ten klasický film, který se vrací k počátkům nějaké mytologie a snaží se nám vysvětlit, kdy vlastně vznikala historie, kterou jsme mohli v předchozích filmech sledovat. Pro skalní fanoušky to může být celkem dobrá podívaná, pro ostatní je to trochu slabá hororová westernová komedie, kde western dostává víc prostoru než horor i než humor.(25.2.2016)

• Shit

Zasadit příběh na divokej západ nebyl zrovna nějšťstnější nápad, celý je to jedna velká nuda a to o co tady jde nevíc je taky pěkně na hovno, těch scén s červama je tam šíleně málo a tvůrci si zase vymysleli novej druh červů, tentokrá nějaký malý šmejdy, který vyskakujou ze země, ale to by ještě šlo, jenže pak se objeví nějakej velkej červ se spoustou jazyků, kterej je na rok 2002 totálně odfláknutej a je po prdeli, myslim si že i s minimem financí se dá udělat daleko lepší triky, fakt nechápu, proč tom prostě nenechaj ty starý dobrý červíky z jedničky, a furt tam cpou nějaký debilní zmutovaný příšery, který to akorát ničej, ale zase na druhou stranu tam bylo pár pokusů o vtip, tak aspoň za to můžu tu jednu hvězdičku dát(12.6.2005)

• - Vo filme bola použitá originálna historická zbraň ".45-70 Colt Gatling gun" z roku 1874, čo je vlastne predchodca dnešného guľometu. Podľa tvorcov fungoval bezchybne. (Raccoon.city)

• - Michael Gross hrál jako jediný ve všech čtyřech dílech. (Stanley619)

• - Parný stroj, ktorý vo filme môžeme vidieť, je z roku 1912. Jedná sa o typ "Case 60hp Traction Engine". (Raccoon.city)