Na počátku zahlédne Marta svatbu své kamarádky Aleny. Potom jde do blízkého železářství pro kroužky na záclony. Po prodavaččině tradičním "nemáme" si nechá zavolat vedoucího Viktora Tomáše. Ten se jí omluví, že zboží není na skladě a vzápětí jí vyzná lásku a požádá ji o ruku. Večer jej doma čeká nemilé překvapení. Všude je nepořádek a Marta, která místo večeře hledá svatební fotografie mu vyčte, že scénku s kroužky, kterou si rok co rok připomínají své seznámení, stále více odbývá. Viktor se marně domáhá večeře a pak se na nápad Marty vydají na návštěvu novomanželky Aleny, která je mimochodem skvělá kuchařka. Idylka, která u kamarádky vládne oba hosty překvapí. Alena jim však prozradí, že si tentokrát (vdávala se již potřetí) nechala najít ideálního partnera pomocí počítače. Marta s Viktorem zapochybují, zda se k sobě vůbec hodí a navštíví proto kybernetický ústav, kde počítač zjistí, že jejich manželství se rovná hazardu. Nechají si pro sebe najít ideální partnery a přes důrazné varování tetičky Emilky se rozhodnou se svými "ideálními partnery" sejít. Jenže jak už to v českých komediích bývá, všechno se řádně zamotá, protože ani jeden z nich se napoprvé nesetká s tím pravým. Hudební skladatel Petr Karát místo sebe poslal na schůzku s Martou instalatéra Frantu a Viktor navštíví ordinaci "své" doktorky Tuchlové právě v den, kdy ji zaskakuje energická Soňa Brčková. Jak už to končívá, sejdou se nakonec všichni aktéři, včetně tetičky Emilky, Aleny a jejího ideálního manžela, pravých i nepravých ideálních partnerů u Tomášů a vypukne ten pravý šťavnatý zmatek, který dělá komedii komedií... (oficiální text distributora)

Paity

Vcelku slušná komedie ze zlatých let (pro film - pozn. aut.), kdy se jich ale točilo tolik, že vlastně tahle až tak dobrá není. Možná je to tou postavou Jany Brejchové, která je spíše na dramata a působí tak stále smutně a zasmušile. ()

Rejže

Nadčasové téma dnešnímu oku zvědavě lahodící... kybernetická komedie. Žánr, nad kterým jsem v úvodu nevěřícně a s překvapením kroutila hlavou :-D Iva Janžurová odvedla vynikající výkon. Histerické scény nebyly prkenné, ale chrlící gejzír napjaté mimiky a choreografie :-) Jana Brejchová svým cynickým "Viki, sleduj, támhle Ti budou padat nevěsty"... :-D ()

spiritus

Hezká, vtipná a nostalgická komedie a jednom manželském páru, který se k sobě náramně (ne)hodí. Vlastu Brodského, mám v této roli velice rád, stejně ale tak i moje další oblíbené herce Menšíka, Brejchovou a Zázvorkovou. ()

IvcaSammet

Podle popisu jsem čekala něco víc. Sice to moc zajímavě nevypadá, ale právě české filmy jsou ty, které sice nemusí zaujmout popisem a ve finále je to opravdu skvělý film. U tohoto to ale bohužel říct nemůžu ... Situace jsou občas až přehnané, velmi předvídatelné. Opravdu mě film zas až tak nebavil, ale nakonec jsem se přece jen rozhodla pro průměr, protože je šíleně moc filmů, které se tomuto nedokážou ani vyrovnat. Možná se na film ještě někdy podívám, protože jsem nestihla kousek začátku, ale stejně si myslím, že jsem zas až o tolik nepřišla ... Škoda, kdyby byl film trošku líp zpracovaný, mohla to být zajímavá komedie ... ()

Hepy13

Hodí se tahle výborná komedie na víkendové relaxační odpoledne? Hodí! Manželský pár Brodský a Brejchová se k sobě taky stoprocentně hodí. Na ''Zelenkavou'' manželskou dvojici Janžurová a Peterka se taktéž nedá zapomenout. Já přihazuju 5* hvězd. ''Mě šíííleně bolí hlava''. ()

hemul

Myslim, ze z Schulhoffovych komedii je Dedecek, vdaka Milosovi Kopeckému, asi tá najlepšia, druha podarena je Hodíme se k sobe - tu zasa vdaka skvelemu klavirnemu koncertu pana Blahu ()

J R C Pecuchet

Úspěšná komedie z roku 1974, která byla skvostně obsazena. Osobně mě nejvíc dostala histerická scéna Ivy Janžurové a Františka Peterky a jejich spor o barvu potahu na křesla. ZELENÁ - ZELINKAVÁ, nebo TRABANT - FIAT !!! Petr Schulhoff prostě tyhle komedie uměl točit viz jeho další filmy. Hudba : Karel Svoboda ()

Lapacka

Komedie, v podstatě konverzační, která má kunderovské ladění a takovou absurdní zápletku. Zajímavé poučení, že lidi někdy ani neví nebo sami netuší, co mají ve svém vztahu podporovat, co je mezi nimi vlastně dobré. Domnívám se, že v té době - polovina 70. let 20. století - lidi prostě takhle "nezávazně" k vlastním vztahům přistupovali, bavili se představami, co by bylo, kdyby... o záměnách a výměnách partnerů. Je to takový dokument o krizi rodiny a krizi přístupu... taky se tam např. neobjevují žádné děti... na ty se v podobných případech prostě nemyslí. Příběh, který jako by vymyslel nějaký ten "truchlivý bůžek..." Společnost se dneska dělí na menší část těch, kteří chtějí žít s perspektivou větší rodiny a tomu odpovídajícího stabilního vztahu a větší část těch, kteří podobně neuvažují. Tehdy to možná ještě bylo naopak. Sympatické je herecké obsazení. ()

mh.mail

50% — Další z komedií s tehdy velmi populární dvojicí skutečných manželů Brodský — Brejchová. Pointou filmu je evidentně zjištění, že láska je věc počítačově neuchopitelná a nedá se zalgoritmizovat. Což nám dneska může možná znít jako klišé, ale v době vzniku filmu, kdy počítače opravdu byly obrovské sálové polykače děrných štítků a děrných pásek, to mohlo být ještě poměrně aktuální. Jinak jako komedie neurazí a celkem i pobaví, některé scény mají potenciál stát se kultovními (např. již zmiňovaná „zelená x zelenkavá“). ()

zdeny99

Vynikající československá komedie z poloviny 70. let, která je postavená především na dokonalém scénáři a excelentních hereckých výkonech. Však se v ní sešla pestrá špička čsl. herců (Brejchová, Brodský, Menšík, Bláha, Rázlová, Zázvorková, Peterka, Janžurová a Filipovský). Z nich ústřední role hrají tehdejší opravdoví manželé Brejchová s Brodským, kteří se k sobě vůbec nehodí. On je příliš moc usedlý, láduje se uherákem a miluje Branky, body, vteřiny. Za to ona je jeho pravý opak. Neustále se vznáší někde v oblacích a o rodinném životě neví vůbec nic. Poté si díky nějakému počítači najdou skutečné ideální partnery, Brodský Rázlovou a Brejchová Bláhu. Rázlová hraje ideální ženskou pro rodinu a pro mě osobně vyhrála. Za to Bláha je takový Oldřich Nový z Kristiána. Ovšem najde se i výtka k filmu, co v něm postrádám. Všimli jste si také, že nikdo z hlavních aktérů neměl děti? [6475. hodnocení, 127. komentář, 68%] ()

BeranSon

Rozhodně to není nejlepší česká komedie. Já jsem se kupodivu nudil. Tématika je trefná, úderná, ale na sedmdesátá léta až příliš kořeněná. Vlastimil Brodský hraje vážně bravurně a tím pádem je velmi světlou stránkou celého filmu. Ostatní výkony jsou pochybné, leč s nimi nejsem příliš spokojen. Řekl bych že na naše komedie slušný průměr. 5/10 ()

Wargoo

Originálny scenár, ktorý by som si rád pozrel aj v holywoodskom šate s nejakými kvalitnými hercami. Samozrejme, špička hereckej smotánky to pridáva hviezdu navyše, ale mne osobne sa to páčilo. Scénka, kde postupne prichádzali všetci "kandidáti" do bytu bola skvelá a vtipná ! 63,020% a 3a pol*** ()

Rathalos

Dalsia skvela komedialna stara ceska pecka s hereckymi hviezdami vtedajsej doby,ktoru nemozem hodnotit inak ako plnym poctom...:-) ()

Luisis

Dokonalý a krásně propletený scénář, který ve finále tak krásně graduje.- K tomu úžasné herecké výkony herců. Legendární hlášky - 80% ()