Satirická komedie režiséra a scenáristy Petra Schulhoffa Příště budeme chytřejší, staroušku! líčí osudy dvou podvodníků, kteří neustále narážejí na protřelejší a zkušenější soupeře. Ve svém úsilí dosáhnout snadného zisku často vystřídají několik zaměstnání a vymyslí celou řadu originálních podvůdků a zlodějin. Pokaždé však na jejich nápadech vydělá někdo jiný. A když se chtějí pomstít svým vykutáleným sokům, skončí nakonec tam, odkud na začátku vyšli – za mřížemi... (Bontonfilm)

TV spot

MM_Ramone

Karel Vašátko a Gustav Makovec sú dva kamaráti, ktorí majú toho mnoho za sebou. Mimo iné aj spoločný pobyt vo väzení. Po prepustení na slobodu sa snažia zaradiť do spoločnosti a byť prospešní socialistickému hospodárstvu. Ale nakonec predsa len zase skĺznu na zlé chodníčky. Ich vrodená nechuť pracovať a sklony ku zložinu ich znova privedú na dráhu zločinu. Ústrednú dvojicu dvoch recidivistov celkom solidne stvárnili Karel Augusta a František Peterka. ** ()

boshke

Vcelku nezáživný, socialistický počin. Děj, sledující trampoty dvou napravených recidivistů v prohnilé a zkorumpované socialistické společnosti, kde ruka ruku myje, příliš nezaujme. Dva zlodějíčci, právě propuštění z basy, se rozhodnou živit se slušnou prací. S tím však nikde nepochodí, neb všude narážejí na kšeftování a podvody jiných. A když se sami rozhodnou přidat se k této chásce, nedopadne to o mnoho lépe... Zajímavé pouze jako "dokument" o poměrech, které jsem já osobně nezažil. Jinak je to zcela o ničem... 50% ()

Hennes

Petr Schulhoff natočil dobré komedie a tato také není špatná. František Peterka v nejlepší formě spolu s tehdy ještě hubeným Augustou tvoří výbornou dvojici. Jeden ráznější, druhý zakřiknutější. Komedie poukazuje na rozkrádání socialistického majetku a na nutnost živit se poctivě. Mě jich bylo ale obou líto, jak jim to vždy nevyšlo. ()

cdome.82 odpad!

Tohle se nedá. Moralizující normalizační švár v duchu státem schválené "satiry" a potírání nešvarů v centrálně plánovaném hospodářství. Jak já pak chápu cimrmany a jejich "anekdota schválena ministerstvem výživy" a "soudruzi, můžete dělat satiru, ale konstruktivní!". Tahle věc nemá pořádný scénář, dialogy jsou jak z Trháku - "To jsem netušila, že nebožtíkův bratr mu byl tak podobný! Ano, dokonce napadá na stejnou nohu." a herecké výkony až na pár čestných výjimek na úrovni ochotnického souboru místních dobrovolných hasičů. Přijde mi, že většina zúčastněných to měla absolutně na háku a jenom potřebovala splnit plán aktuální pětiletky. ()

gezper

Jo, kdo nekrade, okrádá rodinu. Augusta s Peterkou jsou dobří a vytahují to celé nahoru. Ale když si to režim celé pěkně pohlídal, tak se nedá čekat nějaká výraznější, společensky nepřijatelná forma humoru, a to je zároveň velká slabina celého filmu. Každopádně koukat se na to dá, ale z daného období máme rozhodně lepší komedie. [40%] ()

• „Když jsme točili na Kampě, kde jsme měli s mým kumpánem ukrást auto, tak já měl běžet, nasednout za volant a ujet s ním. Jenže já neuměl řídit! Tak jsme se při tom běhu prohodili a křížili jsme se jak baletky,“ uvedl z natáčení František Peterka. (SONY_)
  • Obraz, který uklidňuje, namaloval v roce 1567 Pieter Bruegel a nese název "The Land of Cockaigne". (rades)
  • Makovec (František Peterka) mluví u kradeném vozu jako o Chrysleru, ale správně se jedná o Talbot 1510 z roku 1980. S historií značky je to složitější. Talbot byla francouzsko-britská automobilka založená v roce 1903. Samostatnou se stala až když francouzskou pobočku Talbot odkoupil Antony Lago. V roce 1958 byla automobilka Talbot prodána společnosti Simca. Ve stejném roce odkoupila americká automobilka Chrysler podíl v automobilce Simca a o 12 let později byla Simca včleněna do koncernu Chrysler Europe. V srpnu 1978 Chrysler odprodal Evropské podíly společnosti PSA Peugeot Citroen. V roce 1979 byla značka Talbot znovu oživena. (sator)