Pátý element

Piaty element

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Komedie / Thriller

Francie, 1997, 126 min

Vybodovaný taxikář Corben Dalllas a jeho černá pasažérka Leeloo se pokoušejí zachránit svět v podobě, jak ho ještě neznáme. Civilizace je vyspělá natolik, že gravitační zákony jsou již nepodstatné, auta si létají po ulicích, lidé o víkendech místo supermarketů navštěvují vzdálené planety a asijské bistro připluje k zákazníkovu oknu ve stém patře mrakodrapu v podobě vzduchem nadnášené džunky. A do této pohody přilétá ZLO, aby naši planetu zničilo. Kdyby zlo tušilo, že vyvoleným bojovníkem za lidskou rasu je Bruce Willis, tak by pravděpodobně zalezlo do nějaké černé díry, ale takto bude muset s nevědomostí sobě vlastní utrpět drtivou porážku.(13.6.2009)

Ani ne tak zdaleka skvělý film, jak o něm všichni básní. Chris Tucker se akorát potvrdil, že je totální blb a že je na přesdržku. Hudba taky kolísá (v honičce s autama? je strašná) a režie taky neni nic moc. ALE! Milla hraje jako o život, Ian Holm vtipkuje jako o život (a je to doopavdy vtipné, narozdíl od Tuckera), Bruce Willis je drsňák a Gary Oldman je dobrej pošuk. Suma sumárum nadprůměrný, nikoli však zcela vyjímečný sci-fi snímek (ale celý prolog je skvělý).(20.7.2012)

„Doprdele.“ – „Čo?“ – „Práve som našiel vašu fotku.“ – „Ako na nej vyzerám?“ – „Hrozne.“ –„To musí byť stará fotka.“ Jedno z najlepších sci-fi desaťročia. PIATY ELEMENT je šiesty režijný počin „francúzskeho Spielberga“ Luca Bessona. Jeho vízia je úžasná po stránke detailov i úchvatných počítačových efektov – bodaj by nie, história tohto monumentálneho (a vtipného - zápalky) projektu, siaha až do Bessonovho detstva. Vyrastal v nudnej francúzskej dedinke, z ktorej utekal do svojho fiktívneho sveta ďalekej budúcnosti, pričom časom inteligentne/šikovne vyriešil aj také detaily, ako že napríklad podľa akého taxametra sa platí v lietajúcom taxíku (!). Strhujúce akčné scény, krásne počítačové efekty, nádherné masky, nezabudnuteľné scény (opera) a šokujúca prepracovanosť (Besson konkuruje samotnému Tolkienovi - vymyslel kompletný mimozemský jazyk!), hravé tempo rozprávania a vynikajúce herecké obsadenie, vrátane Bessonovho kamaráta Garyho Oldmana a úžasne oblečenej Milly Jovovichovej, jednej z niekoľkých chvíľkových manželiek Luca Bessona.(30.10.2004)

John McClane ve vesmíru? Přesně tak!! Willis si jenom trochu obarvil vlasy a vyměnil povolání, ale z hlášek neubral ani trochu a perfektně se vžil do toho, co mu jde nejlíp - střílet a zachraňovat nebohé oběti (tentokrát dokonce v celém vesmíru). K tomu si přičtěte Bessona ve vrcholné formě, překrásnou Milu Jovovich, Willisovi perfektně sekundujícího pitoreskního Tuckera, Oldmana v jedné ze svých nejlepších záporáckých rolí a navíc neuvěřitelně úžasný fantaskní svět budoucnosti (ne-nepřipomínající ten z Blade Runnera) a máte z toho jasných 5 hvězdiček a další kultovní film!(19.4.2007)

Zvláštní film, který se mi na první shlédnutí vůbec nelíbil. Ale časem se něco zlomilo a já ho vidím úplně jinak. Klasik Willis, dokonalý Oldman, zajímavá Jovovichová a řada dalších postav (hlavně kreténsky geniální Chris Tucker) rozjíždějí scifi-archeologický koncert, na kterém se rozhodně neštěřilo. Pan Besson rozhodně umí.(27.6.2006)

• - Diva Plavalaguna (Maïwenn Le Besco) spieva známu áriu "Il dolce suono", inak známu ako scéna šialenstva z opery Lucia di Lammermoor od Gaetana Donizettiho. Bola naspievaná albánskou opernou speváčkou Inva Mula. Moderný doplnok k opernej árii "Il dolce suono" zložil Eric Serra. Keď Serra ukázal svoju partitúru opernej speváčke Inve Mula, tá vyhlásila, že nie je možné konštantne v takej rýchlosti meniť hlas, a tak sa rozhodli všetky oktávy naspievať zvlášť. Žiadna z nich nie je nijak digitálne upravovaná, boli iba zmixované, čo je aj vo výsledku počuť, a teda nie sú naspievané naraz. (Piri)

• - Film byl oceněn cenu BAFTA za nejlepší vizuální efekty. (Wade)

• - Když Bruce padá s modrou zpěvačkou na koncertě k zemi, je vidět modrá žíněnka, na níž spadne. (Geriel)