• Česko

Temný muž

• Austrálie

Akční / Horor / Krimi / Sci-Fi

USA, 1990, 96 min

Takže tady máme až nezvykle energického Liama Neesona, tehdy ještě čekajícího na svou životní roli, a také Frances McDormand, kterou si Sam Raimi ráčil vypůjčit od svých kámošů Coenů (hlavně tedy od Joela). Dále tu najdeme humorné a nekompromisní odstraňování záporáků - vystrč hlavu z kanálu suverénně vede - a spoustu šílených audiovizuálních nápadů, kdy je sice vidět, že se počítal každý dolar, ale výsledek je se svou uvědomělou nadsázkou více než přijatelný. Těžké rozhodování mezi 3* a 4*, kdo by ale odolal Darkmanovu černému plášti?(9.4.2010)

tento film ma svoje čaro , tiež teda raimiho ktorý tu hra zaporaka a zomrie ako prvy ma liam neesona ako vyborneho hrdinou s rôznymi tvárami a sú tu užasne ako ich ja nazývam heroicke odjeby - to je ked si hlavny zaporak uvedomi že hlavný hrdina s ním tak vy*ebal až je roz*ebaný na sra*ky. ale aj tak pri vsetkých kladoch ma film miestami nudil aj napriek svojej dlžke ktorá neni až tak hrozna ale ma u mna 60%. spider man je lepsi a ma kirsten dunst( moje srdce plesáaaaa)(21.8.2007)

V komiksovom žánri a s ohľadom na rok vzniku asi priemerný, medzi ostatnými filmami podpriemerný (a samozrejme) predvídateľný počin, ktorý je však občas celkom zábavný vďaka vtipnému parodovaniu samého seba. Keď po poriadnej prestrelke Darkman vyhlási: "Jo, teď ste mě nasrali", nemôžete sa neusmiať. Sam Raimi jednoducho vie, ako na filme zanechať svoju pečať - vrátane kameí bráška Teda a kamoša Brucea Campbella (a vraj má v každom filme niekde zašitý svoj obľúbený žltý Oldsmobile, ale ten som si nevšimla). Sam Raimi je proste číslo a to je fajn. Aj keď niekedy len za 3*. Jedna dobrá hláška na záver: "Nedokážeš žít s pocitem, že jsi vrah!" - "Musím žít s hodně věcma."(26.7.2006)

• BoPo

Musím povedať, že filmové spracovanie komiksovej predlohy a počítačové triky jednoducho patria k sebe. Tento film je z roku 1990, takže po vizuálnej stránke je to slabšie než ako sme dnes zvyknutý. No nechcem hovoriť, že je to špatný film, je to skôr pravek komiksových filmov. Príbeh samotný je však na slušnej úrovni.(18.11.2009)

Když jsem viděl Raimiho řezničinu Evil Dead, tak jsem se sám sebe ptal, jak že mohl tentýž člověk natočit Spider Mana. Při sledování Darkmana mi to konečně došlo. Řekl bych, že Darkman je takovým předělem mezi Raimiho zombie a komiksovým obdobím. Tím ale nechci tvrdit, že je to pravda, ale mě takto přišlo. Slyšel jsem hlasy, že se Liam Neeson do role znetvořeného hrdiny, který se za zohavení svého těla mstí, vůbec nehodí. Já osobně bych řekl, že to není pravda. Protože ne každý hrdina musí být nabušené prasátko, které rozdává tvrdé rány. Peyton je uhlazený, sympatický chlapík. Tedy do té doby dokud mu nesežehnou ksicht. Scénář je sice lehounce naivní, ale má občas drsné vychytávky. Jako třeba, když chlápek leží mrtvý na autě a jemu poněkud stejně podobný chlápek sedí vedle na lavičce. Být v kůži té ženské, která to viděla, asi bych taky tak trochu nechápal... :-) Ale i sebehorší scénář dokáže Raimi zalepit svým dokonalým režijním uměním. Společně s kameramanem Billem Popem, dělá akční kousky na opravdu vysoké úrovni, které jsou působivé i po čtrnácti letech od svého vzniku. A když vám akcí pěkně dotvrdí hudba Dannyho Elfmana, tak už opravdu není co řešit. Přiznávám se, že kdybych nevěděl, že film režíroval Sam Raimi, tak jsem jej asi ani neshlédnul. A po jeho shlédnutí bych jej odkopnul podprůměrným hodnocením. Ale je to film Sama Raimiho. A "Sam Raimi", to je pojem, který se musí respektovat.(14.11.2004)

• - Darkman (Liam Neeson) je schopný rozprávať normálne aj keď nemá pery, avšak bez pier nie je možné vysloviť hlásky ako 'b', 'f', 'm', 'p' či 'v'. (beso74)

• - V sídle Roberta Duranta (Larry Drake) si je možné všimnúť, že bol vojenským veteránom a slúžil u slávnej 101. americkej výsadkovej divízie. (beso74)

• - Po uvedení filmu do kin v roce 1990 vydavatelství Marvel Comics vydalo tři barevné sešity s adaptací příběhu Darkmana spolu s černobílým časopisem, který obsahoval všechny tři sešity. V roce 1993 Marvel Comics vydal šest minisérií "Darkman returned". (Aelita)