Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (Cinemart)

Stíba

Komorní, ale dobře natočené a s notnou dávkou atmosféry. Je dobře že se braťa Slováci nezalekli a takový film vznikl, byť s ohledem k době a okolnostem čistě jen na motivy této obrovské kauzy. ()

Razzor_82

Skvěle vykreslena pravda a bravurně naservírována divákům. Dobře ztvárněny herecké role, které udržují napětí a dávají do filmu autentičnost. Kuciak by si ale dle mého zasloužil mnohem sympatičtější ztvárnění. Remeník v jeho roli mi tam prostě šíleně neseděl. Na Slovenskou produkci nadprůměrné dílo a velké plus za to, že se nebojí veřejně zfilmovat mafiánskou špínu ve své zemi. 5/10 ()

Kingjiri

O dění na Slovensku v posledních letech mám menší povědomí, takže jsem si nějaký scény a postavy spojil se "skutečnýma událostma", díky čemuž jsem se teda celou dobu na biják díval víc realisticky. Obchod s bílym masem tak v tomhle případě vycházel hodně ujetě až trapně a pasení chovankyň z "resocializačního centra" byla hodně velká fantasmagorie. Zkrátka si myslim, že buď se mělo držet reálií a nevymýšlet si zápletky s bordelem apod. nebo si celej příběh vymyslet a netlačit sem odkazy na reálný kauzy a postavy. Takhle vznikla jen dost možná předvolební agitka. A určitě vznikla předevšim průpovídka hodně přitažená za vlasy obsahující veškerý klišé, který se o politice tradujou. Mně teda projekce nedala vůbec nic, snad teda s výjimkou několika zajímavejch odhalenejch hrudníků a občas fungující depresivní atmosféry. ()

tranquill

"Pan boh zaplať! .. Čo buděme boha otravovať, excelencia, my to zaplatíme!" Bylo to takové syrové a z toho mafiánského chování se mi chtělo zvracet, herecky se mi to moc nelíbilo, ale poslední třetina filmu mne zaujala až ke zvýšení hodnocení. "Občas se mi zdá absurdné, čo všetko je ještě v stredě Európy možné..." ()

FeriusParfax

Slabší 4* si snímek zaslouží. Je to sice už několikrát ohrané téma, ale vražda Kuciaka a jeho manželky, korupce a politické pletichy leží Slovensku dost v žaludku. A není se čemu divit. Očividně ale mají na Slovensku krátkou paměť a volby u nich dopadly tak, jak dopadly… Apel ve filmech proti politické lůze zřejmě moc nepomáhá, a tak jim ten stát opravdu za chvíli ti ničemové rozkradou (ne, že my bychom na tom byli líp…). Snímek mě zabavil, nenudila jsem se u něj. Herci předváděli trošku prkenné herectví, ale dalo se přes to přenést. Ani se nekonalo žádné překvapení. Jak už jsem psala výše, jedná se už o několikrát zdokumentovanou kauzu. ()

Theker

Zoberte si slovenské noviny za posledných 10 rokov, opíšte si všetky palcové titulky, napíšte z toho knihu, natočte film. Hotovo. Kto sleduje dianie na Slovensku, toho nič vo filme neprekvapí a nezhnusí. Snímok bude mať v tomto smere hodnotu o desať, dvadsať rokov, keď sa k nemu dostane ďalšia generácia. My ten hnus žijeme teraz. Napriek tomu považujem Sviňu za dobrý, mierne nadpriemerný film. Nie sú tam žiadne pasáže pri ktorých hrozí facepalm. Solčanská vie točiť, produkcia bola dobrá, dialógy tiež. Akurát Fešiho mal hrať Igonda a nie Heriban :) 70% ()

Maximilianus

Prekvapivo celkom dobré, len mi to prišlo miestami silené, ako udalosťami tak snahou tvorcov poukázať na to, že kto je vlastne kto, aj keď akože film nevychádza zo skutočných udalostí. Taktiež mi to prišlo trochu neobjektívne a veľmi zhadzujúce určité subjekty, ale to sa dalo čakať. 7,3/10. ()

Sala1

Je vhodné na začiatok napísať, že film budem hodnotiť bez akéhokoľvek subjektívneho názoru na politické strany, ich členov, alebo na fakt, že film mal premiéru v kinách pred voľbami, úmyselne alebo nie. Vždy ide o snímku samotnú, hoci samozrejme v tomto prípade nemožno pochybovať o obrovskej výpovednej hodnote, ktorú má. A tu sa na úvod pristavím, pretože to je najväčšia devíza filmu. Všetci vieme o čom hovorí, všetci vieme o čo sa jedná. Preto sa bez problémov v snímke orientujeme, s klaďasmi sympatizujeme a spejeme do očakávaného finále. Film sa nesie v typickej "slovensko-depresívnej trilerovej" atmosfére a nechá nás dusiť sa počas celej stopáže v intrigách a neprávostiach. Dynamika, význam, ale aj postavy, žiaľ, padajú na nedobrom scenári. Chaos na papieri, chaos na plátne. Uznávam, je ťažké ťahať dejovú linku od obdobia niekoľko storočí pred Kristom, scenár však smolne pripravuje pôdu pre budúce udalosti. Nedostatočné predstavenie postáv, základných vzťahov a konfliktu môže vychádzať z názoru, že film sa za hranice nedostane, čo je škoda. Dobrú polovicu filmu nám zaberie dianice v resocializačnom zariadení. Tieto udalosti by boli perfektné pre sfilmovanie v samostatnej komornej psychologickej dráme ale podľa môjho názoru sú v tomto koncepte naviac a odbočujú od hlavnej témy, ktorú uzatvára novinár Ondrej. Film je do veľkej miery "na prvú". Nechápte ma zle, ale radšej by som prijal rafinovanejší prístup k veciam a zároveň nechal fungovať vlastnú predstavivosť. Príklad: nepotrebujem vidieť dvadsiaty krát drsný sex, možno by mi stačili zatvorené dvere a Wagner ako na dianie pozerá cez kameru - strih - čo to spôsobilo. Takýchto príkladov je mnoho, tvorcovia sa ale rozhodli vydať sa cestou diváckeho zhnusenia z postáv, čo je úplne akceptovateľné ale filmársky nudné. V rámci postáv pre príklad Wagner mohol byť oveľa lepšie napísaný - nečítateľný, nepredvídateľný, aby aspoň jedna postava mala tajomstvo a my by sme mohli očakávať nepredvídané. Preto si aj myslím, že herci vychádzali z vlastného presvedčenia a z diania okolo nás, ako zo snahy tvorcov vytvoriť aspoň trochu pestrejšie postavy. Sviňa je pre Slovensko veľmi dôležitý film. Pre kinematografiu nie. ()

Durgas

Som si vedomý, že hodnotenie dávam v rámci sily okamžiku a že za 5, 10 rokov to už možno nikto nepochopí. Ale je mi to jedno, lebo v rámci tohto okamžiku to bolo neuveriteľne silné a sugestívne. A to ticho v kine po spustení titulkov, wow! ()

Forty-

Tak neuveritelne spinava politicko-mafianska scena aka bola na Slovnesku peknych par dekad, to nevymyslis. Ked sa uz niekto odhodla k tvorbe filmu, ktory to bude reflektovat, tak by to mal byt absolutny jackpot. Ale finalny produkt je slabucky. Par vypichnutych udalosti sa velmi opatrne snazi podobat tym realnym, s dolezitymi postavami je prilis slabe zoznamenie a celkovo su ich charaktery slabo rozpracovane, celkovo je to prilis plytke. Herci su kombinacia okukanych tvari a podpriemernych komparzistov, vo filme absolutne chyba dramaticka zlozka, ktora by tomu davala spad. Slovenska politika je pruser o ktorom mohol vediet cely svet, ale tento film tomu nepomoze. Je to len taky maly zaprdeny filmik pre ludi s dostatocnym kontextom. Rovnako zle ako Unos, premarnena sanca. ()

rublik05

Napínavý thriller z prostředí slovenské politiky, která je silně prorostlá organizovaným zločinem, který sahá až do nejvyšších pater vedení státu. Samotný námět, velmi silné a pořád u řady občanů Slovenska čerstvé a velmi citlivé téma, je sám o sobě pro filmové zpracování jako dělaný a je dobře, že se k tomu někdo odhodlal, i když je řada věcí v tuto dobu pořád zahalena pod rouškou polopravd a lží, kdy není vůbec jasné, zda bude spravedlnosti učiněno zadost. Ale zpátky k samotnému filmu. Ten je na slovenské poměry velmi dobře natočený, tvůrcům se podařilo vykreslit místy velmi temnou a smutnou atmosféru. Při některých scénách si člověk řekne, jestli je tohle vůbec v právním státě možné. Nedělám si však iluze, že u nás je to jiné. Co se týká herců, zde všechny suverénně převálcoval Jozef Vajda, jemuž jeho role gangstera Wagnera perfektně sedla a působil velmi věrohodným dojmem. Je mi jasné, že Sviňa bude velmi diskutabilní, co se námětu týče, pokud se však divák oprostí od všech politických nesmyslů a bude brát film čistě jako normální gangsterku, bude patrně spokojený a film si naplno užije. Já osobně jsem spokojený, snímek jsem si užil, bavil mě a za tento thriller jednoznačně palec nahoru. 7/10. ()

quixote

Nějaké mouchy by se na tom jistě daly najít, nicméně jako celek je to opravdu působivé. Výborný vizuál, opravdu excelentní herecké výkony. ()

Karp

Někdo v diskuzi psal, že si film nezaslouží tak nízké hodnocení a že na červená čísla rozhodně má. Já nevím. Můj dojem je, že kdybych nevěděl, že jde o pozadí známého reálného případu, ani bych Sviňu asi nesledoval. Ne proto, že by byla tak špatná, ale protože mi přišla přitažená za vlasy. Netuším, jakou roli hrály ve skutečném případu zabité nezletilé holky na odvykačce nucené k sexu, myslím si, že žádnou. Alespoň jsem nikdy nic podobného ve spojení s tímto případem neslyšel. Ale tahle linka spolu s až karikaturami mnohých postav mi vadila. Ano, postava inspirovaná Kočnerem měla na takové ztvárnění právo a byla i dobře zahraná. Dovedu si představit, že ten člověk se tak v některých ohledech chová. Ale příběh podle mého snese jen omezený počet podivných charakterů, má-li popisovat realitu byť neradostnou. Nicméně na to, jak velké byl skutečný příběh společenské téma a co všechno vyvolal, jde podle mého názoru Sviňa pouze po povrchu. Bez reality pro mě velký smysl nemá. ()

TomasRichtr

Téma, o kterém je třeba mluvit a točit, je tady zpracováno velmi povrchně. Především matoucí je, že film se až do konce nedokázal rozhodnout, kdo je jeho hlavní postavou. Očividně asi spíš jen producentský kalkul než snaha o film s vysokou výpovědní hodnotou. ()

bearmeedek

Překvapuje mě nízké hodnocení. I když jde "jen" o jeden z filmových pohledů na případ vraždy novináře, tak na mě zpracování působilo dobře a působivě. Tři linie byly bez zbytečných průtahů a dokonce s thrillerovým nábojem. Běžný občan neví, co všechno se děje u nás, ale zároveň netuší, že kousek za Břeclaví už začíná jižní Itálie. A ještě se mi líbilo, jak napřímo se tvůrci opřeli i do slovenské církve. ()

will.i.am

na slovenske pomery velmi dobre spracovane. natocene, zostrihane a aj hudobne podlozene. z cca 7 kniznych pribehov su spracovane len 3 a k tomu jeden maly vedlajsi, ktory sa v knihe nenachadza. co sa tyka hereckych vykonov tak najlepsia bola morova s vajdom jednoznacne. ostatni trochu menej presvedcivi, ale v konecnom dosledku silna emocia prekryva nedostatky. aj ked tam bol priestor na zlepsenie, a taktiez na vybicovanie emocii, tak mozno aj kvoli pozostalim to nechcela reziserka hrotit. za mna 80% bolo co zlepsovat, ale urcite sa oplati vidiet. kniha sa da citat aj po filme, kedze vsetci vedia ako to cele konci, a v knihe si clovek dotvori obraz o tych sviniach... ()

Ronee

Nie je tam nič také, čo by sme už nevedeli z médií. A ako vieme, médiá sú svine. Klamú a zavádzajú. ()

topi80 odpad!

Politická objednávka smrdí z každého záběru tak, že by se na to dalo dívat jako na recesi. Třeba tomu za pár let zvednu hodnocení stejně, jako jsem to dokázal u jiných propagandistických děl, ale pochybuji, ta aspoň měla nějakou atmosféru. ()