Léto 85

Francouzské pobřeží v Normandii, léto roku 1985. Z rádií a kazet znějí The Cure, Bananarama a Rod Stewart. Šestnáctiletý Alexis potkává staršího, charismatického a tajemného Davida. Začíná přátelství plné plaveb na moři, výletů na motorce, nocí beze spánku, svobody a poznávání dospělého světa. Zážitky rychle nabývají na intenzitě, než se vše osudově zvrtne a Alexis se stává hlavním podezřelým v policejním vyšetřování... Režisér François Ozon (8 žen) se vrací ke kořenům mistrovsky odvyprávěným příběhem, který dokonale zprostředkovává atmosféru poloviny osmdesátých let. (Aerofilms)

Aljak

Niečo pre priaznivcov LGBTI komunity. Ale ostatných to asi až tak nenadchne, hoci atmosféra 80tych rokov je vcelku príjemná. K tomu patrične kvalitný soundtrack a pôvabné scenérie pobrežnej Normandie - a práve tieto dva parametre boli asi najväčšou prednosťou celého filmu. Čo sa týka dejovej línie, tak žiadne výrazné prekvapenie, ani originalita. Postavy dosť afektované, impulzívne a v konečnom dôsledku nesympatické, takže ťažko sa mi hľadajú nejaké pozitíva (teda okrem tých vyššie spomenutých). Dávam 2*, ale ani tými som si neni až taký istý. ()

F.W.Colqhoun

Takže si vymýšlíme své milované? To je blbý. Hudbu k Ozonovu Mému létu lásky komponoval JB Dunckel, k lepších časech polovina jedinečných Air. Été 85 by klidně mohla být jejich albem. Také zde jde výhradně o dva mladé muže. Zdání cukrkandlové melancholie tají v druhém plánu cosi závažnějšího, ale ne tak závažného, aby na to nešlo s láskou vzpomínat. I zde se v pozadí pohybuje empatická dívka vyhlížející jako Robert Smith, jehož In Between Days rámuje iniciační příběh na obou koncích. Být náhle sám v Normandii na konci chladného léta může být hodně podobné tomu být sám řekněme v Kjótu. Ozonovy filmy obvykle závažnost a chytrost maskují žánrovou hravostí. Tentokrát jakoby se Ozon nechal unést jedním víc než jinými - detektivku a drama jednoznačně válcuje romance. V létě roku 1985 bylo Ozonovi osmnáct a není pochyb, že to bylo osobní. Co schází na rafinovanosti plně substituuje s obdivuhodnou lehkostí tlumočená nevinnost, kterou by divák od tvůrce v jeho šesté životní dekádě prostě nečekal. Odrhovačku Sailing Roda Stewarta si ovšem mohl odpustit. ()

jiri.twist

Naprosto ORIGINÁLNÍ film od naprosto ORIGINÁLNÍHO režiséra. "...Unsurprising story elaborated surprisingly beautiful...", jak napsal jeden z recenzentů na IMDB. Film mě zaujal a věřím, že až si jej budu moci vychutnat znovu např. s kvalitními českými titulky (v cz dabing nedoufám), tak možná své hodnocení ještě o chloupek zvýším až na samý vrchol (díval jsem se na verzi od KK s hard eng sub). O čem film je a jak se na něj dívají už napsali zkušení GT recenzenti tady přede mnou a mě už tedy nezbývá, než se přidat k množině těch, co toto hezké dílko URČITĚ DOPORUČUJÍ ... 9999 ()

Pat_rick_fan

Neškodné, príjemné, sladké. Trochu zbytočné? Asi hej, ale je leto a tento film má tú romantickú 80-tkovú atmosféru naozaj poctivú :) ()

