Hra na oliheň

• Jižní Korea Ojingeo geim (více)

Série(2) / Epizody(18)

Ivo odpad!

Člověk fakt žasne jaké zvrácené absurdnosti jsou lidé schopni seriózně vykadit, natočit a předvádět jiným. A ještě podivnější je ten nadšený globální potlesk těmto těžce mentálně postiženým filmovým shitům. Lidem už docela slušně hrabe? (a asteroid z dálky mává?)  Nadšeně čumět na jakési nepřetržité systematické vraždění davu uřvaných, zakrvácených a jakože "hrajících si" Korejců (čehož si v této krásné filmové říši vlastně nikdo kolem ani nevšimne) a pochvalně u toho mlaskat. Ale kdyby samotným sledujícím v reálném životě někdo jen hlasitěji louskl za ucho nebo stoupl na palec, tak se z toho hned rozhořčeně po.... Tak fajn, copak vymyslíme příště? Hmm, co třeba 10000 účastníků pětidenního metalového koncertu je postupně zabíjeno elektrickými výboji z basové kytary (respektive ti co nezpívají 100% čistě, což je pečlivě kontrolováno nejnovějším modelem chromatické digitální ladičky), samozřejmě bez možnosti opuštění koncertu a s povinností zpívat minimálně 5 hodin denně (jinak taky pif paf). Nebo - hýkající a tlemící se návštěvníci michelinské restaurace v Soulu musí do 10 minut zkonzumovat 2 kg h*vna opilého bezdomovce, jinak bude do prostoru restaurace vypuštěn yperit a zahyne půl města včetně malých dětiček a jejich dojemně pečujících babiček (10 dílů). No už píšu korejským producentům (a připravuju kapsy na svištící záplavy wonů). Jo - a jak je vůbec možné že soutěžící soudruzi neměli v dementně starostlivém roce 2021 na ksichtě přigumované své posvátné léčivé hadry a porušili tak důležitá nařízení strany a vlády? A vytvořili tím nebezpečný precedens pro jiné? Vždyť se po zastřelení mohli smrtelně nakazit! ()

Razzor_82

Bizarní vyvražďovací hra z jihokorejské produkce. Na jednu stranu skvěle zacílené sociální drama o lidech zahnaných do kouta. Na druhou zase totální nelogická ujetina s dětskými hrami na brutální vlně, která je reklamou na násilí. Předlouhé dialogy postav, které nejsou ani sympatické a nevidím důvod jim fandit. Vše se snaží až nesmyslně moc ždímat vaše emoce a soucit. Nenašel jsem zde ani kousek napětí. Hlavní postava od které se to vše odvíjí, jen těžko zahyne v nějaké hře. Absolutně přepálený seriálový hype. 6/10 ()

franzkfk

Syrová dekonstrukce lidské duše až po ty nejjemnější modality. P.S.: Fascinující, jak se někteří zdejší diváci vykreslují na ty, jež vidí svět černobíle, čímž se ještě více podtrhují podmanivé myšlenky této "hry". ()

B.Wilde

Zajímavý námět i zpracování. Některé epizody mě bavily více, některé méně, ale po trochu průměrnějším začátku to byla povedená jízda. Uvítala bych asi o kousek víc jasnějších odpovědí, ale bylo to fajn, i několik překvapení se vším všudy. Jen... můžete mi říct, jak mohli schovat vzkaz do vařeného vejce? XD ()

Kingjiri

Už nějak standardně musim prohlásit, že čim větší hype se kolem něčeho dělá, tim spíš zustává výsledek za (mym) očekávánim. Nápad, jak uchopit sociální drama nevšednim způsobem, byl hodně dobrej. Jenže když se tomuhle tématu scénář věnuje, jsou scény spíš nudný a utaháný než pořádně dramatický (jednotlivý díly jsou taky různě atraktivní - třeba první, druhej a poslední díl byly pro mě velká nuda). Ale ono se stejně spíš vsází na gore a pojetí dětskejch her jako bojů o holej život. A já jsem se prostě pořád nemoh naladit na správnou notu tohohle ulítlýho, přebarvičkovanýho a infaltilního světa (třeba kulisy mi nesedly vůbec). Příběh mnohdy taky šustil papírem, resp. málokterej twist je fakt šokující a většinu z nich znalej divák odhalí dřív než by bylo záhodno (detektivův bratr, VIP nebo číslo jedna). Mnohdy mi ani nesed výběr hudby a humor (to už je ale holt častá daň za asijskou produkci). Třetí silná hvězda za námět, nekompromisní úmrtnost postav a mnohdy napínavou atmosféru. ()

bararich8

Moc moc depresivní. Seriál vlastně nemá žádný happy end a konec je zbytečně podivný. Ta část VIP, působíjako hodně lacinné americké béčko, jinak ale není co vytknout. Skvěle zpracované a nepříjemné, nicméně dobře vymyšlené s pěknými nápaday. V principu se to hodně podobá Japonské Alice in Borderland, zde se jde však ještě o trochu více do hloubky. Netuším, zda to má hodnotu 900 mil $, ale není to vůbec špatné. ()

Stíba

Korejská kinematografie v té nejlepší formě, tentokrát seriálové. Se znalostí korejských reálií nutno podotknout, že velice dobře nastavené zrcadlo mnoha společenským aspektům. ()

Gixian

Estetika lokací byla úplně úžasná, pár her bylo zábavných - jinak dost tuctová battle royale s dost stupidním koncem. Lepší tři. ()

Vabr

Hra na oliheň není v ničem lepší než Saw nebo Úniková hra, spíše naopak. Děj je nudný a vleklý - 8h!, za 1h a 40min dostanu 5 hvězdičkovej nářez se sympatickýma postavama, u kterých mi je líto, že zemřou, ucelenějším dějem a lepšíma místnostma! Postavy jsou tady zato nesympatické, a to i přesto, že na to mají 8h(!). Jako jedinou lehce sympatičtější postavu vnímám tu potrhlou babu a ještě tu jednu hnědovlasou týpku. Jinak zbytek házím do koše. Hlavní postava byla extrémně na držku v reálném světě, Pákistánec byl fakt vymletej - hloupější a důvěřivější postavu jsem dlouho neviděl - a nezku*věřitelně otravný de*ilní chování senilního dědka není vážně něco, co bych si užíval, vážně jsem trpěl, když tam byl, hlavně pak u konce. Hry samotný byly nudný a řekl bych, že i odfláklé, a pouze se mi líbila ta v tom díle VIP. Jako upřímně v Únikové hře a Saw byly o dost hravější a originálnější ve srovnání s tímto. Příběhově je to celkově chabé a opět NUDNÉ (nejspíše i kvůli té stopáži), chování postav je sem tam nelogické a linka s detektivem byla jen o natáhnutí stopáže. Zezačátku se mi to tak nezdálo, ale nakonec jsem přehodnotil svůj názor, a to kvůli tomu de*ilnímu zakončení. VIP byly v poho, ale ty jejich kecy byly občas fakt příliš samoúčelové. Nejlepší díl byl Peklo (podle bráchy VIP). A jo, vážně. Nechápu, co na něm lidem vadí. Byl rozhodně nejzajímavější a postavy byly v tom díle nejméně ko*otské. Netflix opět zklamal. I když vlastně zklamáním bych to úplně nenazval, protože jsem to i vcelku očekával. Netflix spíše zase utřel 😙. A až takový fenomén to není, protože co jsem se tak ptal kámošů a spolužáků, tak se jim to taky nějak zvlášť nelíbilo a také zdůrazňovali chabé hry a nesympatické postavy. Vyhodnocení: Opravdu dejte přednost Únikové hře, protože tohle byl fakt voprus. Nebo klidně Saw a Kostce, hlavně ne tuhle NUDU! P.S. Hra s panenkou je o dost méně ikonická než byste čekali - VELKÉ ZKLAMÁNÍ! ()

Harry_

Už jsem zapomněl jak dokáží být korejské filmy a seriály emocionální... Variací na Hunger Games je řada (ve videohrách je to úplně nový žánr Battle Royal), ale zatímco příběh Katniss Everdeenové je spíš pro puberťáky, Squid Game je drsnou variací pro dospělé, plnou emocí, smůly, uvěřitelných charakterů a jejich chování. Násilí je v akčních filmech samozřejmé a očekávané, tady je ho mnohem méně a přitom působí hrozivěji. Proč vlastně lidi fascinuje se koukat na omezování lidské svobody a důstojnosti (zdejší číslo jedna je The Shawshank Redemption, dalšími příklady jsou Prison Break nebo Escape Plan, ...) a cizí utrpení? Co vlastně vypovídá Squid Game o autorech a co o nás, divácích? Můžeme si namlouvat, že je to kritika jihokorejského ultrakapitalismu (nevím, jak moc věrná, např. vzdání se části těla), ale nedělám si iluze, že by se lidé v podobných situacích chovali u nás moc jinak. ()

aR3Zz

Velmi povedený seriál, některé díly jsem viděl v originálním znění a některé hlasy mi k hrdinům tedy seděly mnohem více než v angličtině. Vyvážená podívaná, postupně se rozvíjející i vysvětlující. Pěkně vykreslené postavy, se kterými se lehce sžijete tak, že některým budete fandit více než lucky looserovi. A to je vlastně má jediná výtka - skončilo to (poslední scéna) tak trochu neuvěřitelně, nerealisticky a prostě tak, aby zůstaly otevřeny vrata pro další sérii. Tedy nikoli tak, jak by ji ukončil "náš hrdina". Hodnocení 83% rozhodně není náhoda a je zasloužené. Je to tak trochu "jiný seriál", nekompromisní herní žánr Battle royale převeden na filmové plátno. A povedeně. Doporučuji ale jen lidem se silným žaludkem. 85% ()

