Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (139)

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Osobně jsem spokojený, byť chyb je tam hodně. A kdo je hledá, tak najde. Mrzelo mě to, že na jedné straně se povedlo dobře chytit podoby některých historických postav, na té druhé to bylo úplně vedlo. Preiss ala Beneš super, jen ho měl někdo předabovat, hlas měl úplně jiný. Kňažko jako Hácha? To vybíral snad někdo slepý. A tak by se nechalo pokračovat. Jinak se mi líbilo, jak byla snaha zachytit jenom určité kapitoly z Moravcova života. Škoda jenom, že více nerozpracovali Kuratorium, to by jistě za to stálo. ()

ROBOTER 

všechny recenze uživatele

Moc autentické mi to nepřišlo. Když si poslechnete rozhlasové projevy Emanuela Moravce, čiší z něj úplně jiný dojem než z Labudy. Z toho mála, co vím o jeho třetí ženě Jolaně Emmerové (např. z knihy Jiřího Pernese "Až na dno zrady" a několika málo jiných zdrojů), jsem si udělal obrázek, že byla poněkud jiného ražení, nežli sentimentální skoromáma. Byla i udavačkou, ovšem nevím, zdali z donucení gestapa, Moravce, nebo z vlastní iniciativy. Jan Rys-Rozsévač je ve filmu vykreslen jako podlý hajzl. Z knihy "Vlajka" od psychologa Milana Nakonečného mi přišel jako docela lidský člověk, ačkoli to samozřejmě byl zarytý antisemita... ()

Reklama

UncleG 

všechny recenze uživatele

Nebyl by to vůbec špatnej film. ... Kdyby ovšem v titulní úloze hrál někdo, kdo má alespoň minimum hereckého talentu. A kdyby vypadal alespoň vzdáleně jako VOJÁK a ne jako pochodující brambora. Marián bohužel působí příliš slabošsky, uboze, pyknicky, než aby dokázal ztvárnit bezcharakterní svini s ocelovejma koulema, jakou Moravec bezesporu byl. A taky kdyby do toho, prosím, nešmidlala naprosto irelevantní dojemná hudba a kdyby to celé mělo o cisternu míň vizuálního kejče. Kapitolou samou pro sebe jsou pak naprosto otřesný postsynchrony, který posouvaj celej tenhle spektál daleko za hranici nekoukatelnosti. Příběh byl ale přitom fakt dobrej... ()

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Ač se film plně věnuje osobnosti Emanuela Moravce, jeho problémům po Mnichovu a proměně z bojechtivého vlastence v protektorátního potentáta, nedokázal jsem zachytit, proč se k nacistům vlastně přidal. Marián Labuda ml. mi nepřipadá jako kdovíjaké herecké terno a je to natočeno hrozně nezajímavě. (1 403.) ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Dlouhodobě si lze všimnout, že při obsazování zahraničních herců a při mezinárodních produkcích není ČT schopná vybrat správné dabéry pro namluvení do češtiny. Platí to i zde, kde Labudu dabuje o dvacet let starší Pavel Šrom, který má i typicky velmi odlišný hlas. Krom toho bych toho moc tomuto dvojdílnému zpracování nevytýkal. Televizní rozpočet je pochopitelně vidět, takže se nedočkáme žádných větších scén, ale o to víc se lze soustředit na samotného Moravce v podání výborného Labudy. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Hudbu k filmu nahrál SOČR českého rozhlasu den před vyhlášením karantény kvůli pandemii Covid-19. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Jedná se o první hraný film, kde je Emanuel Moravec ústřední postavou. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Když se Igor Moravec (Filip Březina) vrátí na oslavu domů v německé uniformě, má pistoli Parabelum (Luger). (Winster)

Reklama

Reklama