Pokud v nějakém filmu hraje Gary Oldman "záporáka", tak mu můžete opravdu věřit, že to myslí vážně. Vždycky tam ještě šoupne špetku šarmu a humoru a proto je asi nejlepší padouch současného Hollywoodu. Ale pátý element není jen o záporácích, je také o vtipu, nadsázce a originalitě. Prostě se mi takhle pojatá sci-fi o záchraně světa líbila.(11.2.2003)

Vybodovaný taxikář Corben Dalllas a jeho černá pasažérka Leeloo se pokoušejí zachránit svět v podobě, jak ho ještě neznáme. Civilizace je vyspělá natolik, že gravitační zákony jsou již nepodstatné, auta si létají po ulicích, lidé o víkendech místo supermarketů navštěvují vzdálené planety a asijské bistro připluje k zákazníkovu oknu ve stém patře mrakodrapu v podobě vzduchem nadnášené džunky. A do této pohody přilétá ZLO, aby naši planetu zničilo. Kdyby zlo tušilo, že vyvoleným bojovníkem za lidskou rasu je Bruce Willis, tak by pravděpodobně zalezlo do nějaké černé díry, ale takto bude muset s nevědomostí sobě vlastní utrpět drtivou porážku.(13.6.2009)

Druhou šanci si nezaslouží jen krásná holka, ale i film, kde krásná holka hraje. No a tak slibuji, že se k Elementu vrátím, i kdyby to mělo trvat dalších pět tisíc let. Těžko říct, co může za to, že mě tahle nadsazená parodie nechala nevzrušeně ležet na mém sofa. Možná to, že Luc ze sebe scénář vyprdnul už na střední. Tam se přece mají psát hlavně milostná psaníčka a zprávy domů, že přijdete až zítra...(27.10.2012)

Z dob, kdy Besson ještě měl co říct. Zajímavý příběh, výborný Bruce Willis, spousta zajímavě ztvárněných vedlejších postav a v neposlední řadě i dobré vtipy, to všechno dělá z Pátého Elementu výjimečný film. Milla Jovovich ve své nejlepší roli - neodolatelně roztomilé Leeloo, její nezapomenutelná lámaná angličtina a samozřejmě úžasné oranžové vlasy (nádherná je obzvlášť scéna, kdy Leeloo skáče z mrakodrapu mezi vzdušnou dálnici). Všechny "bessonovské" vychytávky, které se s jeho posledními filmy přejedly a staly otravnými, jsou tady ještě zábavné a inovativní, takže mi nezbývá než držet Lucovi palce, aby se mu ještě alespoň jednou podařilo dosáhnout nebo přiblížit kvalit svého Pátého Elementu.(24.2.2008)

... kdybych byl tak střelenej jako Luc Besson, tak řeknu, že tohle je dokument o vzniku našeho druhého Měsíce... né, teď vážně. Střelený to je, ale tak nějak správně, stejně jako zábavný, vyvážený, pestrý, je to taková trochu mystická sci-fi pohádka o tom, že láska vítězí nade vším... Můžeme chodit po zemi a dýchat vzduch, ohřát si nohy u krbu nebo využít sílu vodního živlu, ale kdo nepozná lásku, je ztracený. A zjistí to i taxikář Korben Dallas, jemuž jednoho dne spadne na zadní sedačky z nebe samotný Pátý element... Film je plný nápadů, uřvaného Chrise Tuckera a výborných herců - Bruce Willis střílí hlášky cíleně a chladnokrevně, Milla Jovovich to postupem času okouká a tak se z nich stává dost vtipná a fungující dvojice. Jenomže absolutní zlo se blíží a nikdo neví, jak se elementy otvírají. Vítr fouká, oheň pálí... ale to není důležité, nejsilnější je stejně jedno upřímné: "Miluju Tě!" 90% 90 miliónů dolarů(rozpočet)/264 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(10.8.2007)

• - Film byl oceněn cenu BAFTA za nejlepší vizuální efekty. (FMJ)

• - Diva Plavalaguna (Maïwenn Le Besco) spieva známu áriu "Il dolce suono", inak známu ako scéna šialenstva z opery Lucia di Lammermoor od Gaetana Donizettiho. Bola naspievaná albánskou opernou speváčkou Inva Mula. Moderný doplnok k opernej árii "Il dolce suono" zložil Eric Serra. Keď Serra ukázal svoju partitúru opernej speváčke Inve Mula, tá vyhlásila, že nie je možné konštantne v takej rýchlosti meniť hlas, a tak sa rozhodli všetky oktávy naspievať zvlášť. Žiadna z nich nie je nijak digitálne upravovaná, boli iba zmixované, čo je aj vo výsledku počuť, a teda nie sú naspievané naraz. (Piri)

• - Celé jméno postavy, kterou hraje Milla Jovovich zní: Leeloo Minai Lekatariba Laminatcha Ekbat De Sabat. (don corleone)