Vynikající vědec Peyton Westlake horečně pracuje na převratném medicínském objevu umělé kůže, která mohla být využita k léčbě popálenin. Ve chvíli, kdy se ocitne se svým asistentem na prahu úspěchu, přepadne jeho laboratoř gang vedený sadistickým Robertem G. Durantem, jehož pýchou je unikátní sbírka ucvaknutých prstů. Důvodem přepadení je Peytonova přítelkyně Julie, právnička, kterou Peyton kvůli své práci poněkud zanedbává. Ta totiž pracuje pro zločinného podnikatele Stracka a čirou náhodou odhalila jeho plán na ovládnutí celého města. Strack poslal Duranta, aby našel buď kompromitující dokumenty nebo Julii. Protože sadista Julii v laboratoři nenajde, vezme zavděk Peytonem a vyhodí laboratoř i s vědcem do povětří. Zatímco Julie považuje Peytona za mrtvého, skončí polomrtvý a výbuchem znetvořený vědec jako anonymní pacient v péči svérázné lékařky, která na něm, jako na beznadějném případu vyzkouší novou revoluční metodu tišení bolesti. Jejím výsledkem jsou odpojená centra bolesti a silný adrenalinový dopink, který Peytonovi propůjčí nadlidskou sílu a jako vedlejší efekt také těžko zvladatelné záchvaty vzteku. Adrenalinem nadopovaný vědec z nemocnice uprchne a vrátí se do své zničené laboratoře. Chce zpět nejen svou tvář a vše co ztratil, ale také se chce pomstít. V opuštěné továrně znovu vybuduje svou laboratoř, kde začne vytvářet ze své syntetické kůže masky s tvářemi různých osob a s jejich pomocí rozjede plán pomsty všem, kteří zničili jeho život. Masky však mají jeden závažný nedostatek a to krátkou životnost. Po sto minutách se vlivem světla rozpadnou a v tu chvíli se Peyton mění v Darkmana, děsivého mstitele s černou pelerínou, špinavými obvazy ukrývající zohavenou tvář a ruce, nadlidskou silou a nelidským vztekem. (oficiální text distributora)

Trailer

Fr

Vědec experimentující s kůží – na půl člověk, na půl zrůda…. Beru film jako takovou přípravu na velké ,,věci příští“. Zaujme režie a výrazná hudba D.Elfmana, bohužel příběh je pouze o pomstě a nemá v sobě nic, co by extra překvapilo. Možná ale jen zestárnul. PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ ** ()

Djkoma

Po tomhle komiksovém nadělení, kde je možná více ručně dělaných efektů než digitálních pavučin v celém spider-manovi, bych rozhodně Raimimu nedal režii ani jednoho filmu o pavoukovi. Naštěstí si renomé vylepšil několika podařenějšími snímky, což je jedině dobře, ale na Darkmana jistě vzpomíná s velkým úsměvem a už by se k němu nerad vracel. Uzavřená minulost, pro něj, i pro mě. ()

Rob Roy

Na Darkmana jsem byl dost zvědav. První Raimiho hollywoodský studiový počin. Vyměkne tak jako ve Spidermanech? Ne! Darkman je určitě film Sama Raimiho. V některých scénách poznáte přesně ten jeho styl z Evil Dead. Takže po vizuální stránce výborně propracované - především akční scény. Liam Neeson mi do role sedl a překvapivě fungoval i po dramatické stránce jako tragický hrdina se kterým soucítíte ( narozdíl od Spidermana ). Dočkáte se libových smrtí záporáků ( v jedné roli opět Ted Raimi ), různých malých vychytávek a drsného humoru. Scény, když se Darkman rozzuří, jsou výborné, žádná korektnost, najednou se z něj stane stejnej hajzl jako záporáci ( nevím jak v původním znění, ale v dabingu i výborně nadává ) Takže celkově příjemné překvapení a rád se na něj podívám ještě jednou. Poslední záběr je libůstka pro fajnšmekry!!! ()

Isherwood

Když jsem viděl Raimiho řezničinu Evil Dead, tak jsem se sám sebe ptal, jak že mohl tentýž člověk natočit Spider Mana. Při sledování Darkmana mi to konečně došlo. Řekl bych, že Darkman je takovým předělem mezi Raimiho zombie a komiksovým obdobím. Tím ale nechci tvrdit, že je to pravda, ale mě takto přišlo. Slyšel jsem hlasy, že se Liam Neeson do role znetvořeného hrdiny, který se za zohavení svého těla mstí, vůbec nehodí. Já osobně bych řekl, že to není pravda. Protože ne každý hrdina musí být nabušené prasátko, které rozdává tvrdé rány. Peyton je uhlazený, sympatický chlapík. Tedy do té doby dokud mu nesežehnou ksicht. Scénář je sice lehounce naivní, ale má občas drsné vychytávky. Jako třeba, když chlápek leží mrtvý na autě a jemu poněkud stejně podobný chlápek sedí vedle na lavičce. Být v kůži té ženské, která to viděla, asi bych taky tak trochu nechápal... :-) Ale i sebehorší scénář dokáže Raimi zalepit svým dokonalým režijním uměním. Společně s kameramanem Billem Popem, dělá akční kousky na opravdu vysoké úrovni, které jsou působivé i po čtrnácti letech od svého vzniku. A když vám akcí pěkně dotvrdí hudba Dannyho Elfmana, tak už opravdu není co řešit. Přiznávám se, že kdybych nevěděl, že film režíroval Sam Raimi, tak jsem jej asi ani neshlédnul. A po jeho shlédnutí bych jej odkopnul podprůměrným hodnocením. Ale je to film Sama Raimiho. A "Sam Raimi", to je pojem, který se musí respektovat. ()

POMO

Sam Raimi týtmo opusom a jeho neskoršími Spider-Manmi dokumentuje 10 ročný technický i inteligenčný vývoj filmových komiksoviek. Dynamičnosť deja, existenciálne utrpenie hlavnej postavy, jej láska k Žene, definícia zloduchov, množstvo skvelých režijných nápadov - to všetko ostalo, zmenilo sa "iba" zdokonalenie (zdigitalizovanie) technického prevedenia, väčší dôraz na logiku a náväznosť pri písaní scenára, a povýšenie čistej zábavy na zábavu s reálne dramatickým rozmerom. ()

• Po dokončení filmu sa istý čas rozprávalo o rovnomennom seriáli, ten však nebol nikdy zrealizovaný. (beso74)
  • Darkman (Liam Neeson) je schopný rozprávať normálne aj keď nemá pery, avšak bez pier nie je možné vysloviť hlásky ako 'b', 'f', 'm', 'p' či 'v'. (beso74)