Epizody(9)

Devítidílný seriál Jaroslava Dietla o pitné vodě a lidech kolem ní je snad trochu romantickou představu o vodohospodářích a jejich životě. Seriál natočil pro Československou televizi Ostrava František Mudra. Tehdy bylo zapotřebí ukázat divákům člověka silného, zásadového a zoceleného, který neustupuje přívalu problémů. A i když ztratí rodinu, stále se znovu staví na nohy. Devět dílů seriálu se soustřeďuje na soukromý život hlavních postav, řeší se partnerské konflikty, rozpady rodin apod.

Pavel Nový hraje hrázného Jana Palyzu. Jeho postava není jednoznačně ani kladná, ani záporná, i když převažují kladné vlastnosti. Jana Krausová ztvárnila roli Ivany Opatové, Palyzovy přítelkyně a svobodné matky, právě ona je dost nevyrovnanou osobností v partnerských vztazích. (Česká televize)

trulda

Mně teda Velké sedlo nesedlo... A to ani v dobách, kdy bylo vysíláno poprvé. Ano, Pavel Nový se na klaďáka Palyzu typově hodí, Jandákovi to jeho holkařství ještě jde s přimhouřeným okem věřit a exteriéry jsou opravdu krásné. Ale to je tak vše. Jana Krausová prostě hrát neumí, Vyskočil je totální slizoun a všudypřítomné soudružství a chlapáctví je strašně otravné. I na datum vzniku prostě průměr. ()

zdenoush

Jako profesionální vodohospodář, musím dát plný počet hvězdiček protože takový život na přehradách, jezech, řekách plus a mínus skutečně je. ()

Trucker

Neuvěřitelná kravina, které nedám hodnocení "Odpad" jen proto, že se tam občas objevovaly zajímavé záběry technického vybavení přehrady. Jinak to bylo prakticky nesnesitelné: Jandák coby osudový svůdník žen, Kraus v roli šéfa místní "drsnoparty" vymahačů výpalného a mimořádně otravná bezzubá a normálního mluvení neschopná představitelka dětské role Lucky. To vše v kontextu neustále dokola se opakujících stejných zápletek týkajících se vztahů mezi hlavními hrdiny a ženami (ať již jejich nebo cizími), naprosto zbytečných zdlouhavých hudbou podkreslených pokusů o melodramatické scény, stupidních dialogů o ničem (a stále na stejná témata). K tomu nutno ještě dodat, že záběry byly snímány kamerou splašenou natolik, že člověk s průměrně vyvinutou kinetózou by u toho zvracel každých pět minut. Se scénářem si práce autoři taky moc nedali, protože kdykoli došla fantazie, povolali prostřednictvím trapně narafičeného oslího můstku na "pomoc" Sikytu v podání Ivana Vyskočila nebo Libušku z nádraží, aby ten či ona vnesli zase trochu zmatku do mezitím relativně ustálených vztahů hlavních postav se ženami, eventuálně byla do hry zase na chvíli obsazena Krausova drsnoparta tří pitomců. Zřejmě jen proto, aby si divák nepřipadal jako totální blb, že se na tohle musí dívat, bylo v seriálu použito několik odborných pojmů z vodohospodářské a podnikohospodářské terminologie. Vrcholem pokusu o umění je pak rozhovor v páter-nosteru, kdy během jízdy v tomto zařízení (z něhož by se dementi v Bruselu asi zbláznili, jelikož není blbuvzdorné a člověk, který ho chce používat, nesmí být idiot, takže nechápu, že ho EU ještě nezakázala) postavy vedou jakousi řeč o ničem, přičemž projíždějí patrem, kde stojí kamera a jakoby o patro výš (stále za jízdy) tento dialog pokračuje - ale ke smůle tvůrců jsou herci v každém z těchto záběrů v kabince s jiným číslem. ()

pkazi

Komentáře typu odpad, sračky atd. mohou k tomu napsat jen dnešní puberťáci nebo supermarketoví výletníci.... ()

Scott67

Jana Krausová je buď tak mizerná herečka, a nebo to byla prostě její postava leklé ryby, která neví co chce. Výsledkem byla nudná, nemastná, neslaná paní. Velmi mně připomínající Inu v Nemocnici. Těžko říct, která z těch dvou postav by si odnesla křišťálového spáče, kdyby taková cena existovala. Ostatní herecké výkony také nebyly na bůhvíjaké úrovni a místy seriál připomínal spíše pokus o dokumentární tvorbu na úrovni filmového týdeníku z konce padesátých let: Jak se dělá voda. Ale v dnešní záplavě fekálií (těch na obrazovkách) vyznívá celkem pozitivně. Musí být zkrátka ještě hůř, aby se z toho špatného stalo docela stravitelné. ()

DarthArt

Když jsem onehdá na nějakých našich lokálních městských slavnostech zahlédl Ivana Vyskočila, který ve staré autobusácké uniformě kočíroval veteránskou Karosu, měl jsem nutkání jít za ním a říct mu, že se tehdy na Velkým sedle k Palyzovi zachovalo jako hajzl. Pak mi ale došlo, že se podobných otrapů jako já asi musí zbavovat každou chvíli a že už mu stejně pořádně naložili v České sodě, nechal jsem si svůj "geniální" nápad pro sebe a šel vymýšlet jiné, podobně "inteligentní" krávoviny. Nutno ale přiznat, že právě postava Jiřího Sikity dávala sice poměrně příjemnému, ale natahovanému a místy i nudnému seriálu aspoň trochu šťávy a že kdyby Vyskočilova postava neoplendovala kolem ženy hlavního hrdiny, nedělo by se těch já nevím kolik dílů skoro nic a epopej by se smrskla na půlhodinový záběry na kroužkování ptáků, kontroly přehradní šachty, opravy gazíka nebo cesty pěšky z nádraží na přehradu. Ale vzpomínky na dětství a na pěkný záběry přírody mi zase nejsou nijak nepříjemný a takhle někdy v sobotu po obědě před tím než usnu si ten či onen díl v pohodě nechám přeběhnout před očima. A pěším výletem kolem přehrady Kružberk někdy kolem babího léta bych taky nepohrdnul ()

