Pátý element

Piaty element

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Komedie / Thriller

Francie, 1997, 126 min

Je to vydarený akčný sci-fi film od Luca Bessona. Má pomerne dobrý príbeh odohrávajúci sa vo vzdialenej budúcnosti, kedy sa k Zemi blíži samotné zlo a ľudstvo môžu zachrániť iba štyri vzácne kamene a hlavne piaty element, ktoré vlastní priateľská inteligentná mimozemská rasa, lenže kvôli mocnému mužovi a jeho pomocníkom, nepriateľským mimozemšťanom dôjde k narušeniu pôvodnému plánu, ale piaty element sa podarí zachrániť a je ním zvláštna žena. A tak taxikár, bývalý špičkový vojak spolu s ňou dostane za úlohu získať aj kamene a odvrátiť tak hroziacu katastrofu. So spracovaním som veľmi spokojný, síce celý film pôsobí na prvý pohľad prakticky úplne brakovo a preplácane, ale v tomto prípade s tým nemám ani najmenší problém, keďže je to jasným zámerom a navyše to vyšlo snáď najlepšie, ako vôbec mohlo. Tu po celý čas skutočne vidieť, že tvorcovia k tomu pristúpili s úprimnou radosťou a ani chvíľu sa neberú vážne a preto z toho vznikla dynamická zábava s množstvom skvelých nápadov, bez jediného slabého miesta, kde jedna nezabudnuteľná situácia strieda druhú a všetky tie absurdnosti, či už menšie, alebo aj zásadné pôsobia tak zaujímavo. No pochváliť musím aj to celé univerzum, ktoré je úplne netradičné a originálne, preto sa dá stále tešiť na to, čo zase príde a tak tu vlastne ani nemám čo vytknúť, veľmi ma to bavilo od začiatku až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a v rámci svojej kategórie je výborná. Samozrejme ani akcia sa tu nedá brať vážne, ale všetky akčné sekvencie sa vydarili, od najmenších prestreliek až po vesmírne akcie. A najradšej mám celú časť na dovolenke, ktorá využije klasický akčný koncept, len tentoraz s mimozemšťanmi. Tentoraz sa mimoriadne vydaril aj humor, je ho tu plno, či už rôzne hlášky alebo aj celé scény a je to výborná zábava. Herecké obsadenie je skvelé, Bruce Willis v jednej zo svojich najlepších úloh, Milla Jovovich v netradičnej úlohe, zaujímavý záporák Gary Oldman a množstvo výborných vedľajších postáv ako Ian Holm, Chris Tucker, Tommy Lister, Brion James a mnoho iných. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Luc Besson tu odviedol skvelú prácu, hlavne jeho netradičná vízia budúcnosti, všetky tie zbrane, dopravné prostriedky, kostými, mimozemšťania, to všetko ma bavilo, rovnako aj celý ten zámerný béčkový štýl, tu nemám čo vytknúť. Toto nie je práve film, ktorému by som dokázal dať plné hodnotenie, ale aj tak je Piaty element skvelá kombinácia akcie, sci-fi a humoru, na ktorú sa dá pozerať opakovane. 80%(18.10.2013)

Výborná, dnes už jedna z hodně kultovních scifáren. Besson umí točit, scifi materiálu se zhostil s velkou lehkostí a velkým umem. Willisova jedna z nejlepších rolí, Milla na sebe poprvé pořádně upozornila a jako obvykle výtečný Gary. Atmosféra parádní, na triky se dá jestě pořád dívat a tajit dech, má to své kouzlo. "big bada bum" Edit : V rámci Future Gate 2018 jsem měl možnost vidět tuto pecičku v kině Lucerna, bylo to opravdu boží! neskutečně jsem se bavil, je to klasika.(4.12.2005)

V konkurenci evropských filmů devadesátých let je to naprostá špička. Od začátku až do konce barevná jízda, která nemá hluché místo. Vlastně ne jízda, je to futuristická pohádka, která se díky svojí hravosti a nadsázce šplhá hodně vysoko v mojem soukromým Top 10. Bruce Willis podává jeden z svých nejlepších výkonů za celou kariéru, Mila Jovovich s ní zase slibně začíná. A Gary Oldman je prostě nejlepším filmovým záporákem současnosti.(21.2.2003)

Juj, tentokrát sa mi ťažko zjednocuje forma a obsah. Piaty element je po obsahovej stránke strašná sprostosť, ktorej ako tak dávajú aspoň nejakú úroveň vydarené dialógy a niektoré vychytávkové scénky. Ak dej neberiem moc vážne, tak sa mi to veľmi páčilo. Ak to mám brať ako celok, dojmy sú dakde v strede. Klišoidný drsňák Bruce Willis, origálna scenéria a farebnosť nakopnú imagináciu diváka, tak to celé nevyznieva ako americký brak, ale ako celkom svieže scifi.(25.12.2007)

... kdybych byl tak střelenej jako Luc Besson, tak řeknu, že tohle je dokument o vzniku našeho druhého Měsíce... né, teď vážně. Střelený to je, ale tak nějak správně, stejně jako zábavný, vyvážený, pestrý, je to taková trochu mystická sci-fi pohádka o tom, že láska vítězí nade vším... Můžeme chodit po zemi a dýchat vzduch, ohřát si nohy u krbu nebo využít sílu vodního živlu, ale kdo nepozná lásku, je ztracený. A zjistí to i taxikář Korben Dallas, jemuž jednoho dne spadne na zadní sedačky z nebe samotný Pátý element... Film je plný nápadů, uřvaného Chrise Tuckera a výborných herců - Bruce Willis střílí hlášky cíleně a chladnokrevně, Milla Jovovich to postupem času okouká a tak se z nich stává dost vtipná a fungující dvojice. Jenomže absolutní zlo se blíží a nikdo neví, jak se elementy otvírají. Vítr fouká, oheň pálí... ale to není důležité, nejsilnější je stejně jedno upřímné: "Miluju Tě!" 90% 90 miliónů dolarů(rozpočet)/264 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(10.8.2007)

• - Některé části příběhu jsou reminiscencí na segment Harry Canyon z animovaného filmu Heavy Metal (1981). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Když jde Corben s Leeloo ke knězovi, rozbije dveře, ale při odchodu jsou v pořádku. (Geriel)

• - Na výtvarné stránce filmu se podíleli komiksoví kreslíři Jean „Moebius“ Giraud a Jean-Claude Mézières. (Chřástal)