Hercule Poirot - Season 12 (2010) (série)

Vražda v Orient expresu (S12E03)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou, se jedné mrazivé noci stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho pasažéry, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v srbském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického obchodníka a jaký byl její motiv. (oficiální text distributora)

Mr.Neutron

Jeden ze dvou hlavních Herculovských románů od A. Christie (společně s Smrtí na Nilu). Film se vyplatí vidět i těm, kteří preferují knižní předlohu. Hlavní část příběh se odehrává ve vlaku (s novinovými flashbacky do minulosti), což vytváří skvělé předpoklady k silným emocím a dává mnohu prostoru pro herecký um herců. Nutno uznat, že předpoklady byly více než překonány. Nejsilnější stránkou jsou vynikající dialogy, které jsou nejen zaměřeny na vyšetřování vraždy, ale i řeší filozofické a morální otázky zločinu, viny, trestu a spravedlnosti. Toť vše doplněné nenápadnou, ale údernou hudbou a snímané skvělou kamerou, která i do letním žárem prostoupeného obýváku přenese mrazivý pocit z netopícího vlaku zapadnutého ve sněhu. Taktéž detaily na mimiku herců jsou perfektní. Je vidět, co přesně běhá Poirotovi po šedých buňkách mozkových. Samotný příběh a jeho rozuzlení znalce knižního díla A. Christie nepřekvapí. Ale to platí i pro ostatní zfilmované předlohy. Filmy nabízejí něco navíc – dobová výprava, vykreslení charakterů, ale především ztělesnění Hercula Poirota v podobě Davida Sucheta. Ve své životní roli je fenomenální a v tomto díle bylo definitivně završeno sjednocení fiktivního Hercula s reálným Suchetem v jednu postavu. I takový Albert Finney má prostě smůlu, on prostě není Poirot:) Poselství: 9/10 Romů doporučuje použít výmluvu "Byla to jasná sebevražda, 12x mi spadnul na otevřený nůž" ... ()

za.on

Nejlepší možná zfilmovaná verze tohoto úžasného příběhu. Všechna čest Davidu Suchetovi, který podává opravdu výborný výkon. Skvělý snímek. 90% ()

Monicina

Krásne kulisy, tá zima vonu aj na oknách vlaku, mráz boli super. Aj Suchet tu hral ako vždy výborne a presvedčivo. Ale to ostatné osadenstvo? Možno je problém v tom, že som ako prvú videla už dávno predtým verziu zo 1974 a excelentní herci, ktorí tam hrali nasadili latku príliš vysoko. V tejto novšej verzii bola napr. rola Lindy Ardenovej veľmi slabo zahratá a mali zvoliť inú herečku. A ten záver s tým ružencom a modlením boli gýčové a k Poirotovi mi abolútne nešli. Kvôli skvelým kulisám a výkonu Sucheta dávam štyri hviezdičky. ()

Amberjack

Herecké výkony dokonalé (především Suchet jako přísný katolík, Jessica Chastain křehká, lidská, chybující a napravující), intenzivní, gradující hudba, atmosféra vlaku a sněžných závějí, všímavá kamera... Masterpiece! Knížka je samozřejmě jako předloha geniální, ale tady to někdo povýšil až do závratna. Dobro občas není na dosah, jsou jen špatná a horší řešení. Probíhá konflikt mezi spravedlností světskou a spravedlností Boží. A nikdo z nás nemá kapacitu, aby jej rozsoudil. ()

Setcet

Kdysi jsem si hrával s klíčenkou ve tvaru lokomotivy před televizí, na které běžely 45 minut dlouhé Poirotovky. Tenkrát se mi nejvíce líbila animovaná znělka s vlakem a Poirotem, elegánem s buřinkou, kterému babička říká Cupitálek a který zdraví diváky a odchází v dál. O mnoho let později jsem pochopil, co se na něm babičce líbí. Suchetův Poirot má eleganci, vtip, noblesu, dýchá lehkostí a bezstarostností vyšších kruhů, které nemusí v pět vstávat do fabriky či úřadu. Jenže bezsstarostné devadesátky skončily. Poirot je zpátky a hned v první minutě řve na podezřelého, jenž si následně vystřelí mozek z hlavy. Ve druhé minutě přihlíží kamenování nevěrnice v ulicích Istanbulu. Časy se mění. Místo prozářených barev televizní inscenace frčí ponurost, lehké motivy nahradila tísnivá hudba jakoby vystřižená z Carpenterovy Věci. Každý úsměv zavání falší, takže se Poirot neusmívá, jen se mračí a řve. Detektivku nahradila moralita, kterou Suchet svým mistrovským herectvím tahá do nadprůměru. Ale všechno, co dělalo Poirota Poirotem, se vytrácí a umírá. 70 %. ()