Víly z Inisherinu

• Velká Británie The Banshees of Inisherin (více)

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky. (Falcon)

šalenka

Můj oblíbený McDonagh, nemohla jsem si pomoct, ale viděla jsem v tom celou dobu divadlo. Trošku ponuré, ale nechyběl jeho černý humor a krásný závěr. ()

klukluka

Dát si dneska ještě jeden podobně laděnej film, tak si taky něco ufiknu. Bylo to samozřejmě působivý, nutí to člověka přemýšlet, drželo mě to v neuvěřitelným napětí, je to prostě a jednoduše výborný a mimořádný, ale dá se z toho čerpat něco pozitivního, když pominu jistotu, že se ani zítra neprobudím na zpola opuštěným ostrově, kterej by mě do týdne připravil o zbytek zdravýho rozumu? Má to být tohle? Vědomí, že se nemusím potýkat s něčím takovým? Protože tohle by mě tutově zabilo. ()

BluT

Colin Farrell ve své nejméně padnoucí roli. Vůbec mi na něj nesedělo, že je "prosťáček" z ostrova uprostřed ničeho. Ani námět, ani několik záblesků originality nezachrání celkový špatný dojem z herců, dialogů a vyznění filmu. 50% ()

see_sawandrew

Má vůbec člověk právo ukončit přátelství "bezdůvodně"? Jak může skončit, když se někdo po desítkách let rozhodne odhodit masku, kterou potřebuje k přežití ve své komunitě? Jak vůbec odlišit odvahu od křivé zbabělosti? McDonagh na to sice neodpovídá dokonale, ale v kulisách jednoho pochmurného irského ostrova rozhodně dost působivě, aby ve mně film dozníval ještě pár týdnů. 75% ()

Vajonek

Kdysi jsem byla naprosto okouzlená z V Bruggách, nadchly mě i Tři billboardy kousek za Ebbingem. Z Víl z Inisherinu jsem velmi rozpolcená. Ani s odstupem několika dnů od zhlédnutí nevím, co jsem to vlastně viděla. Bylo to jen velké "nic" beze smyslu, které si hrálo na propracované umělecké dílo? Nebo to v sobě, v jednoduchosti, zvláštnosti, rázovitosti svých postav přece jen obsahovalo nějakou hloubku? Možná také bylo záměrem scenáristy a režiséra v jedné osobě nechat diváka takhle konsternovaného, donutit ho vystoupit ze své komfortní zóny, narušit jeho divácké stereotypy, začít přemýšlet o věcech, které považoval za jasné, dané, neměnné, hledat smysl v něčem na první pohled nesmyslném. Jestli jo, tak u mě se to povedlo na 100 %. K žádnému výsledku jsem ale (zatím) po tom usilovném přemítání nedospěla. A asi by mi nepomohlo ani ufiknout si celých deset prstů. Strašně špatně se mi tato věc jakkoli hodnotí, z určitého úhlu pohledu by to asi mohlo být na plný počet hvězd, stejně jako na nejnižší hodnocení. A tak to průměruji a dávám tři hvězdy. ()

SpaceOdyseus

McDonagh nam naserviroval na banalni storce naroubovane podobenstvi cele zabalene v jeho trademarkovem cernocernem humoru. Chvilemi jsem se az desil tomu, jak se v tom vidim. Ach, ta muzska jesitnost, jak by rekla ma manzelka. ()

sPaRk

Dear Pádraic, I am safely ensconced in the mainland and, Pádraic, it's lovely here. There's a river running past my window as I write and the people already seem less bitter and mental. I'm not sure why, but I think it's 'cause a lot of them are from Spain. Mostly, I wanted to say there's a spare bed here for you, Pádraic. And with the war almost over, I think there'd be work for ya here. Because there's nothing for you on Inisherin. Nothing but more bleakness and grudges and loneliness and spite and the slow passing of time until death. And sure, you can do that anywhere. So come, Pádraic. Leave there. Dominic can look after Jenny and the rest of your animals. They could move into the house together. So come now, Pádraic, please. Before it's all too late. ___ No jo, Siobhán měla nakonec nejvíc rozumu ze všech. Kdybych neviděl Kalvárii, asi by to bylo za pět. ()

Belatris

Tentokrát se ingredience McDonaghovy tvorby nesešly v chutný celek. Někdo v komentářích psal, že je to takový chudý příbuzný jiných McDonaghových filmů a já bych to poupravila na "nejchudší". Atmosféra a beauty shoty krajiny parádní, ale divácký zážitek to pozvedlo jen na dvě hvězdy. Za pár dní si z filmu budu pamatovat asi dvě, tři scény a pocit, který mě asi nepovede k tomu, abych se na film podívala znovu. Radši si dám Bruggy. ()

