Epizody(5)

Na nebezpečí vymývání mozků prostřednictvím nových technologií a léků upozorňuje pozoruhodná dramatická pětidílná sci-fi minisérie, na jejíž produkci se podílel úspěšný režisér Oliver Stone. Její realizaci předcházel již vyhledávaný kreslený seriál, vycházející v časopise, který napsal rovněž scenárista a producent Bruce Wagner.
Hlavní hrdina Harry Wyckoff je dobře situovaný, úspěšný patentový zástupce žijící v Los Angeles, se svou ženou Grace a dvěmi dětmi, Cotym a Deidrou. Jeho nevypočitatelným protihráčem je sebestředný a ambiciózní senátor Tony Kreutzer, jeden ze zakladatelů náboženství Synthiotics, filozofie nového realismu a šéf nové televizní stanice Channel 3.
Televizní minisérie je pozoruhodnou směsí východního mysticismu, politiky, filozofie, hi-technologií, stejně jako se tu objevují „temné přízraky“ moderního světa – drogy, rozpadající se rodiny a další negativní znaky moderní společnosti, které popírají známý americký sen. Vše tak trochu pozvolna obklopuje atmosféra strachu a hrozící zkázy.
Hlavní role vytvořili známé filmové hvězdy James Belushi, Dana Delanyová, Robert Loggia a Angie Dickinsonová. Režie se ujali čtyři úspěšné filmařské osobnosti: Kathryn Bigelowová, Keith Gordon, Peter Hewitt a Phil Joanou. (oficiální text distributora)

Djkoma

Divoké palmy jsou mixem, který mohl vzniknout jen v záhadné době chvíli po příchodu Twin Peaks na americké televizní obrazovky. Svět blízké budoucnosti (v době psaní je to už spíš současnost:)), v kterém vše vypadá jak v padesátých a šedesátých letech a lidé jsou kontrolování, aniž by si to uvědomovali. Stone a ostatní využívají symboly americké historie (otcové/přátelé/tajné společenství ovládající společnost, útlak vlády, vše pro zisk, vychovávání elity, "svoboda") a vlastního pohledu na pomíjivost reality a snového světa, v který věříme, aby vytvořili částečně bizarní podobu světa, který nechtějí (vymývání mozků pomocí technologií a umělých látek). Tento svět není plně funkční, protože necelých pět hodin minisérie prostě nedokáže pojmout vše, ale rozhodně je zajímavým pohledem. Minimálně odkazování na scientologii a propojení virtuální reality s televizí, což by z tohoto média udělala něco naprosto odlišeného, zapůsobilo. Moderní technologie a síla médií se prolíná také s mysticismem, filozofií a prvky japonské kultury. Výsledek se bohužel až přehnaně snaží působit jako zmíněné Twin peaks a snaží se tvářit v každém okamžiku promyšleně a hluboce. Po posledním díle ve mě však zůstává pocit mírného zklamání, že objem myšlenek a jejich provedení mohl být působivější, i když atmosféra je jako v případě TP těžko opakovatelná...a abych nezapomněl, herecky je to vysoký nadprůměr. PS: vztahy nehorázně "parodují" soap-opery:) PPS: kdo by řekl, že to je podle komiksu... ()

gudaulin

Typický příklad seriálu, který má obrovský potenciál a přitom ho nedokáže ani v nejmenším zúročit. Společnost, která je zmítána politickými a ekonomickými problémy, nástupem nových technologií, narkomanií, manipulací ze strany médií a především rozleptávána působením mocné tajné autoritářské organizace, která usiluje o zavedení diktatury. Mohlo z toho být skutečně stylové dílko s lehce dekadentní atmosférou a zajímavým hereckým obsazením, taková Kim Cattrall se do role femme fatale skutečně hodí, a hlavní hrdina spolu se svou manželkou tvoří sympatický pár. Bohužel scénář je nedovařený a dělá z obou stran konfliktu s prominutím blbce. S logikou a hodnověrností chování svých postav se nepáře a svět, který popisuje, má hodně trhlin na to, aby mě dokázal přesvědčit nebo dokonce nadchnout. Jak je to v amerických sci-fi seriálech dnes už samozřejmostí, nejde o čisté sci-fi, ale spíš mysteriózní sérii s prvky fantasy. Své udělal i nižší rozpočet, takže nakonec série u televizních diváků v Americe propadla a skončila u omezeného počtu dílů. U nás byla nasazena sice v hlavním vysílacím čase, ale jak je vidět z počtu hodnotících, i tady se se svým cílovým publikem minula. Celkový dojem: 25 %. ()

majo25

Povedal by som, že je to taký mix filmu a seriálu. Na seriál to má dosť bohatú výpravu či skvostné priam až "filmové" obsadenie - okrem hlavného Belushiho aj Loggia, Catrallová, Dickinsonová, Warner, Gunton. Aj samotný námet pôsobí skôr filmovo a to je možno aj taký malý kameň úrazu - seriál si zobral na chŕbát asi až príliš veľa a nie všetko sa dotiahlo do zdarného výsledku, a to vrátane vykreslenia blízkej budúcnosti. Príjemným prekvapením je ale aj v dnešku aktuálna a nadčasová téma alternatívnej reality a s ňou spojená manipulácia masami. Príjemne potešilo aj dávkovanie násilia či brutalita (napr. vypichnutie očí, rôzne vraždy). V prvých epizódach sa kúskuje tajomno a odkrýva sa toho iba málo, v závere sa toho odkrýva dosť, ale seriál akoby trošku strácal na tempe a stavia na tom, čo nadčasové nie je - závislosť na narkotikách a narýchlo zbúchaných vzťahoch, čo nepôsobí dostatočne vierohodne. Celkovo však určite zaujímavý seriál. ()

Thorgerda

Čekala jsem hodně, dostala jsem až překvapivě málo... Bylo to tak nějak "těsně vedle", a nejsem si jista, že je to jen rozpočtem. ()

PanIncognito

Zajímavá minisérie, která je směsicí moderní technologie, okultismu, vlády a zkoumání smyslu světa. Stejně tak se dílo zaměřuje na krachující vztahy, narkotika a celkově záporná témata. Atmosféra je tedy úzkostně zlověstná. Hvězdy i režie jsou dle mého rovněž úspěšní. ;-) (viděno s dabingem) ()