Záhada na zámku Styles (S03E01) (epizoda)

The Mysterious Affair at Styles

Ross Devenish

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Clive Exton

Poučena z jiných kriminálních příběhu Hercula Poirota jsem si všímala bedlivě všech detailů. Takže mi vlastně nemělo téměř nic uniknout. Ovšem, to mi nestačilo k rozřešení celé záhady. Přitom bylo všechno tak prosté. Žádný zločin však není dokonalý. Výsledek měl ale nijak zvlášť nepřekvapil. Nicméně Poirot předvedl brilantní práci.(15.9.2012)

Serie a epizoda: S03E01. Kdyz pomineme tu zvlastnost, ze prvni detektivka s Poirotem, kterou A. Christie napsala, je nakonec uvedena az na zacatku treti rady, zustava "Styles" jednim ze zakladnich kamenu teto serie, podobne jako napr. "Vrazda v Orient Expressu". Ma vsechno, cemu bychom mohli rikat "klasicka Agatha". Velkou rodinu se sluzebnictvem, slozite vztahy mezi nimi, problemy s penezi ci laskou, a z toho vseho pramenici spousta podezrelych, mezi kterymi najde Poirot vraha pri typickem sedanku na uplnem konci. A mne to vyhovuje. Dokonce je na tom docela znat, ze delsi stopaz Poirotovi svedci vic. Vystaveno je to velmi dobre - divakovi je nabidnuto nekolik stop, vice ci mene zavadejicich, ze ackoli si zpocatku muzete myslet jako ja "to prece musi byt ta, co ji chystala kafe!", tak v pulce uz budete tak zmateni (v dobrem slova smyslu), ze vas pointa hezky dostane. Navic se podarilo hercum vstipit jakousi "mladistvost", ze ackoli uz v te dobe meli vsichni hodne natocenych dilu za sebou, pusobi zde opravdu jako "junaci", co do toho jdou poprve :)(9.10.2015)

Agatha Christie, toho času spořádaná ženuška pilota RAF, jednoho dne porodila pidimužíka s belgickým akcentem. Místo mateřského mléka sál horkou čokoládu. Hercule Poirot, Shakespeare mezi detektivy, se podruhé narodil v okamžiku, kdy si David Suchet nasadil umělý knír. Záhada na zámku Styles je zaplevelená vedlejšími liniemi, televizními manýrami a postižená začátečnickými chybami, ale co naplat: základní zápletka je ve své prostotě mazaná, poirotovské charisma vyvrací dveře z pantů a watsonovský Hastings, archetyp přitroublého Angličana s koňskou tváří a psí loajalitou, kontrastuje s kongeniální aktivitou malých šedých buněk. C´est magnifique, mon ami...(20.9.2007)

Velmi příjemný díl o tom, jak se vlastně Poirot potká s Hastingsem. Byl bych zcela spokojen, kdyby to tentokrát nezahráli do outu, vlastně jsem se jen dozvěděl, že už se jednou seznámili dříve. Byl jsem také trošku zklamán, že to od začátku vedlo k jedné osobě, pak sice jen na chvíli ne a zase zpět. Ale vše ostatní naprosto v pořádku - moc hezký začátek, atmosféra, herci, hudba a hlavně je to ten dá se říct 'úplně první díl'. ... Žid, káva, kakao, strychnin, zrzka, příchod nadporučíka Hastingse.(11.12.2012)

Keď porovnám s inými Poirotovkami, tak nemôžem byť spokojný. Priamočiaro plynúci príbeh je osviežený len niekoľkými nepodstatnými odbočkami a poučovaním o metódach vyšetrovania, pričom záver je absolútne nevýrazný. Iba samotné prvé stretnutie hlavných postáv vo svojich úlohách stojí za niečo, a je zvláštne, že to nie je počiatočný diel seriálu, keď je to prvá detektívka s Poirotom. –––– Musíte k nám brzy přijít na čaj. To je správné anglické pozvání, že? Zlepšuji se.(4.10.2013)

• - Záhadná vražda v Styles je vôbec prvou novelou, ktorú vydala Agatha Christie v roku 1920, a teda aj prvou novelou, v ktorej sa objavil Hercule Poirot. (fugyx)