Ripley

Tak tady nevím co se stalo.Film má zde 77%,je to vítěz Zlatých glóbů,má nominaci na Oscara za nejlepší film,Cival je z toho odvařenej,já dal předchozímu filmu McDonagha pět hvězd a přitom jsem zde sledoval jen fňukání Farrella,který byl v smutný z toho,že se ním už Gleeson nebaví.Vlastně je o tom celý film.Hodinu a třičtvrtě sledujeme Farrella,jak si to cupitá kolem kamenné zdi z domku ke Gleesonovi,od Gleesona do hospody,z hospody domů nebo do kostela a neustále si někomu stěžuje,že se s ním už Gleeson nemluví.Po půl hodině se dozvídáme,že s ním nemluví protože je nudný a celý film se točí kolem tohoto "problému".Gleesonova reakce na neustálé Farrellovy výčitky vůči němu je úplně mimo a já se přesvědčil o tom,že v tom filmu není nikdo krom Siobdán(Farrellova sestra) normální.Avízované "šokující" vyústění s oslíkem,prsty a odplatou je jen nesmyslné,nepochopitelné a trapné.Pochválit se na filmu dá snad jen kamera,záběry krajiny a fajn hudba. ()

aquiver

Formálně i herecky naprostý skvost, krásná kamera a nepředvídatelný originální scénář. Jistě, předestřený konverzační koncept by se hodil spíš do divadla, ale s těmito kulisami ho přijímám za plný počet. 90 % ()

F.W.Colqhoun

Do you think God gives a damn about miniature donkeys, Colm? / I fear he doesn't. And I fear that's where it's all gone wrong. Pádraic žije v komunitě rázovitých lidí na malém irském ostrově. Smyslem života jsou mu hovory s oduševnělým kamarádem... Okamžik nabytí tvůrčí dospělosti vypravěče lze identifikovat jako ten, kdy odhazuje žánrové obezličky - mafiány, vraždy, zločiny, psychopaty, kteří bývají často jen proto, aby odváděli pozornost z problémů, které by mohly nudit. McDonagh tohle vše odložil poprvé a v poušti relaxačně zeleného prdelákova rozehrává nahý střet legitimních zájmů.  Výsledkem jsou dvě hodiny věrohodné ilustrace boží neexistence, ne-li něčeho ještě horšího. Kdyby šlo mít v takové situaci radost, byla by radost to sledovat. 1TH OF APRIL 1923 ()

merit1

Čo je lepšie ? Byť dobrý človek, alebo stvoriť niečo večné ? A čo je horšie ? Byť v uzavretej komunite nadpriemerne, alebo podpriemerne inteligentný ? Pri pozeraní sa divák prichytí, ako sa usmieva nad absurditami. V skutočnosti sa však jedná o veľmi smutný film s filozofickým presahom nad bežné rozoberanie vzťahov. Naviac je plný nádherných výtvarných kompozícií. ()

Disease

Drsnej irskej venkov a jeho ještě drsnější obyvatelé a nějaký to klábosení. Na to, jak je to pomalé a meditativní jsem to slupnul jako malinu. ()

HydraCZ

„Ár jů fekin sčjůpid mejt.“ Aneb výborný irský drama, který bylo v zásadě úplně o ničem, ale mě zatraceně bavilo. Bylo hustý sledovat, kam až tento vyhrocený vztah dvou celoživotních kamarádů povede. Klobouk dolů hlavní čtveřici herců – Farrell, Gleeson, Condon, Keoghan, hráli naprosto skvěle. Zlaté Glóby zasloužené. ()

Strandmon

Martin McDonagh je bůh a tento snímek to opět potvrzuje, i když předchozí filmy nepřekonává. Víly z Inisherinu jsou definicí slova konverzačka a čerpají z naprosto dokonalého prostředí Irska a oscarové ústřední dvojice (Kerry Condon se nenechala zahambit). Dokola polemizují o lidské tvrdohlavosti a cynismu a skáčou mezi černo-humornými a až dost nepřijemnými scénami a vyvažují to perfektně. Téměř při každém dialogu vám v hlavě naskakuje spousta životních otázek a vy tak máte možnost se perfektně do postav vžít, i když se vám v životě nic podobného nestalo. Ke konci film dokáže nastolit hutnou depresi, která vás nepustí až do konce a vy jen čekáte, jak snímek skončí. Ano, sice se Víly z Inisherinu opravdu táhnou, ale příliš bych jim to nevyčítal, jelikož se jedná opravdu o striktní konverzačku, kde dialogy hrajou hlavní roli a navíc jsou často absolutně dokonalé. ()

mclenin

Kamarátstvo ako koncept voľby verzus kamarátstvo ako koncept princípu a hodnotové skúmanie možností vykúpenia v oboch prípadoch. Podmanivé, absurdné, smutnovtipné. ()

Ixbalanke

Někdy život ustrne a člověk si uvědomí prázdnotu a nicotnost svého života a má chuť udělat něco radikálního. Setkání s temnou propastí bytí může přinést silná rozhodnutí. Film o přátelství, které se léčí z nemocí vlastnění a manipulace skrze nahlédnutí do nejtemnějších hlubin vlastní duše. ()

angloumene

Jakou hodnotu má přátelství a jakou vlastní přesvědčení? McDonagh tentokrát jinak. Pobaví, ale spíše se soustředí na odhalení syrovnosti lidského bytí. Proč lidé otočí dosovadní život vzhůru nohama? Mají na to vůbec právo? Co to znamená pro jejích okolí? Tři propletené příběhy mezi kterými hraje prim Farrell s Gleensonem, ale i ostatní mají co nabídnout. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou