Ripley

(seriál)
  • USA Ripley
Trailer 1
USA, 2024, 7 h 30 min (Minutáž: 45–76 min)

Tvůrci:

Předloha:

Patricia Highsmith (kniha)

Robert Elswit

Jeff Russo

Andrew Scott, Dakota Fanning, Johnny Flynn, Pasquale Esposito, Eliot Sumner, Vittorio Viviani, Bokeem Woodbine, Kenneth Lonergan, Bruno Crucitti (více)

VOD (1)

Epizody(8)

Mladý podvodník vyrazí do Itálie splnit zvláštní úkol a nahlédne přitom do světa mocných a bohatých. Život, o kterém snil, tak má na dosah. Stačí se k němu jenom prolhat. (Netflix)

Trailer 1

Oralfabet

Ne vždycky přímo strhující, ale celou dobu nesmírně poutavé, jednak díky lahodnému, vtahujícímu vizuálnímu provedení, jednak kvůli fantastickému Andrew Scottovi, který fakt dokáže s málem udělat hodně, a na roli Ripleyho sedí perfektně, i když je mu asi o dvacet let víc, než by mělo. Film už jsem viděl před delší dobou a všechno si z něj nepamatuji, ale ten kontrast mezi těmito dvěmi verzemi téhož příběhu je nepřehlédnutelný. Narozdíl od poměrně sympatického, charismatického Damona tady Scottův Tom působí jako absolutní sociopat bez kousku lidského citu v těle, a jeho nečitelnost jen přispívá k jeho znepokojivosti, ale i zvrácenému půvabu. Itálie je tady v černobílém podání kameramana Roberta Elswita sice nádherná a svůdná, ale taky chladná a nehostinná. Všechno působí promyšleně do nejmenších detailů, metodicky, každý záběr má svůj význam, a díky tomu je velice snadné nechat se Ripleyho sítí lží polapit. Jo a Dakota Fanning je tady taky fantastická, nevím, kdy jsem naposledy někoho viděl ztvárnit pasivní agresivitu takhle přesvědčivě. Do posledního dílu jsem uvažoval spíš o osmi, ale závěr mě přesvědčil, že si to zaslouží 9/10 ()

Warhorr

Má první zkušenost s Ripleym. Nutno podotknout, že po prvních dvou dílech jsem měl velkou chuť to vypnout. Nic mi to neříkalo, nedokázal jsem to žánrově nijak zařadit a vůbec jsem netušil, jakým směrem se to bude dál ubírat, co je pointou nebo co z toho má vlastně nakonec vzniknout. Po scenérii na loďce jsem však chytl druhý dech a dobře se to rozjelo.Posléze jsem už jenom koukal, co všechno je schopen si Ripley vymyslet a jak daleko je ochoten zajít. Chytne to slušné tempo, problémy se začnou hromadit a začíná hra na kočku s myší. U konečného hodnocení jsem pocitově pořád na hranici 3-4 hvězd. Jestli mi něco extrémně vadilo, tak to byla neuvěřitelná tupost a naivita vedlejších postav, hlavně u Marge. Černobílý obraz, hm okej, ale moc jsem v tom jakýsi vyšší smysl neviděl. Jedna z nejpozitivnějších věcí je již častokrát zmíněná lokace. Nebýt té Itálie, obzvlášť míst, která jsem sám navštívil, asi by mě to tolik neuhranulo. ()

Skeksis

Okej, okej Andrew Scott. Prvý raz som ho zaregistrovala v role Moriartyho v seriáli Sherlock, a vtedy som si v mysli povedala waw. Waw efekt u mňa po mnohých filmoch a seriáloch zase iba potvrdil. Veľmi dobrá čiernobiela voľba, pri ktorej, napriek tomu, že je vizuálne výborná, pociťujete pri záberoch na krásne prostredie Talianska, jedla, izieb... istú iritáciu, pretože nie sú vo farbe. Teda aspoň ja. A myslím si, že práve o to išlo. Ak nie, tak k tomu tvorcovia prišli ako slepé kura k zrnu. ()

Anderton

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ripley (rozumej Zaillian a Elswit) sa snaží/ia známej látke dodať úplne nový šat, čo je asi jediná cesta, ako naraz osloviť fanúšikov filmov, predlôh aj nových divákov. Máme tu dielo ako stvorené v dobe, kedy sa príbeh odohráva a akoby si chcel Fellini vyskúšať menej rozšafnú a viac pri zemi držiacu sa artovku. Nie nadarmo sa jeden diel volá Sladký život. Milovníci čiernobielych videoklipov a filmov Antona Corbijna si tiež prídu na svoje. Znie to príliš snobsky? Samozrejme a treba dodať, že vďaka Bohu za to. Ostávajú aj dokorán otvorené dvere pre druhú sériu, čo ale neznamená, že sa tá prvá neuzavrela uspokojivým koncom. ()

Ahsoka

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ešte veľmi dho budem spracovávať tento absolútne výnimočný seriálový počin. Príbeh je fantastický o tom po tom, tam patrí veľké uznanie autorke knižnej predlohy. Ale to celkové prevedie a stvárnenie osoby Toma Ripleyho je mimoriadne. Andrew Scott je pán herec na zrovna takýto typ role a to už muselo byť všetkým jasné, keď hral Moriartyho. Budem odvážne tvrdiť, že za túto rolu by zaslúžil niečo blištivé. A teraz to prevedenie. Fascinujúce umelecké prenesenie cez prácu Caravaggia, ktorý je ako stvorený pre tento námet, napriek tomu, že v predlohe na neho neboli odkazy ako vidíme v seriáli. Čiernobiely vzhľad nielenže dodáva atmosferické prežitie, ale je práve priamy odkaz na Caravaggiovu svetlo-tieňovú tvorbu, ktorá symbolizuje pravdu a lož, teda podstatu Ripleyho "umenia". Aj keď Ripleyho zločiny neboli precízne, jeho tvár pravdy a lži áno. ()

• Čiernobiely odtieň seriálu režisér Steven Zaillian odôvodnil nasledovne: "V čase, kedy Patricia dielo napísala (r.1955), by bol film čiernobiely. Obálka knihy bola taktiež čiernobiela, takže čiernobiela bola aj moja predstava pri čítaní. Okrem toho je tento príbeh hriešny a temný, neviem si predstaviť, že by sa odohrával na nádhernej talianskej scéne s modrou oblohou." (Ahsoka)
  • John Malkovich si zde zahrál malou roli padělatele dokladů Reevese Minota. Jedná se o odkaz na film Ripleyho hra (2002), kde Malkovich ztvárnil právě Toma Ripleyho. (Kubeska)