JWK

Mě se seriál líbí, ukazuje krásnou přírodu a život lidí na hrázy. Taková pohoda. Vlastně balzám na duši v dnešní době přeplněné hnojem. ()

Jirkacek

Velké Sedlo jsem kdysi viděl jako větší dítě a v době dvou TV programů jsme se na něj doma rádi dívali a příběhy lidí na přehradě jsme hltali - ostatně jako téměř všechny seriály v této hrozné době. Po třiceti letech jsme se rozhodli na hrázného Palyzu, jeho spolupracovníky, přátele a další kolegy i okolo jdoucí znovu podívat. V prvním díle se toho událo tolik, že by z něj v dnešní době dokázali moderní tvůrci vykouzlit minimálně pět dílů. Jenže - potom jsme už sledovali spíše pomalý dojezd do cílové stanice s příšerným dějem a situacemi, leckdy připomínající zlatou éru komunistického budování. Pro mne nezvykle měl seriál jen devět dílů, ale dnes jsem za to rád. Více bych už asi nezvládl. Pozitivně hodnotím, že socialistické kecy zde byly omezeny na minimum a že se to natáčelo na Moravě na Kružberku. Herec Pavel Nový pro mne od roku 1986 zůstane navždy Honzou Palyzou ať už bude hrát v čemkoliv. Na závěr musím dodat, že na přehradě Kružberk a později i na Slezské Hartě, která se teprve začínala stavět, jsme se byli s rodinou podívat osobně. Jak samotné stavby tak okolní příroda jsou moc pěkné a doporučuji vám se sem podívat. Každopádně z přehrady by Palyza ode mne vylovil maximálně jednu hvězdičku *. ()

xplsek01

Legendární seriál, který se tak vymyká současné produkci. Seriál není o době, jak se někteří mylně domnívají, ale o životě a lidech. Ten, kdo ho kritizuje je buď ještě dítě a nebo toho příliš nezažil. Ano, doba se mění, ale lidé jsou stejní už 10000 let, se všemi svými touhami, láskami i trápeními. ()

Melodrama

Tenhle seriál mám moc ráda. Jenom mi neseděla Krausová jako Ivana, taková unylá byla. Srandovní dvojka Jandák+Smutná. Někdy je to zbytěčně roztahaný, ale dá se to. ()

obrobr odpad!

Bombastický blábol a pitomým scénařem , , dementnímí herci , amatérismem a neskutečnou pitomostí .A herce Pavla Nového bych ostříhal , za tu roli , nakrátko aby jej indiáni nemohli za to skalpovat ()

PMU

Ale tak šlo by to. Dramata z dob socíku. Dnes většina úsměvná, hlavně postava pana Jandáka. Ten dovede pobavit celou rodinu. ()

Johny44

V době vzniku díky nemožnosti si přepnout na něco jiného, asi sledovaný seriál, dnes skoro nekoukatelný. Jediným pozitivem jsou tradičně Dietlovy silné vztahové roviny. Nicméně velmi tragicky natočené. Zvláště dialogy točící se okolo Palyzova vztahu jsou pronášeny z úst Palyzy, jeho snoubenky a jejího milence takovým způsobem, že si člověk připadá, že snad přistál na jiné planetě. Tuto představu podporuje i výběr podkreslující hudby, doplňující dialogy. Když skončí vztahy, nastává už jen obrovské prázdno. Mnoha minutové popisy fungování přehrady s detaily velikosti šroubů použitých při stavbě přehrady, by byly zralé na vypnutí i v dokumentárním filmu. Celým dílem pak prochází komunistická agitka. V seriálu je silně cítit počátek perestrojky po Československu. Objevují se tu různé hrubé chyby při budování " rozvinutého" socialistického hospodářství. Vždy je to, ale chyba jedince, nikoliv systému. Ten byl a zůstal nedotknutelný až do listopadu 1989. ()

horskejvlk

Laciný filmový materiál sovětské výroby a narychlo napsaný scénář jen tak na půl plynu způsobil průměrný výsledek, ale i přes to pořád je to Dietl a proto se na to i po letech dá stále dívat. Seriál zachraňuje prostředí a náznak zápletky ala mexická telenovela která za pár desítku let bude kralovat české televizi v podání Esmeralda. Charakterově ryzí hrázný- skvělý autentický Pavel Nový, Don chuan Pepa v podání excelujícího Jandáka a dalších v podstatě ze seriálu vymáčkly to nejlepší. Byť seriál působí velmi chudě tak nějak dokumentaristicky. Přesto nic lepšího se ve svobodné naší vaší ČS televizi nenatočilo, Česká televize točí jen aby mohla utrácet peníze pkoncesionářů a vypisovat si honoráře, koukatelné to krom málo- velmi málo kousku není nic což dokazují reprízami především před revoluční seriálovou tvorbou. ()

randalll

Mám rád tento seriál, ikdyž ... S postupem času si uvědomuji jak jsou určité dějové linky až zbytečně moc utahané. Dlouhé pasáže záběrů které unavují. Ale mám rád tento seriál a na nedělní poobědní podřimování u kávy a bábovky je to docela "fajne" ()