• český

Temný muž

• slovenský

Akční / Horor / Krimi / Sci-Fi

USA, 1990, 96 min

Takže tady máme až nezvykle energického Liama Neesona, tehdy ještě čekajícího na svou životní roli, a také Frances McDormand, kterou si Sam Raimi ráčil vypůjčit od svých kámošů Coenů (hlavně tedy od Joela). Dále tu najdeme humorné a nekompromisní odstraňování záporáků - vystrč hlavu z kanálu suverénně vede - a spoustu šílených audiovizuálních nápadů, kdy je sice vidět, že se počítal každý dolar, ale výsledek je se svou uvědomělou nadsázkou více než přijatelný. Těžké rozhodování mezi 3* a 4*, kdo by ale odolal Darkmanovu černému plášti?(9.4.2010)

Rozhodně si neznečistím spodní prádlo jen proto, že "Darkmana" má na svědomí Sam Raimi a obsadil do hlavních rolí sympatickou dvojici Neeson - McDormand. Průměrná jakože komiksová adaptace zaujala v první řadě krátery v logice. Třeba bych ještě zkousla, že zmrzačený vědec si přitáhne z vybuchlé laboratoře ohořelé vybavení, které bude - včetně počítačů - plně funkční... ale že při svém imitování osob dokonale napodobí nejen vlasy, oči, ale především výšku a váhu, to už mi prostě tykev nebere. Jak se takový bezmála dvoumetrový čahoun přetransformuje v oplácaného skřeta typu vrchního záporáka? Jste si vážně všichni tak jistí tou nadsázkou v podání S. Raimiho, nebo ji tam zkrátka chcete vidět, aby film nepůsobil tak třeskutě hloupě? Pokus o psychologický přesah hodnotím kladně, masky a efekty na svou dobu OK, herecké výkony vcelku bez výhrad, hudební složka spíše slabší. Tři hvězdičky jsou maximum, co jsem schopná ze sebe vymáčknout. 55%(12.7.2010)

Dnešní přepapaní fanoušci musí žasnout jak vypadal takový komiks v roce 1990. Darkman má smůlu v tom, že toho moc nějak zajímavého nenabízí. Příběh o pomstě jsem viděl zhruba 100x v minulosti a často mnohem lépe. Sam Raimi natočil pravděpodobně svůj nejslabší film, kde do hlavní role Liam Neeson ani moc nesedí. Závěrečné cameo je zajímavější než celý film. 50%(18.1.2009)

No očakával som viac od Sama Raimiho a jeho Darkmana. Film pôsobil ako čisté béčko snáť počas celej dĺžky. Liama mám moc rád, ale týmto filmom sa u mňa určite vyššie nedostáva, aj keď po tej nehode vyzeral celkom cool. Záver filmu rozhodne na ničom nepridal. Tuposť a naivita vládla krutou rukou. Navyše sa mi nepozdávala kamera ani nepodarený nezaujímavý vizuál. 55%(20.9.2009)

Na Darkmana jsem se docela těšila, už jen proto, že Raimi patří k mým oblíbeným režisérům. Dalším vodítkem byl námět a poutavý popis děje. Ten mi však přišel o dost zajímavější než celý film. Ten na mě příliš nezapůsobil. Charakter Darkmana je zpracován zdařile, děj sám o sobě mi přišel již slabší. A pár závěrečných scén mi přišlo až příliš akčních a zbytečně moc "prostřílených". Navíc Liam Neeson v českém podání Pavla Vondry, jehož hlas se mi absolutně nelíbí, mi na mém dojmu příliš nepřidal. Rozhodně je však vidět obrovský pokrok a cesta, kterou Sam Raimi ušel od Darkmana k Spideymu. V pár momentech, jako zhoupnutí ve vzduchu a záchrana milé dámy, je jasně vidět, kde se ve Spider-Manovi inspiroval:)(6.7.2010)

• - Jelikož si Sam Raimi nedokázal zajistit práva na zfilmování komiksů „The Shadow“ či „Batman“, napsal nakonec svůj vlastní komiksový scénář Darkman, ve kterém vzdal hold hororům studia Universal Pictures ze 30. let. (Aelita)

• - Richard Dreyfuss a James Caan byli osloveni pro roli Louise Stracka Jr. (Chatterer)

• - Pro roli Julie byla oslovena původně Julia Roberts a Demi Moore. (Chatterer)