Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

ZkuKol

Audivizuální postmoderní umělecké dílo. Každá scéna se dá rozebrat jako puzzle, popkulturních i jiných odkazů je tu nepočítaně a vše do sebe skvěle zapadá. Dá to dohromady noir detektivku, temnou scifi, sociologickou studii úpadku lidstva a zároveň nic z toho netrpí ani nekřičí "pozor na mě, já jsem zásadní." Přečetl jsem celou původní trilogii a s jistotou tvrdím, že se jedná o jeden z mála snímků, jenž překonal už tak dobrou (pokud se omezíme jen na první díl) předlohu. Hudba, atmosféra, kamera, příběh, dialogy, herci, nenapadá mě slabá stránka, snad jen neuvěřitelné množství verzí, s tím, že i ta první s happyendem neztrácí na kvalitě. ()

ranp

Ze začátku mě film moc nebral, až jsem skoro uvažoval nad hodnocením ***, ale za posledních zhruba 20 minut a závěrečný song dávám hvězdičku navíc. ()

vanderbart

Možná jde o klasiku, ale mně to asi nějak minulo... Nic, co by mně zaujalo natolik, abych hodotil lépe... Podle mně tuctový scifi film (těžko hodnotit z dnešního pohledu, ale přijde mi to tak) ()

mohamedsfinger

Výborný sci-fi/noir opus, který těží hlavně z dokonalé výtvarné (architektonické) stránky, hudby a skvělých dialogů. Na filmu, podle mě, vůbec nejde poznat, že byl natočen 28 lety. Ale chápu, že některým divákům (hlavně těm přivyklým akčním sci-fi blikačko-střílečkám) může děj připadat nudný a zdlouhavý, já si ho však královky vychutnávám. ()

Sdoom

Tak po zhlédnutí Blade Runnera jsem si jist jen jedinou věcí - že to budu muset vidět ještě minimálně jednou, ale spíš víckrát, abych si to nějak dokázal přebrat a uchopit. Co můžu hodnotit už teď, je úchvatná vizuální stránka (v Bluray kvalitě z toho bez nadsázky přecházejí oči). Smůla, že ve stejný rok soutěžil i E.T., jinak by Blade Runnerovi Oscar nemohl uniknout. Za 5 hvězdiček je i Rutger Hauer a atmosféra plná napětí, která se drží téměř po celou dobu. Ale těch 5 hvězdiček ve výsledném hodnocení dát zatím nemůžu, možná až v tom při příštím zhlédnutí objevím ten hlubší smysl, který se nepochybně Ridley Scott snažil snímku vtisknout. Edit 10.11.2014: Tak ani po druhém zhlédnutí na blu-ray se v podstatě nic nemění. Stále je to audiovizuálně parádní, dějově celkem pomalý, ale nesmírně zajímavý film, s pointou, kterou jsem úplně nepochopil - jednorožce, proč Roy na konci udělal, to co udělal atd. (Blu-ray, orig.) Edit 16.11.2017: Tak ani po třetím zhlédnutí nejdu s hodnocením výš, a to i přesto, že už jsem mnohem více a lépe pobral, co tím chtěl Ridley Scott říci. Každopádně jestli to na blu-ray vypadalo skvěle, tak v UHDčku to byla naprostá dokonalost. Film z roku 1982 vypadal jako nový, a i kdyby tam nebylo nic jiného než dokonalý vizuál, tak by to minimálně na 2 hvězdičky stačilo. Nicméně je tam toho spousta dalšího, co chválit, takže za 4. (4k UHD Blu-ray, orig.) ()

Cejny

Nakonec jsem neodolal, a dal jsem této sci-fi klasice všech 5 hvězdiček. Nejvíc si je určitě zaslouží za ohromnou vizuální stránku a šedou atmosféru věčně zmoklého Los Angeles, která může na někoho z počátku působit divně až depresivně. Dále, za charismatický herecký výkon Harrisona Forda, a za výkon ve vedlejší roli, kde mě naprosto uchvátil E. J. Olmos - to bylo něco absolutně nepochopového...Ale co si zaslouží největší chválu, tak to je zaručeně mistr Vangelis a jeho hudba, bez které by to ani z poloviny nebylo ono. Přiznám se, že jsem původně vůbec netušil, co mám od tohoto filmu čekat, a tak jsem byl příjemně překvapen. 90 % ()

OughJay

Nadčasovej film to sice je, ale nijak mě neoslovil. Jediný, na co se dá koukat, je zajímavá futuro osmdesátková amosféra a Sean Young. Scott tomu dal pěknej obal, ale obsah je dost slabej. Prakticky jde ve filmu jen o hon na replikanty, který jsou víceméně ještě úplně neškodný. Možná to mělo bejt nějaký morální varování do budoucna, no na mě to tak filozofickej účinek nemělo a to už jen díky tomu, jak se to táhlo. Vzhledem k tomu, že se tam nic neděje, je to opravdu dlouhej film a dost mě nudil. A jelikož mě tady nepřesvědčila ani závěrečná pointa, nemůžu hodnotit jinak. ()

Babous

Skvělá atmosféra, ale nějak jsem se ztratil v příběhu, ke konci mi to přišlo zdlouhavé. Uznávám důležitost pro vývoj sci-fi, ale není to můj šálek kafe (já kafe vlastně ani nepiju). ()

kenkaku

Blade Runner má dokonalou atmosféru, perfektní herce a postavy, zajímavou myšlenku děje a tu hudbu... Je řemeslně prakticky dokonalý jen z nějakého důvodu mě nemotivuje se na něj podívat znovu. Prostě jen tak když mám chuť na "hezký film". Klidně si pustím Vetřelce (protože Scott), ale ne Blade Runnera. Klidně si pustím jakéhokoliv Indiana Jonese (protože Ford), ale ne Blade Runnera. Prostě z nějakého důvodu film víc respektuju než mám rád... ()

Marty89

Dobrý film by měl mít dvě věci - kvalitní scénář a poutavou atmosféru. Scénář tohoto filmu by se dal ale napsat během několika hodin. Pointa na několik minut roztahaná na skoro 2 hodiny u mě nemá šanci. Co se týče atmosféry, tak založit ji na dešti a tmě není zrovna inovativní. Dohromady je to 1*, ani Harrison Ford to nedokázal zachránit. ()

Arkanoid

Unikátna atmosféra stiesnenosti a anonymity vytvorená pútavou Ridleyho réžiou a elektronickou Vangelisovou hudbou je najväčším kladom filmu. Najslabší je scenár, ktorý je len dobrý. Dej by sa dal označiť ako pátranie a následná akcia. Má len 2 poriadne postavy (asi aby to bolo v súlade s atmosférou), zato sa uplatňuje pravidlo: niet malých rolí, len malých hercov, kde sa každej roly chopil herec s oduševneným prejavom (ak to tak nie je, ešte raz chvála réžii). Záverečná myšlienka je vždy aktuálna. ()

mikulíšek

Tenhle kultovní snímek do starého železa patří. Debaty o hloubce a poselství snímku nezastřou fakt, že Blade Runner je esencí přelomu 70. a 80. let, nikoliv nadčasovou klasikou. Na dnešní poměry působí film nejen velmi nudně, ale i směšně, a tak se stal svou vlastní parodií. ()

Maynard.

3 roky po Vetřelci si Scoot střihnul něco hodně podobnýho. Taky to není akční film, je to vlastně jen hodně kvalitní drama z budoucnosti, ve který se převážně jen žvaní a uvažuje :o). I tak sem ale ohromen z těch kulis, ale nejvíc teda ze světel. Ty dávaj filmu neuvěřitelnou atmošku a společně s magickou hudbou je to fakt síla. Fakt škoda jen tý akce, která ve filmu prakticky není vůbec. Prostě něco jako v 1.Vetřelci, tam je to dost podobný. Ford byl tou dobou na vrcholu svojí kariéry, dával si tam jeden parádní film za druhým. Z tohodle kousku se bezpochyby inspirovalo mnoho dalších filmařů, někteří jej daleko předčili (Cameron) jiní zmizeli v propadlišti filmových dějin :o) ()

Soweek

Hodnotit nebudu, protože přeci jen koukat v roce 2017 na film z roku 1982 a ještě k tomu sci-fi, může být zpětně dost zkreslené a možná až trochu směšné. Co je ale podstatné, že i kdybych film hodnotil z pohledu dnešního diváka, tak by známka nebyla malá. Příběhově se totiž jedná o velmi slušný film s překvapivými výkony. Co je na filmu opravdu nejlepší je, že konečně vidím ten první film, z kterého vychází vlastně celý žánr cyberpunk a do dneška ovlivňuje stovky různých filmů, knih a herních sérií. Total Recall, Matrix, Robocop, Tron, Soudce Dredd, Ghost in the Shell, Deus Ex, Shadowrun, System Shock, Neuromancer jsou všechno pomyslné děti právě Blade Runnera a to jsou pouze ty, na které jsem si vzpomněl. A za to patří Blade Runnerovi velký dík. Vzhůru tedy do kina na to opěvované pokračování. ()

MartinS96

Ridley Scott stvořil úžasný fantaskní svět, který za ta léta nezestárnul ani o píď. Když to spojíte s originálním námětem, skvělým castingem a vypiplanou řemeslnou stránkou máte o jedno z nejkultovnějších Sci-Fi postaráno. Asi nejsilnější stránkou Scottova díla je jeho atmosféra. Upřímně si nevybavím film, ve kterém by byla pro můj dojem tak klíčová jako právě tady. Celý film se odehrává ve tmě, převážně v dešti a ačkoliv si toho u jiných filmů moc nevšímám, mě zde uchvátila paradoxně práce se světlem. Kapitolou samou pro sebe je pak revoluční Vangelisova hudba, která podtrhuje již zmíněnou hutnost atmosféry. Velice zajímavé mi přišlo i originální pojetí hlavní postavy, která zde nepředstavuje šablonovitého hrdinu, ale spíše chlápka co dělá jen svou práci a spíše se snaží přežít, což je nejvíce patrné v závěru filmu. Právě závěrečný souboj se u mě zařadil k tomu nejstylovějšímu co jsem kdy ve filmu viděl. Na snímku oceňuji také naturalističnost a napínavost jednotlivých scén. Nejspíš to nesedne každému, alespoň tak si vysvětluji to nižší hodnocení, podle mě je tohle TOP filmařina. „All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die." 10/10 ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků