Smějící se policajt

The Laughing Policeman

An Investigation of Murder

Krimi / Drama

USA, 1973, 112 min

Se švédskou románovou předlohou toho film pohříchu moc společného nemá. Zápletka je sice stejná, ale divák, který očekává známé charaktery z knih Sjowallové a Wahlooa, bude zklamán. Walter Matthau rozhodně není Martin Beck, navíc jeho permanentně naštvaná postava mě celý film dost iritovala. Pokud odhlédneme od tohoto (pro mě ale dost podstatného) nedostatku, zůstane nám standardní americká kriminálka z přelomu 60. a 70. let, která poměrně realisticky ukazuje policejní práci v atraktivním prostředí San Francisca. Děj je ovšem ponekud roztříštěný, parťácká "chemie" mezi Mathauem a Dernem moc nefunguje a závěr je sice akční, ale v rámci příběhu působí dost uměle. Ve srovnání se soudobou kriminální sanfranciskou klasikou (Bullit, Dirty Harry) průměr. Slabé tři hvězdy.(11.9.2013)

Dvojice policistů vyšetřuje masakr v autobuse, při kterém byl zavražděn i jeden z jejich kolegů. Nemají téměř žádnou stopu, a tak se chytají každé maličkosti. Do vyšetřování se však začne prolínat jeden z dávných nevyřešených případů...Na začátku filmu jsou muži zákona ve slepé uličce a my celou dobu sledujeme jejich snažení se z ní dostat. Jelikož je předmětem vyšetřování hromadná vražda několika lidí, policisté prošětřují všechny podezřelé okolnosti a osoby s nimi spojené. Tato šetření jsou obvyklou součástí policejní práce, ale v kriminálkách probíhají jaksi mimo děj nebo je pozornost věnována pouze těm, která budou dříve či později souviset s dějem. Synopse Smějícího se policajta je ovšem tak nesystematická, že se právě na tyto zbytečné momenty zaměřuje, takže jsme vlastně po většinu času svědky řady výslechů a policejních zásahů. Spousta z nich je ale pro děj absolutně nepodstatná a divák se v příběhu přestává orientovat, a tím pádem se prakticky ztrácí jakékoli napětí. Atmosféru Kalifornie sedmdesátých let se ovšem podařilo zachytit úspěšně, takže kdo hledá odpočinkovou krimi, při které nemusí moc přemýšlet, může film bez problémů zvolit. Mně dojem kazil kromě zmateného vyšetřování otravně ukecaný Bruce Dern. Walter Matthau je jako neustále podebraný policsta tradičně dobrý, škoda, že nenatočil víc krimiflmů. Z jeho tří filmů tohoto žánru z počátku sedmdesátých let je tento ovšem jednoznačně nejslabší.(2.8.2010)

Mám moc rád filmy z těchto let z USA. Atmosféra San Francisca je unikátní, něčím speciální, skvělá i dnes, jak v reálu, tak ve filmech. V letech 70. a 80. filmově ta atmosféra uplně bez konkurence. I přesto patří tento snímek jen k průměrným záležitostem. Dost se táhne a chybí tomu náboj. Ale za shlednutí stojí.(4.2.2017)

• dopitak

Sedmdesátkový San Francisco má něco do sebe ve všem, ale Walter Matthau tentokrát uvízl v hodně nudný vyšetřovací kaši. A to je ještě ten lepší, jeho policejního parťáka s kníry (Bruce Dern) bych nechal na první červené vysadit, ať jde na stanici pěšky, třeba přes Jižní Karolínu. Parádní slibný začátek s vyvražďovačkou v dvoupatráku slibuje mnohé, ale nedočkáme se kromě obstrukcemi pomotaného vyšetřování ničeho. Tomu ničemu moc nepomohl ani tuctový dabing ČT z 1994.(10.12.2012)

San Francisco jakožto oblíbené to místo filmařů se zde stává dějištěm zamotaného kriminálního případu. V poměrně dobře vymyšleném příběhu je namixováno napětí, drsné hlášky a pestré postavy (a tím nemyslím jen ty hlavní). Pochválit musím hlavně Bruce Derna (a samozřejmě casting, který ho do role vybral) za to, jak skvěle ztvárnil roli rádoby badasse ve stylu Dirty Harryho. Buldočího výrazu Walthera Matthaua si naproti tomu divák užije až až.(3.9.2009)