Tarhiel

Práve som dopozeral Léto 85 podľa knižnej predlohy Aidana Chambersa: Režisér túto knihu čítal ako 18. ročný a vyjadril sa, že je rád, že ju natočil až teraz, keď mohol zúročiť svoje doterajšie skúsenosti. Atmosféra 80. rokov v prístavnom francúzskom mestečku bola dokonalá, rovnako ako ľudsky vyrozprávaný príbeh, ktorému silu dodáva postupné nechronologické dávkovanie, pre mňa oveľa uveriteľnejše, než Call me by your name. I keď už od začiatku viete, ako dopadne, ste zvedavý na to prečo a ako. Má to nádherné francúske momenty, ktoré by Američania nikdy nedokázali natočiť (vyzliekanie hlavného protagonistu kamarátovou matkou), alebo takto vystihnúť - komické scény postupne prechádzajúce do drámy a následné vytriezvenie. Až sa ma niekto spýta, či poznám nejaký dobrý nový LGBT film, tak poviem že určite tento. ()

zolo

Ozona já zkrátka můžu a toto jeho Léto se mi líbí. Super týpci, mezi kterými to funguje, umějí hrát a dobře se na ně kouká, žádné ubrečené a ukňourané výlevy, žádná nerealisticky uřvaná a malicherná Amerika, do toho atmoška osmdesátek, dobře zapadající hudba, vše zpracované filmařským harcovníkem. Příběh je přímočarý, jednoduchý a co na tom, že nás Ozon tahá tři čtvrtiny filmu za fusekli. Ještě před závěrečnýma titulkama mu to stejně odpustíte. ()

Linzi

Znovu musím, i v tomto komentáři, napsat, jak (mimo jiné, samozřejmě) magické kouzlo má soundtrack - hudba u filmu (u tohoto i obecně)! ... Rod Stewart - Sailing! ;-) ()

emkon

Skvěle odvyprávěný příběh, naprosto uvěřitelná dobová atmosféra. Rod Stewart a The Cure mě rezonují v hlavě už třetí den :) ()

solisoli odpad!

F. Ozón - Geniálny režisér žien. Naozaj ? Nie náhodou magický umelecký protagonista buzerantstva. Mal by navštíviť terapeuta on, za predvedenú romancu , ktorou sa tento chuj prezentoval. Vyjadriť tu nejakú kritiku? Prosím vás k čomu ! Čím ďalej viac a pomaly a isto, už nikoho neprekvapí, keď sa takýto scenár objaví pod pseudonymom romantický príbeh a získa cenu oscara. Je to len otázka času. Darmo svet sa mení, hlavne orientácia protagonistov umenia. A na miesto sochy slobody v New Yorku na ostrove Liberty Island, bude čnieť oveľa mohutnejšie súsošie Elton Johna s Davidom Furnishom, ako symbol rodiny tretieho, možno aj štvrtého sveta. ()

blondboss

Tento snímok akosi opäť išiel dosť mimo mňa. Opäť gay problematika, opäť nejaké tie vzťahové hlúposti a navyše dejovo nedotiahnuté a nudné. Dve hviezdy dávam za celkom slušné herecké výkony a skvelú atmosféru 80-tych rokov, ale všetko popri tom ma jednoducho nudilo a neprinieslo mi to prakticky žiadnu emóciu. Francúzi by si na to mali dať viac pozor. 40 % ()

tsatsiki

Svěží gay film o lásce dvou kluků, jen mě to občas přišlo zbytečně natáhlé a zkrátil bych to.Jinak to bylo výborně zahrané a dobře napsané.Plus dávám jednu hvězdu za krásné prostředí, pláže a moře a dobrou hudbu Za mě si tento film zaslouží 70%. ()

rigby

Na první pohled velmi jednoduchý film s jednou dějovou linií, poplatný teenagerským letním románkům. Ale na druhý pohled se toho hodně ukrývá pod povrchem a je zajímavé sledovat vývoj událostí z pohledu hlavního aktéra. Tváří se všechno hodně vážně a hluboce, ale s odstupem zase vidíme zcela banální letní příběh z pláže. 3+ ()

Amalberga

K filmu mám jedinou výhradu: proč skoro všechny queer filmy končí špatně? Kdy už konečně někdo natočí romantickou komedii se šťastným koncem, bez nějakých hlubokých traumat nebo smrti jednoho z hlavních postav? Nebo tenhle žánr patří jen "heterákům"? ()

Al90

Čekal jsem více muziky z 80s ale jinak na večerní zkouknuti v posteli to stačilo i když v případě vztahu mezi stejném pohlavím,filmy nevyhledavam....Tady mě spíš lákal ten 80s look... Stewartovo Sailing mě příjemně potěšilo :) ()