AloeB

Výjimečně stíhám populární seriál ne pět let o jeho boomu, ale pouze pár týdnů poté, co jej všichni viděli. A ano, chápu tu popularitu. I mě to bavilo, zároveň jsem si však s postupujícími minutami více a více uvědomoval ty zoufalé seriálové triky, které mají útlocitného diváka připoutat k obrazovce. E. g. ty všudypřítomné cliffhangery jsou jako na ránu, asi nejvíce je to vidět v epizodě s přetahováním, která končí v napjatém momentě, kdy má tým protagonistů prohrát. Divák, třebaže už přece zná nedotknutelnost svých oblíbenců a snahy o levné napětí ze strany tvůrců, si ovšem další epizodu pustí tak i tak, jen aby se ujistil, že skutečně nespadnou. Také kvalitní sestava jednotlivých postav, jejich rozdílnosti a vztahy mezi sebou udrží pozornost, která by se bez oblíbených charakterů vůbec nemusela brutální hře dostat. Mezilidské vztahy jsou (zcela logicky) součástí každého seriálu, mnohdy však mají tendenci působit telenovelně - tento seriál se tomu snaží (snaží) velmi citlivě předejít. Vedlejší linka s policistou byla nezbytná pro pochopení vnitřního fungování organizátorů hry a pro přidání elementu napětí a záhady, ovšem zakončení a odhalení na konci bylo tuze zbytečné. Velmi otravná také byla lidskost hlavního hrdiny, v porovnání s pragmatickým studentem působil velmi neschopně a naivně; toto ovšem konec seriálu kvalitně vykoupil. Ve vzdoru vůči zamýšlením se nad nedostatky však stojí epizoda, v níž jsme sledovali hru s kuličkami - geniální point, ironická krutost a vnitřní boj pro postavy i pro diváky (s tím, že jsme mohli pozorovat více dvojic a jejich rozdílná řešení). Pokud však byl seriál psán jako kritika kapitalismu, mohlo to být zpracováno mnohem lépe (v tomto vítězí geniální Parazit), škodolibě mi však imponuje toto pravidelné téma korejské kinematografie (ovšem ne nutně, Korejci pochopitelné točí i jiné počiny...). A 오징어 게임 sice není nejlepším seriálem Netflixu, jak je proklamováno, ale je zatraceně dobrý a přes mnohý kýč i nadprůměrně kvalitní. ()

helraiser

Korejci prostě umí a opět nám pěkně natrhli prdel. Tohle je prostě mazec s neskutečnou atmosférou a perfektním nápadem. Jako čuměl jsem opět po nějaké době jako puk. ()

JimiH

Letošní seriálový fenomén Netflixu bořil nejen rekordy ve sledovanosti, ale především opět přiblížil asijskou žánrovou tvorbu běžnému divákovi. Hra na oliheň staví na klasikách jakými jsou Battle Royale (2000), Old Boy (2003) a Kostka (1997). Na rozdíl od nich ale pracuje s podstatně větším rozpočtem, což je na vizuálu i celkové rozmáchlosti seriálu vidět. Ano, konec mohl být lepší a druhá série pravděpodobně nesplní očekávání. Přesto žádný letošní seriál tak dobře nesmíchal survival, černou komedii a politickou satiru do tak atraktivní podoby. ()

Urukhaj98

S01: Jednoduchá zápletka (ovšem s nejedním šokujícím twistem) se skvěle napsanými a zahranými charaktery. Právě v práci s postavami funguje Hra na oliheň nejlépe. Kromě prvoplánově zábavných atrakcí ve formě smrtonosných verzí dětských her, navíc seriál skvěle funguje i jako sociální komentář. Nezáleží na tom, z jakých poměrů pocházíme. Všichni umíme být sobečtí šmejdi. 9/10 ()

FeriusParfax

Originalitu velmi cením. Jak už bývá v asijských zemích zvykem, je tam dost úchylných prvků, což seriál ještě pozvedává. Líbí se mi poznávat kulturu a zábavu jiných zemí. V Asii vždycky mají něco extra. Určitě se doporučuju podívat. Snad bude druhá série stejně cool. ()

kondor77

Mě to minulo. Ono těžko se divit, když je Vám hlavní hrdina od začátku až do konce nesympatický. A některé zajímavé vedlejší postavy to prostě nemohly zachránit. Škoda, protože místy to bylo neskutečně napínavé. ()

Maximilianus

V niečom dobre, v niečom nie. Začne to relatívne pomalým úvodom, kedy ale už v prvej epizóde vidíme prvú hru. Od druhého do štvrtého dielu to však bolo zvláštne a až moc barličkové a až neuveriteľné,  ako mali niektoré postavy šťastie. Až potom sa príbeh rozbehol naplno. Postavy boli fajn, ale v podstate od začiatku je viac menej jasné,  kto bude víťaz či víťazi,  postavy neboli až na pár výnimiek až tak prepracované, a celkovo si s nimi nedokážete vytvoriť hlbší vzťah, takže vás ich smrť ani tak netrápi.  Najväčšia chyba tohto seriálu je, že nešokuje a neprekvapuje. Je tu jedna rovná čiara, a tej sa scenár pridržuje až do konca. Samozrejme hlavným ťahúňom sú hry, a tie boli urobené výborne a krásne odhalovali charaktery postáv,  a aj to medzi tým  bolo zaujimavé a seriál v podstate nemá nejaké slabé miesta, avšak nepripadalo mi to nijako originálne ani výnimočné. 7,65/10. ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení