Hercule Poirot - Season 12 (2010) (série)

Vražda v Orient expresu (S12E03)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou, se jedné mrazivé noci stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho pasažéry, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v srbském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického obchodníka a jaký byl její motiv. (oficiální text distributora)

Ezis

Už dlouho se nestalo, že bych z nějakého filmu měla tak rozporuplné dojmy. Kdyby se nejednalo o Agathu Christie a Poirota, byl by to film naprosto výborný. Souhlasím se všemi pochvalnými komentáři, které tu jsou. Ale... velké Ale. Ono se o Agathu Christie a Poirota jedná, a seriál se předtím dvacet let držel úplně jiného stylu. Drsné scény se sebevraždou a ukamenováním podle mě k Poirotovi prostě nepatří - pokud se Agatha zmínila o nějaké takové události, tak vždycky jen stručně, v náznaku. A rozhovory o spravedlnosti sice byly zajímavé, jenže jsem je nebyla schopná brát vážně. I když byly výborně natočené i zahrané, celou dobu jsem měla spíš pocit nějaké frašky. Později mně došlo, proč. Agatha totiž psala lehké knihy čistě pro zábavu a potrápení mozku, a podle mě si byla naprosto vědoma toho, že děj, který vyplodila, je poněkud absurdní, nereálný a nerealizovatelný. A teď ho někdo vzal a udělal z něj podklad pro vážný, temný film s úvahami o morálce, zodpovědnosti, zločinu a trestu... ale málo platné, lehkost a nereálnost původní předlohy místy prosvítá. Dá se to asi přirovnat k situaci, kdy by někdo scénu od Monty Pythonů vzal smrtelně vážně a zinscenoval ji jako Shakespearovu tragédii. Obojí je výborné, ale úplně odlišné, a spojit to podle mě nelze. ()

Huguette

Pro mě jedna z nejsilnějších epizod Poirota se zvláště skvělým představením Davida Sucheta, který na diváka dokáže přenést ten vnitřní boj, zda nechat zvítězit morálku lidského svědomí, nebo nekompromisně striktní právo. Jen je trošku škoda, že do toho tolik tahali Boha, ale to je můj problém. Skvělá epizoda, která ve mně vždy zanechá vnitřní rozervanost, ale zároveň zážitek z bezvadného výkonu p. Sucheta. ()

canucks333

Dychberúce, mrazivé, temné a hlboké. Famózne dielo, založené na obrazoch, dialógoch a tvrdení dvoch silných názorov. Môžte s aprikloniť k jendému, opačnému alebo si vytvoriť vlastný. Fenomenálne dielko! BRAVO!!! 100% ()

Raziel_cz

Krásná a krásně natočená detektivka, u které mě sice překvapilo, jak je tu celkové téma vlastně otočený motiv z Deseti malých černoušků (nebo obráceně – nevím, co bylo dřív), ale která naprosto kraluje napětím, atmosférou, obsazením a především Davidem Suchetem. Na Poirota jsem koukal na Primě, když ještě vysílali klasické padesátiminutové díly, ale tohle je úplně jiná liga. Snad mě to i nakopne to odkoukat celé. Už jen proto, že závěrečná scéna je charakter definující a mě zajímá, jak se Poirot vyvíjel dál. Úžasná věc. ()

gombarix

90 %. Tímhle (temným, tíživým a téměř bezhumorným) filmem mě Suchet definitivně přesvědčil, že ON je Poirot. - A měl jsem docela jinou představu, kde na trati se tento případ odehrává, to mě překvapilo asi nejvíc. :)) ()

PavelZava

Hudba představující částečně vrzání vlaku je naprosto dokonale vyvolávající běh mrazu po zádech. Oko za oko ? Ďábelsky dokonalá vražda . Nepovažuji za nutné mít rád svého zaměstnavatele … Navlečte potkana do obleku a stejně zůstane potkanem, jen je v obleku. Hudba : Christian Henson / Scénář : Stewart Harcourt ()

P. J. D.

Hercule Poirot je můj oblíbený knižní detektivní hrdina od Agathy Christie a na plátně tomu je zrovna tak. Taky proč ne, když jej ztvárnil Suchett, kterému role belgického detektiva přímo sedla jako dobře ušité tvídové sako. Atmosféra dobové tématiky přímo prýští jako čerstvě objevený zázračný pramen, který vyluzuje úžasné zvuky v podání bravurní hudby. Některé díly pravda nejsou tak podařené, ty zaslouží za čtyři hvězdičky, ale zbytek je za pět. ()

