Dr. Peyton Westlake (Liam Neeson - Schindlerův seznam, Rob Roy) je před realizací velkého objevu syntetické kůže, když gang vedený sadistickým Robertem G. Durantem (Larry Drake) zničí jeho laboratoř. Popálený Westlake se s přítelkyní Julií rozhodne přestavět zničenou laboratoř a obnovit spálené poznatky. Stojí však před vážným rozhodnutím. Má začít nový život s Julií a nebo se má jako Darkman - muž s novou identitou - mstít a bojovat za spravedlnost? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Trailer

cariada

Nák mě tahle šílenost nenadchla. Čekal jsme něco víc temného. Ale otřepané klišé kdy věděc sice né svou vinnou se díky experimentům (kdyby je tam nedělal , tak takhle nedopadl) a bandě mafiánů , kteří ho vykoupali v chemické sračce , diky němuž a následnému výbuchu hodně znetvořený. Se změní a má díky svému výzkumu možnost si dát umělou kůži koho koliv jiného , ale má to nevýhodu vydrží mu to jen 99 minut, pak se mu to rozpadne. Příběh je vlastně od začátku jasný a to že se vědec bude mstít za svůj osud. Místy to klouzalo až ke komedii. Tohle není dvakrát povedené. ()

HellFire

Tohle mi fakt nesedlo. Raimi se očividně pořád veze na vlně Evil Dead, ale tady mi jeho styl přišel nepatřičný. Do toho Liam Neeson strašně přehrává a celkový tón je „all over the place“. Chvíli se film tváří vážně, načež se hlavní hrdina začne chovat jako šašek. Hudba je spíš otravná, efekty přinejmenším amatérské a zvraty nelogické (při pohledu na kolonku Scénář, kde figurují 4 jména, to vlastně není s podivem). Neesonovi vybouchne laborka, přijde o ženu (která si myslí, že je mrtvý) a o domov. Jednoduše se tak přemístí do nějaké zapadlé opuštěné budovy, kde si postaví laborku znova. Kde na to vzal peníze? To se nikdy nedozvíme. Prostě si všechny ty neskutečně drahé a extrémně vzácné laboratorní přístroje potřebné k vytvoření syntetické kůže vykouzlí. Musí se přece pomstít svým vrahům a získat zpět svou ženu. A jde na to celkem mazaně, když na sebe vezme jejich podobu a páchá zločiny. Jenže jaksi nedává smysl, že má vždy stejné tělo a manýry, jako jeho oběti. Aspoň teda ve filmu není ukázáno, že by si třeba vycpal břicho polštářem, nebo nosil boty s podpatky, aby byl vyšší. Prostě si jen změní obličej a hlas a nikdo ho nepozná. Jo a jeho ženě není divné, že s ní může být každý den jen 99 minut, protože pak se umělá kůže rozpustí? Makes zero sense. ()

kombajn

Možná si ty 4 hvězdičky film nezaslouží, protože balancuje na hraně béčka a céčka. Ano, všechno je tam dost přehnané, honička s vrtulníkem je prostě snímana klasicky před plátnem a Liam mi tam zpočátku neseděl, ale příběh s nepokaženým koncem to zachraňuje, stejně jako práce maskéra. S ohledem na dobu vzniku filmu, to mohlo být lepší, ale vznosný hudební podkres v kombinaci s příběhem (přistoupíme-li na tento comicsově laděný žánr) si prostě ty 4 * zaslouží, protože jsem se u filmu bavil a to i po letech... ()

Martin741

Tak Sam Raimi /Evil Dead 1 a Evil Dead 2/ kedysi tocil fakt podarene filmy, a tuna je jeden z nich. Niam Leeson tomuto fryleru/krimi suverenne vladne, dialogy su pocuvatelne ba co viac obcas sa aj divak nieco dozvie. Dejova linia udrzi divaka pocas celeho filmu, nuda nehrozi, take slusny film. Skoda len, ze samotny Raimi potom zacal tocit tych pavucich chlapikov, tym stupol trochu do hnoja, a nie zrovna maleho. Tuna vsak este dobra filmarina prevlada : 76 % ()

BigDeal

Najskôr som bol sklamaný, pretože podľa plagátu som čakal štýlového hrdinu, ktorému nezostalo nič, len nenávisť a tak rozpráva dlhé monológy s noirovým nádychom a prahne po pomste (niečo medzi Batmanom a Vranou). V skutočnosti som sa ale stretol s (až priveľmi) citlivým a introvertným vedcom, ktorý je zaľúbený a nechtiac sa mení na monštrum. Tu som pochopil, že Raimi asi nechcel nakrútiť štýlový akčný komixový trhák, ale skôr psychologickú drámu so superhrdinským nádychom (a so značnou dávkou brutality). Je pravda, že s psychikou hlavného hrdinu sa zahral veľmi pekne (pomohla tomu, ako aj celému filmu, hudba Dannyho Elfmana), no podľa mňa ju vôbec nedotiahol do maxima. Scéna, kde najviac vidno Peytonovu premenu sa paradoxne neodohráva počas záverečnej akčnej scény, ale v zábavnom parku (kde jedného človeka hodí o stenu- a to je všetko) Druhý veľký mínus spočíva v celkovej naivite, až stupidite scenára, ktorá popri tejto temnej psychológii nevyzerá dobre. Raimi sa mal buď sústrediť na Darkmana, ako superhrdinu, ktorý za niečo bojuje, alebo ako človeka, ktorý sa musí vysporiadať so svojim nešťastím, lebo spolu to vôbec nefunguje. Je to škoda, že to takto dopadlo, pretože samotný námet je zaujímavý a dalo by sa z neho veľa vyťažiť. Ktovie ako by to dopadlo dnes v rukách Nolana. ()

• Po uvedení filmu do kin v roce 1990 vydavatelství Marvel Comics vydalo tři barevné sešity s adaptací příběhu Darkmana spolu s černobílým časopisem, který obsahoval všechny tři sešity. V roce 1993 Marvel Comics vydal šest minisérií "Darkman returned". (Aelita)
  • Zbrane, ktoré používali gangstri boli samopal G3, pištoľ Desert Eagle, guľomet FN minimi a upravený granátomet MM1. (N0X.)

Související novinky

Vrátí se Sam Raimi k dalšímu superhrdinovi?

Vrátí se Sam Raimi k dalšímu superhrdinovi?

07.05.2022

Režisér Sam Raimi (Lesní duch, Spider-Man) poslal čerstvě do kin novou marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, která má nakročeno k tomu stát se dalším velkým hitem pro studio. Úspěch je… (více)