Hercule Poirot - Season 12 (2010) (série)

Vražda v Orient expresu (S12E03)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou, se jedné mrazivé noci stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho pasažéry, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v srbském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického obchodníka a jaký byl její motiv. (oficiální text distributora)

hany83

Po druhém zhlédnutí snižuju o jednu hvězdu, sice se tu všichni rozplývají, ale s Agathou podle mě nemá tento počin mnoho společného, nezlobte se na mě:) Pokud bych si měla vybrat, vždy sáhnu radši po staré verzi. ()

Slípka odpad!

děj a postavy ustupují náboženskému bábolení, a srovnání hereckých kreací s původní verzí dopadá katastrofálně, kde je ingrid bergman, nebo jacqueline bisset ()

rekurseman

Přísný Hercule, který řeší morální dilema ve své hlavě, zda li je správný čin, který byl spáchán či nikoliv. Bůh je soudce v tomto případě. Velmi dobrý remake, v některých scénách mě až mrazilo. Zajimavostí tohoto příběhu je i to, že Agata se nechala inspirovat pravdivým příběhem. ()

rytir1

Pana Sucheta mám jako detektiva Poirota moc rád, snad i proto že jsem měl čest se s ním i setkat. Ale přiznám se že jsem z něj všechny díly ani tak ještě neviděl. Přesto tenhle film patří právem mezi nejlepší detektivky nejen v mých oblíbených. Dlouho jsem váhal, zda se povedlo lépe zpracování toto nebo s Albertem Finneym, ale ačkoli jsou obě prvotřídní, zde přece jen zima ze stojícího vlaku a závěrečný pohled Poirota jsou cítit až na kost. ()

LencaN

S12E04 - Musela jsem tenhle díl vidět dvakrát, protože je tím nejbožejším v celém Poirotovi. Nechtěla jsem, aby mi něco uniklo. A i když jsem už věděla jak to dopadne, i tak se mi to strašně líbilo. Děj si vystačí s jedním vlakem a pořádnou závějí sněhu, protože ta herecká sestava byla super. Výrazné osobnosti, všichni byli nějak tajemní, jako by něco skrývali. Rozlousknutí stálo za to. Takové jsme ještě neviděli a morálka všech postav tady dostávala pořádně zabrat, avšak nejvíce ta Poirotova. Smysl pro spravedlnost se stal relativní otázkou. Slzy v jeho očích na samotném konci byly třešinkou na dortu. Myslím, že žádný díl Poirota nepřiblížil tak, jako právě Vražda v Orient expresu. ()

Ronkar

Parádní adaptace klasické detektivky, byť se ve finále od knižní předlohy odklání. Atmosféra je správně ztísněná a chladná, zápletka dostateně komplikovaná a zajímavá, charaktery velmi dobře obsazené. Musím pochválit i těžkou, depresivní hudbu, která pomáhá navodit celkovou pochmurnost prostředí uprostřed bílých závějí sněhu. Co však dělá z tohoto filmu diamant, který předčí jiné verze, není vražda, ale motiv, který je za ní, a který skrze morální dilema nahlodá i samotného Poirota. Finální konfrontace mezi Poirotem a pravdou je něco velmi silného, co v tomto filmu dostává hluboce lidský rozměr. Už nevidíme onu známou figurku s brilántní myslí (perfektně ztvárněnou Davidem Suchetem), ale skutečného člověka, vnitřně rozervaného, protože se střetl s něčím, co pošramotilo jeho dosavadní víru ve spravedlnost. A o to je celé vyznění filmu silnější. Nemám nic proti naivnější a optimističtější verzi z roku 74 (držící se předlohy), ale v rámci příběhu mi temnější a psychologičtější ztvárnění přišlo nejen zajímavějí, ale příběh díky tomu nepůsobil tak nelogicky. ()

Kontryhelka

Trochu jinak zpracované dílo A.Ch. s vynikajícím Davidem Suchetem. Jak z roku 1974 tak tento film se mi líbil, ale každý svým způsobem jinak. Každý představitel H.P. se své role zhostil po svém a každý dal tomu svému filmu kouzlo a nádech autentičnosti. Jeden scénář, natočen stejně a přesto jinak. Vůbec nekomentuji kladně tu hrůzu natočenou roku 2017, to je prostě urážka velké spisovatelky. ()

Bojoušek

Byla jsem zvědavá na novou verzi Orient expresu a na konci jsem si přistihla doslova s otevřenou hubou! Nic víc netřeba dodávat. ()

Signore

Nečekaně kvalitní mladší (televizní) bratr Lumetovy klasiky, jenž svého staršího slavného sourozence svým závěrem dokonce zastiňuje. ()

milbel

Trochu jsem se obával, jak přijmu "nového" Poirota, neb verze z roku 1974 mi přišla úžasná a téměř nepřekonatelná. Naštěstí se tvůrci nesnažili o překonání, ale zvolili k vrcholu zcela jinou cestu. Myslel jsem si, že Vraždu v Orient-expresu znám dobře - z knihy i ze stříbrného plátna, ale závěr filmu mi dokázal, že i to, co je zcela známé, může být zcela jiné. Pokud proti sobě postavím závěry obou filmů, tak musím říct, že chápu jednání obou Poirotů, ale ten Suchetův mi přijde lepší, uvěřitelnější. Nejen kvůli tomu, že podobně by se na jeho místě cítila asi i většina lidí. Závěrečná scéna, kdy kráčí podél vlaku s růžencem mě přikovala k sedadlu. Pokud to bude možné, chci to vidět znovu...95% ()

Entity

Před tímto filmem smekám všechny svoje čepice, málokdy se stane, aby na mě něco v televizi udělalo takový dojem. Mám nezměrný obdiv k Davidu Suchetovi, jeho mimika, gesta, způsob, jakým chodí.. On Hercula nehraje, prostě se jím stal :). Vražda v Orient-expresu je velmi výjimečná v tom, že nejde jen o vraždu a Poirotovo označení vraha, ale snad poprvé musí slavný belgický detektiv řešit veliké morální dilema: "Lze za určitých podmínek prominout vraždu?". Tvůrci z této adaptace udělali slušné psychologické drama, působivé bylo i to pro Poirota netypické nepohodlí v zamrzajícím vlaku někde v pustině... Pokud to mám shrnout, tak za 1) neuvěřitelný David Suchet (zasloužil by Oscara a sochu z bronzu v Londýně :)) a za 2) lépe se to natočit už vážně nedalo. ()

Hellbilly

Mám rozporuplné pocity. Spracovanie je temné, pochmúrne (pôvodná verzia bola v niektorých ohľadoch až príliš nablýskaná), scenár je na televízne pomery dobre vygradovaný a Suchet hrá ruženec zvierajúceho Poirota úžasne. Na druhej strane, môj dojem kazí stopáž, ktorá nedá vyniknúť samotnému vyšetrovaniu a nedá šancu budovať okolo neho dusnú atmosféru (u detektívky dosť vážný nedostatok). Navyše, samotné vyšetrovanie nie je ťažiskom-tým je morálna a náboženská dilema. Samotná vražda je len kulisa pre moralizovanie a dialógy o Bohu. Posledným klincom do rakvy je (s výnimkou Sucheta a Jonesa, pre ktorého mám od Infamous slabosť) otrasné, nesympatické, necharizmatické, poväčšine zle typovo zvolené (Greta Ollson, Bouc, ale hlavne Foscarelli), typicky televízne (to sa týka aj hereckých výkonov) obsadenie. Suchet sa síce snaží zachániť čo sa dá, ale nedostatočná stopáž, nevyvážený scenár a nešťastný casting tohto spracovania ma stále nútia uprednostniť pôvodnú verziu zo 70. rokov. EDIT: Zhliadnutie mnohými zatracovanej verzie z roku 2001 ma len utvrdilo v správnosti môjho hodnotenia. Keď porovnám dva pokusy o odlišné spracovanie notoricky známej predlohy, zasadenie do modernej doby u mňa predčilo preklopenie detektívky do filozofickej kecačky (a navyše tam ma z obsadenia nikto nerušil, čo sa tu povedať nedá.) ()

chingy

Vždy som sa vyhýbal odpovedi na otázku, ktorý Poirot je pre mňa najlepší. Ale po zhliadnutí Orient Expressu sa už tažko vyhýba odpovedi a s kludným svedomím hovorím, že pre mňa je najlepší práve tento Poirot. Naozaj tomuto filmu nechýbalo vlastne nič. Popri úžasnej atmosfére filmu tvorenú mrazivou a hlbokou hudbou a výborným strihom vynikali nesporné herecké kvality Davida Sucheta, ktorý nielenže, ako obvykle, nesklamal ale exceloval. Tento film vás úplne strhne do deja tak zvráteného a brutálneho až z toho naskakujú zimomriavky. Tento film zaujme aj ,,nefanušíka´´ Poirota ( a myslím, že ak sa budú aj naďalej robiť podobné diela atk ich bude rýchlo ubúdať ) a to najmä svojím morálnym posolstvom. Poirot už nielen ako distingovaný nikdy nechybujúci gentleman ale aj ako človek prostý a morálne zodpovedný. Klačiaci a s pokorou ďakujúci Hercule naozaj nieje častým javom. Jednoducho geniálny počin. ()

Hanquita

Ano, konec i vyznění jiné než v knize. Ale mně připadá, že tohle zakončení prostě mnohem více koresponduje s Poirotovým charakterem. Agatha to napsala jinak, ale tento adaptovaný Poirot zasažený morálním dilematem je rozhodně uvěřitelnější než Poirot, který má prakticky ihned jasno a zvolá "dobře, máte pravdu". Konečně, jinak by to v dnešní době, kdy tolik lidí vraždí ve jménu nějakého vyššího absolutního dobra, natočit snad ani nešlo... Skvělá aktualizace, skvělá pocta klasice, skvělý David Suchet. Výrazně lepší než filmová verze z roku 1974. ()

baterka.27

Skutečně velice neobvyklé zpracování, Poirot řešící morální dilema s růžencem v ruce a vážnou tváří je opravdu působivá změna. Temná detektivka vybočující z řady svých sester, většinou optimisticky laděných adaptací Hercule Poirota. ()

Nellie Lovett

Výtečný Poirot, ve kterém jako vždy kraluje David Suchet. Smutný příběh, který se dotýká otázek morálky, co je a co není spravedlnost a zdali ji člověk má právo brát do svých rukou... ()