• Česko

Temný muž

• Austrálie

Akční / Horor / Krimi / Sci-Fi

USA, 1990, 96 min

Rozhodně si neznečistím spodní prádlo jen proto, že "Darkmana" má na svědomí Sam Raimi a obsadil do hlavních rolí sympatickou dvojici Neeson - McDormand. Průměrná jakože komiksová adaptace zaujala v první řadě krátery v logice. Třeba bych ještě zkousla, že zmrzačený vědec si přitáhne z vybuchlé laboratoře ohořelé vybavení, které bude - včetně počítačů - plně funkční... ale že při svém imitování osob dokonale napodobí nejen vlasy, oči, ale především výšku a váhu, to už mi prostě tykev nebere. Jak se takový bezmála dvoumetrový čahoun přetransformuje v oplácaného skřeta typu vrchního záporáka? Jste si vážně všichni tak jistí tou nadsázkou v podání S. Raimiho, nebo ji tam zkrátka chcete vidět, aby film nepůsobil tak třeskutě hloupě? Pokus o psychologický přesah hodnotím kladně, masky a efekty na svou dobu OK, herecké výkony vcelku bez výhrad, hudební složka spíše slabší. Tři hvězdičky jsou maximum, co jsem schopná ze sebe vymáčknout. 55%(12.7.2010)

V komiksovom žánri a s ohľadom na rok vzniku asi priemerný, medzi ostatnými filmami podpriemerný (a samozrejme) predvídateľný počin, ktorý je však občas celkom zábavný vďaka vtipnému parodovaniu samého seba. Keď po poriadnej prestrelke Darkman vyhlási: "Jo, teď ste mě nasrali", nemôžete sa neusmiať. Sam Raimi jednoducho vie, ako na filme zanechať svoju pečať - vrátane kameí bráška Teda a kamoša Brucea Campbella (a vraj má v každom filme niekde zašitý svoj obľúbený žltý Oldsmobile, ale ten som si nevšimla). Sam Raimi je proste číslo a to je fajn. Aj keď niekedy len za 3*. Jedna dobrá hláška na záver: "Nedokážeš žít s pocitem, že jsi vrah!" - "Musím žít s hodně věcma."(26.7.2006)

Na Darkmana jsem byl dost zvědav. První Raimiho hollywoodský studiový počin. Vyměkne tak jako ve Spidermanech? Ne! Darkman je určitě film Sama Raimiho. V některých scénách poznáte přesně ten jeho styl z Evil Dead. Takže po vizuální stránce výborně propracované - především akční scény. Liam Neeson mi do role sedl a překvapivě fungoval i po dramatické stránce jako tragický hrdina se kterým soucítíte ( narozdíl od Spidermana ). Dočkáte se libových smrtí záporáků ( v jedné roli opět Ted Raimi ), různých malých vychytávek a drsného humoru. Scény, když se Darkman rozzuří, jsou výborné, žádná korektnost, najednou se z něj stane stejnej hajzl jako záporáci ( nevím jak v původním znění, ale v dabingu i výborně nadává ) Takže celkově příjemné překvapení a rád se na něj podívám ještě jednou. Poslední záběr je libůstka pro fajnšmekry!!!(18.11.2004)

„I'm everyone - and no one. Everywhere - nowhere. Call me... Darkman.“ Liam Neeson se nám mění. Z mladého vědce se stal krásný sen plastických chirurgů a druhý největší světový odběratel obvazových materiálů po Mumifikačním centru v Káhiře. A když ho rozzlobíte, je z něj Darth Maul šmrncnutý Freddy Kruegerem.. Raimiho rukopis je čitelný, ať už pohledem zpět (Evil Dead), či do budoucna (Spiderman) a za pomoci Elfmana ukazuje i se skromnými prostředky svou (nikoliv však nejvyšší) třídu komiksového vypravěče, leč nějaká zábava postupně přichází cvakátkem na doutníky pana Duranta o všechny prsty a nezachrání to ani závěrečný Božský Bruce mizející v davu. Jinak Darkman vymyslel i úžasný recept na paradentózu, protože jak vám můžou ustoupit dásně, když žádné nemáte..(7.7.2010)

Jakási přechodová fáze mezi Raimim ze série Evil Dead (svižná kamera, prolínačky, zvláštní hrdina, humor) a Raimim pozdějším, mainstreamovým. Film je postaven na komiksové poetice namíchané s estetikou hororů ze třicátých let. A Neeson, ač mnohými v této roli zatracován, hraje celkem solidně. Zábavná a odpočinková podívaná.(13.1.2010)

• - Zbrane, ktoré používali gangstri boli samopal G3, pištoľ Desert Eagle, guľomet FN minimi a upravený granátomet MM1. (N0X.)

• - Richard Dreyfuss a James Caan byli osloveni pro roli Louise Stracka Jr. (Chatterer)

• - Po uvedení filmu do kin v roce 1990 vydavatelství Marvel Comics vydalo tři barevné sešity s adaptací příběhu Darkmana spolu s černobílým časopisem, který obsahoval všechny tři sešity. V roce 1993 Marvel Comics vydal šest minisérií "Darkman returned". (Aelita)