Epizody(7)

Po příjezdu tajemného kněze na jeden ostrov se jeho obyvatelé stanou svědky zázračných událostí a děsivých znamení. (Netflix)

stanlyOu

Upírske béčko zaobalené do filozofického kabátu. A to nemyslím v zlom. Originálne, napínavé a na to že sa veľa kéca tak pohlcujúce ako žiadny iný seriál v modrých číslach. 10/10 ()

Arcisit odpad!

90% zbytečnejch keců a 10% něčeho zajímavého. Že já blbec jsem se nepodíval na režiséra, jak já tyhle holčičí horory nemusím... P.S. Další ze seriálů kde jsou všichni chlapi totální idioti. ()

flyer.nick

Zajímavá a dobrá atmosférická záležitost. Občas to trošku smrdí fanatismem, ale spíš takovým tím hororově děsivým, určitě to nikoho na nějakou víru obracet nebude. Škoda nižšího rozpočtu, který je hlavně u masek dost vidět. ()

Kusbi

Těšil jsem se, leč ouha. Flanaganovy předchozí výtvory na Netflixu mě moc bavily a tak jsem Midnight Mass vcelku netrpělivě očekával. Dostal jsem určitě ne špatný počin, nicméně určitě je to o třídu níž než obě série The Haunting. Hlavním problémem je zde naprosto nehorázná ukecanost a mnohdy zcela bezobsažné dialogy (zejména ten dialog mezi Rileym a Erin, který trval snad deset minut a byl úplně o ničem omg). Nemám problém s tím, když se to někdy objeví, naopak může to být i povedené. Problémem je, když je takový dialog obsahem 90% celého dílu seriálu. Takové jsou zhruba první 3-4 díly. Dejme tomu od konce 4. dílu se to rozjíždí a už to celkem připomíná to, co jsem zhruba od Flanagana očekával (poslední dva díly to vyloženě zachraňují). Seriál celkem dobře zachycuje atmosféru vesnice s bláznivými křesťanskými fanatiky v kombinaci s nadpřirozenem. Prvky hororu jsou tu sice trochu víc do počtu, je to především mezilidské drama, ale to se trochu dalo čekat. Herci vcelku solidní, hlavně tedy Linklater a Sloyan. Celkově vzato - příště míň kecání a větší důraz na děj. Kdyby byl seriál trochu osekán a vše by bylo dejme tomu v pěti dílech, tak jsem téměř úplně spokojen. ()

Sopholojong

30 Days of Night: Flanagan vision. Na televizne pomery skvely vizual odlahleho ostrova so silne veriacou komunitou. Vynikajuca, zimomriavkova scena s mrtvymi mackami na plazi v prvej epizode a sektarske tajomno s prislubom nieco velkeho. To sa nakoniec nekona a Flanagan prinasa len zmateny WTF mismas upirciny s "prepnutou" nabozenskou ideologiou. Samozrejme v zavere si neodpusti (tentoraz nevyrazny) monolog jednej z postav o filozoficko-existencialnych uvahach celeho bytia, az o jeho galaktickom zmysle. ()

krisikowa

Kinda výsledek práce islandského studenta na Erasmu v USA. Horor pro intouše a milovníky severských detektivek. Chvilkama to vypadalo jako těžce artová věc, fascinovaly mě dlouho monology bez střihu, na Rahula Kohliho mám crush už od dob iZombie. Ze začátku nevíš, na co vlastně koukáš, hororový námět se vyloupává postupně. Když nevíš, že koukáš na horor, tak tě některé motivy překvapí. Když žánr odhalíš, tak ani ne. Myslela jsem, že bych za Rahula a skvělé herecké výkony dala čtvrtou hvězdu, ale pak bych musela všechny ostatní filmy přehodnotit. Trojka je nakonec také pěkná známka. ()

bodion

Veľmi pomalý rozjazd, ktorý bohužiaľ veľa ľudí odradí. Zhutnené do trojhodinového filmu by z toho bol kultový horor. Príbeh dokonalý ()

ryccoly

Tak tohle už znovu ne. Neskutečně nudná změť náboženských nesmyslů, která nemá hlavu ani patu a neustále klade další a další otázky, aniž by poskytla nějakou odpověď. Ze začátku se sice seriál jeví i docela zajímavě a říkáte si, že má nejspíš jen pomalý rozjezd, ale jste na omylu. Zhruba u třetího dílu se celý příběh otočí o sto osmdesát stupňů a vy se sami sebe ptáte, co to sakra sledujete a proč si vědomě ubližujete. Postavy jednají naprosto nelogicky, neustále se odvolávají k bohu a vedou úmorně dlouhé filozofické debaty o životě a smrti. Korunu tomu nasazuje postava Beverly, které byste nejradši jednu natáhli hned v první minutě, co se objeví. Daleko větší smysl, než příběh tak nesmyslně zamotat, by dávalo rozvinout například příběh Rileyho, který se ze začátku mylně jeví jako hlavní postava celé téhle na hlavu postavené frašky. Každopádně jestli vás k tomuhle dílku přivedl seriál Dům na kopci a máte podobně vysoká očekávání, budete nejspíš zklamaní. ()

