Poslední pokušení Krista

The Last Temptation of Christ

Posledné pokušenie Krista

USA / Kanada, 1988, 164 min

Rozpočet $7miliónovTržby USA $8,373,585Tržby Celosvetovo $11,500,000║ Martin Scorsese si poradil s danou témou nanajvýš dobre, jediný problém je tempo filmu, lebo miestami to na danú minutáž príde dosť rozťahané(stačilo by to stiahnúť aj na 2hodiny), príbeh je nekonvenční a vykreslení rozumne, bez nejakého umelého balastu, poteší aj niekoľko silných momentiek, Willem Dafoe mi moc nepasoval do úlohy Ježiša ale zas na druhú stranu hral výborne, takže film pozerateľný a z danou témou po filme Umučenie Krista druhý najlepší z toho čo som videl. /60%/(16.10.2009)

Příběh o tom, že Ježíš potřeboval spíše dobrého psychiatra než ukřižování. Sice to dle mého názoru neni ani zdaleka tak emotivně působivé jako Umučení Krista Mela Gibsona, ale i tak se mi to jako něvěřící chátře hodně líbilo. Vyzdvihnout musím především skvělé herecké výkony a špičkovou muziku od Petera Gabriela.(25.8.2014)

"Jak chceš vymítat Satana? Lze snad vymítat Boha?" Jeden z nejhlubších a obsahově nejpodnětnějších filmů mého života. Filmařsky propracovavaná a mistrně tematizovaná záležitost, která mi i jako ateistovi přivodila vrcholnou diváckou slast. Formálně strohé, ale přesto dokonalé dílo pro lidi, kteří raději myslí, než tupě následují dogmata.(23.9.2005)

Tak už chápu proč Poslední pokušení Krista je tolik kontroverzní film a u věřících hodně kritizovaný. Jak jsem četl některé reakce tak mi připadalo, že to byla až fanatická kritika. Ježíše skvěle zahrál Willem Dafoe a v roli Jidáše exceloval Scorseseho oblíbenec Harvey Keitel. Hudba od Petera Gabriela byla podmanivá a skvěle zapadala do každého záběru. Scorsese opět předvel skvělou režii a celé natáčení měl pevně ve svých rukou. Ať už to byla parádní kamera, skvělá hudba, obsazení atd.(31.12.2011)

Dokonale podnětný film, jehož zařazení na černou listinu dobře dokumentuje bezvýchodné směřování současné katolické církve (což bohužel říkám jako evangelík, příslušník církve možná ještě bezvýchodnější...). Kazantzakisův román a Scorsseho citlivý filmový převod nejsou v žádném případě kacířské - oba autoři se upřímně a usilovně snaží o interpratci příběhu, který ovlivnil směřování celého lidstva. Úhelným kanemen je pro ně Ježíšova lidská podstata a s ní související všepřítomný strach - z údělu Mesiáše, ze svých vlastních pochyb, ze smrti. Zatímco Mel Gibson prezentoval svého Krista ve filmu bez jakékoliv stopy po duchovnosti, Scorseseho dílo je od samého začátku prodchnuto fascinujícím a bolestným hledáním, zoufalstvím a vírou. V Gibsonově filmu vystupuje Ježíš Kristus jako ovce jdoucí na porážku, jejíž užitečnost se projevuje až po smrti (církev tento film přijala s otevřenou náručí), u Scorseseho je Ježíš zatoulaným beránkem božím hledajícim do poslední chvíle smysl svého bytí, smysl své oběti a odpověď na všepřítomné "proč?".(2.6.2007)

• - Scénu z Golgoty, kde do lomození přicházející bouře Kristus (Willem Dafoe) vykřikne: „Father, why have you forsaken me!?“ použila americká protikřesťansky zaměřená deathmetalová kapela Deicide jako intro na albu Once Upon A Cross z roku 1995. (J.e.r.e.c)

• - Několik lidí bylo zraněno, když bylo podpáleno pařížské kino, kde se film promítal. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Film bol zakázaný v Chile (1989 – 2002), Singapure a na Filipínach. (Paldiny)