Záhada na zámku Styles (S03E01) (epizoda)

The Mysterious Affair at Styles

Ross Devenish

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Clive Exton

Velmi příjemný díl o tom, jak se vlastně Poirot potká s Hastingsem. Byl bych zcela spokojen, kdyby to tentokrát nezahráli do outu, vlastně jsem se jen dozvěděl, že už se jednou seznámili dříve. Byl jsem také trošku zklamán, že to od začátku vedlo k jedné osobě, pak sice jen na chvíli ne a zase zpět. Ale vše ostatní naprosto v pořádku - moc hezký začátek, atmosféra, herci, hudba a hlavně je to ten dá se říct 'úplně první díl'. ... Žid, káva, kakao, strychnin, zrzka, příchod nadporučíka Hastingse.(11.12.2012)

Určitě je to jeden z nejlepších poirotovských příběhů, snad i proto, že odsud se začíná psát společné působení Poirota a Hastingse. Klape to skvěle na začátku, dokud tu Poirot není, ale jakmile dojde na vraždu a on se objevuje na scéně, je to prostě paráda. Užíváte si jeho charisma, ale i to jak se mu nakonec daří případ vyřešit. Krásně zamotané, kdy opravdu do poslední chvíle nevíte.(31.1.2015)

Nechápu, proč se Česká televize rozhodla dávat tyhle filmy tak pozdě. Vždyť jsou tak skvělé! Každopádně, vůbec prvního Poirota s geniálním Suchetem jsem možná kdysi viděl, ovšem když jsem se na něj podíval s odstupem několika let a se zážitky z posledních (nejnovějších) dílů, nemohl jsem věřit vlastním očím. Poirot si na místo činu nese kufřík, nalezené vlákno musí na expertízu, nalezený nápoj zkoumá ve zkumavce... No teda, jako kdybych ho vůbec nepoznával! Detektivní zápletku snad ani nemá cenu hodnotit, protože byla jako vždy skvělá. Plný počet však přeci jenom nakonec nedám, na všem je až příliš poznat, že je to první setkání herců se svými postavami a tak všechno neklape tak dobře, jak později.(8.1.2011)

Dílo Agathy Christie jsem vždy milovala a u příběhů s Herculem Poirotem doufala, že jednou ze mě také bude slavný detektiv. Belgičan, jehož šedé buňky mozkové dokáží vyplodit teorie, nad kterými mi rozum zůstával stát, mě v podání Davida Suchata vždy okouzlí. Také postava Watsona, zde ztvárněná Hughem Fraserem, je velice zábavná a roztomile přihlouplá. I přes to, že se zde najde několik nevysvětleností či trhlinek (proč by vrah nechával dopis na místě a nevzal si jej s sebou?) mě tento film velice bavil.(8.1.2011)

Pokud je tenhle film natočen přesně podle knihy Agathy Christie, tak se jí tahle její prvotina vůbec nepovedla. Pojďme si nyní empiricko-analytickou metodou zhodnotit několik hlavních nedostatků tohoto filmu. Zaprvé- spád. Film má narozdíl od pozdějších Poirotů delší než stominutovou stopáž, a je to na něm vidět. Ať chceme nebo ne, spousta scén je tu zbytečných. Zadruhé, postavy. Všechny postavy jsou ploché. Až na Poirota, ke kterému se vyjádřím později, jsou všechny postavy nezajímavé, bez charakteristickejch rysů a ještě k tomu špatně zahrané. Zatřetí, Poirot. Tohle není ten Poirot, kterýho znám z pozdějších filmů a z knih. Jasně, jsou to teprve jeho začátky, ještě není nejslavnější detektiv světa, ale musel být ztvárněn takhle sebeparodicky? Poirot vždycky působí vzhledem ke svýmu okolí mírně směšně, ale ne takhle nuceně a vyumělkovaně. Chvílemi mi připomínál zamindrákovanýho pedanta pana Adriana Monka, a to je přátelé špatně. Začtvrté, ne však svým významem, se musím pozastavit nad chybami ve scénáři. Spousta věcí není dovysvětlených, to však je v literárních adaptacích obvyklý, ale spousta věcí je vyloženě nelogických. Vždyť proč by ten, kdo vraždu spáchal, nechával jediný důkaz v pokoji zavražděné? Co je to za blbost? Prostě bych si ten dopis vzal sebou a spálil ho nebo jinak zničil při první dobré příležitosti. Tohle je taková díra ve scénáři, že ji přejít nemůžu. Záhada na zámku Styles je zatím nejhorší film o Poirotovi jaký jsem viděl a jsem velmi rád, že se jedná jen o počáteční obtíže, který jsou v dalších dílech jednoznačně vyřešeny. 60%(6.3.2009)

• - Záhadná vražda v Styles je vôbec prvou novelou, ktorú vydala Agatha Christie v roku 1920, a teda aj prvou novelou, v ktorej sa objavil Hercule Poirot. (fugyx)