Píše se rok 1953. Stanislav Láník je mladý a talentovaný herec, který by se rád dostal v Praze z ochotnického souboru, kde má úspěch zatím spíše v agitačních hrách, do velkého profesionálního divadla. Má však likvidační kádrový profil, který jej vždy stáhl ke dnu. Standa v sobě navíc skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. S vidinou profesního postupu přijme roli „herce" pro StB. Jeho velící důstojník kapitán Korčák Standu nasazuje na postaršího profesora matematiky na Karlově Univerzitě, který je mimo jiné zapojen do výzkumu pro stranu v nejvyšším státním zájmu. Režim nutně potřebuje talentované matematiky a fyziky. Profesor se i proto cítí bezpečně a dál si užívá života tak, jak byl zvyklý. A snaživý mladík Standa přesně zapadá do jeho plánů. Standa se svojí sestrou Anežkou a babičkou je vystaven zároveň permanentnímu tlaku ze strany jejich souseda domovníka Štěpánského – zapáleného komunisty a člena vedení ONV. Ten by Standovu rodinu kvůli jejich poskvrněnému kádrovému profilu z bytu nejraději vyhodil. Napjaté vztahy mezi Štěpánským a Láníkovými vyeskalují v okamžiku, kdy se nešťastnou náhodou podaří Anežce souseda vytopit. Štěpánský se neudrží a Anežku potrestá. A Standu čeká rozhodující chvíle, kdy má prokázat své schopnosti ve službách Státní bezpečnosti, když přijme pozvání k Hélovi na chatu. Vidina nového zaměstnání v Divadle československé armády na Vinohradech je přece tak lákavá. (Česká televize)

topi80

Má-li si člověk získat vztah k nějakému seriálu, je třeba, aby mu jeho hrdinové (natož ten hlavní, zde navíc s naprosto necharismatickým představitelem) nebyli úplně ukradení. Ať už je to klaďas nebo záporák. A mně Standa v podání Jana Ciny naprosto ukradený je, stejně jako ta ženština v podání Bokovy dcery. Pokud je divákovi naprosto jedno, co s postavami bude, je něco od základu špatně. Co naopak musím ocenit, je výběr destinací a celkové výtvarné ztvárnění. Ale jak hodnotit seriál, kde se povedla forma, zatímco příběh jde úplně kolem? ()

George8

Jooo, tohle můžu a klidně mi servírujte další díl. Jan Cina hraje v hlavní roli výborně. Adrian Jastraban v roli odpudivé, bolševické postavy taky výborný! První díl musím hodnotit kladně. Jde o kvalitní dílo, za které bychom se rozhodně nemuseli stydět. Uvidíme, co ty další.. ()

AgnesDee

Zatím celkem nepředvídatelný děj s velmi černobílými charaktery, které jsou ale skvěle vystavěné a dokáží překvapit snad v každé scéně. Vynikající herecké výkony v čele s Janem Cinou, který si roli viditelně užívá. A taky velká pochvala za kameru a za nebojácnost v rámci sexuálních scén. Velký respekt tvůrcům. ()

Luswani

Oceňuji ten dějový zvrat, v české tvorbě věc téměř nevídaná. Ještě, že jsem oficiální text nečetl před shlédnutím, nechápu proč prozrazuje tak moc. Vhodně zvolená hudba dotváří atmosféru. Chválím herecký výkon Jana Ciny, Luboše Veselého a Martina Fingera. Vůbec nevím, co čekat od dalších dvou dílů. 85% ()

DonBraso

Pilot není vůbec špatný ba naopak.Je pěkný,že i na veřejnoprávní televizi přijde trochu tepla i do našich domovů:)Tak samozřejmě co doopravdy má patent a parádní strukturu scénáře je to,že dokáže překvapit.V dnešních sračkách a to i na ČT,je tohle slušná změna.Casting celkově je super a konečně zas nemusím čumět na ty ohraný ksichty,který vidíte v každým druhým seriálu.Cina je skvělej a zasazení vůbec není na škodu.Bohužel se opět najdou ti,který budou hejtit dobu.Herec má název a do děje sedne jak prdel na hrnec.Já sice nejsem buzerant,ale dělat z tohohle soudy úplně nehodlám,prototože je vidět,že konečně je tu seriál,který je skvěle napsaný.Hlavní dějová linka a jeden soused otrava.Možná je to pro někoho málo a ono docela i je,ale to je snad to jediný co mě na pilotu vadilo s tím pomalejším rozjezdem.75% ()

brasek

Sterilné, nepresvedčivé a na konci už nezaujímavé. Taký "Rédl" v inom šate, v zmysle že príbeh budete pozerať ďalej ale nič vám to nedá a skončí to o ničom, či nejako tak podobne. ()

Dechman

Bolo načase posunúť uhol pohľadu na dejinné súvislosti. Máme tu veľmi dobre vystavaný zaujímavý príbeh plný zvratov a hlavne autentickosť doby je správne podchytená. Nemusím hodnotiť výkony hercov, nakoľko hrali skvele. Jan Cina bola správna voľba pretože ho už istú dobu považujem za rozdielového herca. Z vekom bude jeho herectvo isto ešte rásť... ()

lineker

Skvěle vystižena toxicita tvrdých padesátek. Kde jediným měřítkem úspěchu, či zavržení byla míra kolaborace s tímhle zvráceným režimem. Jediné co se vyplácí je být svině. Jak Jenovéfa tak Jan skvělí. Ten duální, sourozenecký, závěrečný koitus fakt síla. ()