Sundown (E01) (epizoda)

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2020, 1 h 9 min

 • verbal
  odpad!

  Naprosto pičoidní rasistická společenská negróza v anglosaském světě utěšeně pokračuje a jejími přenašeči jsou zejména globální mediální kokotporáty jako BBC, HBO a další, které mezi sebou urputně soutěží, kdo bude negerštější než Malcolm X a kdo vymyslí zhovadilejší černokurvení bílých klasik. Samozřejmě toto je pomsta za The Horror at Red Hook, kde si EjčPí dovolil reflektovat na vlastní kůži nabyté zkušenosti z dlouhodobě dokonale harmonického a poklidného soužití s negrogangy v tehdejšm Brůklynu. Jistěže je to jen odporná rasistická lež, kterou i dnes bude každý sluníčkář, co se po setmění nikdy neprošel třeba Harlemem, a tak přežil on i jeho šrajtofle, dozajista hystericky vyvracet a bude se tam chtít ihned demonstrativně odstěhovat. Tudíž je tu rasistickou svini třeba pořádně očernit!!! A tak na jeho jménu parazituje i tento pseudomysteriózní, přiblblý a xmrti nudný čokosračkol, který jsem otráveně zrušil po třetím díle, načež vydesinfikoval disk bělidlem. Nikoliv proto, že místo Filipových hrůz téměř výhradně zobrazuje, jak úplně všichni ubozí kůl černoušci v padesátých letech ukrutně trpěli pod privilegovaným bitchem zkurveného otrokáře, nýbrž proto, že je to prostě nezáživná, sluníčkářsky vykalkulovaná a tendenční pruda k posrání, kde na sekundu sem tam bafne nějaký ten digibubák, aby se neřeklo. Každopádně jsem zvědav, kam až to bělošské sraní si na svou kulturní svébytnost a historii v rámci na hlavu postavené a naprosto neopodstatněné BLM hysterie povede. Jakmile černou rukou rasisticky sáhnou třeba na Karla Ocasníka s tím, že ve svém sociálním realismu dostatečně nereflektoval tehdejší chudáky londýnské černochy, a obsadí proto s pokornou omluvou do role pana Pickwicka třeba Maheršala Alího, nebo prohlásí, že Poův Havran, symbol sebepohrdání, je černý, a proto je třeba jej korektně oficiálně přetextovat na Holuba, tak už snad ta dosud mlčící přizdisráčská většina konečně praští rukou do stolu, zařve Nevrmór a příštího Mandelu bude hrát Mistr Bín. Vždyť tyhle absurdní kocourkovské běločistky, negrotizace a hony na pseudoxenofoby akorát nakonec nadělají opravdové rasisty i ze všech dosud indiferentních bílých mámtovpičistů.(7.9.2020)

 • bart_
  ***

  Předem je nutno podotknout, že nejde o žádnou spontánní variaci jakýhokoliv Lovecraftova díla, povídky, či jiného fiktivního příběhu - jde totiž o adaptaci stejnojmenné knihy od Matta Ruffa, jejíž děj samostatně stojí ve svém individuálním fikčním mikrosvětě, striktně mimo Lovecraftovo specifické univerzum - jen si ony signifikantní motivy pouze alternativně vypůjčuje.... Neočekávejte ale nic, co by vám bylo úzce známo - C'thulhu zde totiž protentokrát bojuje za rovnoprávnost etnických minorit, zrušení rasové segregace, nezávislé hnutí BLM a celkovou kritiku rasismu. Kreativní spojení stylistických rukopisů J.J. Abraháma a Jordana Pílinga je znatelný - oba dva poměrně poutavě vykreslují černošskou subkulturu, leč každý subjektivně po svém - sice přikrášleně, skrze růžový brejle (viz. společenský taneček) anebo příliš fantasmagoricky (viz. vražedná automobilová naháněčka), ale to není zásadní - poněvadž jejich vzájemný tvůrčí souznění je velice nekonzistentní a chaotický - rytmika buď stagnuje, anebo je příliš hyperklimatická - tudíž expozice jako taková působí značně krkolomně - samotný fikční mikrosvět navíc není živý, jako spíš licoměrně plastický. Závěr tristně béčkový až je to k breku. Seriál má každopádně nakročeno nejistě, páč je svou formou (jako ostatně každý podobný žánrový souputník) příliš konvenční a dělaný primárně na efekt pro konzumenty, což vede k až ambivalentním dojmům - tak uvidíme, kampak se kvalitativní laťka nakonec etabluje.... VERDIKT: 6 démonických chňapadel z 10(18.8.2020)

 • EvilPhoEniX
  ****

  Příběh zasazený do 50. let, kde barevní to neměli rozhodně jednoduché a sledujeme mariňáka Atticuse, jeho krásnou kamarádku Leticii a jeho strýce George, kteří se vydávají napříč Amerikou hledat zmizelého otce. Cestou naráží na plno problémů a musí se vyhýbat nejen rasistickým šerifům toužící je popravit, ale také skvěle vypadajícím monstrům vytažené z Lovecraftovy dílny a nutno říct, že finální 20 minutovka je atmosférická řež, která nešetří napětím ani šťavnatým Gore. Na své si příjdou fanoušci historie, monster, hutné atmosféry i spousta nejen hororových odkazů, ale také odkazů na Lovecrafta. Po prvním díle tedy velká paráda a natěšení na další díly jsou obrovská. 8/10.(17.8.2020)

 • Marze
  **

  V tomto díle se Atticus vypravil za strýcem Georgem a kamarádkou Laetitií aby zachránil otce, který mu poslal podivný dopis. Všechny tři zastaví policista s tím, že přijeli do "města soumraku". V těchto městech, které skutečně byly v USA v 50.letech po západu slunce člověk tmavé pleti, který na chvíli opustí dům, riskuje lynčování. Zde slunce zapadalo za sedm minut, museli nastartovat auto a ujíždět za hranice městečka, kam je rasistický policista pronásledoval. Pak to skočí z thrilleru do žánru fantasy a užijete si příšerky v lese.(29.11.2020)

 • Davies182

  Zatim velký špatný, a to nejen proto, že s retrem a magií nasáklou předlohou to nemá VŮBEC nic společného. Pokud tedy ignoruji knižní masterpiece, musím začít u hlavního neherce, jehož křečovité výrazy a úporná snaha o odlehčený sarkasmus dělají první epizodě medvědí službu. Až moc to připomíná ony pulpové šestáky, o nichž hlavní hrdina básní, a plno scén je spíš na efekt a spíchnutých horkou jehlou, jen aby se rychle hýbalo dějem kupředu, směrem ku kýžené lovecraftovské atrakci, která však měla zůstat v pozadí (!!) a dobře utajovaná - to aby záleželo na divákově fantazii a nenabourala se atmosféra tajemného Ardhamu. Jenže kdepak. Proč budovat silné charaktery a mysteriózní feeling, když můžeme vsadit na akční sci-fi, které ve finále vypadá jako něco z Hallmarku. No a teď teda zhrzeně zpátky na začátek, já prostě odmítám uvěřit tomu, že s tímhle Matt Ruff souhlasil, originální kniha je holt úplně jinej vesmír. Kdybych měl ten prozatímní rozdíl k něčemu přirovnat, tak původní román je čímsi na pomezí těch nejlepších dílů Alt X ve světě oscarové Zelené knihy, zatímco seriál se po úvodní hodině tváří, asi jako kdyby se někdo po desetiletích snažil o nechtěný remake Příběhů ze záhrobí.(18.8.2020)