Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

corpsy

Základný kameň Scorseseovej tvorby. Odtiaľto už to išlo samospádom. Formovanie americkej kinematografie, je tu jasne badateľné. Nový Hollywood. Má to styčné body s ďalšou fázou režisérovej tvorby a pre divákov neznalých, to môže byť spoznávací románik s týmto tvorcom. ()

Pishin

Špinave ulice jsem shlednul 35let po natoceni a jako 10 snimek Martina Scorseseho. Takze jsem k tomu pristupoval ze to bude takovy jeho rozjezd. Ano misty se muze zdat ze je trosku nudnejsi ale uz je znat Scorseseho rukopis, ktery dokaze skvele ukazovat zivot na ulici. Co do hereckeho obsazeni neni co vytknout. Je to prijemna patecni podivana s rozvernym bzuricem De Nirem, kterej podela na co sahne. Podle Newtonova zakonu ''každa akce vyvola reakci'' tomu tak bude i v tomto filmu. Davam 75%. ()

F.man

Působivá frezka Scorseseho parádního tématu italských přistěhovalců a jejich koketování či pozdější naprosté zapadnutí do biznisu zločinu. Špinavé ulice za mě nejsou za pět, protože jsem postrádal nějakou spojovací myšlenku ve frezkoidním scénáři, ale přesto i když jsou Špinavé ulice teprve prvním z filmů, ve kterých Martin definoval svůj pozdější styl a téma, nejsou o nic horší - atmosféra New Yorku či propracovaný vztah postav (Charlieho a Johnyho), o to se ještě Scorsese opře několikrát a stejně dobře. You don't make up for your sins in church. You do it in the streets. You do it at home. The rest is bullshit and you know it. ()

Marsik

** Scorsese je režisér té nejvyšší kvality, ale tento snímek, leč jsem ho viděl dvakrát, mi přišel jako velice nudný. Neskutečně dlouhé, nic neříkající scény a rozhovory, které člověk nepobírá a říká si, o čem to ti herci vlastně mluví :) Děj je zkrátka strašně rozvláčný. De Niro je samozřejmě tahoun celého filmu, i přesto, že je na plátně častěji Harvey Keitel. Nebýt De Nira, šel bych po 50%. Musí se ale zohlednit to, že se psal rok 1973, takže v roce 2012 nemůžu čekat od 40 let starého filmu tempo, které mají současné gangsterky. Navíc režisér do dneška natočil takové pecky jako Mafiáni, Casino, či Skrytá identita, což jsou filmy, které doslova žeru. Takže si to u mě Martin do puntíku vyžehlil :) Mean Streets tedy beru jako takovou rozehřívačku. 60% (PS: Ví někdo, kdo nebo co, je "chučus"?) :-) ()

ledzepfan

Keitel je klasa a De Niro je herecký démon.....ale jinak jsem tenhle ranný Scorseseho počin moc nepobral=Přišlo mi to jako vcelku všední ,nudný a uřvaný příběh party dementů,kteří jsou dobrovolně v pasti špinavých ulic .....Ani jedna postava mi nepřišla sympatická nebo jen kloudně uvažující......Tohle je u mě za 60% ()

Asgy

Slušný začátek spolupráce DeNira a Scorsese. Skvěle vykreslená temná atmosféra newyorských barů a ulic, v čele s výborným, ale pro mě v této roli těžce nesympatickým Robertem DeNirem. Harvey Keitel rozhodně se svým hereckým výkonem nezůstal pozadu. Proti pozdějším Scorseseho mafiánkám, mi tady ale něco chybí a je to dost možná prostě lepší příběh. Slabší čtyři hvězdy. ()

GodComplex

Neni nic horsiho, nez kdyz Scorsese nataci gangsterku. Naprosto stejne zoufaly shit jako Goodfellas - banda nesympatickych a retardovane mluvicich magoru hrajicich si na mafiany s italskou prichuti. Skoda, ze ma tak skvely reziser potrebu si ruinovat karieru temihle gangsterskymi paskvily. 1/10 ()

Laxik

Martyho bakalářská práce z oboru mafiánských fresek. Není to sice ještě Casino, natož Mafiáni, ale je to sakra stylové a působivé. Mým přátelům vadilo, že se toho ve filmu vlastně moc neděje. Ale o tom to tak trochu je, prim tu hrají skvěle načrtnuté (a interpretačně velmi otevřené) charaktery zahrané na jedničku hlavně Keitelem a De Nirem. No a rozhodně překvapí, pobaví a potěší mistrné střídání vážných a specificky humorných scén. ()

Vojcl

Tohle ještě není vrchol Scorseseho tvorby, ale už zde nám prezentuje svůj osobitý filmařský styl, jenž v následujících letech dovedl k dokonalosti. Špinavé ulice disponují realistickým příběhem a dali vyniknout tehdy ještě nepříliš známým hercům Robertu de Nirovi a Harvey Keitelovi. Za zmínku stojí i parádní hudební doprovod, jenž na vás přímo dýchá atmosféru 70. let. David Carradine se tu netradičně mihne asi na dvě minuty v úloze opilce. ()

Freemind

Velmi, velmi slabé. Pomalu začínám přemýšlet o tom, zda celá Scorseseho tvorba není tak trochu nadhodnocená ... Vcelku zajímavé tady bylo sledovat, kolik toho u Mistra nakradl Quentin Tarantino pro své starší filmy - ve Špinavých ulicích najdete celá pasáže, které pak byly bezostyšně naroubovány do Pulp Fiction nebo Jackie Brown. Ty dvě hvězdičky jsou právě za herce (konkrétně dva - Keitela a mladičkého De NIra) a kreativní audiovizuální postupy - zpomalovačky, střídání záběrů z různých perspektiv, hru se zvukem a hudbou. Sedmdesátkovou kinematografii ale ještě nemám tak do hloubky zmapovanou, abych mohl odhadnout, zda to v té době byl nějaký pokrok, nebo se Scorsese jen svezl na vlně šedesátkových experimentů. Když odhlédneme od formy, tak nám nezbude prakticky nic - scénář je naprostý blábol, dialogy jsou na facku. Celkem vzato - naprostá ztráta času. ()

gogos

Bez De Nira a Keitela by ten film byl tak na dvě hvězdy... Ale nevím proč, i přes celkem slabý scénář a děj oba dva herci předvádí výsostné výkony a dovedli své charaktery k dokonalosti... ()

kaylin

Když se na "Špinavé ulice" díváte, jen těžko si je spojíte s tím malým mužem, který vypadá tak nevinně a bezbranně. Martin Scorsese ale natočil film, který mohl klidně posloužit jako jeden z inspiračních zdrojů pro první Tarantinův film "Gauneři". A klidně i pro filmy další, když už jsme u toho. Scorsese se nebál ukázat ulici takovou, jak skutečně vypadala. Nepřeháněl, ale ani nic nezatajoval. Násilí zde příliš není, pouze rvačky, které jsou rozhodně lepší než v případě snímku "Bertha z dobytčáku". Nejvíce ale zaujmou postavy a jejich ztvárnění. Především pak trojice De Niro, Keitel a Proval, protože tentokrát jsou to skutečně herecké výkony, které hrají prim. ()

swed

"Špinavé ulice" lze stěží označit nálepkou "divácký film", spíš jde o snímek průlomový a inovativní. Scorsese poprvé uvádí na scénu Italo-Američany a mafii - jedny z klíčových kamenů v jeho pozdější tvorbě. Vyprávění není omezeno pouze na tyto prvky, film zahrnuje otázky spjaté s náboženstvím, rasismem i v 70. letech tolik propíraným Vietnamem, rovněž se nelze ubránit autobiografického dojmu. Režisér dbal na syrovost, která umocňuje reální "look" snímku. Hereckému obsazení dominuje tlumený výkon Harveyho Keitela, který je sice na některých místech upozaděn excentrickým (vděčnějším) projevem Roberta De Nira, ale na kvalitách mu to neubírá. Za slabší část bych označil scénář, tomu chybí lépe psychologicky prokreslené postavy a kontiunita scén (byl to záměr?), autor se totiž nenamáhá nic příliš vysvětlovat a do popředí staví náhodně působící fragmenty. Ale co, vždyť je to vlastně (skoro)debut. Scorsese fans ať si nějaké to procento přičtou. 7/10 ()

CageDepp

Celý to mělo takový pomalý průběh, až na konci to bylo trochu lepší. Robert De Niro a Hervey Keitel podaly takový průměrný výkony, takže i mé hodnocení je průměrné. ()

Fanucci

Velice zajímavá a výstižná studie několika osob žijících v Malé Itálii 70. let. Opět se objevuje Scorseseho věčné téma - náboženství a církev (jako ve filmech Kdo to klepe na moje dveře, Poslední pokušení Krista). Na Scorseseho je ale tempo filmu poměrně dost pomalé...Přesto rozhodně jde o nadprůměrný film. ()

fallangell

Pro mě Scorsese je, a asi i navždy zůstane rutinér, který sice umí, ale nikdy to nedotáhne k dokonalosti. K té si sice přiblížil u snímku Raging bull, ale u všeho ostatního jako by se nesnažil. A u Mean streets se z toho, co jsem od něj zatím viděl, nesnažil nejvíc. ()

rastlinka

Na hercov sa pozeralo dobre, príbeh dokázal zaujať (až na niekoľko medzier), prostredie tiež, ale ako celok to na mňa až tak (ako som čakala) nezapôsobilo. ()

shyster

Příprava na silnější období. Co mě občas dost štvalo, byla zvolená hudba, která ve zlatých časech Scorseseho gangsterek byla naopak hnacím prvkem. Tady mě naopak rozptylovala (samozřejmě s výjimkami). ()