Peddro

Příběh má slušný potenciál a mohlo by to být temné, komorní drama,  což je příjemná změna. Jen si říkám, že muslimský šerif na odlehlém ostrově s populací 150 obyvatel je těžko uvěřitelný. Ve velkých městech muslimští policisté jsou, ale šerifové v zapadákově potažmo na malém ostrůvku, to moc reálné není.... ()

Bednaa

Mike Flanagan jde rozhodně každým dalším svým projektem klasickému divákovi Netflixu naproti míň a míň. A i když jsme se naposledy u Bly Manoru úplně nepotkali, Půlnoční mší mě semlel ve vší parádě. Objektivně ale chápu, že budu jeden z mála. Místo kupy zvratů, dějových oblouků a temných koutů plných duchů se tentokrát musíte spokojit s velmi pomalu plynoucím dějem a perfektně napsanými postavami, téměř neustále vedoucími rozhovory o smyslu víry, života a smrti. A verdikt, kde je pravda, kde lež, nebo jestli je všechno úplně jinak nechává tvůrce na vašem uvážení. To všechno prolíná přenádhernými záběry na východ Slunce. Ano, teď se snažím některé diváky odradit záměrně... Stále se samozřejmě pluje v nadpřirozených vodách a na fanoušky Hill Housu se nezapomíná úplně, prim je ale tentokrát jinde. Jestli si občas pokládáte otázky proč tady jsme a čemu máme věřit, Půlnoční mše si rozhodně zaslouží šanci. Buď to po pár dílech vzdáte, nebo si to maximálně užijete. ()

fikee

Je to trochu náročnější, takže pokud  jste v životě nerozečetli alespoň jednu mírně filozofickou knihu a obecně máte pocit, že absolventi humanistických studií by udělali nejlíp, kdyby se věnovali poctivé práci, pak tento seriál není pro vás. Ale vážně - Půlnoční mše je nadprůměrným hororem a slušnou studií náboženství, věcí posmrtných a tak vůbec smyslu existence. Bohudík/bohužel (nehodící se škrtněte) je to tohle všechno dohromady a nutně se spoustě lidí stane, že jim poměr jednotlivých složek nebude úplně vyhovovat. Na druhou stranu, ani na Netflixu se moc originálních minisérií nepovaluje a bylo by škoda MM aspoň nezkusit. ()

Mraxis

Seriál rozhodně není pro každého. Já za sebe bych ho zařadil mezi to nejlepší, co jsem v životě viděl. Ale ruku na srdce, nemohu ho doporučit bez !ALE!. Osobně mám rád hodně různých žánrů, pro různé příležitosti a toto rozhodně není něco, co bych si pustil v momentě, kdy toužím po strašidelném hororu a nebo svižném thrilleru. Není to jízda, je to spíš jako dobrá kniha, kterou si člověk vezme v momentě, kdy ji chce věnovat čas a pozornost. /// Tedy o co se jedná? Nádherně natočené, detailní a skvěle zahrané drama s hororovými prvky. Brilantně napsané dialogy a chytře sestavený příběh. Témata, na které se tvůrce zaměřuje jsou velice pestrá. Samota a izolace, klam náboženství, smrt a jak ji vnímáme. Co se stane, když svou víru vložíme do něčeho, aniž by jsme se na to podívali z více úhlů? A mnoho dalších. Je to velice odlišné od filmů a seriálů, které jsou dnes populární a komerčně úspěšné. Pokud máte trpělivost a chuť, tak doporučuji tomu dát šanci a utvořit si vlastní názor. ()

AmunRa

Tento seriál rozhodně není horor, je to psychologická studie malé ostrovní rybářské komunity a ostré odsouzení církve a pokryteckých pánbíčkářů. Určitě nejzajímavější postavou je páter Paul (Hamish Linklater), který je sice dobrosrdečný, ale zároveň si dokáže vírou a správným citátem z bible odůvodnit sebevětší zlo, které páchá. Není mu cizí lež, cizoložství ani vražda, ale stejně necítí vinu, protože vše dělá v božím jméně. Skvěle zahraná je i Bev Keane (Samantha Sloyan) jako pokrytec, který sice plně věří v boha, ale zároveň bezohledně používá své postavení ve pro své účely a bezpáteřně obrátí svou loyalitu podle potřeby během okamžiku. Seriál se prezentuje jako horor a má typická hororová klišé, ale tyto náměty jsou jen záminka k rozpitvávání povah vybraných osob. Kromě zmíněných pátera Paula a Bev Keane jsou to ještě "ztracený syn" v podání Zacha Gilforda, který svou víru proměnil ve vězení v ateismus a bývalá rebelka Kate Siegel, která víru nikdy neopustila. Ostrov je obydlen ještě dalšími postavičkami včetně povinné afrorodiny, jedné lesby a muslimského šerifa, který byl vyhozen z FBI rasistickými nadřízenými. Nemůže chybět ani sociální stránka a obviňování korporací ze zničení původně bohatého ostrova. Seriál je extrémně pomalý a plný hlubokých rozhovorů, což naprosto zabíjí jakoukoliv atmosféru. Kdo si neužije psychologii postav a kvalitní herectví jejich představitelů, nemá toho moc jiného ke shlédnutí. Ve výsledku je hororová stránka seriálu naprosto zbytečná a nevyužitá. ()

Alisha666 odpad!

Tohle veledílo je důkazem toho, že Bůh neexistuje. Trpělivosti mám na rozdávání, na pomalejší rozjezdy jsem u tadytoho ťuhýka zvyklá, ale co je moc, to je příliš. Extrémně nudné a především příšerně dlouhé monology naprosto nezajimavých postav mě vytáčely asi ze všeho nejvíc. Zdegešení vidláci, co se evidentně neuměli ani podepsat, natož aby zvládli vypláznout plán delší, než dvě vteřiny tomu samozřejmě nijak nepomáhali. Kamera pěkná, barevně to ladilo (hlavně u závěrečného táboráku), ale to je asi tak všechno. Chvílema to připomínalo vybrakovanou korejskou Žíznivou klasiku, chvílema lobotomii. Ze všech možných i nemožných sil všemohoucích se snažím najít aspoň malej cákanec krve, za kterej bych narvala tu jednu hvězdičku. Ale těch pár hodin života, který  ze mě anděl páně vysál, jen abych mohla napsat, jak moc za hovno to stálo, už mi nìkdo nevrátí... ()

NikiVai

Noo, tak Půlnoční mše je seriál, od kterého jsem nemohla odejít, takže se konala noční párty prodloužená až do rána. A stálo to za to. Příjemně poklidné úvodní díly pomalu gradují až do dramatického finále. Seriál staví na víře, na citacích z Bible, což je pro mne pole nezorané, takže bylo fajn se zamýšlet a dozvídat se nové myšlenky. Nechci moc prozrazovat pointu, ale skloubit víru a to, co se nakonec z toho všeho vyklube je od Mika geniální tah. Fakt skvělý hororový zážitek. ()

Rebel24

Nikto nedokáže v súčasnosti spracovať hororové snímky s takým dôrazom na kvalitnú psychológiu postáv ala Steven King ako Mike Flanagan. Vo svojom treťom seriály v rade po The Haunting sa venuje teologickej až fanatickej rovine v malej uzavretej comunite na ostrove vzdialenom 30 míľ od najbližšej pevniny. Postavy sú napísané výborne, citáty z Biblie a dialógy o živote a smrti sú obsahovo kvalitne, to na com by 90% režisérov pohorelo, Flanaganovi tvorí dejovú kostru, okolo ktorej výstaval svoju novú temnú mytológiu. Prvé časti sú tajomné, skôr dramatické s prvkami hororu, až 5 .časťou sa začína akčnejsia zložka, ktorá naplno vypukne v predposlednej časti Kniha Apoštolov. Bohužiaľ podobne ako v Hill House ci Bly Manor, záver nepôsobí uspokojivo, postavy ktoré potrebovali pobudnúť na plátne dlhšie, boli zbuchane rýchlo a naopak zbytočne sa venuje čas scénam, ktoré skôr idú na vizuálny efekt. Ak sa Flanagan naučí lepšie pracovať s gradaciou a posledným dejstvom v seriálovej tvorbe (podarilo sa mu to vo filme Doctor Sleep bez problémov), tak v zásade nema v žánri psychologický horor konkurenciu. 92% ()

coulismoulis

Zezačátku se to vleklo, jako nepřipravené kázání senilního dogmatika, od 3-4. epizody se ale do popředí začala dostávat čím dál kousavější kritika církve (vlastně jakékoli, ale především té katolické). V posledních dílech vygradovaná apokalypsa tomu všemu nasadila korunu. Opravdu velmi trefná moralita na mnoho témat spojených s organizovaným náboženstvím. Místy to bylo snad až příliš tendenční (z lidstva přežije pouze nový Adam a Eva, muž spasitel = naivní snílek vs. žena spasitelka = fanatická vražedkyně atd.), no ale to byla zřejmě jen úlitba za jinak hozenou rukavici do ksichtu církve. Taková křížová cesta svatého spojení s arci-upírem jakožto nový nový zákon nebo akční čistka nepokřtěných zase naopak stály za to. Jo, neměli v Americe dovolovat příjímání pod obojí, Vatikán uvolní mravy a pak už to jede. 😊 ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (více)

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

14.01.2021

Režisér a scenárista Mike Flanagan (The Haunting, Doktor Spánek) se až doteď soustředil převážně na horory, když se ho ale jeden z fanoušků nedávno zeptal, jestli by nechtěl natočit taky nějaký film… (více)