DAPDO

I když nejsem nějakej velkej příznivec Poirota, přiznám se, že ty celovečerní filmy s ním mají hodně do sebe a bez vyjímky se mi zatím líbily všechny, co jsem zatím viděl. Asi jsem nějakej "vlakofil", protože mě chytaj všechny filmy, kde hraje vlak důležitou roli. Ať už je to Nezastavitelný, Velká vlaková loupež, Na kolejích čeká vrah nebo Proč? :-). Vražda v Orient Expresu není vyjímka, někdy bych se chtěl tímhle "kolosem" svést. Skvělej dokument je i Poirot řídí Orient expres, doporučuju. ()

PEZ

Rozhodne najlepšia adaptácia románu od Agathy Christie. David Suchet bravúrny, to ako zahral záver je na Oscara. Potešila účasť Jessicy Chastain a Tobyho Jonesa. Keď už divák pozná záver, tak predsalen trvá, kým sa samotné pátranie rozbehne, ale potom to už smeruje ku skvelému finišu. Pre fanúšikov Poirota povinnosť. 8/10 ()

KafuR

Vánice za okny, vlak ztracený v závěji a jeden mrtvý člověk uvnitř něj. Případ, ktery se postupně vymyká žánrovým šablonám a na jehož konci bude jeden zlomený detektiv. Odosobněná a ponurá verze Poirota, který je nucen pochybovat o všem, co považoval za samozřejmé a všem, co řídilo jeho dosavadní život. Úderná a mrazivá hudba a vynikající adaptace předlohy, která umí mrazit jak atmosférou, tak morálním dilematem, kterému je nucen divák přihlížet. A máloco se dokáže člověku tak vrýt do paměti jako poslední pohled Poirotovi do tváře. A pak už nic, jenom titulky. ()

tranquill

"Existuje vyšší spravedlnost..." Morálně-právní dilema pro Poirota spolu s extra mrazivou atmosférou (doslova) posunuje tuto krimi k excelentnímu dramatu. "Ale udělala jsem, co bylo správné..." ()

Torgal

Druhá adaptácia slávnej knihy, ktorú som videl (prvou bol Branghov kinohit z roku 2017). Oproti nej sa výrazne viac drží predlohy (hoci je samozrejme tiež osekaná) a hlavne nepridáva žiadne akčné pasáže, ktoré sa k Poirotovi nehodia. Najsilnejšou časťou filmu je záver, v ktorom sa Poirot čelí ťažkej morálnej dileme na ktorú niet univerzálne správnej odpovede. Táto pasáž je podaná bravúrne, umocnená Suchetovým hereckým prejavom a povyšuje inak štandardnú televíznu adaptáciu o úroveň vyššie. 7+/10 ()

E lan

Zabloudil jsem o Vánocích do Poirotových končin a tak jak jsem předpokládal mě tento druh zábavy vůbec neoslovil. Nudný příběh, průměrné herecké výkony a neskutečná zdlouhavost mě vyloženě uspávaly... ()

jaki96

Další příběh z pera Agathy Christie se už jednoho zpracování dočkal, natočeno bylo v roce 1974 a hlavní roli, detektiva Hercula Poirota, ztvárnil Albert Finney. Nové zpracování s výborným hercem Davide Suchetem bylo větším zlepšením jak hlavní postavy, tak celého příběhu. Vynikly fráze ve francouzštině, které rozhodně nic nepokazily. V procentech: 94% a 5*. ()

FireTight

Vražda v Orient-expresu je to vskutku nadprůměrná, o tom žádná, ale nemohu se zbavit dojmu, že předchozí díly byly o kapánek lepší. Především jsem hned od začátku věděl, jak to celé dopadne (což je teda moje chyba, ale i samotný film to dával až příliš okatě najevo) a vyšetřovací část byla opravdu krátká (Poirot v podstatě jen vyslechl všechny cestující ve voze a už měl pachatele). Ale na druhou stranu, zhruba závěrečná dvaceti minutovka má opravdu něco do sebe a řadí se mezi nejlepší pasáže snímku. Abych byl upřímný, pro Poirota to muselo být morální dilema jako prase... Herecké výkony snad ani netřeba hodnotit, opět velmi solidní, Sucheta není potřeba komentovat. Jednička, jak jinak. Až na ty scény s růžencem, to mi k tomuto slavnému detektivovi nějak nesedělo. ()

Henry Morgan

Tak tohle musí být neskonalá pocta Agatě Christie. Neskutečně dramatické, nápaditté, depresivní a dojemné a přitom bez špetky kýčovitosti nebo frašky. Suchet se v průběhu působení jako Poirot neuvěřitelně vypracoval a tady předvedl mistrovský výkon, který těžko překoná i on sám. Všechno umocnila zima, sníh, depresivní atmosféra jugoslávských lesů a především silný příběh, který emočně podtrhnul výkon hlavní postavy. Kdybych měl klobouk, tak ho smeknu a kdybych měl možnost dát 120% tak je klidně dám. Bezchybné a moderní a přesto anglicky ponuré a děsivé. ()