• Česko

Temný muž

Akční / Horor / Krimi / Sci-Fi

USA, 1990, 96 min

tento film ma svoje čaro , tiež teda raimiho ktorý tu hra zaporaka a zomrie ako prvy ma liam neesona ako vyborneho hrdinou s rôznymi tvárami a sú tu užasne ako ich ja nazývam heroicke odjeby - to je ked si hlavny zaporak uvedomi že hlavný hrdina s ním tak vy*ebal až je roz*ebaný na sra*ky. ale aj tak pri vsetkých kladoch ma film miestami nudil aj napriek svojej dlžke ktorá neni až tak hrozna ale ma u mna 60%. spider man je lepsi a ma kirsten dunst( moje srdce plesáaaaa)(21.8.2007)

Najskôr som bol sklamaný, pretože podľa plagátu som čakal štýlového hrdinu, ktorému nezostalo nič, len nenávisť a tak rozpráva dlhé monológy s noirovým nádychom a prahne po pomste (niečo medzi Batmanom a Vranou). V skutočnosti som sa ale stretol s (až priveľmi) citlivým a introvertným vedcom, ktorý je zaľúbený a nechtiac sa mení na monštrum. Tu som pochopil, že Raimi asi nechcel nakrútiť štýlový akčný komixový trhák, ale skôr psychologickú drámu so superhrdinským nádychom (a so značnou dávkou brutality). Je pravda, že s psychikou hlavného hrdinu sa zahral veľmi pekne (pomohla tomu, ako aj celému filmu, hudba Dannyho Elfmana), no podľa mňa ju vôbec nedotiahol do maxima. Scéna, kde najviac vidno Peytonovu premenu sa paradoxne neodohráva počas záverečnej akčnej scény, ale v zábavnom parku (kde jedného človeka hodí o stenu- a to je všetko) Druhý veľký mínus spočíva v celkovej naivite, až stupidite scenára, ktorá popri tejto temnej psychológii nevyzerá dobre. Raimi sa mal buď sústrediť na Darkmana, ako superhrdinu, ktorý za niečo bojuje, alebo ako človeka, ktorý sa musí vysporiadať so svojim nešťastím, lebo spolu to vôbec nefunguje. Je to škoda, že to takto dopadlo, pretože samotný námet je zaujímavý a dalo by sa z neho veľa vyťažiť. Ktovie ako by to dopadlo dnes v rukách Nolana.(13.8.2009)

Rozhodně si neznečistím spodní prádlo jen proto, že "Darkmana" má na svědomí Sam Raimi a obsadil do hlavních rolí sympatickou dvojici Neeson - McDormand. Průměrná jakože komiksová adaptace zaujala v první řadě krátery v logice. Třeba bych ještě zkousla, že zmrzačený vědec si přitáhne z vybuchlé laboratoře ohořelé vybavení, které bude - včetně počítačů - plně funkční... ale že při svém imitování osob dokonale napodobí nejen vlasy, oči, ale především výšku a váhu, to už mi prostě tykev nebere. Jak se takový bezmála dvoumetrový čahoun přetransformuje v oplácaného skřeta typu vrchního záporáka? Jste si vážně všichni tak jistí tou nadsázkou v podání S. Raimiho, nebo ji tam zkrátka chcete vidět, aby film nepůsobil tak třeskutě hloupě? Pokus o psychologický přesah hodnotím kladně, masky a efekty na svou dobu OK, herecké výkony vcelku bez výhrad, hudební složka spíše slabší. Tři hvězdičky jsou maximum, co jsem schopná ze sebe vymáčknout. 55%(12.7.2010)

"Když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře." Když si Sam Raimi nesehnal práva na zfilmování komiksů The Shadow či Batman, jednoduše napsal svůj vlastní komiksový scénář, ve kterém vzdal hold hororům studia Universal Pictures ze 30. let. A udělal dobře, protože výsledný film se mu zdařil. Pro mne je Darkman tragičtější, temnější, komiksovější a ryzejší než Nolanův Batman a dokonce i novější Raimiho Spiderman. Darkman evokuje Frankensteina (1931), plechového Dřevorubce ze země Oz, Neviditelného muže (1933), Zrůdy (1932), Doktora Jekylla a pana Hyda nebo jednu z nejznámějších povídek Edgara Allana Poea "Jáma a kyvadlo", ale třeba i francouzského Fantomase či bondovského Goldfingera. Darkman tak v sobě skloubí to nejlepší z klasiky dramatického filmového hororu i hrdinských komiksů. Scéna nalezení nového domova-laboratoře s nostalgickými prolínačkami je vrcholem tragedie Darkmana a ukázkou filmového mistrovství Raimiho.(15.9.2012)

Obstojná zábava, v níž Raimi opět dokazuje, že akci rozhodně umí (ovšem nečekejte akční jízdu!), Liam Neeson a Frances McDormand podávají v rámci žánru velmi slušné výkony, Elfmanova hudba je sázka na jistotu (i když určitě není jeho nejlepší), bohužel scénář je na tak dobrý námět příliš tuctový a ani ta stylizace není zdaleka tak výtečná jako ve filmech o tom "lehce" zmutovaném chlapci s pavoukem ve znaku. Ale při vzpomínce na výbornou scénu s vrtulníkem a lahodné cameo Bruce Campbella prostě nemůžu jít pod 4*!(14.11.2004)

• - Darkman (Liam Neeson) je schopný rozprávať normálne aj keď nemá pery, avšak bez pier nie je možné vysloviť hlásky ako 'b', 'f', 'm', 'p' či 'v'. (beso74)

• - Peytona měl hrát původně Gary Oldman. (Chatterer)

• - Muž se zlatou zbraní je bratr režiséra Sama Raimiho Ted. (Lorge)